reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém v Direct3D po výměně R9800 PRO za G7600GS.

RuThaN (28)|28.10.2006 09:40
Instaluju do jedný popelnice(Deska Gigabyte, chipset ULI1689,socket 754(Sempron),Win XP, záplaty mam, DirectX 9.0c,Frameworks 2.0) AGP 7600GS od Gigabyte, ale nějak mě zlobí.
V popelnici byla dřív Ati R9800 Pro. Všechny Ati věci sem odinstaloval projel sem to Driver Cleanerem 1.5(koukám, že je 3.3). Hry pod OpenGL běží v pohodě(Quake II,III, Doom III a Prey), ale všechno novější pod Direct3D skončí jako černá obrazovka a na ní kursor, který se hýbe a hra reaguje a hraje zvuk. Podtaktování logicky nemohlo, skoro jistě je to SW problém.
Starší hry pod Direct 3D jako Rune a nebo Severance chodí. Nechodí Conan, Heroes V,Fable,Dark Messiah demo, Gothic II,Oblivion (tam vidim jen nápisy v menu, ale chybí kursor). Když sem mačkal nějaký klávesy, tak mi ten Conan nakonec nějakej obraz ukázal, ale podivnej. Úvodní intro běží v širokoúhlym formátu, ale kolem jsou kusy nějaký podivný textury, která tam nepatří a dost objektů je černých úplně bez textury, to samý když se doklikám do hry přes to neviditelný menu, textury tam nejsou a když pár vteřin nehnu myší, tak mi to skončí do woken.
Ovladače mam nejnovější(zkoušel sem i 91.33 ma 91.47) a už sem je zkoušel reinstalovat. DirectX test pro Direct3D s tou točící krychlý projde. Další neduhy jsou, že to reinstalu se mi prohodí monitory(jejich názvy a přehodí se navzájem i obnovovací frekvence), při změně rozlišení obraz ujíždí někam do stran(což sice dřív bylo normální, ale s Ati se mi to nedělo). Ještě bych doplnil, že v kompu dřív byla i Geforce 2 a Geforce 4 a tahle istalace je pamatuje(cca 3 roky stará).
AGP ovladač sem taky přeinstalovával, BIOS je ošizenej a nic o GK se tam nastavit nedá, deska je AGP 8x, ale s tim Radeonem to dělalo problémy(po pár vteřinář se to v Direct3D seklo a automatic restart) s 8x a pak sem to musel snížít na 4x, což šlo přímo v ovladačích od ATI, v NV to nikde nevidim.
Další divná věc je, že Gigabyte utilitka pro zjišování novýho Biosu mi píše, po checknutí biosu, přes net, že nový neni a přitom je asi tam možná stáhnout tři nový verze a pokud chci upgradovat přímo ze souboru, tak mi to na píše Fail a nic se nahrávat nezačne, jako by ten soubor byl špatnej. V readme, ale jasně je na napsáný, že je to i pro tuhle kartu a našel sem to i nastránkách přímo v sekci karty. Ikdyž pohybuju, že to tenhle problém odstraní, jelikož to dle toho infa jen zvedá takt pamětí.
Teoreticky by za to mohl moct nějakej Spyware, ale s něčim takovym sem se ještě nesetkal, maximálně to házelo do Woken, ale nemrvilo textury. Viděl bych to na nějakej fragment po ATI a nebo v DirectX, jelikož sem tam měl 9c, tak mi to nepovolilo reinstall.
Každá rada dobrá, ale reinstall nepřipadá v úvahu, maximálně oprava instalace jestli to pomůže, což si vůbec nejsem jistej.
wizaard (913)|28.10.2006 10:49
Z toho textu jsem nepochopil ještě jednu věc - zkoušel jsi update BIOSu základní desky? To by teoreticky mohlo pomoct. Jinak, jak jsi nastínil, dost často bývá problém přejít z karty ATi na nVIDIi (a naopak) právě kvůli software, ale pokud jsi už s tou předchozí grafikou měl problém (viz. AGP 8x na 4x) a navíc ovladače ATi jsou úspěšně pryč, asi bude problém někde jinde... Pokud jsi to neudělal, vážně doporučuji update BIOSu základní desky. Na druhou stranu mě zase ale zaráží, že hry pod OpenGL jedou a pod DX zase ne. To zase spíš ukazuje na SW problém... jsem z toho malinko zmatený ;).

EDIT: Předpokládám, že máš desku Gigabyte GA-K8U, takže pokud si chceš stáhnout nejnovější BIOS F6, můžeš ZDE.
Smeli (2302)|28.10.2006 10:52
reinstal oken je při výměně HW nejjistější...
wizaard (913)|28.10.2006 10:55
[QUOTE=Smeli]reinstal oken je při výměně HW nejjistější...[/QUOTE]
Taky celkem nechápu, proč se tomu tak brání... :confused: Řeší to dost problémů a pokud by to ani tak nešlo, aspoň budeš vědět, že pes je zakopaný někde jinde.
RuThaN (28)|28.10.2006 11:02
Bios desky mam nejnovější, ale i tak už je asi rok starý..

http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=1876&ProductName=GA-K8U

Jak říká Ivánek: Když se daří, tak to umí každej blbec, ale když přijde krize.. S reinstallem to umí každej blbec, proto se ptám tady.
Reinstall v tomhle případě, zabere tolik času, že se mi vyplatí s tim i tejden blbnout, reistall mi byl nabízen mockrát a v 99 procentech případů se to dá i bez něj.
Teď sem zkoušel 3D Mark 2003 Demo, chová se to divně dal sem 800x600 a žádnej AA a nekazuje mi to ty nahrávací obrazovky, obraz ve 3D je koretní, ale je to pomalý, zvlášť demo Dungeon má totální záseky.. On teda ani ten výkon pod OpeGL neni nic moc, hodně vosekanej Doom III dává 42 FPS, když v ovladačích dám Doom 3 profil tak 62, ten starej R9800 PRO dával víc.
Na CD s kartou jsou i WDM ovladače, zkoušel sem to s nima i bez nich a beze změny, jestli je nepletu, jsou jen na zachytávání videa.
wizaard (913)|28.10.2006 11:15
Máš kartu správně zastrčenou v AGP slotu? Nechybí jí proud (pravděpodobně ne ;))? Ovladače k desce jsou určitě a stoprocentně všechny v pořádku a nainstalované? Nemáš žádná konfliktní zařízení? Přesto bych radil reinstall Windows. Víš co, ono to není o tom, že to "umí každej blbec", ale o tom, že to vážně pomáhá. A vzhledem k tomu, jaké Windows jsou a jak jsou náchylné na HW konfiguraci a její změny, je to dobré řešení!
RuThaN (28)|28.10.2006 11:36
Karta je v kompu sama a zatrčená je snad dobře, mam pocit, že by to neblblo takhle, ale skusim jí tam dát ještě jednou. Přídavný napájení sem tam vrazil, ale na je to tý samý větvi co jeden disk(volnou nemam), tak možný je všechno.
Ovladače na desku jsou nejnovější, trochu SATA driveru, kterej sem línej instalovat. Teď sem reinstaloval akorát ten ULI AGP 3.0 ovladač.
Trochu mě zaží, ale ten Blios na kartě, mam tam tu F2 a už sem psal, na ten upgrade se to nějak netváří:
http://www.gigabyte.com.tw/Support/VGA/BIOS_Model.aspx?ProductID=2237
pegy (757)|28.10.2006 12:26
Nuz pozri sa, najoptymalnejsie riesenie je reinstal okien ako to tu uz bolo pisane.....Ak sa ti to nechce, tak mas problem, pretoze windowsi sa "zasieraju" uz po pol roku a to len tym, ze sami o sebe bezia... Ine riesenia asi nieje, lebo tie windowsi to uz maju popletene len tym, ze bezia 3 roky nehovoriac o tom, ze si tam vystriedal 4 karty..... Nuz myslim, ze inu odpoved uz ani nedostanes, ako preinstal win, lebo uz fakt neviem co by si mohol este viac urobit pre spravnych bech tej VGA....
RuThaN (28)|28.10.2006 14:30
Kromě těch 4 karet je tohle 3 základní deska, ono to pude, ale jen to chce někoho kdo to dělá často a kdo se vyzná..
RuThaN (28)|28.10.2006 23:38
Tak sem vám udělal obrázek, je na něm jasně vidět ty fragmenty nahoře(kus nějaký textury), je tam obrázek co by tam bejt neměl a zas naopak na těch objektech v tom správnym okne chybí některý textury(tady na tom obrázky to neni vidět zase tolik,ale dost často je vidět jen nějakej proužek).
Proč je ten obrázek v tomhle rozlišení nevim, možná je to tim, že mam dva monitory(oba 1024) a nebo problém toho típacího programu(SnagIt 7 - http://www.techsmith.com/) a nebo to taky může naznačit ten problém..

Netušíte na čem běží Call of Cthulthu, jelikož to ve 3D beží v pohobě, ale zase to neukazuje menu. Neni problém v nějakejch těch Frameworks / Pythonu a podobnym svinstvu? Videa a 2D jede jako po másle.
boboco (1987)|28.10.2006 23:53
EDIT: Tak nic, jenom jsem opakoval, to, co už tu bylo, musím víc číst:)
Rozhodně bych to zkusil na novém systému - čistá instalace Windows.
RuThaN (28)|29.10.2006 00:51
Ještě sem zkoušel DoomsDay s Direct8 akcelerací, blbne to taky, jednoduše, některý stěny jsou z některýho pohled průhledný ikdyž by bejt neměli a jiný textury se jaksi rozmáznou, jako by byly dvě na sobě.
Reinstall ne, to jde o nějakej herních mašin, já tu mam spoustu programů a práce, který bych pořádně nenainstaloval a nenakonfigural ani za tejden. Navíc reinstallem si akorát ověžim, že karta funguje, což vim už teď, jelikož ty starší Direct3D hry chodí. Hodil by se nějakej soft na snížení AGP rychlosti a zakázání Fastwrite, jestli něco takovýho je.
Podle mě ten problém bude o přeinstalování jedný hlouposti či o vymazání pár klíčů v registrech.
Smeli (2302)|29.10.2006 01:13
Ty si myslíš, že rozjet novou GK bez reinstalu oken je frajeřina? GL, ale není. A za tu dobu, co se tu tu řeší bys je měl reinstalované 3x včetně formátování:stupid
wizaard (913)|29.10.2006 01:16
[QUOTE=RuThaN]Ještě sem zkoušel DoomsDay s Direct8 akcelerací, blbne to taky, jednoduše, některý stěny jsou z některýho pohled průhledný ikdyž by bejt neměli a jiný textury se jaksi rozmáznou, jako by byly dvě na sobě.
Reinstall ne, to jde o nějakej herních mašin, já tu mam spoustu programů a práce, který bych pořádně nenainstaloval a nenakonfigural ani za tejden. Navíc reinstallem si akorát ověžim, že karta funguje, což vim už teď, jelikož ty starší Direct3D hry chodí. Hodil by se nějakej soft na snížení AGP rychlosti a zakázání Fastwrite, jestli něco takovýho je.
Podle mě ten problém bude o přeinstalování jedný hlouposti či o vymazání pár klíčů v registrech.[/QUOTE]
Budu hnusnej, klidně se na mě vyřáděte s reputací, ale už mi to prostě nedá - tak si trhni nohou! Pokud se někdo objeví, který má zkušenost s Tvým problémem (mimochodem, když někdo jede na Win a je schopnej vyměnit 3 desky a 4 grafiky a přesto se po Bůh-ví-kolika letech divit, že mu najednou nejede grafika po takovýhlech čachrech, je to špatné), bude to velké štěstí. Proto Ti přeju příjemné hledání klíčů v registrech a úspěšné řešení problému s grafikou. :mistake :stupid
RuThaN (28)|29.10.2006 09:48
Já bych se držel, zlatého pravidla pokud neumím pomoct, tak radši držím ústa.
Klidně si reinstalluje po každém kliknutí na Start, ale mě s tim neoběžujte.

Pokud se mi to povede zvládnout, tak to ušetří čas i spoustě dalších lidí, nepochybuju o tom, že je dost lidí, který ví jak na to, ale asi nechodí zrovna na tomhle forum, kde je možná tenhle váš povrchní přístup znechutil.
boboco (1987)|29.10.2006 09:54
[quote=RuThaN]Já bych se držel, zlatého pravidla pokud neumím pomoct, tak radši držím ústa.
Klidně si reinstalluje po každém kliknutí na Start, ale mě s tim neoběžujte.

Pokud se mi to povede zvládnout, tak to ušetří čas i spoustě dalších lidí, nepochybuju o tom, že je dost lidí, který ví jak na to, ale asi nechodí zrovna na tomhle forum, kde je možná tenhle váš povrchní přístup znechutil.[/quote]

Je to natolik specifickej problém, že se obávám, že Ti jen tak někdo neporadí. Musím souhlasit s Wizaardem, zuby nechty se bránit reinstalaci windows je pro mě dosti nepochopitelné. Pokud si za tím ale budeš dál takhle slepě stát, pročisti a degragmentuj registry programem "TuneUp Utilities 2006", pak si stáhni kompletní DX9.0c a přehraj ho přes to. Pokud Ti ani to nepomůže, veselé hledání, ale podle mě se okrádáš o čas a řešíš neřešitelné...:thumbdown
RuThaN (28)|29.10.2006 10:33
Netvrdim, že je tam řešení, ale chlapci jsou určitě mnohem dál, než u reinstallu, kterej prey stejně pár lidem nepomoh.
Vypadá to, že je lepší Geforce 7600 GS na AGP nebrat a nebo si předem zajistit, vrácení peněz po otestnutí.
wizaard (913)|29.10.2006 10:44
No... pokud se vážně jedná o nekompatibilitu, tak té jsem se snažil předejít už na začátku tím novým BIOSem. Jinak, je škoda, že ten Tvůj BIOS neumí snížit AGP na 4x, protože to velice často pomáhá, to je pravda. Ve Tvém případě máš bohužel asi dost svázané ruce. Bůh ví, jestli by vůbec ten reinstall Windows pomohl... já bych ho ale rozhodně zkusil... nebo koupil jinou grafiku ;). Ideálně novou desku ;).
RuThaN (28)|29.10.2006 21:12
Snížil sem AGP na 4x pomocí Riva Turner a vypnul přes něj Fastwrite, jestli je to ekvivaletni s tim BIOS nastavení nevim.
Když člověk kupuje desku nenapadne ho, že bude takhle vosekaná, on ten výběr Socket 754 desek je pořád špatnej, ti u PCI-E verze pro změnu přibalí G6100 a je to o pětikilo dražší.
pegy (757)|29.10.2006 22:33
[QUOTE=RuThaN]Já bych se držel, zlatého pravidla pokud neumím pomoct, tak radši držím ústa.
Klidně si reinstalluje po každém kliknutí na Start, ale mě s tim neoběžujte.

Pokud se mi to povede zvládnout, tak to ušetří čas i spoustě dalších lidí, nepochybuju o tom, že je dost lidí, který ví jak na to, ale asi nechodí zrovna na tomhle forum, kde je možná tenhle váš povrchní přístup znechutil.[/QUOTE]
Zrejme asi nie, plne suhlasim s wizardom, PS: Myslim, ze je ovela laksie si zazalohovat cely system po nainstalovani celeho systemu a potom to len rozbalit pri poruche naspet a mas to za 20 min, uznava, ze toto sice tvoj pripad nieje, ale ked sa ty chce s tym hrat, tak kludne, myslim, ze 95% uzivatelov by to vyriesilo uz davno.....
RuThaN (28)|30.10.2006 11:34
Nějaký zálohování teď řešit nechci, sem na stopě problému.

Stručně, to samý se stává i na Geforce 6200. Jak sem psal, problém jsou nějaký ty dodatečný utilitky a nebo kodeky a podobný svinstvo, chce to jen vygooglit..
RuThaN (28)|30.10.2006 22:30
Ale, co tohle chápete někde to je ta OS AGP 2x? Vůbec mi to nedochází, asi mam mezery ve vzdělání.
wizaard (913)|30.10.2006 22:41
No, prostě to ukazuje, že grafika umí AGP 8x, čipset umí AGP 8x, optimalizované je to pro AGP 8x (tedy nyní používané), ale operační systém ukazuje AGP 2x... s tím bys možná měl něco dělat... ;) Fakt nevím, ale možná něco s ovladači desky... nebo prostě rozmrvený systém... já fakt nevím... :(
boboco (1987)|30.10.2006 22:49
když k ULI chipsetu, jsem nikdy žádné dodatečné ovladače neinstaloval, je to jeden z mála chipsetů plně kompaktibilní s Windows XP. Ale vypadá to, že pes je zakopán někde poblíž... taky bych to prostě viděl na "rozmrvené systémové ovladače":thumbdown
wizaard (913)|30.10.2006 22:58
Nějak se mi z mysli dere: "Reinstall, reinstall, reinstall..." :D
boboco (1987)|30.10.2006 22:59
Neprovokuj ho, nebo se naštve a všechny nás tu zmlátí:D:D:D
Smeli (2302)|31.10.2006 00:25
Neříkal sem to? Asi neříkal...:stupid
RuThaN (28)|31.10.2006 08:24
Uli plně kompatibilní, tak to teda nevim, jelikož těch ovladačů pár udělal, než ho koupila NV.
Nejde pevnej link, dejte ULI1689 a podivejte se, http://www.uli.com.tw/eng/support/drivers.php

Reakce nepříkal sem to, mi přijde zbytečná a mimo, jelikož o nějaký OS AGP speed tady nikdo ani nekvák. A naučit řikat reinstall se dá papoušek.
boboco (1987)|31.10.2006 09:50
Napíšu to jinak pokud mě tu náhodou někdo nepochopil. Několikrát jsem dělal sestavu na desce AsRock s ULI1689, naistaloval jsem windows, nainstaloval jsem ovladače zvukovky, grafiky a jiných přádavných zařízení a vše šlapalo jako hodinky. Drivery byly správně zdetekovány, Windows fungoval bez jakéhokoliv zavánání. Navíc na instalačním CD ani k dispozici žádné ovladače chipsetu nebyly. Ano, drivery u výrobce k dispozici jsou, ale nejsou potřeba (rozdíl ve výkonu jsem nezaznamenal). Měl jsem přesto tu předchozí odpověď formulovat jinak, uznávám.
Smeli (2302)|31.10.2006 13:47
[QUOTE=RuThaN]...
Reakce nepříkal sem to, mi přijde zbytečná a mimo, jelikož o nějaký OS AGP speed tady nikdo ani nekvák. A naučit řikat reinstall se dá papoušek.[/QUOTE]

Koukej, mě to je fuk. Zkusit reinstal je asi nejschůdnější možnost. Když se toho bojíš, dělat to nemusíš. Krom toho je spousta možností, jak to udělat - počínaje nLite konče Norton Ghost ap. Krom toho okna někdy potřebují reintal i permanentně, tak se nad tím zamysli.
RuThaN (28)|31.10.2006 14:20
Tak sem to testul na dvou jinejch popelnicích a tam to jede a ani slabym zdrojem to neni jelikož tomu stačí nějakej noname 300W odhledčenej Eurocase.
Budou to nějaký kodeky/ wokení udělátka hnusný. Jestli když to neroseknu, plácnu wokna na novej disk jen pro test jestli to neni nějaká HW nekompabilita, ale tý dávám max. tak 2 procenta..
RuThaN (28)|31.10.2006 16:08
Tak sem vám udělal screenshot jak to vypadá, když se proklikáte těma černejma obrazovkama, stejně chybí kusy "2D" grafiky bude to nějakej soft problém, krom toho výkon je tak 1/4 co by měl být. To vypadávání neni náhodný pořád chybí to samý.
RuThaN (28)|4.11.2006 14:36
Zkusil sem instalaci novýho systému na jinej hadr a karta chodí jak hodinky, ale to že to bude soft problém sem psal už předtim.
Takže otázka je, jak vyházet z Woken všechen ten ATI bordel a jiný vši který tohle můžou dělat, předtim že sem měnil kartu tak vše jelo ok, takže ani nikde úplně zvoranýho nemám. Na odblešení sem zkoušel jen Driver Cleaner, tak mi skuste poradit něco dalšího a to všechno by mohlo pomoct odinstalovat a znova nainstalovat. Má smysl znova nahodit(přeinstalovat) třeba Frameworks 1 a nebo SP 2 atd?
pegy (757)|4.11.2006 23:48
Myslim, ze inu radu ako nove okna od nas nedostanes, hovorili sme ti to hned, iba ak by sem zavital niekto novy co by ti poradil, ale myslim, ze asi nie.... Nuz musis si zrejme poradit sam ;)
eraser (0)|5.11.2006 19:02
Chcel som ti napísať, keďže sa tak strániš reinstallu, aby si to šupol na druhý disk, no vidim, že si to už spravil a zistil si skutočne, že je to problém danej inštalácie.
RuThaN (28)|6.11.2006 11:12
Tak sem vyhrál, pomohla až hlouboká psychologie(expedice do registrů) Možná rozvedu později, já sem řikal, že to pude..
wizaard (913)|6.11.2006 14:25
Nikdo netvrdil, že nepůjde, ale té práce s tím a toho zjišťování, že? ;)
Frog (510)|6.11.2006 16:20
[QUOTE=RuThaN]Tak sem vyhrál, pomohla až hlouboká psychologie(expedice do registrů) Možná rozvedu později, já sem řikal, že to pude..[/QUOTE]

Dobre takže je po probleme ! A mohol by si prosim ta byt presnejsi ako si to vyriesil ? Teda presnejsie popisat tu "expediciu do registrov", v čom to bolo ?

PS: Velmi zaujímavá diskusia to tu bola :D
RuThaN (28)|7.11.2006 16:58
Sami ste mi nepomohli a teď bych měl bejt já hodnej?

No dobře budu, nic složitýho, nechtěla mi ani projít opravda instalace, skončil sem u modrý obrazovky.
Takže sem vymazal větev Registrů o HW nastavení kompu a všechny klíče, kde bylo něco o Ati. Všechno se pak nadetekovalo znova a grafika chodila, akorát se zase objevil klasickej konflik síťovka/zvukovka, ale to jsou věci, co docela snadno opravily.
Na imagi sem otestoval opravu instalace i ta po tomhle zásahu taky prošla.

Tehle zásah mi pomoh, už několikrát, ale je to krajní řešení a občas se s nim něco nakopne(špatně zdetekuje a přes Plu&Play na tý samý instalaci, už nechytne) a opravit to jde jen opakovánim ténhle akce..
eraser (0)|11.11.2006 20:25
OMFG, ty si proste s tými Windows nepoučiteľný... radšej zabiješ 100x viacej času zisťovaním, ako spojazdniť dosekaný systém po výmene grafickej karty, než všetko načisto nainštalovať a ponastavovať.