reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: RAID 0

Neregistrovaný (0)|7.9.2008 00:47
Jméno tazatele: Veyron

Znění dotazu:
V nasledujúcich dňoch sa chystám poskladať kompletne novú zostavu a je to moja prvá zostava, ktorú vlastne budem stavať, takže budem mať pár otázok a ohľadom HDD mám hneď niekoľko.
- Prvom rade by som potreboval nejaký návod okolo zapojenia RAID 0, nainštalovania a pod.
- Povedzme, že si prv kúpim jeden disk a neskôr by som si dokúpil k nemu druhý. Je možné, že by som ten druhý zapojil k prvému bez nutnosti formátovania prvého? Resp. by som cez nejaký program dal polku dát z prvého disku na druhý, aby z toho vzniklo RAID 0. Ak je to možné, tak ako a pomocou čoho? A je možné ich takto pozapájať viac, resp. akékoľvek množstvo(3,4,5,...)?
- Rozmýšľal som, že by som si kúpil ešte jeden menší disk, ktorý by slúžil čisto na Operačný Systém. Oplatí sa mi to? Teda nebude rýchlejšie bežať OS spolu s ostatným na RAID 0?

No tak to je hádam všetko čo mám momentálne na srdci a vopred ďakujem za odpovede.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Disk do RAID 0 by som chcel použiť Hitachi 1TB 32MB a poprípade ten pre OS tiež od rovnakého výrobcu o kapacite 0,5TB alebo menší.
faugusztin (453)|9.9.2008 23:17
Z tvojej otazky nie je jasne par veci :
  • Nepises aky operacny system sa chystas pouzit.
  • Nepises na akej zakladnej doske s akym RAID radicom budes RAID pole vytvarat. Bude to Intel Matrix Storage ? JMicron ? Iny ?
Zbezne sa ale da odpovedat asi takto :[LIST=1]
  • pocas bootovania sa ti objavi RAID BIOS (v pripade Intel Matrix Storage iba ak mas v BIOS-e nastaveny typ radica na RAID), kde mas zobrazenu aj klavesovu kombinaciu pre aktivaciu RAID BIOS-u. Po stlaceni tejto klavesy/klavesovej kombinacie sa ti zobrazi jednoduchy BIOS pre vytvorenie RAID poli. Konkretny postup najdes v manuali tvojej dosky.
  • nasledne pocas instalacie vyberies ako ciel dane RAID pole, resp. na RAID poli normalne vytvoris particiu/particie. Ak ide o Intel Matrix Storage a Windows Vista, tak by mal mat ovladace v sebe a umoznit ti rozdelit disk priamo. V opacnom pripade si instalator vyziada ovladace pre RAID radic (vo Windows XP stlacenim F6 pocas inicializacie instalatora, vo Windows Vista si to instalator vypyta).
  • [*]nasledne po nainstalovani OS pre istotu nainstalujes kompletne ovladace, ktore zvyknu byt novsie ako ovladace v OS a tiez instaluju aplikaciu na kontrolu RAID pola.RAID0 sa podla mojich vedomosti neda rozsirovat ci pouzivat ho na jednom disku. Pridavanie diskov sa zvycajne robi az s RAID5/6.
    Veyron (88)|11.9.2008 15:19
    Ďakujem za odpoveď.
    Zrovna včera som si zakúpil komplet HW na poskladanie novej zostavy a i keď som zatiaľ nezakúpil dva disky, tak určite chcem časom dokúpiť ďalšie a zapojiť RAID0. Ako primárny operačný systém budem používať Windows Vista Ultimate 64bit. A základná doska, ktorú som si objednal, je AMD790FX od Asusu.
    faugusztin (453)|11.9.2008 19:03
    Takze po otvoreni manualu k M3A32-MVP DELUXE je v sekcii RAID configurations popisany postup. A pre oba RAID radice (SB600 aj Marvell) potrebujes ovladace, pri Viste by ti malo stacit aj z CD k doske.

    Ak ti nerobi problem anglictina, tak si precitaj prislusnu sekciu v manuali, je to popisane dost podrobne.