reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jakou značku pevných disků preferujete pro použití v desktopu?

Karel Polívka (1485)|28.10.2006 16:05
Věčná otázka.
Frog (510)|28.10.2006 16:12
Na desktope som pred par tyždňami prešiel od Maxtoru k Westeern Digital a nejľutujem to. Vo všeobecnosti preferujem pri stavbe PC ako prvu značku Seagate. Western Digital v pripade že by vybrany seagate nebol na sklade.
Zeli (397)|28.10.2006 16:16
Ja se snazim vsude pouzivat Seagatey, ani nevim proc, proste mam v podvedomi ze jsou prece jen o trochu tepsi nez konkurence a taky ze zvyku.
boboco (1987)|28.10.2006 17:46
Z výše jmenovaných bych se nebál do sestavy namontovat všechny kromě Maxtora. -K této značce jsem ztratil důvěru po několika problémech, kterém jsem s touto značkou řešil. Kdybych si měl vybrat disk vyloženě pro sebe, vybral bych asi stále ještě WD. Vždy jsem fungoval na WD a nikdy jsem neměl problém. Poslední dobou mě ale stále více překvapují Seagate, když je používám do sestav. Jsou tichounké, bez vybrací, bez problémů. Až budu měnit svůj WD3200KS, možná zkusím Seagate:). A jinak často používám i Hitachi a nepamatuju si, že bych někdy nějakej reklamoval. Samsungy jsou asi nejtižší disky co znám, ovšem těch už jsem na reklamaci pár vyslal (hlavně větší kapacity), takže zatím se jim spíše vyhýbám.
first.indian (683)|28.10.2006 18:53
V PC mam 5x Seagate a zatim zadny problem :thumb
tgfh (2985)|28.10.2006 19:51
Já jsem kdysi míval Seagate a teď mám Western Digital. Když tak porovnám ty značky je to tak v kvalitě si myslím nastejno, ale já osobně preferuji WD.
Kerry (69)|28.10.2006 20:02
Výbornou volbou je teď hlavně Segate 7200.10 s kolmým zápisem. Ale jinak jak řekl boboco bych se nebál ani ostatních značek kromě Maxtoru. Ale ten byl koupen Seagate tak se to snad zlepší.
Dřívější řady Segate nebyly tak dobrý ale teď se s kolmým zápisem ukázal v dobrém světle. Dřív bych bral hlavně WD a Hitachi má taky pěkný disky.
Karel Polívka (1485)|28.10.2006 21:01
Od každého výrobce pevných disků jsem měl cca 3 až 6 různých modelů (vyjma Samsungu, ten jsem neměl doposud ani jeden) a zatím se mě stále v tomto směru drží neskutečné štěstí (teď jen doufám, že to tímto nezakřiknu), protože jsem doposud neměl s žádným z nich problémy (tedy když nepočítám IBM DeathStar 75GXP - tam šlo ale spíše o vlastnost disku, než o poruchu :-)).

Momentálně se ale přikláním k pevným diskům WD (případně Seagate). Vzhledem k tomu, že odejít může doslova a do písmene každý, diskové pole typu RAID 1 by mělo být mezi uživateli standardem.
eraser (0)|28.10.2006 21:04
To je veľmi ťažké odpovedať... každý kus, resp. model je špecifický. Vlastním veterána Maxtor 40 GB a doteraz som s ním nemal problémy, nedávno som si spustil sken a potešilo ma, keď som zistil, že disk testom prešiel a S.M.A.R.T. hodnoty sú ukážkové.

V boxe mám pre zmenu 300 GB Samsung a tiež zatiaľ šlape bez zádrheľu.
wizaard (913)|29.10.2006 01:28
Pokud jsem nemusel, nebo nedostal darem, nikdy jsem v PC neměl nic jiného než Seagate.
Honny (262)|29.10.2006 08:56
mám dva Seagaty, ale nepreferuju žádnou značku. Jenom bych si asi nekoupil Maxtor. I když tu jeden 10GB už hooodně dlouho mám a furt jede:)
Smeli (2302)|29.10.2006 11:09
Mám dva Seagaty (7200.7) a zatím bez problému - jeden má přes tři roky, druhý přes rok. Jinak když se mně někdo zeptá, doporučím mu jen 7200.10. Se Seagaty sem zatím s nějakým problémem nesetkal. Určitě bych nešel do Samsunga
BC (64)|29.10.2006 15:21
Zhodnotil by som to asi takto:
1.- 2. miesto: WD a Seagate :thumb
3. miesto: Hitachi
4.- 5. miesto: Samsung a Maxtor :thumbdown
Frog (510)|29.10.2006 17:27
[QUOTE=first.indian]V PC mam 5x Seagate a zatim zadny problem :thumb[/QUOTE]

Ty jojo, 5 diskov v jendom desktope tak to sa len tak nevidí ? Ako to mas nakonfigurovane ? Ešte by ma zaujimala vysledna kapacita. To už je dufam nad 1 TeraByte :)
BlackFrog (563)|29.10.2006 17:38
seagate, nikdy sem neměl jiný a až na vyjímky sem neměl potíže:)
tequilla (1015)|30.10.2006 09:51
Ja bych to nehrotil. U kazdyho vyrobce se vyskytla jedna lepsi nebo horsi serie. Proto vetsinou volim disky, ktery zrovna dopadnou dobre v recenzich a testech. Jednou je to Seagate, podruhy WD, potreti Hitachi, atd.
Frog (510)|30.10.2006 11:49
[QUOTE=tequilla]Ja bych to nehrotil. U kazdyho vyrobce se vyskytla jedna lepsi nebo horsi serie. Proto vetsinou volim disky, ktery zrovna dopadnou dobre v recenzich a testech. Jednou je to Seagate, podruhy WD, potreti Hitachi, atd.[/QUOTE]

v podstate máš pravdu, s tým že u jedneho vyrobcu je % chybovosti zlých kuskov iné ako u druhého. Samozrejme záleží aj od kvality ostatných komponentov, najmä zdroja. Vzhladom na to sa mi pozdava Seagate a WD. Samsungi su sice tiche ale neni to tak tradičná značka na HDD ako prve dva menované.
Konnor (278)|30.10.2006 14:15
seagate jednoznačně, naprosto minimální hlučnost. Já osobně s nimi mám jen kladné zkušenosti, mám 2 v pc a šlapou na jedničku.
Honny (262)|30.10.2006 19:24
ještě k tomu RAIDu... RAID1 plánuju, tak 2x120GB stačí, s tím že asi Seagate...
ICEBOSS (3435)|31.10.2006 16:11
spolehlivost je +/- stejna, takze beru to, co ma nejvyssi vykon, nejnizsi hluk nebo je nekde uprostred, vylozene podle potreby. Vetsinu mam ale Seagaty, pak Hitachi a 2 kusy WDcek.
boboco (1987)|3.11.2006 19:50
Tak já právě v tuto chvíli kopíruju svých cca 270GB, pro mě životně důležitých dat, z mého Western Digital WD3200KS na nový Seagate Barracuda 7200.10 320GB. Přestože jsem WD před Seagate vždy upřednoštňoval, nyní se mě zřejmě můj WD chystá zradit. Když vypnu PC, nechám ho vychladnout a znova ho zapnu, nechce roztočit plotny:thumbdown. Asi před týdnem jsem si všiml, že je roztáčí "nadvakrát" - vždy naprosto stejně roztočí, zaparkuje hlavičky a zase roztočí. Ale včera se mi už stalo, že se asi 20sekund po zapnutí netočil vůbec - pak naštěstí najel. Hned jsem radši objednal nový disk a PC pro jistotu nevypínal. Zajímavé je, že během normálního provozu i kdybych sebevíc bláznil a "kvedlal" s kabelama, šlape jak hodinky a rovněž SMART analýza je přímo ukázková (99% fitness / 100% performance - pravidelně ho kontroluji). Nechápu to, ale o ztrátu svých dat opravdu nestojím, nebudu riskovat, že by se mi zítra neroztočil vůbec. Půjde potvůrka na reklamaci. Pro mě je to ale životní událost, poprvé v životě od r.1996 mám ve svém vlastním PC jinou značku než Western Digital:). Jak už jsem si dříve všiml u těchto nových sérií Seagatu (když jsem ho někomu dával do sestavy), je to neskutečně tichý disk s prakticky nulovými vybracemi. Kéž by mu to vydrželo (to WD bylo v létě, kdy jsem ho kupoval, také 100% tiché, teď ale už pěkně "chroupe"). Tak jsem zvědav jak se Seagate postará o má data:thumb
SmartMole (297)|20.11.2006 16:28
Jednoznačně preferuji disky od Samsungu...jsou sice dražší než disky ostatních výrobců, ale jednoznačně se to vyplatí! ;-)

U mě jsou oblíbené hlavně proto, že jsou to jednoznačně nejtižší disky a velmi spolehlivé. Jediné co bych jim vytkl, tak je průměrný výkon a také, že to rozhodně nejsou disky, které by rychle zaváděly nové technologie...s 16MB cache prozatím neseženete a s kolmým zápisem také ne. Ale popravdě řečeno je to asi plus, protože dané technologie Samsung zavádí, až když jsou na 100% zvládnuté.

Takže pokud bych si udělal pořadí tak asi:
1) Samsung
2) Hitachi, Seagate, WD (jak kdy a jaký model...)
3) Maxtor

Jinak co se týče Seagatů řady .10...tak mě docela zklamaly z hlediska hlučnosti, teploty a kvality...patrně to bude novou technologií
P@pi (1519)|20.11.2006 16:32
[QUOTE=SmartMole]
3) Maxtor
[/QUOTE]

Proč MAXTOR až na třetím místě? Já s ním mám výbornou zkušenost.
SmartMole (297)|20.11.2006 16:44
Hlučné a dost (což beru jako velké mínus), problémy s kompatibiltou a nebudí ve mě velký pocit spolehlivost. Ale zase bývají kolikrát velmi výkonné...

Ale je jasné, že dost se to liší řada od řady...jenže u maxtoru poměr dobrá řada/špatná řada není moc vysoký a než se přijde na to, jak na tom ta řada je, tak už bývá pozdě...:-/
P@pi (1519)|20.11.2006 16:47
[QUOTE=SmartMole]Hlučné a dost (což beru jako velké mínus), problémy s kompatibiltou a nebudí ve mě velký pocit spolehlivost. Ale zase bývají kolikrát velmi výkonné...
[/QUOTE]

Tak jsem se asi trefil. Můj maxtor je o dost rychlejší než můj ATA seagate, tichoučký (opravdu není slyšet, narozdíl od obou seagatů :thumbdown) a s kompatibilitou taky problém nemam. Asi mám štěstí :)...
SmartMole (297)|20.11.2006 16:53
[QUOTE=P@pi]Tak jsem se asi trefil. Můj maxtor je o dost rychlejší než můj ATA seagate, tichoučký (opravdu není slyšet, narozdíl od obou seagatů :thumbdown) a s kompatibilitou taky problém nemam. Asi mám štěstí :)...[/QUOTE]

Přesně tak...nedá se říci, že by nějaký výrobce byl vysloveně špatný. Každému se povede nějaký ten disk, který je fakt špička a zase naopak. Jen prostě u někoho bývá častější jeden případ u někoho druhý. Navíc kolikrát můžou být i nepovedené některé šarže...takže kolikrát to bývá dost loterie! :-)

Viz třeba WD250KS, která měla vadná čidla atd...
boboco (1987)|20.11.2006 19:48
[quote=SmartMole]Jednoznačně preferuji disky od Samsungu...jsou sice dražší než disky ostatních výrobců, ale jednoznačně se to vyplatí! ;-)

U mě jsou oblíbené hlavně proto, že jsou to jednoznačně nejtižší disky a velmi spolehlivé. Jediné co bych jim vytkl, tak je průměrný výkon a také, že to rozhodně nejsou disky, které by rychle zaváděly nové technologie...s 16MB cache prozatím neseženete a s kolmým zápisem také ne. Ale popravdě řečeno je to asi plus, protože dané technologie Samsung zavádí, až když jsou na 100% zvládnuté.
[/quote]

Samsung v nejbližší době kolný zápis u svých disků zavede, jsou opravdu tichoučké, ale jak už jsem zde jednou uvedl, mám s nima tu neblahou zkušenost, že stačí mírně větší otřes, náraz nebo cokoliv jiného a disk jde do kytek:thumbdown ... Možná jsem měl ale jen velkou smůlu, nevím... Rozhodně ne Samsung do přenosných boxů;). Ovšem i tohle by mohla nové řada disků od Samsungu vyřešit, jelikož nejsem asi sám, kdo si na nízkou odolnost Samsungů stěžoval, hodlají zavést i zcela nové ochrany proti otřesům a nárazům. Snad tím neutrpí jejich bezkonkurenční hlučnost (nehlučnost). Pokud vše půjde dobře, budu o Samsungu uvažovat jako o budoucím pevném disku;):
http://www.tgdaily.com/2006/11/14/samsung_pmr_drives/
SmartMole (297)|20.11.2006 20:32
Vzhledem k tomu, že otázka je směrována na použití v desktopu, tak je to malá nevýhoda...:-)
boboco (1987)|20.11.2006 20:51
Náhoda je blbec, nač riskovat drahocená data?:) Kolega ve firmě takhle krásnou náhodu zažil... ten už Samsungu věřit nebude nikdy:rolleyes: Ale na ty nové jsem zvědav, možná je zkusím:)
Aisicek (54)|20.11.2006 22:58
Tazka odpoved na anketu :) Mam Raptora od WD na system. Tam je neprekonatelny. Mam Seagate na data. Tichy a spolahlivy.
Martin Šejnoha (255)|20.11.2006 23:07
Seagate U4 4,7GB mi vydržel 5 let bez vážnějších problémů, Maxtor DM10 160GB mi vydržel necelé dva roky... poslední dobou přibývalo vadných sektorů až na 1559 kdy ž mě došla trpělivost a šel jsem reklamovat... jinak disk byl tichounký až na seek, z reklamačky jsem dostal současný DM9 250GB, vlastnosti shodné jak ta desítka, jen doufám že neklekne. Nyní jsem se ale vyhecoval a čekám až mi softcom dodá 36GB Raptora, mám totiž rád když se PC chová svižně, hry nehraju vůbec, od Raptora očekávám spolehlivost, přecejen na něj dávají 5 let záruky.
sipmart (1)|10.12.2006 19:35
Tak já asi před 3 týdny si dal do sestavy Seagate 7200.10 250GB 16MB RAM a za týden jsem ho reklamoval....byl dost hlučný, neskutečně a vždy jednou za 5-10 minut v něm tak jakoby cinklo. Před tím jsem měl ATA 160GB Seagate a ten byl v poho, tichoučký...tak uvidím, jak mi dají druhý disk za tento reklamovaný nebo nevím zda nemám chtít radši WD nebo Samsung kvůli hlučnosti. máte někdo tento disk 250ku, jaký je?
Slosi (75)|7.2.2007 22:06
Co jsem měl své nejstarší HDD tak to byl Caviar 1,2GB a pak jiný 8GB Seagate. Ty fungujou do dnes (sice ne denně - spíš jen nouzově o víkendu "na samotě u lesa", ale jedou. A ani jsem si nevšim že by začali blbnout - teda data na nich drží, ale clustery nekontroluju.
Jinak sice ta 1,2Gb není nejtižší, ale to už je jinou dobou.
Pak jsem měl v PC 40GB WD a kleknul mi asi 2 měsíce po záruce - jednou jsem startoval a nenahrál systém, tak jsem se ho pokusil obnovit (nějak to ještě špatně šlo), povypálil jsem asi půlku z toho co jsem chtěl/potřebovat. A druhý den už disk ani systém nenajely. :( Fakt jsem byl na WD ***.
Teď tam mám 2*160GB Seagate a je zatím OK.

Jinak si myslím že spolehlivost HDD sice má stoupat s novou vyspělejší technikou,... ale stejně si myslím že starší disky (2000) vydrží víc - nevím jak třeba Raptory - ty jsem nikdy neměl.
Petr S. (1220)|20.2.2007 16:44
S jakými pevnými disky máte zkušenosti? Jsou dobré nebo špatné? A co různé technologie HDD? Které jsou nejlepší?

Preferujete spíše klasické PATA disky nebo moderní SATA?


Já mám klasický pevný disk Seagate Barracuda a jsem s ním celkem spokojený. Jedna z mála jeho vad je vyšší teplota - musím u něj mít aktivní chladič, který mi trošku zvyšuje také hluk (samotný disk moc slyšet není, ale to bude možná dáno i tím, že mám celkem dost hlučný zdroj).

Pro ztišení je dobré AAM, to sice nepoužívám (kvůli zhoršení výkonu), ale myslím, že to může být docela dobrá technologie. :thumb

Také jsem neslyšel moc dobré názory na WD, kvůli jeho vyšší poruchovosti...

Se SATA disky moc zkušeností nemám, jen jsem slyšel různé názory, že topí více než PATA... Co myslíte vy?:notsure
tgfh (2985)|20.2.2007 18:09
Já preferuji Seagate a WD, mezi nimi nedělám rozdíl. (Nemůžu dát hlas dvěma? :D ) Kdo dá lepší poměr cena/výkon toho beru. S ostatními značkami jsem se setkal jen málokdy, takže jejich kvalitu moc posuzovat nemůžu.
Já jsem o vyšší poruchovosti WD neslyšel. Slyšel jsem o vyšší poruchovosti Seagate, ale myslím si, že i toto je blábol...a to že SATA disky topí víc než PATA je taky blábol... :)
pavel_p (993)|20.2.2007 19:20
Žádnou, zdržuji se hlasování. Resp. trochu preferuji Seagate, protože jejich Baracudy IV byly velmi tiché a od té doby je kupuji ze zvyku. Že by byla tichost silnou stránkou 160GB a 250GB disků říct nemohu :-(. V práci máme mix Seagatů a WD, nemůžu říct, že by byly nějak problémové. Možná by to chtělo založit nějakou databázi, jaké disky kdo kdy měl/má, které odešly, jak dlouho po nákupu, kolik mají/měly dle SMARTu naběhaných hodin a pokud byly vyřazeny tak jestli kvůli poruše nebo zastarání. Z toho, že mi odešel v poslední době jeden Maxtor D540X (elektronika) nemohu usuzovat, že tyto disky stojí za .....
Co se týká vadných sérií u WD tak mám pocit, že 1.2GB Caviary měly nějaké problémy.
mech13 (5526)|20.2.2007 19:39
ja nerpreferuju znacku, ale otacky:slug
tgfh (2985)|20.2.2007 20:41
[quote=mech13]ja nerpreferuju znacku, ale otacky:slug[/quote]
Dobrý názor :thumb :D
FFerdo (6)|19.3.2007 10:20
Ja som mal stale dobru skusenost so Barracudami od Seagate. Teraz idem tiez kupit jednu 320GB.
Chcem sa v tej suvislosti ale spytat aky je rozdiel medzi modelmi oznacenym ako

Seagate Barracuda 7200.10
Seagate Barracuda NL35

Aky je medzi nimi rozdiel. Tie NL 35 su o nieco drahsie. Ci to ma zmysel?
Dik
tequilla (1015)|20.3.2007 19:12
[QUOTE=FFerdo]Seagate Barracuda 7200.10
Seagate Barracuda NL35

Aky je medzi nimi rozdiel. Tie NL 35 su o nieco drahsie. Ci to ma zmysel?
Dik[/QUOTE]

"U řady NearLine je kladen důraz na spolehlivost a jednoduchou integraci do větších diskových polí. Disky této řady jsou proto vhodné zejména do serverů a výkonných pracovních stanic, kde je vyžadována vysoká stabilita.
Pomocí motorů s fluidními ložisky SoftSonic a systému SBT (sound barrier technology) dosahuje nízké běžné operační hlučnosti. Další vlastností této řady je soubor technologií 3D Defense System na zajištění vysoké spolehlivosti disku a dat (vůči otřesům apod.)."
FFerdo (6)|21.3.2007 13:53
[QUOTE=tequilla]"U řady NearLine je kladen důraz na spolehlivost a jednoduchou integraci do větších diskových polí. Disky této řady jsou proto vhodné zejména do serverů a výkonných pracovních stanic, kde je vyžadována vysoká stabilita.
Pomocí motorů s fluidními ložisky SoftSonic a systému SBT (sound barrier technology) dosahuje nízké běžné operační hlučnosti. Další vlastností této řady je soubor technologií 3D Defense System na zajištění vysoké spolehlivosti disku a dat (vůči otřesům apod.)."[/QUOTE]

Dik za info zobral som tu s NL.
readme (2)|3.12.2007 09:46
Je to především o spolehlivosti harddisků. Poslední dobou se nám prodávají poměrně hodně vysokokapacitní disky i do např. kancelářských sestav. V případě, že klekne, to nebývá žádná sláva.
mikeb (74)|3.12.2007 11:01
Osobně preferuji WD popřípadě Seagate (i když se seagatem mám z poslední doby spíš špatné zkušenosti - celkem velký počet reklamací nových disků)
FAJN-TOM (63)|12.12.2007 20:51
preferuji především dva výrobce Western Digital a Seagate. Teď mam Seagate 120GB a brzy budu kupovat větší takže možná skusím jíd do Westernu
Janeks (221)|12.12.2007 21:56
osobně jsem měl jen Seagaty 20,200IDE a WD 160SATA. Nikdy žádný problém. S20IDE je často odpojovaný, přenášený, sem tam spadne na zem, nebo se s ním praští a pořád je ok.
Btw: jaký je rozdíl pro běžného uživatele jestli má disk 8MB nebo 16MB cache?
tgfh (2985)|13.12.2007 19:08
Upravil bych svůj názor:
Preferuji WD, Hitachi, Samsung
boboco (1987)|13.12.2007 20:41
to tgfh: Kam zmizel Seagate?:turtle

Já se v současnosti omezil pouze na WD. Když jsem do sestav dal teď nedávno 160GB Hitachi, byl to oproti WD strašnej chroustal a hlasitej chroustal. Seagate ani nezmiňuju, lehce osobní averze po předchozích zkušenostech a nové Samsungy jsem zatím nezkusil - a dokud bude u mých dodavatelů WD skaldem tak ani nezkusím:) Ve svém PC mám teď WD3200AAKS a WD5000AAKS a nevím o nich ani při defragmentaci (nemám je namontovány v case - nepřenášejí vybrace), mají na sobě upevněný pasiv a jsou položeny na pěnové podložce na spodku case (je přes ně nasáván vzduch párem nízkootáčkových 120cm ventilátorů, který chladí nejen je, ale i pasivní VGA a CPU).
...No...Name... (586)|13.12.2007 21:37
[QUOTE=boboco;71553]...Ve svém PC mám teď WD3200AAKS a WD5000AAKS a nevím o nich ani při defragmentaci (nemám je namontovány v case - nepřenášejí vybrace), mají na sobě upevněný pasiv a jsou položeny na pěnové podložce na spodku case (je přes ně nasáván vzduch párem nízkootáčkových 120cm ventilátorů...[/QUOTE]

to je lahoda pro moje uši(oči)

Já preferuji WD...Kdysi to byl i Seagate,ale ten odešel nečekaně do večných lovišt...spolu s mojí sbírkou tapet,to mi bylo asi 12, a od té doby už věřím jedině WD...A nemůžu si je vynachválit...
tgfh (2985)|13.12.2007 21:41
[quote=boboco;71553]to tgfh: Kam zmizel Seagate?:turtle[/quote]
Na 4. místo
Pavel Boček (4169)|13.12.2007 22:55
[QUOTE=boboco;71553]...[/QUOTE]

No já nevím, je to dost subjektivní, taky je dost možný, že se to liší i od verze HW či FW toho kterýho modelu. Někdo říká že i Seagaty jsou tichý, já zatím zkoušel všechno krom novějších WD, no je pravda že Seagaty při seeku dost vibrují, ale to je taky vada skříně. V dobré skříni je všechno OK :) Nicméně napříště pokukuju po WD.