reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Divny problem s pametama

sheira (164)|7.9.2008 16:39
Dnes som menil chladic. Tym padom som daval von MB a vsetky komponenty. Ked som ale nakopol PC, uz v biose mi zobrazilo iba 2GB pamete, pritom mam 4GB (2 x http://www.alza.cz/2gb-kit-2x1gb-ddr2-800mhz-pc6400-a-data-extreme-edition-vitesta-retail-box-vhodne-pro-dualchannel-d69200.htm ).

Po dlhsom testovani som zistil, ze pamete mi zobere iba DIMM slot B1/B2 a v A1/A2 ako keby tam nic nebolo.

Pamete sami o sebe su dobre, kazda jedna ide samostatne v B slote. Taktiez mi nejde dualchannel :(

Skusal som upgradovat bios, skusal som hadam kazdu mozno kombinaciu - nic. Vychadza mi z toho, ze problem bude niekde v MB. Vedel by mi niekto pomoct/poradit?
Logout (4018)|7.9.2008 16:58
Tak ty paměti vyndej a dej je tam ještě jednou. Asi si je nedocvak....
sheira (164)|7.9.2008 17:12
Skusal som to aspon 20x, ver mi. Proste tie sloty su prazdne.

Logout (4018)|7.9.2008 17:39
No, ještě bych moh mít blbej dotaz, jestlis je tam nenarval obráceně.... :-D No dobře, už sem hodnej...

Tak zkus vyndat ty dva moduly co choděj a naject, popř. pak různě třeba prohazovat sloty a tak a napiš sem nejmenší konfiguraci, kdy to nechodí. Např. nepůjde to se dvěma modulama, tak zkus ještě každej zvlášť, popř. v jinejch slotech, pokud to v jinejch slotech půjde, tak zkus jiný paměti v tom blbym slotu a tak....
Neumazal jsi třeba ty paměti od teplovodivý pasty?
sheira (164)|7.9.2008 18:55
Kazda pamet funguje, ked dam len 1. Ale iba v tych istych 2 slotoch. Inu pamet ako tuto nemam doma, takze neviem, ale som si isty, ze to je skor doskou.
Logout (4018)|7.9.2008 19:13
Tzn. když dáš libovolnou paměť do jednoho z těch dvou druhejch slotů, tak to nenajede? Tak to se Ti asi podařilo při montáži chladiče něco zrušit.... :-( Zkus koupit 2x2GB a tydle paměti prodat, nic jinýho s tim IMHO neuděláš.

Ještě bys moh zkontrlovat, jestli se Ti třeba nepodařilo někde z desky urvat kondenzátor, nebo nějakou takovoudle závadu - to jde připájet (přinejhorším by Ti s tim tady někdo s fóra pomoh, pájet desku neni úplně triviální, já bych si na to se svoji vrozenou šikovností asi netrouf, rozhodně ne cizí desku :-)).
No a pak můžeš zkusit ty sloty vyčistit - ale jestli nejedou najednou dva sloty, tak problém bude asi
někde dál než ve slotu....

Namontoval jsi tam ten chladič správně? Nevyzkratoval si např. pomocí backplate na tý desce něco nebo tak?
sheira (164)|7.9.2008 23:46
[QUOTE=Logout;159308]Zkus koupit 2x2GB a tydle paměti prodat, nic jinýho s tim IMHO neuděláš.
[/QUOTE]
Nerad by som to riesil takto :(

Je normalne pri tychto ramkach, ze su strasne horuce (ze sa ani nedaju poriadne chytit) ?




P.S.: ked uz kit, tak http://www.alza.cz/ocz-8gb-kit-ddr2-800mhz-pc6400-cl5-6-6-18-vista-upgrade-d97491.htm , co ty na to? :P
Challenger_ii (192)|8.9.2008 01:11
[QUOTE=sheira;159441]Nerad by som to riesil takto :(

Je normalne pri tychto ramkach, ze su strasne horuce (ze sa ani nedaju poriadne chytit) ?




P.S.: ked uz kit, tak http://www.alza.cz/ocz-8gb-kit-ddr2-800mhz-pc6400-cl5-6-6-18-vista-upgrade-d97491.htm , co ty na to? :P[/QUOTE]

Není to normální. Na DDR2 na 800MHz je to trošku moc a navíc jsou vybaveny pasívem. Ověř napětí, které ti nastavil BIOS pro paměti. Buď v BIOSu nebo taky, pokud ti to najede do systému např. pomocí CPU-Z. Někde máš něco špatně a trpí tím stabilita RAM a pokud nejsou ještě poškozené, alespoň zabráníš jejich zničení.
Výrobce uvádí:


240-pin unbuffered DIMM
Maximum 6.4GB/s bandwidth
JEDEC standard 1.8 +/- 0.1V power supply
64M x 8 component configuration

PS: Vidím výše, že ti jedou podle specifikací na 2.0V. Vzhledem na "Extreme edition", je dost možné, že to budou hřát více než je obvyklé. Vždyť i latence ukazují, že budou víc "žravé". Spíše bych se zabýval eventualitou poškození MB, jak psal Logout. Nezbyde než důkladně prohlédnout PCB, nejlépe nějakým hodinářským kukátkem (pokud se jedná o poškození na viditelných vrstvách). Díky prohnutí PCB a nekvalitním výztuhám vespod MB, se při montáži na socket 775 často projeví poškozením vodivých spojů ve vrstvách.
sheira (164)|8.9.2008 10:54
To si ma moc nepotesil. Ja sam asi nezistim, ci je to poskodene, kedze sa do toho vobec nevyznam.

Vcera som zas trochu skusal a niekedy mi nabehne 3. ramka (cize 3gb), ale to je viac menej iba nahoda. Dam restart a uz tam nemusi byt.

Trochu blba otazka, ale - nemoze to byt tym, ze niekde som nejaky kablik zastrcil zle, alebo tak nieco? (napr. tie male , kde byva Power LDE atd.)
Logout (4018)|8.9.2008 12:33
No, jestli jsou žhavý, tak zkontroluj i pořádně slot - jednou se mi stalo, že počítač nenaběh, hledám co se děje, vyndám paměť..... a jeden pin u paměti od pohledu nějak chybí.... Tak se kouknu pořádně do paměťovýho slotu - a on tam jeden pin je černej a smrdí čertovinou....
Kupodivu to i vyreklamovaly...

Diodkama a spol by to bejt nemělo, ty jsou v pohodě. Teoreticky nějakou nestabilitou napájení nebo něčim, zkus vyndat úplně všechno (procesor můžeš v prvnim kole nechat) a znova nastrkat jen esenciální systém, jestli to najede. Ale bojim se bojim.
sheira (164)|8.9.2008 14:31
No ked to bude MB, tak neviem, ci to vobec vyreklamujem... Kupoval som to z alzy, ako celu zostavu, takze zaruku ako taku na cely stroj uz som stratil.

Druha moznost je, ze si namiesto tych 2x1gb kupim 2x2gb alebo 2x4gb - viete mi nieco popripade odporucit? Na cene nezalezi.
machja (122)|8.9.2008 14:35
Podívej se dovnitř a jsetli tam nic neuvidíš, tak to reklamuj.
Logout (4018)|8.9.2008 14:45
Pokud to je v záruce, určitě reklamovat. Jakmile je něco takhle špatně, tak kdoví co všechno....
Alza se teď prej s reklamacema hodně snaží, takže Ti to IMHO určitě uznaj.
sheira (164)|8.9.2008 15:49
Tak to im tam snad tu dosku poslem. Neviete, kolko im to asi trva vybavenie reklamacii?
sheira (164)|10.9.2008 14:22
Chcem si byt isty, kedze to budem posielat na reklamaciu, ci to neni nieco, co mozem opravit sam\

Takze dovody, ktore mozme vylucit:

Softwarova chyba/BIOS
Spalenie (to by som asi videl/citil)
....

napada niekoho nieco ine? porusene kontakty?