reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Diskuze k anketě na SHW (Mají se na nových deskách objevovat řadiče pro disketovky?)

Karel Polívka (1485)|28.10.2006 11:32
  • Ano
  • Ne
Zeli (397)|28.10.2006 14:19
Rekl bych ze disketovka je v dnesni dobe uz prekonana. V minulem pocitaci jsem ji mel a pouzil jsem ji jen asi jednou, a to kdyz sem kontroloval jestli otcova disketa neni zavirovana. V mem nynejsim PC uz disketovku ani nemam.
Wlcheck (86)|28.10.2006 14:53
doma ji sice mam, ale nepouzivam, ale v praci ji pouzivame dnes a denne pro prenos programu do CNC stroju...
ale asi bych spis rekl ne...
boboco (1987)|28.10.2006 14:57
[quote=Zeli]Rekl bych ze disketovka je v dnesni dobe uz prekonana. V minulem pocitaci jsem ji mel a pouzil jsem ji jen asi jednou, a to kdyz sem kontroloval jestli otcova disketa neni zavirovana. V mem nynejsim PC uz disketovku ani nemam.[/quote]

Já ji v kompíku stále ještě mám -kdyby náhodou:). Kdyř například instaluju Windows XP a používám raid nebo AHCI, bez diskety to dost dobře nejde... (alespoň neznám jinej způsob). Rovněž i na nouzov¨ý flash biosu, případně MemTest je občas potřeba... ale bránit se pokroku nelze, disketovku bych na nových deskách vypustil, stejně tak i IDE, ale děsně mě štve, že stále nejsou dostupné optické mechaniky pro Sata rozhraní, vždyť už je to potřeba jak sůl!!!! Já se nespokojím s mechanikou od Samsungu... Chci mít nějakej výběr...:thumbdown
MICT14N (27)|28.10.2006 15:26
dokud budou dodavany diskety s ovladacema (konkretne mam na mysli nF4 a jeji sata radic) tak je nezbytne aby i desky meli konektor na disketu ale az to dojde tak daleko ze budeme dostavat k zakladnim deskam treba flash disk bude to supr :)
Frog (510)|28.10.2006 15:55
ja by som v tejto ankete odklikol NIE ž pred niekoľkými rokmi. Už je to prakticky len prežirok, ktoreho by sme mali poslať s úctov do múzea. ďakujeme disketky, bolo nám s vami fajn, ale vývoj ide dopredu, a vy ste strašne zastaralé a magnetické :D
Boguš (54)|28.10.2006 17:36
[QUOTE=MICT14N]dokud budou dodavany diskety s ovladacema (konkretne mam na mysli nF4 a jeji sata radic) tak je nezbytne aby i desky meli konektor na disketu ale az to dojde tak daleko ze budeme dostavat k zakladnim deskam treba flash disk bude to supr :)[/QUOTE]


... to je pravda ....

... kdyby výrobci nahradili tuto fukci diskety optickými medii, kteréžto jsou levněší než diskety, nebyl by zde jediný důvod .........

... i flash biosu by se klidně mohl dělat z opt. disku ...

... ja bych zrušil i LPT a COM .... ti co by je eventuelně potřebovali si mohou koupit redukci do USB ... a s IDEčkem je to otázka času .... "dávám mu rok, maximálně dva" .... :)
Frog (510)|28.10.2006 17:56
no s IDE diskami je to už horšie, nedavam im ani len tie dva roky, nevyradil nahodou Intel v novych čipsetoch prave IDE disky ? takže už prakticky len dožiju terajšie zasoby diskov IDE
no a k parraler portu len toľko, že aspon pri notebookoch by som ich nadobro vyradil už davno, ved to nie je ani len z dizajnoveho hladiska pekne notebook s tak veľkým 25 pinovým parelelným konektorom
boboco (1987)|28.10.2006 18:02
[quote=Frog]no s IDE diskami je to už horšie, nedavam im ani len tie dva roky, nevyradil nahodou Intel v novych čipsetoch prave IDE disky ? takže už prakticky len dožiju terajšie zasoby diskov IDE
no a k parraler portu len toľko, že aspon pri notebookoch by som ich nadobro vyradil už davno, ved to nie je ani len z dizajnoveho hladiska pekne notebook s tak veľkým 25 pinovým parelelným konektorom[/quote]

Přesně tak, intel už u chipsetu I965P nemá integrován IDE řadič. Nebýt dobré vůle výrobců zákl. desek - přidaly svůj vlastní řadič, tak bych už doma byl bez IDE.
tgfh (2985)|28.10.2006 19:37
JJ disketovky jsou zastaralé a ani já je už vůbec nepoužívám, IDE si myslím ještě chvilku zůstane...
first.indian (683)|28.10.2006 20:35
Kdybych na ni nemel ovladace k RAIDu tak ji nemam...
Roob (1)|28.10.2006 21:37
ako sa da nainstalovat windows na sata/scsi disk bez pouzitia ovladaca na diskete?
boboco (1987)|28.10.2006 21:50
[quote=Roob]ako sa da nainstalovat windows na sata/scsi disk bez pouzitia ovladaca na diskete?[/quote]

no, tak to mě taky zajímá, nikdy jsem zatím žádnej alternativní způsob neviděl:) -paradoxem ale je, že XP vyžadují disketu a Win98 hodně zkousnou i bez diskety:D
Ritchie83 (369)|28.10.2006 23:18
Řadiče se na deskách asi jen tak nezbavíme, nejvýše tak konektoru, protože řadič disketové mechaniky bývá integrován v jednom čipu spolu s ostatními řadiči pomalých zařízení (ps/2, sériový port, paralelní port, monitorování hardware, atp.).

Svůj počítač jsem si sestavil před dvěma roky bez disketové mechaniky. Zatím jsem ji nepotřeboval.
bYp (4)|29.10.2006 00:41
[QUOTE=boboco]no, tak to mě taky zajímá, nikdy jsem zatím žádnej alternativní způsob neviděl:) -paradoxem ale je, že XP vyžadují disketu a Win98 hodně zkousnou i bez diskety:D[/QUOTE]
Vyrobit si vlastni XP instalaci a integrovat si tam drivery.... byl tu clanek i na SHW... ale potrebujes k tomu druhy pocitac...
K ankete... ja nemam disketovou mechaniku nainstalovanou uz nekolik let (rekl bych tak od r.99) ale mam jednu v supliku (clověk nikdy neví:))
Ale co se týče řadiče, tak si myslim že to je celkem jedno... dokud tam budou PS/2ky, COMy a podobne tak se toho nema ani cenu zbavovat. A myslim si že dodatečnou cenu to moc nezveda... takze proc to tam nenechat:)
Jinak na LPTčka jsou často HW klíče i když dneska už se to řeší i jinak....
wizaard (913)|29.10.2006 01:18
Disketovky musí žít! Prosím! :D Já ji mám a jsem rád např. při flashování BIOSu a tak (no... sice to často jde i z Win, ale disketa je disketa).
Ritchie83 (369)|29.10.2006 08:26
[QUOTE=wizaard]Disketovky musí žít! Prosím! :D Já ji mám a jsem rád např. při flashování BIOSu a tak (no... sice to často jde i z Win, ale disketa je disketa).[/QUOTE]
A proč bios neflashovat z bootovacího CD či nějaké flash paměti?
Honny (262)|29.10.2006 08:51
klidně, použít to nemusíte, ne?
boboco (1987)|29.10.2006 09:31
[quote=bYp]Vyrobit si vlastni XP instalaci a integrovat si tam drivery.... byl tu clanek i na SHW... ale potrebujes k tomu druhy pocitac...
K ankete... ja nemam disketovou mechaniku nainstalovanou uz nekolik let (rekl bych tak od r.99) ale mam jednu v supliku (clověk nikdy neví:))
Ale co se týče řadiče, tak si myslim že to je celkem jedno... dokud tam budou PS/2ky, COMy a podobne tak se toho nema ani cenu zbavovat. A myslim si že dodatečnou cenu to moc nezveda... takze proc to tam nenechat:)
Jinak na LPTčka jsou často HW klíče i když dneska už se to řeší i jinak....[/quote]

no, když akždý týden dělám PC s jinou konfigurací... to by bylo nějakých CD:D
Smeli (2302)|29.10.2006 11:45
Zůstat. Mechaniku kupovat nemusím a ten jeden konektor mně nezabije :thumb
MiR (5)|29.10.2006 15:47
Mnoho programů dodnes používaných umí zálohovat pouze na FDD, např. účetnictví. Udělat bootovací disketu je mnohem jednodušší, než bootovací USB flashku, navíc mnoho mb z ní neumí nabootovat. Pokud chcete instalovat wokenice na SATA disky, tak se bez diskety neobejdeme. Vytvářet pomocné instalační CD je v praxi nevýhodné, pokud nemáme mnoho stejných PC.
fonda_cz (1)|29.10.2006 19:18
zrusil bych: LPT, COM, GAME port, IDE, disketovku. Bohate staci (E)SATA(2), USB a IEE1394, jen tech mechanik na SATA je malo
petr3 (2)|29.10.2006 22:33
na SATA disk se bez pouziti disketovky daji Wokenice nainstalovat tak, ze si upravite instalacni CD Woken. URCITE to jde s pomoci programu nLite, mozna existuji i jine programy nebo jine cesty jak na to.

A ani ovladace k nForce nepotrebujete.. staci si je stahnout z netu.

Nabootovat do DOSu (flashovani firmware u nejruznejsich pridavnych karet) se da z flash karet.

=> Disketovka je prezitek.

Z meho pohledu jsou zbytecne i paralelni a seriovy port, ale dovedu si predstavit, ze je nekdo vyuzije. Pokud se ale da za par korun dokoupit externi radic do PCI(-X), pak je zbytecne, aby kvuli tem par procentum nestastniku "trpeli" ti ostatni. => paralelni a seriove porty jsou zbytecnost. Takova deska pak ale musi mit aspon 4 PCI(-X) sloty.
Ritchie83 (369)|30.10.2006 02:17
[QUOTE=petr3]Pokud se ale da za par korun dokoupit externi radic do PCI(-X), pak je zbytecne, aby kvuli tem par procentum nestastniku "trpeli" ti ostatni.[/QUOTE]
Pravděpodobně myslíte PCI-E, nikoliv PCI-X sběrnici.

[QUOTE=petr3]paralelni a seriove porty jsou zbytecnost[/QUOTE]
Sériové porty jsou průmyslový standard pro spoustu hardwaru. Nevím o tom, že by se takto intenzivně používal i řadič disketové mechaniky.
Squish (7)|30.10.2006 10:50
Já už disketovku čtyři nemám a za tu dobu jsem ji ani jednou nepotřeboval. Všechno se dá udělat přes CD nebo flashdisk. S příchodem Vist už jí budou moct dát sbohem i lidé co přez ní tahali drivery při instalaci Saty. Takže bye bye fdd.
Squish (7)|30.10.2006 12:09
[QUOTE=Squish]Já už disketovku čtyři nemám[/QUOTE]

Mělo tam být že už ji čtyři roky nemám :)
BlackFrog (563)|30.10.2006 17:24
svůj komp mám skoro 4 roky, disketovku v něm mám a nikdy sem jí nepoužil:)
petr3 (2)|30.10.2006 18:24
[QUOTE=Ritchie83]Pravděpodobně myslíte PCI-E, nikoliv PCI-X sběrnici.
[/QUOTE]
jo jasne :)

[QUOTE=Ritchie83]
Sériové porty jsou průmyslový standard pro spoustu hardwaru.[/QUOTE]

Tohle nepopiram (a v dalsim ze me mluvi neznalost), ale imho vetsina desek na "trhu" (prodejny PC) je urcena pro "bezne" uzivatele a k "beznemu" pouziti v domacnosti, kancelarich apod. Tady jsou seriove porty (imho) stejny prezitek jako fdd.
V prumyslu si dovedu spis predstavit nejake specialni zarizeni (ne "bezne" PC), spojene s PC seriovym kabelem. Rekl bych, ze procento takovych PC (spojenych seriovym kabelem se specialnim zarizenim) je v porovnani s poctem domacich/kancelarskych PC mizive. Tj vetsina lidi seriovy port nepotrebuje.
A navic se bavime o NOVYCH zakladnich deskach. Tj kolik lidi/firem prave ted (nebo v blizke budoucnosti) kupuje desky s tim, ze tam POTREBUJI seriovy port.
No a ta moznost pridat seriove porty pomoci pridavne karty porad existuje.
tequilla (1015)|30.10.2006 20:25
[QUOTE=petr3]Tohle nepopiram (a v dalsim ze me mluvi neznalost), ale imho vetsina desek na "trhu" (prodejny PC) je urcena pro "bezne" uzivatele a k "beznemu" pouziti v domacnosti, kancelarich apod. Tady jsou seriove porty (imho) stejny prezitek jako fdd...[/QUOTE]
Jen pro osvetleni problematiky :D : Z "normalnich" desek sklada pocitace spousta firem, jejich primarni zakaznik neni jen obycejnej clovicek, ale statni sprava, skoly, mensi firmy, atd. V tomto sektoru je spousta aplikaci, ktere seriovy port vyuziva. Ten se pouziva i napr. v bankovnim sektoru, vyzkumu, atd. Pro bezneho uzivatele je sice seriovy port zbytecnost, ale podil vyse popsanych oblasti neni na celkovem prodeji zanedbatelny. Proto si vyrobci desek nedovoli seriovy port zrusit - pres seriovy port se holt pripojuje vetsina pristroju merici a automatizacni techniky.
Pridavna karta nebo redukce z USB -> Serial sice muze byt jenou z moznosti, jak serive porty do PC dodat, ale to znamena v mnoha pripadech problemy s kompatabilitou (hodne tech pristroju je proste moc rozmazlenejch a je potiz je spravne nakonfigurovat a rozjet :D, nemluvim o mnohdy spatnych ovladacich a spatnem provedeni tech pridavnych karet nebo redukci).
Mozna je muj nazor zdeformovanej rokem prace v laboratori a nekolika lety, kdy jsem se s vyuzitim seriovyho portu setkaval dnes a denne ve skole nebo u zakazniku. Ber to jen jako pohled na vec z trochu jineho uhlu :)
boboco (1987)|30.10.2006 20:52
[quote=tequilla]Jen pro osvetleni problematiky :D : Z "normalnich" desek sklada pocitace spousta firem, jejich primarni zakaznik neni jen obycejnej clovicek, ale statni sprava, skoly, mensi firmy, atd. V tomto sektoru je spousta aplikaci, ktere seriovy port vyuziva. Ten se pouziva i napr. v bankovnim sektoru, vyzkumu, atd. Pro bezneho uzivatele je sice seriovy port zbytecnost, ale podil vyse popsanych oblasti neni na celkovem prodeji zanedbatelny. Proto si vyrobci desek nedovoli seriovy port zrusit - pres seriovy port se holt pripojuje vetsina pristroju merici a automatizacni techniky.
Pridavna karta nebo redukce z USB -> Serial sice muze byt jenou z moznosti, jak serive porty do PC dodat, ale to znamena v mnoha pripadech problemy s kompatabilitou (hodne tech pristroju je proste moc rozmazlenejch a je potiz je spravne nakonfigurovat a rozjet :D, nemluvim o mnohdy spatnych ovladacich a spatnem provedeni tech pridavnych karet nebo redukci).
Mozna je muj nazor zdeformovanej rokem prace v laboratori a nekolika lety, kdy jsem se s vyuzitim seriovyho portu setkaval dnes a denne ve skole nebo u zakazniku. Ber to jen jako pohled na vec z trochu jineho uhlu :)[/quote]

Já mám na sériovém portu UPSku a to, že nemám kam připojit svůj oblíbenej Gamepad, jelikož DS4 už nemá GamaPort mě taky zamrzelo... Vývoj holt nezastavíš...
tequilla (1015)|30.10.2006 21:04
[QUOTE=boboco]Já mám na sériovém portu UPSku a to, že nemám kam připojit svůj oblíbenej Gamepad, jelikož DS4 už nemá GamaPort mě taky zamrzelo... Vývoj holt nezastavíš...[/QUOTE]

No vidis to, uplne jsem zazdil nazornej a u beznych uzivatelu asi i nejcastejsi priklad vyuziti seriovyho portu :) Gameport se da prinejhorsim dodat tim, ze tam soupnes nejakou zvukarnu. Ale zalezi na tom, nakolik jsi mel ten gamepad oblibenej ;)
boboco (1987)|30.10.2006 21:08
[quote=tequilla]No vidis to, uplne jsem zazdil nazornej a u beznych uzivatelu asi i nejcastejsi priklad vyuziti seriovyho portu :) Gameport se da prinejhorsim dodat tim, ze tam soupnes nejakou zvukarnu. Ale zalezi na tom, nakolik jsi mel ten gamepad oblibenej ;)[/quote]

No jo, když já blbec prodal svojí Audigy 2, bych ten problém teď neměl:D Časem něco vymyslím, teď mi stačí klávesnice a mouse:)
ICEBOSS (3435)|31.10.2006 10:45
je to sice prezitek, ale stejne si myslim, ze disketovky jeste chvili vidat budeme :-D Naposled jsem si pouzil... eeeee... hm.... pri nejakym memtestu, ale ten sel udelat i na CDcko...
mech13 (5526)|31.10.2006 19:40
[QUOTE=ICEBOSS]je to sice prezitek, ale stejne si myslim, ze disketovky jeste chvili vidat budeme :-D Naposled jsem si pouzil... eeeee... hm.... pri nejakym memtestu, ale ten sel udelat i na CDcko...[/QUOTE]
jak dostanes memtest na CD? docela bych to uvital... obraz ktere jenom vypalim a primo nabootuju a testuje:)
Ritchie83 (369)|31.10.2006 21:06
[QUOTE=mech13]jak dostanes memtest na CD? docela bych to uvital... obraz ktere jenom vypalim a primo nabootuju a testuje:)[/QUOTE]
Na stránkách memtestu je bootovatelný iso image. Rovněž některé distribuce Linuxu (např. Gentoo) nabízejí spustit memtest namísto instalace.

Jinak není problém vytvořit bootovatelné CD, pokud mám obraz bootovatelné diskety, viz např. man mkisofs.
Miko (13)|1.11.2006 08:21
1) FDD je pravda přežitek, ale chápu, že se může hodit při hraní si s bootem a diag. utilitama (neustále přepalovat při malé změně RWčko je fakt humus)

2) rozhodně nerušit COM, není pravda, že USB redukce jsou řešení. Bohužel. Pracuji s RS232 denně a s USB redukcemi jsou časté problémy a výrazně horší diagnostika v případě problému. Tragédie u nových notebooků :(

3) rušení IDE mě taky deptá - volovina na n-tou. Přece nevyhodím starý HDD a druhou vypalovačku, která na rozdíl od primární zase lépe čte poškozená média? Naštěstí výrobci (bohužel jen u některých MB) přidávají řadič.
wthulmann (238)|2.11.2006 00:38
[QUOTE=MiR]......Pokud chcete instalovat wokenice na SATA disky, tak se bez diskety neobejdeme. .....[/QUOTE]

Tohle nějak nechápu. Jsem si jistý že IDE disk mám jen v notebooku, zato ve všech PC co s nima mám co dočinění jsou S-ATA disky. A určitě jsem disketovku potřeboval jen k flashi biosu. Proč by win neměly jít instalovat na SATA disk bez použití diskety?
makso (2)|2.11.2006 01:00
[QUOTE=wthulmann]Tohle nějak nechápu. Jsem si jistý že IDE disk mám jen v notebooku, zato ve všech PC co s nima mám co dočinění jsou S-ATA disky. A určitě jsem disketovku potřeboval jen k flashi biosu. Proč by win neměly jít instalovat na SATA disk bez použití diskety?[/QUOTE]

Tiez sa mi este nestalo, ze by som niekedy musel pouzit disketu pri instalacii win na SATA disk (a nebolo ich malo), ale uz som o tom probleme niekedy davno pocul a dalej som sa tym nezaoberal, kedze nebolo treba :)