reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Software: jaky software na programovani C v LINUXU

Neregistrovaný (0)|1.9.2008 20:49
Jméno tazatele: marecek

Znění dotazu:
dobry den, mam takovy dotaz. Jsem naprosty zacatecnik a potrebuji se alespon trochu naucit programovat v C a to na platforme Linux.. Pouzivam UBUNTU, ale mam to jen chvili a jeste jsem z toho zmateny.. Pokud by mi tedy nekdo mohl poradit jaky jednoduchy program mam na to programovani pouzit.. A nejlepe i jak ho naistalovat.. Diky moc....

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Janyk1 (997)|1.9.2008 21:34
Plamen (0)|1.9.2008 22:31
Dobrý den, nebo ahoj, jak je libo

hledáš integrované prostředí, nebo způsob jak naprogramovat úlohu? V prvním případě ti neporadím, v tom druhém zkontroluj, zda máš nainstalovaný překladač gcc, nejlépe doprovázený automake plus závislými utilitami (apt-get či aptitude řeší tyto věci automaticky). Přidej hlavičkové soubory (označované obvykle jako -dev) knihoven, které zamýšlíš použít. Zvol si nějaký tobě příjemný editor a můžeš začít. Pro ladění doporučuji debugger ddd.
Nevím podrobnosti, takže tě nedokážu odkázat na konkrétní stránky, ale "přítel google" zajisté poradí jak začít podle toho jaké máš výchozí podmínky úlohy. Já jsem si před startem programování dlouze četl na stránkách http://www.gtk.org, protože jsem dělal úpravu do již existujícího programu, který používal knihovnu GTK.
pavel_p (993)|1.9.2008 22:37
Podle mě něco nainstalované máš, i když neznám ubuntu:
- editor (cokoliv - nano, vim, kdevelop, netbeans, ...)
- překladač gcc / make na příkazové řádce (jeden zdroják se dá přeložit např. jen "gcc helloworld.c -o helloworld", na komplexnější věci s více zdrojovými soubory už se make hodí)
- debugger je gdb příp. se hodí strace, ltrace

Jen je problém, že se s příkazovou řádkou musíš sžít a takový vim není zrovna user friendly nebo intuitivní editor ... v Linuxu už pár let krom správy pár serverů nedělám, takže o grafických editorech nemám moc přehled. Předpokládám, že kdevelop a netbeans ide s podporou c++ jsou dnes naprosto intuitivní vývojové nástroje, které tě od příkazové řádky oprostí.

Jinak zkus najít nějaké tutoriály, ono se na dotazy nevím nic, potřebuji poradit radí hodně blbě ... leda na to napsat 10 stran, ale to už určitě někdo udělal.