reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Máte ve svém počítačí RAID pole? Pokud ano, jaké?

Karel Polívka (1485)|8.9.2008 03:50
  • Ano, RAID 0 (stripping)
  • Ano, RAID 1 (zrcadlení)
  • Ano, RAID 5
  • Ano, RAID 10
  • Ano, jiný typ než je tu uvedený
  • Nemám, ale chtěl bych
  • Nemám, považuji za zbytečnost
faugusztin (453)|8.9.2008 08:07
Desktop: Nemám, považuji za zbytečnost
File/mediaserver : Ano, RAID 5
randomofamber (21)|8.9.2008 09:14
Mám, už mě to párkrát zachránilo data...
eoff (5)|8.9.2008 14:07
Mě tam chybí ještě nějaká možnost - já nemám, ale za zbytečnost to nepovažuju, ale ani ho zatim nechci, tak co si mám vybrat? :-)
MiR (5)|8.9.2008 21:44
Zkoušel jsem ledaccos a konstatuju, že softwarový raid1, co je na téměř každém mb, je v praxi nefunkční a spíše přináší potíže. S oblibou se rozpadne a přepíše písmenka disků. Návrat je velmi pracný.
Hardwarový raid1 je skvělá věc, jenom to vyžaduje poměrně drahou kartu.
ICEBOSS (3435)|9.9.2008 12:05
doma to nemam, zbytecny
v serveru raid 1 + zalohovaci disk
pas!k (3765)|9.9.2008 12:56
Doma ne, v praci raid 5
franci (2)|9.9.2008 16:23
1) notebook - nic
2) media server - RAID 5
3) web servery - vetsinou RAID 1
4) databazove servery - RAID 10
5) data storage RAID 6

:)
xmarek (1676)|9.9.2008 18:42
Na dvou noteboocích nic a na desktopu není použitý. Pro domácí účely to považuji za zbytečný luxus. :D
Aigor (201)|9.9.2008 20:04
V praci na stanici RAID 1 (pres Matrix)
Doma na serveru RAID 5
krl (8)|10.9.2008 13:42
Mam ted doma uz nejakou dobu RAID 0, zatim bez problemu, zalohy na externi disk. Doufam, ze dlouho vydrzi, jsou pouzity servrove disky.
kane.shw (1231)|10.9.2008 15:10
Vím o desktopu se dvěmi totožnými disky (WD mám dojem :notsure), kde už nějaký ten měsíc jede RAID 0 bez problémů.

Oba (uživatel i já) se modlíme za bezproblémový provoz i nadále :D
Miko (13)|10.9.2008 16:13
Desktop:
RAID1 - teprve instaluji. (2x 320GB WD)
očekávám pár % nárůstu výkonu v čtení. Nijak zázračný; ale v mém případě raději toto se zálohou než RAID 0.

Docela síla přečíst si tunu fór jaký RAID použít na desce Asus P5W DH Deluxe, kde je na výběr EZ-backup (Silicon "splitter" SATA2) vs JBMicron vs Intel v chipsetu. Vyhrál Intel. Ale už se mě povedlo přijít o partitions s daty i se systémem, když se EZ-Backup raid zřejmě rozhodl, že ten plný dat by měl být přepsán prázdným. (viva la Hirens CD a tuna záchranných utilit, partišny i MBR po drcení disku obnovila, jen Win to neudejchaly a ani oprava je neuzdravila).

P.S.: od té doby co stojí 500GB kolem 1500kč vč DPH nepovažuji RAID za zbytečnost...
franci (2)|10.9.2008 16:24
[QUOTE=kane.shw;160197]
Oba (uživatel i já) se modlíme za bezproblémový provoz i nadále :D[/QUOTE]

To drzim palce. Ja mam u WD RE2 za rok umrtnost vyssi nez 50 % z priblizne 10 disku. Situace jeste horsi nez tenkrat u 840MB serie. Udelal jsem chybu, ze jsem si myslel, ze se WD za ty roky poucil.
Martin Šejnoha (255)|10.9.2008 22:58
Raid? Kdepak jsem věrný Biolitu:turtle Teď vážně, v pc mám dva HDD: systémový WD Raptor 36GB a úložiště WD3200AAKS 320GB, opravdu důležité věci mám na obou discích a vypálené na CD, zbytek jsou věci které mám během chvíle stažené z netu znovu.
Dojigiri (1629)|15.9.2008 16:46
Já jsem RAID-0 provozoval poměrně dlouhou dobu (Seagate 2x 160GB SATA-I a 2x 80 GB PATA), cca 2-3 roky bez jakýhokoliv problému, ty disky jednotlivě dosud používám a všechny jsou funkční, nikdy jsem nepřišel o žádný data.

Do novýho PC jsem původně kupoval 2x 500 GB disky, původně jsem opět plánoval RAID, ale udělal jsem si poměrně důkladný porovnání výkonnosti v reálných aplikacích, včetně různýho nastavení velikosti stripu (h2benchw - mimochodem, během testování výkonu mi jeden z těch disků odešel a dostal jsem novej), a vyšlo mi, že na mojí konkrétní desce s mým konkrétním řadičem (GA-P35-DQ6/ICH9R) se to IMHO nevyplatí - skóre vyšší jen o nějakých cca 10% (rozhodně ne dvojnásobek, dokonce ani o polovinu lepší), přístupová doba se naopak zhoršila cca o 2ms. Tj. výkon cca stejnej, v současný době tam mám disky v IDE compatibility režimu (protože vychází rychlejší proti AHCI, opět na týhle konkrétní desce).
pavel_p (993)|15.9.2008 17:35
Doma považuju za lepší řešení zálohovat data na externí USB/eSATA disk nebo duplikovat na více počítačů, příp starší disk. V práci na serverech máme RAID10 + periodickou zálohu na ext. disk.
Konnor (278)|17.9.2008 22:31
měl jsem 0ku, nepoznal jsem rozdíl, ale bral bych ho znovu už jen pro ten pocit:D jinak považuji za zbytečnost, přínos je pro "normálního" uživatele prakticky nulový,...
peters (28)|18.9.2008 10:55
[QUOTE=franci;160216]To drzim palce. Ja mam u WD RE2 za rok umrtnost vyssi nez 50 % z priblizne 10 disku. Situace jeste horsi nez tenkrat u 840MB serie. Udelal jsem chybu, ze jsem si myslel, ze se WD za ty roky poucil.[/QUOTE]

A co s nimi děláte, když je takhle ničíte ?

Já mám za poslední cca 3 roky ze všech RE a RE2 disků úmrtnost 0% - přibližně z 20 disků...

RAID 0 bych si nikdy nepořídil, když už pole, tak musí taky zálohovat proti výpadku min. 1 disku - tedy RAID 1(1+1),5(n+1) atd.
Spolehlivost je pro mne důležitější než rychlost...
Zoidik (1405)|18.9.2008 11:20
V serverech a pracovní počítačích radiy mají opodstatnění, jak třeba kvuli zrychlení nebo kvuli záloze dat. Ale domácí běžné aplikace nejsou tak moc náročné aby byl raid vyžitý a záloha se dá dělat důležitých věcí na CD/DVD
john.reg (1)|18.9.2008 17:56
Nemam RAID, ale vzhledem k nedavnemu odporouceni jednoho z mejch disku a ztrate cennych dat a pri sve lenosti vypalovat :o) uvazuji o budto rucnimu duplikovani dat na externi disk (asi nejlevnejsi varianta a pomerne spolehliva). Ale taky uvazuju po technicky docela zajimave variante RAIDu a tou je podle meho nazoru dnes jiz pomerne dostupne externi zarizeni NAS, ktere v konfiguraci pro 4 SATA disky a RAID5, muze za cenu jiz nekde okolo 8tis. bez disku (coz je cena lepsiho radice) nabidnout pomerne slusne zabezpeceni vasich dat. Co si o tom myslite? Je to dustojna alternativa? Me se to docela libi... Hodit do toho treba 4x 500GB disky (dnes pomerne levne), mame cca 1,5TB v RAID5 s moznym vypadkem jednoho z nich. Ma to spravu pres web, pripojeni zkrz Gigabit LAN, umi to hot-swap (vymena disku za chodu) a spoustu dalsich funkci hodicich se zejmena pri pripojeni do site. Libi se mi to zejmena proto, ze to je mimo pocitac, takze zase o stupinek chranenejsi a navic pri pripojeni zkrz GLAN, je mozny k tomu pristupovat ze vsech pocitacu v domaci siti (daj se tam resit i prava)... :o)
MiR (5)|21.9.2008 00:21
[QUOTE=franci;160216]To drzim palce. Ja mam u WD RE2 za rok umrtnost vyssi nez 50 % z priblizne 10 disku. Situace jeste horsi nez tenkrat u 840MB serie. Udelal jsem chybu, ze jsem si myslel, ze se WD za ty roky poucil.[/QUOTE]

Nemám takovéto zkušenosti, zatím mi žádný neumřel. Není to špatným chlazením?
tucny (15)|21.9.2008 11:38
[QUOTE=john.reg;162355]Ale taky uvazuju po technicky docela zajimave variante RAIDu a tou je podle meho nazoru dnes jiz pomerne dostupne externi zarizeni NAS, ktere v konfiguraci pro 4 SATA disky a RAID5, muze za cenu jiz nekde okolo 8tis. bez disku (coz je cena lepsiho radice) nabidnout pomerne slusne zabezpeceni vasich dat. Co si o tom myslite? Je to dustojna alternativa? Me se to docela libi... Hodit do toho treba 4x 500GB disky (dnes pomerne levne), mame cca 1,5TB v RAID5 s moznym vypadkem jednoho z nich. Ma to spravu pres web, pripojeni zkrz Gigabit LAN, umi to hot-swap (vymena disku za chodu) a spoustu dalsich funkci hodicich se zejmena pri pripojeni do site. Libi se mi to zejmena proto, ze to je mimo pocitac, takze zase o stupinek chranenejsi a navic pri pripojeni zkrz GLAN, je mozny k tomu pristupovat ze vsech pocitacu v domaci siti (daj se tam resit i prava)... :o)[/QUOTE]

Chvíli jsem o takovém řešení taky uvažoval, konkrétně o nějakém pokročilejším modelu od Synlogy, ale na konec mě nepřesvědčil výkon, který jsem vyčetl z recenzí. Pokud to chcete jako archív, proč ne, určitě to vyhoví a přednosti připojení přes síť jsou zřejmé. Pro výkonnou workstation to ale podle mého názoru není.

Já osobně mám RAID 5 ze třech 400 GB WD RE2 disků na řadiči 3ware 9650SE-4LPML. Zatím mi to běží týden, takže déledobější zkušenosti nejsou. Podle Sandry je cached read/write kolem 500 MB/sec, drive index asi 100 MB/sec. Původně jsem uvažoval o parametrově obdobném řadiči od Adaptecu, ale nebyl u nás k sehnání.

OS: Vista Business x64. Využití: vývoj sw, vmware, fotky, neslouží jako boot disk. Sestava: ASUS P5Q-N, E8400, 6 GB DDR2 667.
Pavel Boček (4169)|29.9.2008 21:34
Ano, RAID 0 (stripping)...teď už nějakou dobu ne, ale měl jsem, tak jsem to dal :)