reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nastavení routeru

Ragnar (11)|2.9.2008 14:02
Zdravím, potřeboval bych poradit s nastavním routeru. Internet mám připojen k desktopu klasickým kabelovým modeme. Zakoupil jsem si starší router Asus wl-500g deluxe. Kabely jsem přepojil tak, že z modemu jde do routeru a z routeru jde jeden do desktopu, jelikož v něm nemám wi-fi anténu. Vše fungovalo dobře, jenomže jsem nevěděl síťové heslo po předchozím majitli. Router jsem restartoval. Nyní mi notebook nalezne síť "deault" do které se připojí, ale jen k místní síti. Proč? To netuším...
Našel jsem pár článků o nastaveních routeru. Ve všech zmiňují adresu http://192.168.1.1 jako místo, kde lze deafultně nastavené routery nastavit. Mi prohlížeč stránku nezobrazí, jen "server existuje, ale prohlížeč jej nemohl zobrazit" --> přesně v tomto znění. Prosím, našel by se zde někdo ochotný, kdo by poradil, jak nastavit router tak, aby byla bezdrátová síť zabezpečená a na notebook jsem se připojil i k internetu a ne jen k "místní síti" ?
Logout (4018)|2.9.2008 14:15
Spusť
cmd,
v zobrazenym okně spusť
ipconfig /all
a výsledek sem zkopíruj. Podle toho poradíme dál.

edit: taky ho mam :-)
editedit: ale s jiným firmwarem dd-wrt. Doporučuju :-)
Jackal007 (44)|2.9.2008 14:17
192.168.1.1 obvykle byva adresa routeru. Ale ty tam mas asi neco jineho, nebo FW ktery to blokuje. Tenhle router mam, takze jsem schopny poradit. Ale potrebuju vedet totez co pise Logout.

Jinak Start --> Spustit --> cmd a v okne napsat ipcofig /all ;)

PS: jinak heslo pro spravu byva obvykle admin/admin
eraser (0)|2.9.2008 19:31
Ďalej zisti, čo je to za provider, či nevyžaduje MAC klonovanie a aký je to ten káblový modem, či je to čisto bridge alebo modem/router. No a samozrejme všetky IP adresy sieťových zariadení.

Fyzické prepojenie by malo byť správne, prípadne si ešte môžeš pozrieť niečo v tejto téme.

Důležité téma: DSL/Cable pripojenie a zdieľanie (+wifi)
Ragnar (11)|3.9.2008 12:08
takže, příkazový řádek vypíše tohle:
Dojigiri (1629)|3.9.2008 12:13
Aby ses tam dostal, chce to mít svůj počítač na stejným segmentu LAN jako je adresa toho routeru (tj. např. nastavit si IP adresu jako 192.168.1.10 [poslední číslo je libovolný kromě 1, 254, 255] a masku 255.255.255.0). Nebo si zapni na síťovce DHCP, router bude mít po resetu nejspíš povolenej DHCP server.
Logout (4018)|3.9.2008 12:44
Jo, problém je, že nemáš ve vlastnostech sítě v protokolu TCP/IP povolený DHCP. Dostaneš se tam
START - nastavení - síťová připojení - připojení k místní síti - vlastnosti, označit TCP/IP a dát vlastnosti - získat IP adresu automaticky
Ragnar (11)|3.9.2008 13:57
když dám "získat IP adresu automaticky" internet mi přestane fungovatl, stejně tak...jako když jakoliv pozměmín IP adresu. Asi jsem se o tom nezmínil, ale internet mám zřízený přes kabelovou televizi
Logout (4018)|3.9.2008 14:09
Tak sem dej znova výpis toho ipconfigu.
Navíc v něm najdi řádek default gateway a tu adresu, která v něm bude zkus napsat do browseru a připojit se k routeru.
Pokud to nepujde, tak zkus místo získat adresu automaticky tam napsat vlastní IP adresu:
ip adresa: 192.168.1.153
maska: 255.255.255.0
default gateway: 192.168.1.1
DHCP Server : 192.168.1.1

a zkus se na 192.168.1.1 připojit prohlížečem
Ragnar (11)|3.9.2008 14:31
já už si připadám fakt trapně...
tady je obrázek mého jediného funkčního nastavení0 TCP/IP

a ještě jednou dávám ten výpic ipconfig
Logout (4018)|3.9.2008 16:24
No tak zkus na druhym PC totéž, akorát IP adresa bude končit na 40.
A když dáš do browseru (na tom funkčnim PC) 10.1.0.1, tak se nezobrazí
administrace routeru?
Dojigiri (1629)|3.9.2008 16:33
[QUOTE=Ragnar;158248]já už si připadám fakt trapně...
tady je obrázek mého jediného funkčního nastavení0 TCP/IP[/QUOTE]

Funkčního jak? Že ho máš připojenej k routeru, z routeru do modemu a jde internet? To je v tomhle případě až divný, jestli má router skutečně adresu 192.168.1.1. Nebo to myslíš tak, že zatim máš ten pc s tímhle nastavením připojenej přímo na kabelovej modem a tak to jde? (mmch co je to za kabel? já mám UPC a ten DHCP umí)

Nicméně pokud se chceš dostat na router, tak teď neřeš internet, na něm v tuhle chvíli nezáleží, ale router. Až vyřešíš přístup na router, pak teprv řeš internet. Tj. zatrhni si v nastavení na prvním obrázku oboje na DHCP, a pak to připoj do routeru (nebo odpoj a připoj, nebo restartuj počítač, pokud by mu nešlo získat IP - ale většinou stačí dát přinejhorším "opravit"). Měl by ti přidělit adresu 192.168.1.XX (kde XX je nějaký číslo). Může to bejt i něco jinýho pokud má router jako výchozí jinou síť. Pak zadej znova ipconfig /all a koukni se na položku "Výchozí brána". Tohle číslo zadej do prohlížeče a řekni nám, co se stalo, jestli ses dostal na webový rozhraní routeru. Pokud jo, můžeš si v něm nastavovat, pokud ne, je možný, že to třeba blokuje firewall pokud nějakej používáš, takže ho případně zkusmo vypni (můžeš router předtím odpojit od kabelovýho modemu, pokud se bojíš nežádoucího přístupu z internetu).
Ragnar (11)|4.9.2008 14:16
takže, k nastavení routeru jsem se dostal. Bohužel, moje neznalost pokračuje a znovu si nevím rady. Při výběru typu připojení volím "connection with static IP" a do dalších kolonek (IP, deafult geteway apod.) píšu údaje, které najdete na obrázku "http://i33.tinypic.com/2dvkkjr.jpg". Ale ani téhdy se notebook nepříhlásí k internetu, ale JEN k místní síti.......
Logout (4018)|4.9.2008 19:21
Notebook nemůže mít stejnou ip adresu jako desktop. (Ale musí být ze stejný podsítě).
Musíš mu dát adresu třeba 10.1.1.40.
eraser (0)|4.9.2008 21:28
Hmm, nejako sa to zvrháva, tak sa do toho musím pustiť, i keď mám kopu inej práce, no aby sa to ešte viacej nezamotalo... :runaway

1. modem - s touto krabičkou netraba robiť nič, len ju prepojiť s routerom a nechaj su samozrejme zapnutú

2. router - musí obsahovať WAN port, ku ktorému je pripojený modem, ďalej je nutné zistiť jeho defaultnú IP adresu, ktorú mu pridelil výrobca

3. počítač - aktuálne IP nastavenia prevezme router, tzn. dané IPčky 10.xx... budú pridelené WAN portu routera a počítač prijme nové IP adresy, ktoré budú v rámci lokálnej siete routera

Poďme na príklady, aby to bolo pochopiteľnejšie.

Predpokladajme, že router má IP adresu, ktorá je taktiež i adresou pre web manažment s hodnotou 192.168.1.1 a masku 255.255.255.0. Počítač nastavíme napr. na 192.168.1.2, masku 255.255.255.0, potom bránu a DNS na 192.168.1.1. Pre nastavenie stačí zatiaľ vyplniť IP a masku. Samozrejme je router prepojený s PC pomocou UTP kábla - priamy/krížený, to je dnes jedno, tieto krabičky sú MDI/MDI-X.

Je možné, že router má zapnutý DHCP, potom netreba na PC v TCP/IP nič ručne nastavovať, len zapnúť zisk IP adries cez DHCP.

Ďalej treba nakonfigurovať router, čiže web prehliadač a adresa 192.168.1.1, no a pozrieť sa do manuála na východzie meno/heslo.

WAN port sa nastaví na statické adresy, čiže to sú tie, ktoré momentálne vlastní počítač, čiže 10.1.22.39, atď. Ako je uvedené na obrázku.

Možno je nutné naklonovať MAC adresu sieťovky, takže z obrázka vidím 00-50-DA-79-DA-FA, pretože plno providerov sú žebráci a myslia si, že im to zaručí mieru bezpečnosti a nedovolí napichnúť ďalší počítač. :stupid