reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: Nastavení disku ?

Neregistrovaný (0)|13.9.2008 11:27
Jméno tazatele: Nixeron

Znění dotazu:
Dobrý den, podle návodu na oficiálních stránkách westerndigital.com jsem disk nainstaloval přes Správu disků jako nový Primární oddíl a zformátoval. Po restartování PC ale nenaběhl systém windows protože disk nemohl nalézt, je připojený přes USB 2.0. Když jsem disk odpojil a restartoval PC tak šlo vše v pořádku, disk jsem musel zapojit až po startu windows....nevíte prosím jak mám docíliti toho abych disk mohl nechat disk stále zapojen ?

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Externí pevný disk WD My Book studio WDH1Q10000E
johny__g (6387)|13.9.2008 11:32
Jak máš nastavené pořadí pro boot, v BIOSu? Počítač se asi snaží nabootovat systém z toho externího disku. A taky by ses mohl zmínit jaký OS používáš.
Neregistrovaný (0)|13.9.2008 11:44
Mám Windows XP Professional SP2, a v BIOSu jsem vůbec nic neměnil. HDD v case je 80GB rozdělený na 30 a 45GB systém je na tom nejmenším. V tomhle jsem zacatecnik...
johny__g (6387)|13.9.2008 11:48
Pokud máš manuál k základní desce, tak tam je BIOS popsaný, včetně toho jak se nastavuje priorita bootovaní. Ještě mě napadá, nemáš ten primární oddíl na externím disku nastavený jako aktivní?
kane.shw (1231)|13.9.2008 11:50
Imho tedy ten exterňák připoj až po spuštění počítače, pak spusť Správu disků, odstraň ten oddíl co na ext. disku máš teď a vytvoř tam "Logickou jednotku".
Neregistrovaný (0)|13.9.2008 11:52
Ano, vypadá že je aktivní (je to v závorce za stavem disku) ale jak se to dá změnit ?
Neregistrovaný (0)|13.9.2008 11:55
To kane.swh: Oddíl jsem odstranil, ale při vytváření nového nemám na výběr vytvoření Logické jednotky (je šedivě vyznačena)
Logout (4018)|13.9.2008 13:07
No, správná cesta je nastavit v biosu, aby se první bootovalo z HDD. Není to těžké v BIOSU najít (do něj se dostaneš klávesou del při startu počítače), pokud se Ti to nepodaří, tak napiš přesně co máš za základní desku a poradíme přesnějc.
kane.shw (1231)|13.9.2008 13:25
[QUOTE=Neregistrovaný;160861]To kane.swh: Oddíl jsem odstranil, ale při vytváření nového nemám na výběr vytvoření Logické jednotky (je šedivě vyznačena)[/QUOTE]

Tak dáš prve vytvořit Rozšířený oddíl a pak v něm až Logickou jednoutku ;)

S tím BIOSem je to také možnost, ale imho pokud má vše nastaveno původně, tak to bude spíše o těch primárních oddílech :notsure
norexin (18)|13.9.2008 13:32
Dobře, děkuju za rady, ještě zkusím předělat ty oddíly...zkoušel jsem to i přes BIOS ale dokud jsem neodpojil externí disk tak jsem se do BIOSU nedostal...a když už jsem ho odpojil abych se tam dostal tak BIOS zase externí disk neviděl, tím pádem tam nešlo nic nastavit.
norexin (18)|13.9.2008 13:44
Tak problém je vyřešen :-). Děkuji vám za rady, pomohlo to co říkal kane.shw