reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: SATA bug

Neregistrovaný (0)|10.9.2008 20:56
Jméno tazatele: petiny

Znění dotazu:
Zdravím, mám problém se SATA diskem, začalo to včera, když jsem přišel k notebooku a viděl modrou smrt bez výpisu souborů (jen řady jako x0.0000004...). Restartoval jsem ho a všechno se zdálo být ok. Dneska mi ntb po zapnutí skoro okamžitě padl (modrá smrt) a stalo se následující:

-při startu se objeví uvítací grafika biosu, chvilku to stojí a pak se buď:
1) začne načítat systém a přitom to padne nebo
2)se mi zobrazí možnosti spuštění systému (safe, safe+MS DOS..), která se při spouštění zasekne a libovolnou klávesou spustím BSOD.
-bios disk občas vidí, občas ne
-při vložení cd s XP a pokusu o naformátování/opravu C: se instalace zasekne buď při načítání disku, když nezobrazí diskový jednotky, nebo je zobrazí a při výběru naformátování C: mi vyhodí hlášku o tom, že nelze naformátovat -> BSOD.
-při vložení dvd s Vistama nenajde oddíly
-disk občas vydá podivnej zvuk, jako kdyby se o sebe dřely kovový plošky.

-jedinej systém, co funguje (a co mám po ruce) je Slax, kterej občas disky vidí (a to v odpojeným režimu, připojí je když do nich vlezu), nebo je nevidí (momentální stav).
-slax mi nechce Cčko "naformátovat" (dd if=/dev/zero of=/dev/hda1)

Jediný co jsem na ntb v tomhle týdnu instaloval byl Google Chrome a nějakej spořič.
Nevím co s tím, nejsem si vědom toho, že bych někdy s diskem měl potíž (ať už při prvotní instalaci systému nebo při používání)
Pokud by někdo věděl co s tím, budu rád za každou pomoc.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Asus F5VL (kupovaný bez systému)
WinXP profi SP2
SATA 160GB 5400rpm

kompletní specifikace:
http://asus.katalognotebooku.cz/notebook/asus-f5vl-ap031p/
xmarek (1676)|10.9.2008 21:09
V podstatě jste si dotazem sám odpověděl. Vypadá to na vadný disk. Vadný řadič by se projevoval asi trochu jinak. Alespoň dle mých zkušeností. Jediné co můžu poradit je zkusit tam rozjet jiný disk.
astec (1823)|10.9.2008 21:15
disk občas vydá podivnej zvuk, jako kdyby se o sebe dřely kovový plošky

vyndat disk, zkusit v jiné mašině přes redukci. Ale jestli takto rachotí, tak je po něm