reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

3dmark 2001 vs 3d mark 06

Commanderwar (577)|14.9.2008 09:42
Mám otazku jestli někdo neznáte vyvětlení, aktualizuji celkem pravidelně..ovladače svoji grafiky GT8800. čím novější ovladač tím lepší vysledek v 3dmarku 06, ale naopak menší vysledek v 3dmarku 2001. Zatímco ale vysledek v 06 se zlepšuje pouze o desitky ubytek v 2001 je už o dva tisice bodu z původných 40 000, ktery jsem měl před půl rokem.
Ja vim je to kravina, a hodne z vas řekne 3dmark se nehraje, ale jen by mě to zajimalo, čím to je způsobeno.

Potom mam tedy pocit...že čím vyšší vykony...v novejších hrach dosahnu tim horší vykonu ve starších. Dneska jsem to opet zkoušel a o další 300 menší score..jestli to takto pujde dal zachvili budu mit v 3dmarku 2001...0 bodu:)

Jen by me zajimalo zda na tom nekdo nejste podobne
cool.user (2822)|14.9.2008 09:45
3dmark 2001 naprosto neodrazi vykon dnesnich grafickych karet a 40k bodu ti dosahne pomalu jak 9600gt tak i treba gtx280. 3dm 2001 je limitovanej hlavne cpu. Ta zmena score muze byt zpusobena temer cimkoliv a osobne bych to neresil.
Sikil79 (429)|14.9.2008 18:24
Tohle bych neřešil. Hlavní je jak ti to jede ve hrách. Já jsem nedávno stáhnul a nainstaloval nejnovější ovladače od základovky a grafiky a 3DMark06 mi taky dal o nějaké drobné méně, ale zrovna pařím Oblivion a musím říct, že ten mi zas dává o pár FPS navíc a to je směrodatné.
mstejska (2912)|14.9.2008 18:32
No pravdepodobne to bude asi tim, ze hry z roku "2001" dnes nejsou testech prezentovany a tak se optimalizuje pro posledni hry (nebo testy).
cool.user (2822)|14.9.2008 18:56
[QUOTE=mstejska;161150]No pravdepodobne to bude asi tim, ze hry z roku "2001" dnes nejsou testech prezentovany a tak se optimalizuje pro posledni hry (nebo testy).[/QUOTE]

Nac by se optimalizovalo pro hry z roku 2001 kdyz ty dneska rozjede aj lowend za 1500 vetsinou na high levou zadni?
mstejska (2912)|14.9.2008 20:46
Tak nejak jsem to myslel. Hry z roku 2001 rozjede asi i integrovana grafika. (Napr operaci flashpoint jsem jel na plne detaily na HD3200 v 1920x1200). Tim jsem spise chtel rici, ze kdyz se pro neco optimalizuje, tak se muze stat, ze se stare optimalizace vyhazuji a nahrazuji novymi a tak je mozne, ze karty ktere jsou novejsi mohou byt ve starych 3dmarkach pomalejsi. Napr moje karta v NB X700 mela v 3dmark2001 asi 15000 a ta inegrovana kolem 10000, v 3dmark06, je to obracene a to asi 300 vs. 1600.
ICEBOSS (3435)|14.9.2008 23:30
2001 je spis odrazem celkovyho vykonu systemu imho. ja s PC nic nedelal a taky mi za rok klesl asi o 1000 bodu, neni uz stejne smerodatny.
elpsycho (1602)|15.9.2008 00:26
3Dmark 2001 imho i dnes celkem hezky ukazuje hrubý výkon CPU pro hry, když se zachovají stejné podmínky. Nezužitkuje nic než jedno jádro, takže samozřejmě jen když srovnáváme CPU se stejným počtem jader.
Commanderwar (577)|15.9.2008 17:23
Jo ja vam všem rozumim co tim myslite a souhklasim...ale..pokud bychom tedy brali 3dmark 2001 pouze jako informaci o systemu jako celku....což ja používam jednou za čas projedu pc testama.....abych zjistil zda vše šlape jak ma....a mezi nima i 3dmark 2001.......tak potom když v dubnu mam score 40 000...a ted v zaří 38 000.....tak potom bych se mohl domnivat...že neco v systemu je špatne.....ale ostatni testy....pro přiklad..hotcpu, pcmark99, hodnoty maji stejne.....potom tedy bych videl na vide novejší ovladače graficke karty....ale to me zase prijde jako nesmysl.....
cool.user (2822)|15.9.2008 17:31
[QUOTE=Commanderwar;161431]...[/QUOTE]

1) 3dmark2001 byl navrzen tak aby byl limitovan hlavne GK. Jeho vypovidajici hodnota score je nekde v rozmezi 0-20k bodu. Nad touhle hodnotou je ve vetsine pripadu uz spis limitovan necim jinym a to casto totalni blbosti.
2) Rozdil mez 40k a 38k bodu je 5%.
3) [SIZE="3"]3dmark01 neodrazi realnej vykon sestavy v dnesni dobe[/SIZE], je to test ktery je v dnesni dobe limitovanej naprostejma blbostma a jakykoliv skore nad 20k je irelevantni.
trodas (1753)|17.9.2008 21:56
ICEBOSS - [QUOTE]2001 je spis odrazem celkovyho vykonu systemu imho. ja s PC nic nedelal a taky mi za rok klesl asi o 1000 bodu, neni uz stejne smerodatny.[/QUOTE]

Snadne vysvetleni. Postupna degradace sub-kvalitnich a nekvalitnich soucastek (hlavne kondiku) v zdroji a na desce zpusobuje vetsi zvlneni napeti a tim vetsi mnozstvi vypadku ktere jsou jeste korigovany (jeste to nepada) ale presto se uz projevuji na celkovem vykonu sestavy.

Nikdy jsem si nemyslel ze je neco takoveho mozny, a tak jsem na sve Abit KD7-G desce udelal jednoduchy test. Zmeril jsem SuperPi 1M test (mel jsem dat 32M aby ten rozdil byl KUA videt... ale co uz) pred a po vymene kondiku za kvalitni Samxony:





Super Pi v obou pripadech bezelo pres terminal, takze vysledky jsou kapku pomalejsi nez by na 2332MHz Bartonku mely byt. I tak je rozdil 0,766 sekundy a to je vic jak 3/4 of sekundy na 1M testu! To je SAKRA rozdil!
(zkousel jsem SuperPi v obou pripadech - pred a po - asi 20x a rozdil poskakoval od 0,5 do 0,79 sekundy, ponejvice byl cirka 0,766 sekundy)

Samo, je to proto, ze puvodni Rubycon MBZ 3300uF 6,3V kondiky nesahaji ani po paty Samxon GA 3300uF 6,3V kondikum a take vstupni Rubycon ZL 1200uF kramy byly vymeneny za 1500uF GC Samxony.

A co je nejvice sokujici? Pred recapem to potrebovalo na 2332MHz 1,725Vcore aby to bylo Prime stable. Po recapu stacilo uz jen 1,700Vcore...!

Zahada vyresena :)
(ostatni dosahli podobnych vysledku a pri recapu za Samxon URL polymery nedavno Big Pope zlomil 1sec rozdil na 1M testu v Super PI pred a po...!)
...a tvuj problem neni Commanderwaruv problem :)



Commanderwar - snadne vysvetleni. Cim vic se optimalizuje pro 3DMark 2006, tim vic trpi starsi hry a programy. Ve finale zjistis, ze mas pomalou grafiku a ze musis upgradovat. Tak to chodi. Jinak bychom ten kapitalismus nevybudovali! :D
Reseni je snadne - neupgradovat ovladace na nejnovejsi s starsi grafikou.

Ma zkusenost - FX5600XT - s 45.28 internimi betami cirka 3x vyssi FPS v Quake3 nez s novymi ovladaci, cirka tak od v100 vys :)

Cim novejsi ovladace, tim nizsi bude tvuj vykon... protoze uz jsou nove modely grafik, hehe ;)
Proc myslis, ze se svou obstarosni 6800GTS zustavam u 84.66 Zeropointu? :))



cool.user - nesouhlas.

ad 1) - 3DMark 2001 je navrzen na testovani vykonu CELE sestavy a nikoliv graficke karty (neplest s 2003) a jeho vypovidaci hodnota je velka i nad 20k bodu. Osobne ho hodnotim jako jeden z nejlepsich testu, dava vybornou predstavu o tom, jaky vykon masinka fakt da a co je jen nahoneny marketingovymi klamy. Realny vykon se neda obcurat ani obkecat ani tisici jadry nahonit. Bud tam je, nebo neni. Ze se to nekomu nelibi, ze ma slow masinu, i kdyz ma X jader a XXX grafiku, to je vec druha. Za to 3DMark 2001 nemuze.

ad 2) - "Rozdil mezi 40k a 38k bodu je 5%." No a? Stale je to rozdil a nemaly.

ad 3) - tato poznamka je irelevantni a sama o sobe nesmyslna. Velke pismena ji nezachrani :)
Commanderwar (577)|18.9.2008 19:27
No teda obdivuji tedy jakou jsis dal praci s tim všim a je to pro me velmi šokujici...a asi si to budu muset jeste parkrat přečist abych vubec uveřil co to řikaš:D..ale je to dobry
elpsycho (1602)|18.9.2008 20:57
Jestli se mezi veřejností rozšíří že kvalita napájení může mít přímý vliv na výpočetní výkon, tak Eurocase zkrachuje :)
trodas (1753)|18.9.2008 21:14
Chapu, ze je to dost neuveritelne a asi by se to tema melo mirne prepracovat a vyvesit jako FAQ, ale to necham na rozhodnuti jinych, pokud se jim bude zdat, ze by to tak melo byt, tak proc ne. Jedine o cem se nehodlam prit je to, ze se to opravdu deje. Take jsem nejdrive neveril, ale bylo to jen dik mym omezenym znalostem a naivni predstave, ze CPU, chipsety a pod. neobsahuji kompenzacni obvody jenz se snazi udrzet je v chodu i pri zvlneni napeti vymykajicim-se hodnotam potrebnym pro stabilni praci - vice (je to pomalejsi ale jeste to napada) ci mene (uz to pada) uspesne.

Realita je, ze mimo "odborniky" z CR se toto tema davno (roky) v komunitach hardwarovych overclockeru a moderu pocitacu resi a davno, davinko bylo objeveno, ze vykon jde s dobrymi kondiky nahoru, casto znacne. Jak si myslis, ze se delaji rekordy? Proto treba Big Pope meri Super Pi pred a po kazdem recapu. Tady je odkaz na ten 1sec rozdil:
Asus P4C800E Deluxe PCB Ver2.0 (mod with 100% polymers)
http://capsmod.net/forum/viewthread.php?tid=480
( Who noticed that the 1M SuperPi test resut get changed from 57.875 to 56.781 ...? That is 1.094 sec...! This is over 1sec difference! )

Dalsi priklad zrychleni po recapu (bacha, je to Cina = slow) 43.484 -> 43.187 (elyty na vstupu za polymery, jinak polymery za polymery, DFI Lanparty UT nF4-D)
http://capsmod.net/forum/viewthread.php?tid=341

A tak by se dalo pokracovat...
husky14 (4214)|18.9.2008 22:09
[QUOTE=elpsycho;162390]Jestli se mezi veřejností rozšíří že kvalita napájení může mít přímý vliv na výpočetní výkon, tak Eurocase zkrachuje :)[/QUOTE]Trochu "z komára velblouda" né?

Samozřejmě, vliv kvalitních kondíků se na životnosti PC projevit musí, ale to je všude a se vším....

Na druhou stranu u nás ve firmě denně běží 7+ let starý kompy a o kvalitě jejich kondíků se můžem jen dohadovat :)

Takže závěr: normálnímu userovi ten komp s EC pojede taky a 1s na 1M SuperPI mu bude úplně volná a overclocker si ho do kompu prostě nedá, toť vše.... ;)
elpsycho (1602)|18.9.2008 22:48
Jenže BFU si myslí že zdroj je v PC skoro zbytečný a nemíní se s jeho výběrem otravovat ve jménu nějakého stabilního napájení - elektřinu nevidí...ale jak jim někdo šáhne na výkon, už je to zajímat začne :) Musíme samozřejmě rozlišovat BFU absolutně nepoučené (kteří vůbec neví co mají v PC za komponenty) a BFU poučené, kteří si občas přečtou test grafiky atd. A právě pro druhou skupinu by to mohl být dobrý podnět .
trodas (1753)|18.9.2008 23:29
...na druhou stranu uz vidim BFU uplne zive, jak zjistuje co ma za kondiky, mosfety a tlumivky v zdroji, jak meri osciloskopem zvlneni v zatezi, iddle a tesne po nahozeni zateze a v cyklickych zatezovych spickach a podle toho navrhuje za jake kondiky ze stavajicich vymeni, co se prida a jak to zvysi overclock a vykon.

A ze prostoru pro zlepseni je... Moje nahradni grafika Asus 7600GT ddr3 ma na 12V vstupech do napajeni GPU/ramek jen 2ks 270uF 16V d8 Fujitsu polymeru. Misto je tam na 5ks d10 kondiku a kdyz z toho jeden udela 5ks 470uF 16V d10 Samxon ULR - co se asi tak stane? :)
To uz nemluvim o tom, ze vystup z regulatoru filtruji na 99% fejky Panny FJ 820uF 6,3V. Kdyz ty vymeni BFU za 1000uF 4V d8 Samxon ULR polymery s asi tak 5x lepsimi vlastnostmi - co se asi stane? :)

Jinak bych nesouhlasil, ze se tu dela z komara velbloud. Sekunda na 48sec testu Super Pi neni zrovna malo. Vyjadreno v procentech jde o skoro procento vykonu. Pro nekoho malo, pro nekoho je to dost.

A pokud tu nekomu vadi, a docela opravnene, ze mu vykon masiny pada dolu - no... tady je reseni ;)

Nevrcte na me jen proto, ze jsem vam to rekl. Take jsem mohl drzet usta a smat se pod fousy protoze VIM a vy ne... :p Ale ja chtel byt skodolibej vic :D Ja vam to chtel rict, abyste vedeli a aby vas to tak vic stvalo :) Jsem proste od prirody zlej :D
elpsycho (1602)|19.9.2008 01:51
Já směřoval spíš k tomu, že se dotyčný BFU začne zajímat o kvalitu svého zdroje a najde si recenze nebo doporučení a podle nich skončí u něčeho jako Enermax/Seasonic/Corsair, nebo aspoň Fortron. Prostě řádově lepší kousky než co se dává do skříní. Vylepšovat dobré zdroje TOP materiálem je další level, na který už má znalosti, vybavení a trpělivost experimentovat málokdo (já ani náhodou).
husky14 (4214)|19.9.2008 12:16
[QUOTE=elpsycho;162438]Já směřoval spíš k tomu, že se dotyčný BFU začne zajímat o kvalitu svého zdroje a najde si recenze nebo doporučení a podle nich skončí u něčeho jako Enermax/Seasonic/Corsair, nebo aspoň Fortron.[/QUOTE]Nebo si ten BFU někde přečte, že na 1s v SuperPI mu stačí jen zvednout FSB o 15 MHz.... :)

Takže co udělá? Zvedne si FSB nebo vezme 1,5k a půjde koupit lepší zdroj?

A ten, co už má FSB vyladěnou na max. a dalších 15 MHz nedá, ten v kompu EC stejně nemá....

A protože už sme tu lehce OT, tak ano, v kvalitě kondíků něco málo bude, ale určitě na tom svět nestojí ani nepadá, i když trodas to samo vidí jinak a leckde se to můžem dočíst.... ;)