reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pomoc s malou sítí

darkmagic (32)|1.9.2008 12:43
Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně sesíťování několika počítačů, situace je taková to:
U sousedů je router s připojený na WAN konektoru k internetu. Internet se NYNÍ dělí pro tři počítače - PC1, PC2 a PC3. Žádný počítač nesdílí data a navzájem se v síti nevidí. Všechny jsou sesíťovány pomocí 100Mbps switche integrovaného do routeru.
V nejbližší době se u nás vyskytne HTPC, který bude též připojen do sítě a sdílet internet. Teď nevím, jak vyřešit sdílení dat mezi PC3 a HTPC - požaduji, aby tyto dva stroje mezi sebou sdílely data rychlostí 1Gbps. Sousedovy počítače jsou a budou stále připojeny jenom k internetu, nic víc.
Potřeboval bych poradit, jak tuto zaležitost vyrešit..
Napadlo mě několik různých řešení:
1. Koupit router s integrovanym 1Gbps switchem a připojit všechny pc k routeru. Ale nevím, jak by to bylo se sdilenim dat - dá se to udělat tak, aby na sebe viděli jenom naše počítače? Potřebuji jistotu, že se ke sdíleným datům nedostane nikdo jiný ze sitě.
2. Koupit 1Gbps switch a ten umístit k nám do domu a naše počítače připojit k switchi - domnívám se, že potom by přenos mezi našimi počítači mohl probíhat rychlostí 1Gbps. Ale je tu stejný problém jako v případě prvního řešení.
3. Koupit router s integrovanym 1Gbps switchem a připojit ho už do existující sítě, naše počítače by potom měli vlastní síť a tudíž i snad jistotu, že se sousedovy a naše počítače neuvidí.



PC3 a HTPC jsou vybaveny 1Gbps siťovou kartou. V návrhu sítě lze uvažovat i o budoucím připojení notebooku do sítě (Wi-Fi - nejlépe standart n). Notebook by sdílel data opět jenom s PC3 a HTPC, kde umístit Wi-Fi vysílač nevím, rád bych ho viděl u nás doma, neumím odhadnou jak daleko je notebook schopen vysílat signál.
Počítače v našem domě jedou na OS Windows Vista home premium..

Snad jsem se vyjádřil aspoň trochu srozumitelně. Budu rád za vaše návrhy, typy a připomínky.. :)
Děkuji
eraser (0)|1.9.2008 13:16
Najskôr by som chcel všetkým dať na pozornosť, aby si zobrali z tohto príspevku príklad a svoje otázky formulovali týmto štýlom a nebáli sa priložiť i obrázok objasňujúci celú problematiku.

Riešenie je č. 3, tzn. kúpiš si router s 1 Gbps integrovaným switchom a momentálne IP nastavenia, ktoré používa tvoje PC sa stanú WAN nastaveniami a ty si vytvoríš vlastnú LAN, ktorá už bude jednak oddelená od suseda a výhodou bude zdieľanie dát, tzn. PC, ktoré budú pripojené do tohto routera sa budú navzájom vidieť.

Inak by ma zaujímalo, ako ste so susedom vyriešili, aby sa tie stávajúce PC nevideli... nejaká podpora zo strany routera, či obmedzenia v OS? Niečo podobné som videl zatiaľ len pre APčka, prípadne router podporuje VLAN?
dkas (193)|1.9.2008 14:17
Jen drobná připomínka. Wi-Fi standard N zatím ještě není standardem, ale jen pracovní verzí. Všichni výrobci tedy již mají různá zařízení, která pracují s něčím, čemu říkají Draft-N. Pak je otázkou, až bude norma N hotová, jak a v čem se bude lišit od toho draftu. Nicméně jsou výrobci, kteří to pak formou upgradu firmware vyřeší. Tak to ber na zřetel, aby to šlo :) Můžu doporučit ZyXEL, ten to má na 100%, u ostatních nevím...
Logout (4018)|1.9.2008 14:24
Varianta 1) jde s některejma routerama, který uměj nastavit oddělení sítí na jednotlivejch portech.
Varianta 2) Pokud se počítače na jednotlivejch portech routeru nevidí, tak to je pravděpodobně způsobený tim, že jednotlivý porty routeru maj oddělený sítě (stávající router to umí). Takže varianta 2 by fungovala taky.

pozn: Problém tědle variant je, že musíte věřit sousedovi (router je u něj, takže změnit chování může kdykoli :-)). Další problém varianty 1 je cena: 1gbit routery jsou drahý. Z tědlech variant bych vybral variantu 2: je nejlevnější.

varainta 3) Varianta 3 jde, ale zas naráží na cenu 1gbit routeru. Pokud sousedovi nevěříš, nebo to chceš mít blbuvzdorně zabezpečený, tak z výše uvedených je to jediná možná, ale osobně bych doporučoval variantu 4:

varainta 4) Koupit levnej 100mbit router a k tomu 1Gbit switch. Router zapojíš do sítě k sousedovi, a za něj switch do kterýho zapojíš všechny svoje PC. Oproti giga routeru to vyjde levnějc, switch bude mít víc portů (nejmíň jsou 5porty) kdyby něco a celkově to bude flexibilnější a levnější.

varainta 5) Ještě bych navrhoval ten router koupit pro strýčka příhodu s wifi - sice jí teď nevyužiješ (klidně ji můžeš zatím zakázat), ale časem přijde domu ntb a pak by byl starejk router na vyhození, wifi router stojí jen o pár korun víc než bez wifi.

dkas: Hezkej offtopic, tady se mluví o drátový síti...
eraser (0)|1.9.2008 14:43
Nie je to offtopic, pozri pod obrázkom...

Inak varianta 5 sa mi páči z ekonomického hľadiska, takže pokiaľ darkmagic nevyžaduje nutne len 1 zariadenie, tak by som osobne do toho išiel - čiže wifi router a k tomu giga switch.

Ešte ma sice napadla varianta čisto so switchom, ak susedov router podporuje VLAN, no pokiaľ sa plánuje wifi, tak to nemá zmyseľ špekulovať a nastavovať - čiže jednoznačná kúpa wifi routera a 1 Gbps switch.
dkas (193)|1.9.2008 15:08
[QUOTE=Logout;157557]Varianta 1)
dkas: Hezkej offtopic, tady se mluví o drátový síti...
[/QUOTE]

Hehe, viz: "V návrhu sítě lze uvažovat i o budoucím připojení notebooku do sítě (Wi-Fi - nejlépe standart n). "

;)
Logout (4018)|1.9.2008 15:12
Nojono - učim se na státnice a sem z toho patřičně blbej, tak se dkasovi omloufám :-)
Ještě doplním, že u dvou routerů budeš mít trochu problém s věcma vyžadujícíma otevřený porty - musíš to pak povolovat na obou routerech. Je to daň za bezpečí....
Dojigiri (1629)|1.9.2008 16:06
Pokud bys chtěl šetřit a použít jenom switch a ne router, i tak lze zabezpečení spolehlivě řešit, ale musel bys zakázat sdílení na LAN přímo na síťovky, a rozject nad svýma PC nějaký VPN, např. přes OpenVPN, a teprv na něm povolit služby sdílení (tj. sdílení by šlo přes virtuální síťovku VPN, připojení k internetu přes fyzickou síťovku).
Jinak bych hlasoval taky pro Gbit router nejlíp s wifi.
darkmagic (32)|1.9.2008 20:28
Předně děkuji za pochvalu mého příspěvku, potěší..:)
Tak budu se snažit odpovedět na všechny dotazy co zde zazněly:
eraser: jak je zařízené, aby na sebe počítače neviděly nevím, sít jsem nedělal ja.. jen jsem se v ní začal hrabat:) ale když jsem si přes switche připojil dalši pc, tak nebyl problém sdílet internet ani toto nové pc vidět na PC3 a sdílet data - z PC3 byl přístup do sdílených složek na novém pc, ale obráceně to nešlo..
stávající router je Edimax AR-7024, podporu VLAN jsem v nastavení nenašel..

Logout: soused router přenastavit nemůže, ptz přihlašovací údaje znám jenom já, router je můj, jen je u souseda, ptz má ADSL připojku..

Celkově radši budu ještě za routerem z bezpečnosti, VPN jsem tu uz sice měl, ale nechci znovu.., zůstanu radši na HW řešení.
S otvíraním portů se uz nějako připadně prokoušu.

Jaký realný dosah maji Wi-Fi zařizení? (domy jsou cihlové, Wi-Fi router by byl umísten u nás v druhém patře pod střechou.., stačí pokrytí našeho pozemku)

V nastavení routeru je jěště položka "PPP" s heslem a jménem v podmenu "LAN configuration" - k čemu to je a musím to nastavovat i na novém/dalším routeru?

Jako řešeni se mi kvůli ceně zamlouvá 1Gbps switch + 100 router, kdyz bude potřeba Wi-Fi koupim AP a z jednoduchosti a komfortu 1Gbps router s Wi-Fi.. Konečné řešení bude jednoz nich
Děkuji tu všem za ochotu
Logout (4018)|1.9.2008 20:59
Jestli máš k routeru přístup jen ty, tak bys i moh ušetřit peníze za router a koupit jen switch - napiš přesně co to je za router a poradíme, jestli je tam možný nastavit oddělení sítí na jednotlivejch portech. Pak by stačilo domu dát jen switch....
eraser (0)|1.9.2008 21:20
Čo sa týka wifi, tak dom by sa ti pokryť mohlo podariť bez problémov, pričom ideálne je upevnenie AP tak, aby anténa, resp. antény smerovali šikmo smerom dole, vhodné je AP, prípadne wifi router s dvomi anténami, ktoré nastavíš takto (najmä pokiaľ zariadenie umiestniš na poschodí)...
[code]
----
/----\
[/code]
Logout: Edimax AR-7024

Vyzerá to na jednoduchý ADSL moder/router, pričom stále si neviem predstaviť, ako je blokované zdieľanie v rámci LAN. Skorej by som povedal, že je to nejaký problém v rámci OS, najmä potom, čo darkmagic píše, že pokiaľ zapojí switch, PC3 vidí druhé, môže s ním zdielať dáta, no opačne už to nefunguje.
Janyk1 (997)|1.9.2008 21:23
[QUOTE=darkmagic;157737]
Jaký realný dosah maji Wi-Fi zařizení? (domy jsou cihlové, Wi-Fi router by byl umísten u nás v druhém patře pod střechou.., stačí pokrytí našeho pozemku)
[/QUOTE]

Dosah Wifi signálu závisí asi především na anténě. Obvykle tak vnitřek budovy/několik místností, ve větší vzdálenosti (a rušení jinou wifi, př. stínění?) totiž klesá síla signálu a tím rychlost spojení, za použití silnější antény (routery/AP mají obvykle výměnné, př. venkovní směrová?) a spprávném nastavení by se ale určitě dal pozemek (13x21m + 2 patra domu) nějak pokrýt dostatečným signálem.




[size=-3]ale nejsem odborník přes sítě a wifi, nejsem si jist:([/size]
Logout (4018)|1.9.2008 22:26
Hmmm, tak s timdle routerem to asi nepůjde. Dělá se to tak, že jednotlivý porty switche se daj do oddělenejch lan sítí, mezi kterejma se neroutuje. Uměj to některý lepší firmware a pak neoriginální firmware
(např. doporučuju dd-wrt, nebo openwrt) - ty ale tendle router nepodporujou (nebo alespoň nepíšou že podporujou). Tady s tim by šlo maximálně nastavit na switchi filtrování dle ip adres, ale to by mělo dost nevýhod. Takže asi koupit router.

Co se týče signálu pro wifi, tak je otázka, jakej standard. Pro Nko asi kupovat tři anteny už je moc. Pro gčko když se koupí router s víc anténama, tak jde jedna i protáhnout koaxem do druhýho patra atd... Ale obecně, pokud to neni starej barák s tlustejma stěnama, nebo železobetonovej barák, tak by to na barák (a s trochou štěstí, byť určitě ne plnou rychlostí) zahradu mohlo stačit.
Kdyžtak dokoupit ještě jedno APčko na druhou stranu bytu zas neni asi takovej problém (asi by to vyšlo i levnějc než tři antény pro draft N, nehledě na úsporu místa).
Pavel Boček (4169)|2.9.2008 01:18
Možná bych předložil ještě svoje řešení...

Gbit router (s normální cenou) jsem všehovšudy viděl naposled jeden, ASUS. Osobně sdílení vůbec nepoužívám, pokud není třeba vzdáleně něco spouštět (což asi ne, když doteď se PC neviděly a sdílení nebylo), doporučil bych totéž. Místo toho mám FTP a prostě jen tahám soubory, je to i rychlejší. Na HTPC/PC3 by běžel FTP server a tam odkud by se stahovalo/uploadoval by se tam by byl prostě klient. Později jsem toto rozšířil o Ultr@VNC, kdy si server zapnu na dálku/na dálku ovládám klienta. Nebo se dá přímo touto aplikací posílat soubory.

Fyzicky by tedy stačilo pořídi mnohem levnější Gbit switch a na obou PC vypnout služby Server a Worskstation (start>spustit>services.msc a tam). FTP server (např. Cerberus) je zdarma, klient (Total commander) taktéž :) Bylo by to jednodušší, nevznikaly by dva segmenty sítě, což by byl dost problém s namapováním portů. Na druhou stranu pouze se switchem se víc zatíží router u souseda a pokud není kvalitní, bude mít hroznou odezvu a bude to pomalé...

Wi-Fi by se pak v budoucnu řešilo pouze AP připojeným do switche.
Millisx (131)|2.9.2008 11:09
[QUOTE=eraser;157802]

Vyzerá to na jednoduchý ADSL moder/router, pričom stále si neviem predstaviť, ako je blokované zdieľanie v rámci LAN. Skorej by som povedal, že je to nejaký problém v rámci OS, najmä potom, čo darkmagic píše, že pokiaľ zapojí switch, PC3 vidí druhé, môže s ním zdielať dáta, no opačne už to nefunguje.[/QUOTE]

A pro klasické windowsí sdílení/procházení PC nestačí, aby měl každý barák jiný workgroup? To by se vidět neměli ni?
Logout (4018)|2.9.2008 12:11
Millisx: nepomůže, připojit se můžeš do libovolný workgroup. Ty jsou pouze pro organizaci PC, nikoli zabezpečení.

pb:
GB routerů je víc, ale schaněj se blbě a jsou drahý (co jsem viděl tak kolem 3000). Dobrej GB switch ale taky stojí přes litr + cena routeru.
Co se týče zatížení routeru při zapojení pouze GB switche - tak většina routeru má oddělenej switch, na jehož jeden port routeru je zapojenej router. TEn switch je HW, takže dostatečně rychlej, a pouze switchování samotnej router (jeho CPU) nezatěžuje. Navíc ten GB switch je switch (křížovej přepínač) - takže není důvod, proč by propouštěl komunikaci k sousedovi na router, když je to komunikace mezi dvěma jinejma portama, takže to zatěžovat router nebude vůbec.
Nicméně FTP IMHO není tak pohodlný jako sdílení.
(nemůžeš např. spouštět programy ze vzdálenýho disku, či přehrávat přímo ze vzdálenýho úložiště filmy.
Millisx (131)|2.9.2008 14:02
No netvrdím, že to slouží k zabezpečení, ale vždy mě učili, že aby PC byla vidět, musí být ve stejné workgroup. Dál jsem po tom nepátral a nastavoval všude automaticky stejnou ;)
Logout (4018)|2.9.2008 14:16
Když jsou v jiný workgroup, tak nejsou vidět v okolních počítačích, ale můžeš prohledávat i jiný workgroup.
darkmagic (32)|2.9.2008 20:45
[QUOTE=Millisx;157960]No netvrdím, že to slouží k zabezpečení, ale vždy mě učili, že aby PC byla vidět, musí být ve stejné workgroup. Dál jsem po tom nepátral a nastavoval všude automaticky stejnou ;)[/QUOTE]
Měl jsem stejné mínění o těchto pracovnich skupinach. Aspon jsem zas o neco chytrejsi;-)

Jelikož se jedná o HTPC, bude využíváno přehrávání souborů, které se budou nacházet na PC v síti. Formu FTP bych tedy spíše zavrhnul..

Když bych si pořídíl router s Wi-Fi co bude mít odpojitelny antény a např. místo jedné z nich bych pouzil prodlužku a umístil antenu o noco níž, bude to mít nejaký praktický význam? (co jsem koukal, tak tyto kabely mívají utlum signali 0,5dB na metr kabelu)
Sieben (513)|12.9.2008 08:48
nevm, jestli ste už vybrali AP...
ale já bych ti doporučil toto:
Linksys WRT54GR, Wireless-G Router, RangeBooster
http://www.softcom.cz/produkt/linksys-wrt54gr-wireless-g-router-rangebooster/?flist=1

je o cca 500kč dražší než jeho mladší bráška WRT54GC, kterej je velice kvalitní. I tento je hodně povedenej kousek a s dvěma anténkama -říkají tomu range booster..mám to doma, ale ještě sem neměl možnost to pořádně otestovat.
NEMÁ ODPOJITELNÉ ANTÉNKY!!!

Jinak si myslím, že koupit 1m(2m) kabel a někam anténku posouvat..no přijde mito zbytečný, ale občas se až sám divím, jaká maličkost dokáže pomoct.
Jinak pokud bys to chtěl udělat, vybírej si APčko, co má odpojitelné anténky...
dkas (193)|12.9.2008 13:35
[QUOTE=darkmagic;158065]Měl jsem stejné mínění o těchto pracovnich skupinach. Aspon jsem zas o neco chytrejsi;-)

Jelikož se jedná o HTPC, bude využíváno přehrávání souborů, které se budou nacházet na PC v síti. Formu FTP bych tedy spíše zavrhnul..

Když bych si pořídíl router s Wi-Fi co bude mít odpojitelny antény a např. místo jedné z nich bych pouzil prodlužku a umístil antenu o noco níž, bude to mít nejaký praktický význam? (co jsem koukal, tak tyto kabely mívají utlum signali 0,5dB na metr kabelu)[/QUOTE]

Podívej se tady: http://www.audiocomp.cz/body/wifi/teorie/teorie.html

Je tam snad nějak srozumitelně vysvětleno, jak ty antény vysílaj, tedy jestli má slysl připojovat nějakou externě. Asi to záleží hlavně na konkrétní situaci
darkmagic (32)|19.10.2008 13:16
Zdravim, mohl by mi tady nekdo prosim nacrtnou, jak priradit jednotlive IP adresy a ostatni potrebne veci vsem prvkum site (resenim jsou dva routery - jeden u sousedu a na nej pripichlej druhej Gbit)?
Jeste me napadlo, jak je to s odesilanim el. posty, doted byl smtp server na routeru u sousedu. Ted to budu praktikovat jak?

Mockrat dekuji:)
Logout (4018)|22.10.2008 00:01
No tak souseduv router dostava nejakou ip adresu zvenku. Vevnitr muze pouzivat treba
192.168.0.1 a pridelovat adresy 192.168.0.2 - 192.168.0.255
Tvuj router dostane napr. 192.168.0.133. V tvojí vnitřní síti může mít např. adresu
192.168.1.1 a přidělovat ip z rozsahu (pomocí DHCP) 192.168.1.2 - 192.168.1.255.