reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: kompatibilita SATA II a VIA KT600

Neregistrovaný (0)|16.9.2008 12:31
Jméno tazatele: pekarchleba

Znění dotazu:
Dobrý den,
mam postarsi pocitac se zakladni deskou s cipsetem KT600 a mam neustale nejake problemy s PATA HDD (zpomalovaní, výpadky, apod.). Vzdy jsem to nejakym zpusobem vyresil, ale uz me to nebavi a proto bych si rád i kvuli kapacite a rychlosti koupil novy Harddisk, ale ne na PATA ale SATA II !

Má otázka spociva v tom jestli je cipset na me desce schopny pracovat se SATA II harddiskem ?
Osobne si myslim ze rychlost by byla jen dle SATA I, ale nejsem si jist jestli dokaze vubec s tímto pro cipset novym systemem Harddisku (SATA II) pracovat a rozpoznat ho. A pokud ano jestli je potreba instalovat nejake ovladace, ci staci pripojit a jet ?

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
VIA KT 600, Athlon 2600+, Seagate PATA HDD 200GB, Win XP sp.1
speedsnail (4876)|16.9.2008 12:44
No tak hlavně záleží jestli vaše deska (nenapsal jste typ) má vubec sata kontektory..
Pokud ano, z vlastní zkušenosti mohu doporučit WD (3200AAKS, 6400AAKS), po přepnutí jumperem na SATA1 mě funguje naprosto bez problémů.
ICEBOSS (3435)|16.9.2008 14:22
KT600 uz ma sata imho nativne. bude potreba prepnout ten disk do sata 1 rezimu jak pise speedsnail. pokud disk jumpery nema, musi se prepnout prislusnym softwarem na stroji, ktery sata II umi - ne vsechny disky jdou prepnout!!! Meli by ti to udelat i v obchode, kde si disk koupis.

Vady v prenosu ale muzou byt zapricineny leccim. Muze byt vadny disk (SMART?), vadny IDE kabel, vytekly kondilky na desce, spatny kontakt napajeciho konektoru, spatny zdroj, kteremu kolisa napeti, nebo spatne/zadne ovladace chipsetu...
Neregistrovaný (0)|16.9.2008 18:38
No tak hlavně záleží jestli vaše deska (nenapsal jste typ) má vubec sata kontektory..

- ano, konektory ma. je to GA-7VT600 od Gigabyte

Děkuji za rady. je to pro me dobra zprava, ze to pujde. Alespon kdyz budu v budoucnu kupovat nove pc, tak muzu pouzit disk a zbytecne neutracet za dalsi.


To ICEBOSS :
Harddisk mi fungoval asi rok a pul uplne bez problemu. potom mi rapidne zpomalil a zjistil jsem ze na Primary Master pracuje jen v rezimu PIO, aniz bych cokoliv nastavoval = preplo se to proste samo a nejde to zpet (tedy aspon jsem nenasel zpusob jak). Tento problem jsem vyresil, ze jsem disk zapojil na Secondary master, pote mi nejakou dobu zase fungoval v poradku.
Pote jsem mel problemy asi 2x problemy s kabelem - tzn. ze jsem koupil 2x novy, hned jakmile jsem prisel na to ze to je tím. No a predevcirem mi spadly XPcka a po resetu mi nechtel disk nabehnout, porad jako by startoval znovu a znovu, dokola.
Pocitac jsem vypnul a znova zapnul a po chvili se konecne disk nastartoval, ale kdyz nabehly windowsy, tak jsem bohuzel opet zjistil ze je cely pocitac zpomaleny !!!
Tentokrat uz vazne nevím cim to napravit. Ani uz ve spravci zarizeni se neobjevilo ze by disk pracoval v PIO rezimu, takze ani vlastne nevím co tomu je :-P .

takze jedine vychodisko pro me je koupit si SATA disk a ten problemovy Paralel hodit do škarpy >:-(

Dekuji za rady.
ICEBOSS (3435)|17.9.2008 12:37
Co na ten disk rima SMART? Muzes sem postnout nejaky report - treba z HDTune?

Prepnout disk zpet do UDMA rezimu se dela tak, ze ve Windows ve spravci zarizeni ten radic odeberes, resetnes PC a ono to najede vetsinou zase v UDMA. Muze to delat spousta veci.

Je otazka, jestli to nedela zakladni deska. Ma v poradku kondiky? Co mas za zdroj? Jestli nejaky Eurocase 300X, tak ten muze byt na vine za zniceni jak desky tak disku :-D.
-----------------------

Osobne bych za 1000 koupil novy droujadro X2, za 1200 novou desku s 690G, za 1000 giga pameti, za 1000 disk a za 800 zdroj, pripadne jeste grafiku. Dily z tvyho pocitace bych rozprodal s nejakou osobni zarukou na ozkouseni na forech, nejakou tisicovku zpet dostanes.
Neregistrovaný (0)|17.9.2008 23:00
moje sestava je presne tohle no :

Jetway GeForce FX 5700LE 256MB DDR, DVI, TVout, AGP 8x
Gigabyte 7VT600 1394 KT600, S-S audio, 1394, SATA RAID, ATA 133, ATX
AMD Athlon XP 2600+ BOX socket A Barton
Dimm DDR 512MB 400 Transcend CL 2,5 JR
HD Seagate 200GB, 7200rpm, 8MB, UDMA 100
DVD RW NEC ND-2510A 8xDVD, dual layer
Miditower KME CX-2759 4+2 350W ATX

musim teda poradne prozkoumat tu desku jestli s ni nic neni...

a kde najdu nejaky ten report z HD tune ? mam verzi 2.51 uz delsi dobu. jinak HD tune rika ze je vse OK :-/
ICEBOSS (3435)|18.9.2008 14:40
Grafika ma nizsi vykon nez dnesni integrovany...
chipset hruza :-)
AMD XP bys jeste za par korun prodal...
512MB RAM na XP staci, giga by bylo lepsi...
zdroj samozrejme uplna hruza :)

Uprimne recene si myslim, ze je cas nasetrit 6000 Kč a koupit novy pocitac. To co mas jeste minimalne tak za 1000 - 1500 Kc po dilech prodas.

Ale abych byl konstruktivni, zacal bych nakupem zdroje :-) a to Fortronem GLN 400W. Zkusil PC s novym zdrojem a pak pokracoval ve vymene... :-)