reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sestavy, notebooky a PDA: Omlazení počítače

Neregistrovaný (0)|6.9.2008 11:32
Jméno tazatele: Kostka

Znění dotazu:
Zdravím,
mám téměř 3 roky starou sestavu a už začínám cítit že je čas obnovit vnitřnosti. Největší zátěž zažívá určitě při hraní her (hlavně online WoW - nejvíc když je více hráču pohromadě to už celkem trpím, a případně bych si chtěla zahrát i něco novějšího, ale spokojím se s nastavením minimum - medium, žádná grafická kouzla k životu nepotřebuju)
Můj rozpočet je momentálně 4-5 tisíc kč počítaje v to odměnu technika v servisu, protože sama si to namontovat neumím. Takže dotaz zní: co vyměnit jako první? Byla bych ráda kdyby mi to zase alespoň 2 roky vydrželo, jak už jsem řekla, náročná na výkon nejsem. Počítám samozřejmě s tím, že to bude na několik etap, protože finance nic moc zázraky asi nedovolují. Děkuji předem za odpovědi

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Zákl. deska: MSI 915P Combo-FR
Intel P4 524 (3,06 GH)
Nvidia 7300 GS
1,5 Gb RAM
XP Home
mech13 (5526)|6.9.2008 11:57
ty RAMky jsou DDR1 nebo DDR2? zdroj asi nevis jakou ma znacku?

mozna by vyslo lip soucasny prodat a vzit to skoro cely novy...

fortron 350GLN 650
Gigabyte EP35-DS3 1900
E5200 1600
2GB RAM 750
-------------
celkem 4900

a podle toho jestli prodas nebo neco sezenes bud nechat grafiku docasne co mas (doufam ze je PCI-E)
, nebo za petikilo koupit nejakou jetou 7600GT ktera je o tridu lepsi nebo podle toho kolik bude penez

1300-1400 HD3650 GDDR3
2000 HD3850 512MB GDDR3 (chtela by i lepsi zdroj)

odkud jsi? mozna se tu na foru najde nekdo z tveho okoli kdo to udela levnej a kvalitnej nez spouta radobyobchodu s IT...
....
kostka_tazatelka (0)|6.9.2008 12:20
Ramky jsou DDR2, ke zdroji jsem v papírech od pc našla akorát tohle : Case Hal3000 5470 MiddleT 400W CE12 USB. A prodejnej asi už moc nebude, ani nevím kde bych to měla střelit. Je to taková ta supermarketová sestava a to už asi vážně nikdo chtít nebude. Právě proto jsem chtěla postupně většinu (všechny) součástky vyměnit. Pokud ale radíte radši ještě něco ušetřit a koupit rovnou nový tak asi nic jiného nezbude. Jinak jsem z Brna.
mech13 (5526)|6.9.2008 12:58
brnaku tu je vic nez dost.

ta soucasna pujde tak za 1500 snad prodat, pro nekoho to sice zazrak neni, ale nekdo nenarocny to na internet a word urcite zuzitkuje kdyz se to prida k tem peti a treba jeste tisicovka by se sehnala, tak z toho uz ted muze byt dost slusny novy stroj
kostka_tazatelka (0)|6.9.2008 13:40
Tak děkuju za radu, nějak se s tím poperu. Pomohl jsi mi.
mech13 (5526)|7.9.2008 09:08
pokud bys prodala cel komp, ne na soucastky tak by se musel teda vzit jeste disk, DVD vypalovacka a nejaka bedna... to uz zalezi jak si to naplanujes

kdybys ale kupovala i tyto veci novy, tak disk hledej u samsungu F1 (konkretne F1 320GB HD322HJ, nebo 640GB bratricek HD642JJ) pripadne WD 6400AAKS (jen tento 640GB model), vypalovacku bych asi bral samsung
to jen aby te nekdo neosidil na starych pomalych modelech kterych se zrovna potrebuje zbavit

pokud ten nakup odlozis o cca mesic a vic, tak se znova ozvi, ceny se pohnou a asi se pak vyplati neco jinyho
Kostka_tazatelka (0)|10.9.2008 07:33
Tak se ještě jednou přicházím pozeptat. Nejprve bych tedy chtěla vyměnit procesor, základní desku, případně ram. Grafiku a zdroj o nějaký ten měsíc odložím. Procesor bych vzala výše doporučený E5200. U základové desky se rozhoduju mezi tou od Gigabytu (Gigabyte EP35-DS3) nebo jsem v podobném topicu níže objevila ještě Asus P5K/EPU - Intel P35. Která by byla vhodnější? Cenově to vyjde nastejno.
Druhý dotaz bych směřovala na ram. Mám 1,5 GB DDR2 240pin PC5300 667 MHz GOODRAM. Zajímalo by mě zda je mám vyhodit a koupit 2gb nějakých lepších nebo nechat a případně navýšit.
Poslední mojí otázkou je, jestli (a jaké) koupit přídavné chlazení.
Díky předem za odpověď.
faugusztin (453)|10.9.2008 07:47
Ano, procesor kup E5200. Z tych dvoch dosiek radsej EP35-DS3, P5K/EPU ma zle umiestneny napajaci konektor - to ti moze sposobit problemy s pripadnym lepsim chladicom. RAM mozes a nemusis upgradnut. Tie pamate nie su ziadny zazrak, ale kedze su DDR2 667MHz tak nie su ani najhorsie.
mech13 (5526)|10.9.2008 08:18
u desky bych se taky priklonil ke GB, ma imho prehlednejsi bios a lip se v nem orientuje

ramky si klidne nech, jestli mas par stovek navic proc je nevymenit, dva 1-2GB moduly 800CL4 by asi byly lepsi, ted to budes mit asi ve 3-4modulech coz neni optimalni, ale neni to hruza, da se s tim bezproblemu fungovat, hlavni je ze mas velkou kapacitu, to z jakych modulu to je poskladany neni tak podstatny

v dalsi fazi bych bral pro jistotu zdroj, ted urcite zadny znackovy nemas a na zdroji se nema nikdy setrit a levne zdroje bez mrknuti oka likviduji co se jim zlibi... takze bych to moc nedrazdil a jak bude za co, bral minimalne fortron GLN nebo seasonic OEM, optimalne seasonic S12II/corsair VX450/enermax pro82+
Kostka_tazatelka (0)|10.9.2008 11:29
Díky oběma. Takže desku Gigabyte. Z rozpočtu mi tím pádem zbývá +- 1500. Mám to tedy místo ramek vrazit radši do zdroje? Mám ten který byl dodávaný v této věži, takže to asi vážně nic moc nebude. http://www.2day.cz/katalog/miditower/ec-5470-middlet-400w-ce12-usb-cstribrna-cazodo
kane.shw (1231)|10.9.2008 12:38
K tomu jak se to tady celé probírá nemám jedinou výhradu :thumb, good job!

Ale vážně bych se zamyslel na tím, jestli to raději celé neprodat jako kompletní, funkční sestavu! Možná by jsi z toho takhle dostala víc :notsure a snad by to bylo i celé rychlejší, než to rozprodávat na díly a patlat se v tom delší dobu. O pohodlnosti nemluvě, prostě je to imho menší komplikace ;)

Poskládat nový komp sama jistě zvládneš, co to tak čtu, tak základy IT máš, zdravý zájem o věc taky ;), takže bych se toho vůbec nebál. Inspirace je třeba tady Sv?j počítač si postavím sám!, ve tvém případě "...sama!" ;)

Na obrázku dole je takový návrh sestavy (zdroj http://www.alfacomp.cz), jak by to mohlo celé vypadat. Není to dogma jen abys měla představu o ceně nového komplu. Vychází na cca 9 tisíc, 5 tisíc máš, nedovedu odhadnout, ale cca 3 i 4 tisíce bys mohla dostat za ten tvůj starý komp, tak to vychází tak akorát a máš vše nové se zárukou a výhodami z toho plynoucími ;)

Imho možnost prodat kompletní starý komp stojí za zvážení.

PS: Předpoklávám, že OS je originál OEM Windows XP Home, když píšeš, že je to taková ta "supermárketová" sestava, takže možná bys to mohla střelit za celkem rozumné peníze, když trefíš zrovna človíčka, co něco takového hledá ;)
8k.jpg
Kostka_tazatelka (0)|10.9.2008 17:47
Děkuju za projevenou důvěru, ale obávám se že touto cestou asi nepůjdu. Na návod jsem se dívala a láká mě si to složit sama, ale bojím se že by mi místo pc zbyla hromada součástek a oči pro pláč. Každopádně za seznam komponentů jsem vděčná, určitě ho taky využiju při dalším výběru.
kane.shw (1231)|10.9.2008 19:30
Vůbec se toho neboj!

Když budeš "dvakrát měřit a jednou řezat", když si kolem toho pár věcí přečteš, když si projdeš manuál od základní desky, tak to musíš zvládnout.

S otázkami ti tady rádi pomůžeme, takže brečet se nebude! :cool:

No, rozhodnutí je samo na tobě, můžu/můžeme jen popřát
Good Luck :thumb