reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

vzdalena plocha pro Linux

b337 (141)|11.9.2008 16:34
chtel bych si doma postavit takovej malej Linux server na pokusy, ale jsem totalni noob co se linuxu tyce takze bych se chtel zeptat zda je mozno na Linuxu rozjet neco jako vzdalenou plochu pro windows a zda je pak mozny server ovladat ze stanice kde jsou win XP
Ritchie83 (369)|11.9.2008 19:40
[QUOTE=b337;160496]chtel bych si doma postavit takovej malej Linux server na pokusy, ale jsem totalni noob co se linuxu tyce takze bych se chtel zeptat zda je mozno na Linuxu rozjet neco jako vzdalenou plochu pro windows a zda je pak mozny server ovladat ze stanice kde jsou win XP[/QUOTE]
Server se ovládá přes CLI pomocí ssh, GUI byste k tomu potřebovat neměl.

Aplikaci lze říci, s jakým Xserverem má komunikovat. Lze tedy spustit GUI aplikaci na serveru, přičemž I/O se zobrazuje na lokální stanici. Stačí jen, aby na lokální stanici běžel Xserver.
decried (61)|11.9.2008 20:08
remote desktop som nepouzival ale osvedcene riesenie na administraciu je PuTTY http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html
na Linux masine staci nainstalovat SSH. Existuje aj port na Symbian, v najhorsom pripade sa da spravovat vzdialene PC aj z mob. telefonu :P
Logout (4018)|11.9.2008 20:54
[quote]na Linux masine staci nainstalovat SSH[/quote]
Viděl jsi někdy linux, kde by v úplném základu nebylo SSH?

Jinak jak říká rithchie, opravdu není problém si doma na winech spustit x-server, připojit se pomocí putty k linuxu (tam se musí nastavit forwardování X windows protokolu) a pak když přes terminál spustíš x-windows aplikaci, tak se její okno zobrazí u tebe doma. Ještě myslím bude potřeba nastavit shellovou proměnou display.
http://en.wikipedia.org/wiki/X_Window_System
decried (61)|11.9.2008 21:12
Jo, videl. Napriklad Debian v zakladnej instalacii bez x-serveru a desktopu. Vzdy instalujem len to co treba, preto mi distra ako Ubuntu, Fedora, Opensuse nevyhovuju.
Logout (4018)|11.9.2008 22:00
No u serverovýho debianu je absence xserveru a desktopu je vcelku pochopitelná, ale ssh? Nicméně možný je všechno :-)
Dojigiri (1629)|11.9.2008 22:08
Já používám pro připojení k Linuxu VNC (ale nutný na Linuxu rozject VNC server), jinak pro základní ovládání stačí terminál, např. zmiňovanej putty.
xmarek (1676)|12.9.2008 22:40
[QUOTE=decried;160577]Jo, videl. Napriklad Debian v zakladnej instalacii bez x-serveru a desktopu. Vzdy instalujem len to co treba, preto mi distra ako Ubuntu, Fedora, Opensuse nevyhovuju.[/QUOTE]Mám takový dotaz OT. Jaké distro používáte? Protože mi Debian jako malá distribuce moc nepřipadne.
faugusztin (453)|13.9.2008 10:18
Textove terminal : SSH
Graficky desktop : VNC, FreeNX, SSH+X server na Windows (napriklad Mocha X Server, ktory je zadarmo).
decried (61)|13.9.2008 10:31
[QUOTE=xmarek;160817]Mám takový dotaz OT. Jaké distro používáte? Protože mi Debian jako malá distribuce moc nepřipadne.[/QUOTE]

Debian. Mala v akom zmysle? Nainstalovat sa da pomerne cisty zaklad bez window managera a ostatne rucne.
MiBa (195)|13.9.2008 10:54
[QUOTE=b337;160496] zda je mozno na Linuxu rozjet neco jako vzdalenou plochu pro windows[/QUOTE]

V Linuxe existuje Remote desktop (napr. v Mandrive One 2007). Je väčšinou v menu v sekcii Internet pod rôznymi názvami (Remote desktop, Virtual network connection, ..). Záleží to od konkrétnej distribúcie. Treba si preklikat všetky jeho voľby, napr. v Ubuntu som musel vybrať voľbu "Remore desktop Windows".

Nie vždy je v štandardnej inštalácii. Napr. v Mandrive One 2007 som si ju musel doinštalovať.
Funguje mi spoľahlivo aj pre pripojenie na server a PC v Active Directory.

Edit: Sorry blbo som pochopil otázku. Môj príspevok je mimo tému.
Logout (4018)|13.9.2008 13:31
Miba: a jseš si jistej, že jde o server? Jediný, co jsem našel co by se tak nějak jmenovalo je rdesktop, což je klient pro opensource MS Terminal Services. Nemoh bys sem dát na to nějakej link, dost by mě to zajímalo, na čem je to postavený...
xmarek (1676)|13.9.2008 17:32
[QUOTE=decried;160831]Debian. Mala v akom zmysle? Nainstalovat sa da pomerne cisty zaklad bez window managera a ostatne rucne.[/QUOTE]Přece jenom Debian patří svým rozsahem a určením mezi poměrně velké distribuce. 3 DVD + update mi nepřijde zrovna málo. Jistě dá se nainstalovat pouze základ, ale pro uživatele, který nezná jednotlivé programy je poměrně složité vybrat si pouze to co potřebuje.

I když jsem jednu dobu po Debianu pokukoval (a provozoval) nakonec používám Slackware, který mi přijde pro mou potřebu vhodnější. I když nepopírám, že je pro většinu lidí problematický. :D

Jinak abych se držel trochu tématu. Nainstaloval jsem si na Widle nějakého klienta SSH a provozoval jsem linux přes SSH. Ale někomu by vadilo poměrně nepřívětivé uživatelské rozhraní. :D
Xaim (29)|13.9.2008 17:54
Osobne pochybuji ze zacatecnik s Linuxem by se spokojil s konzoli, protoze pokud nevyrostl aspon na DOSu tak treba nezna poradne ani CMD z woken. Takze bych se priklonil nejakemu VNC programu, treba http://www.tightvnc.com/ ktery je pod GPL, ktery je prvni co jsem ted nasel, ale urcite se najde i vice moznosti.
MiBa (195)|13.9.2008 21:24
Logout:
V EDIT je napísané "Sorry blbo som pochopil otázku. Môj príspevok je mimo tému."

Podarilo sa mi vytrhnúť prvú časť pôvodnej otázky z kontextu a popísať ako sa z Linuxu pripojiť na Windows.
odb (505)|15.9.2008 12:08
to b337: aku distribuciu Linuxu chces pouzit?? Od toho sa odvyja, čo budeš potrebovať a hlavne postu ako to rozchodit.

Napr. OpenSUSE ma v sebe VNC ,staci pocas instalacie alebo aj potom povolit pristup (zaskrtnut jedno policko) cez VNC, na druhy PC nainstalovat VNCViewer (napr aj zmienovany tightVNC - je dobry) a nieje co riesit.

Postup zalezi od distribucie a vo vseobecnosti by som pre univerzalnost a jednoduchost pouzil VNC.

to xmaker:Na tych 3DVD + update su programy, zdrojove kody a nie samotny debian, takze to nema nic spolocne s velkostou samotneho Debianu. Debian ma najväcsiu databazu programov (balickov) . Na naistalovanie Debianu ti staci aj 150 MB netist. CD, kde sa podla potreby zvysok stiahne z internetu. Debian je velka distribucia ale je flexibilna a zalezi od uzivatela, co si nainstaluje, co potrebuje a na co ma sluzit. Ak ho chcem pouzit ako server, tak nainstalujem len zaklad (ktory neosahuje SSH ako dobre poznamenal uz. decried ) plus doinstalujem potrebne programy (vdaka jeho balickovaciemu systemu nieje najmensi problem doinstalovat alebo odinstalovat programy) a cele to zaberie 500-600 MB . Nieje problem to zmensit na nutne minimum, zalezi od poziadaviek a od sikovnosti (pouzivam aj 200MB instalaciu Debianu)
Tosuja (107)|16.9.2008 13:16
[QUOTE=xmarek;160942]Přece jenom Debian patří svým rozsahem a určením mezi poměrně velké distribuce. 3 DVD + update mi nepřijde zrovna málo. Jistě dá se nainstalovat pouze základ, ale pro uživatele, který nezná jednotlivé programy je poměrně složité vybrat si pouze to co potřebuje. [/QUOTE]

Uzivatel Linuxu, ktery nezna kdejake programy ve Windows je ve Windows taky ztraceny (tj. nevi, co pouzit). Tam je navic musi slozite tahat z webu... ;-)

ja jsem zatim vzdycky Debian instaloval z webu - stahnul jsem prvni CD, vypalil, nabootoval a instaloval z webu. Rychlost ceskych zrcadel Debianu a rychlost pripojeni mnoha lidi (~5Mb/s) tomu celkem nahrava.

Uvadet, ze distribuce je velka, kdyz ma velkou instalacku.... To spolu moc nesouvisi, v Debianu je hodne velky vyber software, nevim o jine distribuci, ktera ma podobny zaber. Samozrejme nepotrebujes mit nainstalovanych osm textovych editoru a pet programu pro ICQ...

Zpet k tematu. Jestli si chces hrat a poznavat nepoznane, nainstaluj si Linux do Vmware nebo Virtualboxu, kdyz uz nic, usetris elektriku. Samozrejme, pokud mas s tim serverem vaznejsi umysly, tak by to nestacilo... Pak bych doporucil instalaci cygwin-x na pocitac s windows a pomoci nej se pripojovat na linuxovy stroj. Na tom Linuxu pak nemusi bezet zadne graficke rozhrani (ale musi byt nainstalovane)