reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

S-PVA je lepsi nez S-IPS, je to tak?

eelke (0)|8.9.2008 23:31
prece kdyz se podivam na top modely Eiza, tak delaji vsechno v S-PVA ...

jen reaguji na to ze zde ve foru nekolikrat zaznelo ze S-IPS je lepsi technologie .. asi neni, kdyz v ni nikdo moc LCD nedela ,)
speedsnail (4876)|8.9.2008 23:35
Doporučuji článek Technologie LCD panelů. Zjistíš že nic není černobílé a každá technologie má své výhody. Přesto si myslím že S-IPS má lepší vlastnosti, leč vyšší cenu :(
eelke (0)|8.9.2008 23:37
snazim se prave na vec divat ne z hlediska nejakych teoretickych clanku, ale z toho, jake panely vyrobci skutecne produkuji .. a Eizo coby leader ma i svoje top modely S-PVA, takze trochu paradox :)
speedsnail (4876)|8.9.2008 23:47
No vidim tam i S-IPS, ale je pravda že těch S-PVA je tam většina.. No dříve to bývalo obráceně, asi se S-PVA daří lépe ladit (co se kvality barev týče) nebo levněji vyrábět :)
pas!k (3765)|9.9.2008 06:20
Ono dost zalezi na tom k cemu to lcd chces pouzivat .. napriklad pro hrace s-ips rozhodne neni ta nejlepsi volba .. Co se tyce te dostupnosti ono je to zrejme castecne dane tim ze ty lcd jjsou pomerne drahe .. velke procento lidi si radeji koupi levne tnko ti naorcnejsi s-pva a lidi co to potrebuji na grafiku a poznaji rozdil mezi cernou a cernou si koupi s-ips :)
Deee-aN (3834)|9.9.2008 07:51
TN je pára.
IPS a xVA benzín a nafta, každý má svoje plus a mínus. Ve finále zhruba nastejno.
Uvidíme, až bude OLED a LASER:).
Aigor (201)|9.9.2008 08:41
Muj (mozna zkresleny) pohled na vec je takovy, ze takovy, ze S-IPS umi v zakladu lip barvy, ale je pomalejsi, drazsi, trpi crystal-efektem a neumi cernou. Neco se da samozrejme osetrit.
S-PVA je levnejsi, s dobrou elektronikou dohani uspesne S-IPS v barvach a navic je rychlejsi, takze panel je pouzitelny vice univerzalne pro grafiku i hrace.

Trochu se mi prici oznaceni EIZO coby modla, jak je to casto podavano. Ma vyborny panely, ale jeste lepsi reklamu. Existuji i jine znacky s lepsi cenou i kvalitou, ale u nas ne moc zname.
Biges (77)|14.9.2008 23:36
Eizo si vybudovalo pověst zejména na výborných IPS monitorech, pak se toho rozhodlo využít a začalo do profesionálních monitorů dávat S-PVA panely, které podle mne nejsou vhodné pro grafickou práci. Ano, mají výborné podsvětlení a elektroniku, ale stále zdaleka nedosahují kvalit S-IPS panelů (či AS-IPS a nejnovějších H-IPS).
Jejich hlavním problémem je gamma- či contrast-shift.
Je to efekt, kdy při pohledu ze strany se v oblasti tmavých odstínů zobrazí více detailů, což já osobně považuji za extrémně otravné a nevím, jak by se s tím mělo dát profecionálně pracovat tam, kde je kladen důraz na přesnost barev.
Nicméně není nad vizuální zobrazení :)

http://img220.imageshack.us/my.php?image=eizocg241wcolorshifthq1.jpg


Já osobně bych si raději pořídil LCD s TN panelem než S-PVA či A-MVA.

Jinak souhlasím a Aigorem, Eizo má výborný marketing, který v mnohých zemích vytvořil dojem, že jejich monitory jsou něco špičkového. Jenže od té doby, co místo nejdražších IPS panelů používají *VA či TN, tak už tomu není.
Aigor (201)|15.9.2008 07:12
Biges - díky za doplnění

Osobně jsem neměl zatím možnost pracovat na posledních H-IPS, ale IPS co mám v práci mě při editaci fotografií maximálně irituje hlavně kvůli mizerné černé, takže mám nakročeno spíš jít do *PVA, ale pořád vybírám.
V použitých technologiích je poslední dobou mírně řečeno zmatek a výrobci k tomu sami vesele přispívají např. uváděním nových modelů, kde se liší typ použitého panelu jen podle sériového čísla, nebo revize. V e-shopech taky často nejde zjistit přesný typ panelu, nebo je uveden chybně (metoda copy-paste je pro obchodníka pohodlnější)...
Biges (77)|15.9.2008 08:08
[QUOTE=Aigor;161289]Biges - díky za doplnění

Osobně jsem neměl zatím možnost pracovat na posledních H-IPS, ale IPS co mám v práci mě při editaci fotografií maximálně irituje hlavně kvůli mizerné černé, takže mám nakročeno spíš jít do *PVA, ale pořád vybírám.
V použitých technologiích je poslední dobou mírně řečeno zmatek a výrobci k tomu sami vesele přispívají např. uváděním nových modelů, kde se liší typ použitého panelu jen podle sériového čísla, nebo revize. V e-shopech taky často nejde zjistit přesný typ panelu, nebo je uveden chybně (metoda copy-paste je pro obchodníka pohodlnější)...[/QUOTE]

Ano, ta černá je u některých IPS slabší. Hodně dělá podsvícení, výrobci rádi dávají do monitorů příliš silné. Když doporučená hodnota pro kancelářské použití je 120 cd/m2 (bílá), tak sakra kdo potřebuje 300, nebo dokonce 500?!
A od maximální síly podsvětlení se odvíjí i minimální. Myslím, že by stálo za to zkusit třeba HP LP2480zx, je to H-IPS s LED podsvícením, třeba by mělo černou lepší.
Jinak co se týče panelů, sám sice *VA nemám v oblibě, ale myslím si, že každý by si měl najít, co mu vyhovuje. Některým lidem dokonce vadí ten který typ panelu kvůli tvaru krystalů :)
CeCo (19)|22.9.2008 00:43
LP2480zx je podla vsetkeho S-IPS. H-IPS ma LP2475w.

C
rychnoka (44)|1.10.2008 21:03
Nelze říct, jestli je lepší nebo horší, jak již bylo výše napsáno. Každá technologie vyhovuje trochu jinému způsobu použití. A určitě je to i věc patentů a licencí a důvěře firem v určitý typ technologie výroby. Nicméně ceny stále klesají a takové S-IPS 26" LG LCD W2600HP-BF + myšička v akci za 11000 s DPH asi nebude k zahození. Recenze jsou celkem kladné.
Biges (77)|10.10.2008 13:59
[QUOTE=CeCo;163234]LP2480zx je podla vsetkeho S-IPS. H-IPS ma LP2475w.

C[/QUOTE]

Já bych řekl, že LP2480zx je H-IPS. Rozhodně má polarizační filtr, to vím, měl jsem ten monitor doma. Ale těžko říci, jediný spolehlivý způsob zjištění je zřejmě ten monitor rozebrat nebo tuto informaci dostat z někoho z ústředí HP :)
Moulindr77 (1)|15.3.2010 22:11
Pro grafiku je lepší S-IPS, ma lepší barvy - např. EIZO L997
S-PVA je rychlejší a na filmy a hry proto vhodnější.
Richmond (8084)|15.3.2010 22:34
SIPS = sirsi gamut, rychlejsi odezva, jiny tvar pixelu (zalezi na vyrobci, nikoliv znacce panelu)
SPVA = lepsi cerna
Tem starym Eizum bych se vyhnul pro jistotu uplne (stejne tak kuku.cz) ;)

http://www.avforums.com/forums/lcd-led-lcd-tvs/1113353-lcd-matrices-differences-what-models-placed.html