reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nefunkční větráček na Leadtek WinFast GeForce A6600 GT

lukas.hermann (2)|7.9.2008 20:12
Po té, co se mi začaly podivným způsobem zpomalovat některé hry, jsem zjistil, že teplota v GPU na mé GeForce 6600GT od Leadteku je v klidu přes 90°C a při zátěži dokonce přes 100°C (v GPU prostředí přes 60°C). Když jsem se snažil zjistit, kde je problém, došel jsem k tomu, že se přestal točit větráček, který kartu chladí. Spustil jsem nVidia Monitor a v sekci ventilátory to píše pro nForce 676 RPM a pro Aux2 18 RPM... Teploty všech ostatních komponent v PC jsou jen o trochu vyšší než standardní, takže jinde problém asi nebude. Karta už bohužel není v záruce.

Je možné větráček nějak vyměnit? Resp. která z těchto variant by byla nejspíš nejvýhodnější (pokud se nechci do výměny pouštět sám): a) dojít s grafickou kartou do servisu, ať otestují, kde je problém, a případně vymění větráček nebo opraví kontakty; b) zajistit větrání novým vetráčkem ve skříni (pak je problém, kam ho dát); c) koupit si novou grafickou kartu; d) jakékoli jiné rozumné řešení

Moc díky za odpovědi!
Salamander (6177)|7.9.2008 20:16
Odkud jses ?
mam Silencer 6 rev.2, ktery by na kartu pasoval (pokud to neni AGP verze), takze bychom se mohli domluvit na nejake symbolicke cene ;)
speedsnail (4876)|7.9.2008 20:16
Co treba otevrit skrin, podivat se na grafiku (jestli se opravdu netočí) a zkusit do větráku trošku šťouchnout prstem. Pokud se roztočí, může být jen zanesený prachem a pomůže vyčistění a lehké promazání olejem (WD je ideální).

Jinak pokud ti výkon karty dostačuje a větráček rozhýbat nepůjde, bude nejjednodušší ho odstranit (jen vrtulku, pasiv nechat) a na hliník připevnit jakýkoliv 80mm větrák a zapojit ho do základní desky. Investice cca 50kč.

Předpokládám že karta vypadá takto:


edit: No ten silencer by byl ideální.. záleží tedy na verzi (AGP vs PCI-Ex a vzdálenosti)
matyyy (2527)|7.9.2008 20:17
koupit novy chladic
montaz zvladne i zrucnejsi pravnik, je treba maly krizovy sroubovak
Jiziii (796)|7.9.2008 20:19
já bych tu kartu vyndal z compa a vyluxoval, bo pak bys mohl odlepit nálepku na větraku rozebrat ho a vyčistit,nebo vyměnit chladič, ale nejsem si jistej jestli se dá sehnat novej větrák možná z podobný karta ale samostatně sem je prodávaný neviděl
Encore1106 (424)|7.9.2008 20:20
Napiš sem svoji sestavu, ať víme, jak na tom je a jakou kartu případně doporučit. Servis by se asi nevyplatil, tam by byla vzhledem ke cenám karet moc vysoká cena za práci. Nový větrák ve skříni by kartě nepomohl, jedině sehnat větráček přímo na grafickou kartu (nový chladič), ale zase záleží na zbytku sestavy, jestli by se nevyplatila rovnou nová karta.

Edit: Když jsem otevřel tento thread, nebyla tu ještě ani jedna reakce :D
lukas.hermann (2)|7.9.2008 22:52
Díky za reakce.

Větráček se opravdu netočí. Kartu jsem vyluxoval, ještě zkusím rozebrat ten větráček, pořádně to vyčistit a promazat. Typ sběrnice je AGP, takže se obchod bohužel konat nebude.

Jinak moje sestava je: AMD Athlon 64 3200+ 2000 MHz, MSI K8T Neo2-F (MS-6702E), 2×512 MB PC3200 DDR SDRAM, Leadtek GeForce 6600 GT AGP (128MB), Hitachi Deskstar 7K250 (160 GB, 7200 RPM, SATA) + SAMSUNG HD161HJ (149 GB, 7200 RPM, SATA), Windows XP Professional SP3

Výkonnostně mi zatím naprosto vyhovuje.