reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA (ntfs.sys)

jagged (193)|16.9.2008 21:12


Už jsem tu o tom psal, ale raději to dám do samostaného tématu. Tohle se mi objevuje kdykoli kopíruji mezi disky větší množství malých souborů. Myslel jsem, že je to chyba už staré instalace windows, ale právě jsem vše naformátoval a jedu na zcela čisté (nlitem ještě notně pročištěné) instalaci a problém je tu stále.. Někde na netu jsem našel radu ohledně vyzkoušení různých slotů pro RAMky, tak jdu na to, ale napadá vás jinak, čím by to mohlo být? Je to už DOST otravné..

EDIT: A málem bych zapomněl dodat, že počítač se mi startuje nadvakrát - nabíhá, roztočí se disky - vypne se - a znova nabíhá. Pokaždé.

Sestava:
Gigabyte 965P DS-4 (BIOS F11)
C2D E8500 3,16@4,05 (při 1,29V)
RAM A-Data Vitesta 1066+
Radeon HD4850 + Accelero Twin Turbo
Disky 3x Samsung SATA II 500GB, 1x SAMSUNG 640 GB
pavel_p (993)|16.9.2008 23:20
Příčina je asi cokoliv.
Zkus
- memtest (memtest86+ přes noc nebo během práce/školy)
- otestovat disk (smartmontools pro windows nebo aspoň něco co umí zobrazit smart, lépe co umí selftest)
- projet PC antivirem nebo nějakým stejně dobrým antispywarem (spyware terminator)
- odinstalovat antivir (něco podobného mi snad občas dělalo AVG)
- zkusit nějaké tooly od sysinternals (autoruns, process explorer) a podívat se na něco podezřelého
- ověření originality systémových souborů (nevzpomenu si, ale někdo ten příkaz určitě napíše)
- vzpomenout si jestli to není nějakým nedávno nainstalovaným ovladačem
- upgrade driverů, instalace servicepacku
- nakonec oblíbená otázka ... co máš za zdroj a jak starý?

Hm, ale při čisté instalaci se dají body 3,4 vynechat ... je to vždy ntfs.sys?

Btw, co http://www.google.com/search?q=page_fault_in_nonpaged_area%20ntfs.sys
-HoNY- (557)|17.9.2008 08:12
Jaké napětí pouštíš do pamětí?
Dal bych jim 1,95 V.

Víš o tom, že i965 oficiálně neumí 1066 MHz pro paměti?
Zkus je dát na 800 MHz. CL 5-5-5-18 CMD2

Procesor je ROCKSTABLE?
Testovat, testovat, testovat [SIZE="1"](Příspěvky Pavla Bočka ingorovat)[/SIZE].:thumb Když to bude „padat“ zruš přetaktování.
jagged (193)|17.9.2008 12:20
Nikdy dřív jsem tenhle problém neměl, začalo to po instalaci nových komponent na desku, která se mi vrátila z reklamace - softwarově jsem nic neměnil (drivery apod.) zato procesor, ramky (a později grafiku,ale to už byl problém na světě).. takže z toho tak nějak vycházejí ty ramky a softwarové příčiny možno (snad) vyloučit? .. Že by se pokazily disky jen tak najednou se mi taky nezdá.. ačkoli je fakt, že předtim jsem asi v takové míře nedělal to, co mi to teď způsobuje - kopírování velkého množství menších souborů z disku na disk

Orthos jsem běhal už dřív, je krásně stabilní (pravda, nejel jsem ho 8 hodin, ale moje zkušenost praví, že významnější nestabilita se projeví tak do půl hodiny).. Těch 4,05 GHz rozhodně neni strop,ale dovoluje mi to mít napětí pod 1,3V (a asi by šlo jít i níž než 1,29).. RAMKy jedou na 852 MHZ (1066 jsem udal jen jako typ) a napětí.. teď nevim, ale everest ukazuje 1,9V.

Jinak ano, dělá to ntfs.sys.. jen jednou se tam objevil nějaký nv-cosi driver (nvidia?) ještě na staré instalaci.

Zdroj mám Seasonic 500W rok a půl starý

Tak jsem ještě nechal orthos otestovat CPU (35 minut bez chyby) a pak podle rady tady i ramky (40 minut bez chyby)

Maximální teplota CPU v zátěži se dostala na 55 stupňů (v klidu mezi 29 a 35).


Tak a zase se to zhroutilo... při kopírování asi 15 GB malých souborů mezi disky.. přesně stejná chyba :-/ Takže co dál? Memtest?
Challenger_ii (192)|17.9.2008 12:57
Co tu vlastně hledáš? Radu? Pomoc? Prvně si to vrať na defaultní hodnoty. Takhle přetočenou mašinu nemůžeš mít stabilí, pokud se někde utneš v nastavení. Vážně nevím, co od tohodle fóra očekáváš, že ti bude pomáhat hledat chybu někde, kde ji sám vyrábíš přetaktem? Nech to běžet v defaultu a pak si to otestuj. Někdy mi to tu připadá skoro jako by sebevrah skáčící z mostu volal o pomoc - co mám dělat? Já nemám křídla!
jagged (193)|17.9.2008 13:19
To jsem nezmínil, v defaultu jsem vše samozřejmě zkoušel a bylo to úplně stejný. Těžko posoudit, jestli byla frekvence pádů menší, ale každopádně byla.

A dokonce i to startování "nadvakrát" bylo stejný ... i když nevim, jestli jsem vrátil veškeré nastavení an default, ale každopádně frekvence a napětí.
Challenger_ii (192)|17.9.2008 13:57
To, že se ti to rozjíždí nadvakrát, je způsobeno nekompatibilitou některé z komponent nebo špatným nastavením inicializačních sekvencí v BIOSu. První start probíhá na základě tvého nastavení a pokud se nezdaří, BIOS jej sám nastaví a inicializuje tak, aby byly funkční, přičemž dojde k druhému startu PC, ale už s modifikovaným nastavením. Pokud se BIOSu nepodaří takto zjištěné hodnoty uložit v CMOS a zůstanou zde zapsány tvé nastavení, pak se při dalším zapnutí PC jev opakuje. Divné je, že si to nedokáže uložit, ledaže by nebyly v seznamech definovaných rozsahů.
Co se týše chyby Stop, nic jiného MS neuvádí než (vyzkoušej to dohledat podle tohodle, nic jiného se nedá dělat, když to máš u sebe a nikdo z nás to nevidí přímo):

http://support.microsoft.com/kb/897079/cs

nebo

http://support.microsoft.com/kb/329293/cs

a také

http://support.microsoft.com/kb/903251/cs

doplněno:

http://support.microsoft.com/kb/894278/cs

Nicméně se obecně jedná o chyby software a ovládačů, ale není to pravidlem. Dosti často tuto chybu vyvolá nekompatibilita pamětí, když je BIOS není schopen detekovat a nastavit správně. Je to mrzuté, ale nezbyde ti nic jiného, než ověřit PC dle výše uvedených odkazů a vpřípadě neúspěchu, pokračovat postupnou výměnou (třeba zapůjčených) komponent - pamětí nebo VGA.
Challenger_ii (192)|17.9.2008 14:05
Kterou revizi MB to máš? Jsou verze 1.0, 2.0 a 3.3 Je to na nich napsáno spolu s modelovou řadou.

Paměti, které tvá MB podporuje:
Rev. 1.0:
http://www.gigabyte.com.tw/FileList/MemorySupport/motherboard_memory_ga-965p-ds4.pdf
Rev. 2.0:
http://www.gigabyte.com.tw/FileList/MemorySupport/motherboard_memory_ga-965p-ds4_2.0.pdf
Rev. 3.3
http://www.gigabyte.com.tw/FileList/MemorySupport/motherboard_memory_ga-965p-ds4_3.3.pdf

Myslím, že je to na světě:
Supports DDR2 800/667/533 memory - na víc, jak 800MHz je nerozběháš a pokud si s nimi neví rady BIOS, pak není co řešit. Dej tam jestli máš ty půvoudní a vyzkoušej to. Výrobce obvykle nezahrne podporu BIOSu pamětí s vyššími takty, pokud je nepodporuje MB. Pak se stává to, co se děje i u tebe.
jagged (193)|17.9.2008 15:00
Mam 3.3 revizi... A tady jde o podporu pamětí jako takových, nebo jejich frekvence? Kdybych nastavil 800 Mhz pro tyhle paměti (FSB 400x9,5=3,8 GHz) mělo by to teoreticky jít?

Bios mi ještě zpočátku dělal tohle:



Paměti na vyzkoušení někde seženu, ty staré už nemám... Takže celý problém může spočívat v tom, že jsem si připlatil za lepší paměti? :D .. ach jo ....

EDIT: Já teda nevim,ale co koukám na jejich list podpory RAM, tak tam nemaj kupříkladu ani jedinej 2 GB modul...

EDIT2: Tak jsem ještě jednou resetnul bios na defaults a problém startování nadvakrát opravdu beze změn. Změna na default si dokonce vyžádala 6 restartů, zatímco následná opětovná změna na 4,05 GHz jen dva :D .. zkusím sehnat ty paměti...
jagged (193)|17.9.2008 19:18
Tak jsem vyzkoušel jiné RAMky (Geil 667 MHz) a problém s BSOD + ntfs.sys je tu stále... Co se vyřešilo je dvojité startování, ale hroutí se to pořád (stále při kopírování z disku na disk) ...

Tak co tedy zbývá?? Před instalací nového procesoru+ram+jednoho nového disku vše fungovalo (myslím) dobře.. Procesor?

A chyba se vyskytuje při pohybu mezi různými disky, takže jeden vadný to být dost dobře nemůže..
r34ktor (7477)|17.9.2008 20:02
Podle CPUID používáš E8500 revize E0, které není deskou vůbec podporováno. Ověříš si to pomocí CPU-Z. Pokud je tomu opravdu tak, nesmíš se divit nepředvidatelnému chování software provazovaném na takovémto HW.
jagged (193)|17.9.2008 20:23
No doháje... já se tam koukal před koupí a viděl jsem "F11 non official support" .. jak jsem měl probůh z tohohle http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400830981S0GB3 vyčíst, že je to nepodporovaná verze? ... Tak to je nemilé.. docela velmi nemilé.. takže novou desku.....

No, každopádně díky za objasnění původu problému.
mstejska (2912)|17.9.2008 20:25
No a update biosu by to nevyresil?
jagged (193)|17.9.2008 20:30
Update na co? F11 je zatím poslední verze, pokud vidím dobře.. http://www.gigabyte.cz/products/mb/bios/ga-965p-ds4_33.html
mstejska (2912)|17.9.2008 20:39
No treba ctu blbe, ale tady na tehle strance http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/CPUSupport_Model.aspx?ProductID=2731, je E8500 podporovana, ne?
PS: teda pokud mas stepping C0.
jagged (193)|17.9.2008 20:44
To já právě taky před koupí četl a jaksi mám stepping E0 :) ... můžu třeba volat na alfacomp a požadovat C0 verzi? :D
husky14 (4214)|17.9.2008 20:48
[QUOTE=jagged;162057]Update na co? F11 je zatím poslední verze, pokud vidím dobře.. http://www.gigabyte.cz/products/mb/bios/ga-965p-ds4_33.html[/QUOTE]No jestli chceš vyzkoušet Beta BIOS, tak na týhle stránce si najdi "Neue BIOSe von Gigabyte" a tam si vyhledej svojí desku.... máš tam TestBetaBIOS F12a.... píšou u něj "Support für E5200 M0, E8xxx E0 usw."

Stránky se bát nemusíš, taky BIOSy odtud upgraduju..... ale samo je to Beta bez záruky ;) Stáhni si ho, hoď na USB klíč a v BIOSu přes Q-flash upgraduj (napřed si ten stávající resetni do defaultu!)....
mstejska (2912)|17.9.2008 20:48
No a jak uz se tady psalo http://www.gigabyte.com.tw/FileList/MemorySupport/motherboard_memory_ga-965g-ds4.pdf
Mozna smula s temi pametmi dohromady. Z necim se asi budes muset rozloucit.
jagged (193)|17.9.2008 21:00
Je nutné to dělat přes flashku/q-flash? Nestačí (pro mě) klasicky @Biosem z windows?
r34ktor (7477)|17.9.2008 21:06
[QUOTE=jagged;162079]Je nutné to dělat přes flashku/q-flash? Nestačí (pro mě) klasicky @Biosem z windows?[/QUOTE]
Když ti to během flashování zhavaruje, tak si zaděláš na další problémy...

[QUOTE=mstejska;162062]No treba ctu blbe, ale tady na tehle strance http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/CPUSupport_Model.aspx?ProductID=2731, je E8500 podporovana, ne?
PS: teda pokud mas stepping C0.[/QUOTE]
Odkazuješ na nesprávnou desku. Ta pravá je zde.

[QUOTE=jagged;162051]No doháje... já se tam koukal před koupí a viděl jsem "F11 non official support" .. jak jsem měl probůh z tohohle http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400830981S0GB3 vyčíst, že je to nepodporovaná verze? ... [/QUOTE]
Popisům na stránkách e-shopů se nedá věřit. Často tam jsou neúplné, chybné, či neaktualizované údaje. Jediná jakás takás možnost je domluvit se s obchodníkem na dodání konkrétního modelu. V přídadě nedodržení prostě vrátit produkt v zákonné lhůtě zpět, či ho na prodejně nepřevzít (u procesoru je údaj o steppingu uveden na typovém štítku).
husky14 (4214)|17.9.2008 21:46
[QUOTE=jagged;162079]Je nutné to dělat přes flashku/q-flash? Nestačí (pro mě) klasicky @Biosem z windows?[/QUOTE]@Bios ti to nenajde, není to ofiko BIOS, ale Beta....

A i kdyby, z winů neflashuj, je to zbytečný riziko navíc.... ještě při tvých BSODech se docela divím, že o tom flashování přes @Bios vůbec uvažuješ.... :rolleyes:
jagged (193)|17.9.2008 22:07
Udělal jsem to přes flashku a při tý příležitosti si updatnul i záložní bios na F11ku... a s tou f12 beta to zatim vypadá zatraceně nadějně... překopíroval jsem pár giga sem-tam, proběhl testy... a dokonce test "propustnost paměti při kopírování" v everestu neukazuje konečně 0, nýbrž 5982 MB/s, což působí příznivěji :D... Taky při bootování už není u "patch ID" jen 0000, ale nějaké rozumnější číslíčko (ať už je to cokoli)..

Ještě to musím pořádně otestovat, ale už teď DÍKY vám všem za trpělivost a rady!!

Taky vyzkouším, jestli náhodou nezačaly fungovat 1066 paměti :)
husky14 (4214)|17.9.2008 22:17
[QUOTE=jagged;162130]Ještě to musím pořádně otestovat, ale už teď DÍKY vám všem za trpělivost a rady!![/QUOTE]Nz a užívej ho ve zdraví.... :p
Challenger_ii (192)|17.9.2008 23:48
Máš GA-965P-DS4 nebo GA-965G-DS4? Ono je to jedno, protože obě desky nepodporují E8500 revize E0. Paměti ti odstranily dvojí start PC, ale problém je skutečně ještě v revizi CPU, jak psal r34ktor. Pokud by bylo možno tuto revizi použít, Gigabyte už by ji do BISOu zapracovalo. Je docela možné, že ani alfáci nevědí, co prodávají. Jejich podpora zákazníkům je mnohde ubohá - vlastní zkušenost a to raději se nebudu rozepisovat o reklamacích. Asi to jinak nevyřešíš než výměnou za model s podporou svého CPU.
Třeba:
http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/CPUSupport_Model.aspx?ProductID=2745
jagged (193)|18.9.2008 00:15
NÉÉÉÉÉ....!!!! Tak chyba je tu pořád. Je to v pytli, bios nebios :)... akorát jsem se zbavil dvojích startů (i za použití původních pamětí)
.. takže nová deska. Nevidím důvod kupovat DS4 (firewire už nepotřebuju, crossfire jsem ani neplánoval) ... http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=54042 by snad měla stačit ... teda že budu muset kupovat novou desku po 1,5 roce mě opravdu nenapadlo,ale technologie se holt hýbe, no...

2challenger: mam GA-965P-DS4 rev 3.3
Challenger_ii (192)|18.9.2008 01:43
[QUOTE=jagged;162152]NÉÉÉÉÉ....!!!! Tak chyba je tu pořád. Je to v pytli, bios nebios :)... akorát jsem se zbavil dvojích startů (i za použití původních pamětí)
.. takže nová deska. Nevidím důvod kupovat DS4 (firewire už nepotřebuju, crossfire jsem ani neplánoval) ... http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=54042 by snad měla stačit ... teda že budu muset kupovat novou desku po 1,5 roce mě opravdu nenapadlo,ale technologie se holt hýbe, no...

2challenger: mam GA-965P-DS4 rev 3.3[/QUOTE]

Slabá útěcha, když se objevují BSOD. Update BISOu by mělo pomoci, ale tahla čipová sada skutečně nepočítala s těmito novými CPU. Halt prostě konzum jak vyšitej. Chceš něco In? Kupuj nové a pořád dokola - celá filosofie Intelu je na tom založená, ať se výrobci MB snaží sebevíc o podporu uživatelům, naráží to - však víte kde. Buď jak buď, čekal by jsi asi dlouho, než by to odladili - jde o to, co je pro tebe větším přínosem - malá investice a pokračování v práci bez kolizí nebo možná i marné čekání na novou verzi BIOSu.
jagged (193)|18.9.2008 11:52
Teda ale až koupím a nainstaluju novou desku a zjistím, že deskou to nebylo, budu asi docela naštvanej :D .. jenže nevím, ono už snad opravdu nic jiného nezbývá... i když mám pocit (testy nejsou nikdy dokonalé, protože výskyt BSODů není pravidelný) že s novým biosem se systém na těch nominálních 3,16 GHz nehroutí (což při F11 biosu dělal)... ovšem na mých 4,05 GHz CPU / 1066 MHz RAM už se BSOD objevuje - jako obykle při kopírování dat mezi disky, jinak ne... orthos stabilní (oba typy testů - CPU/paměť běžely necelou hodinu) ... Není možné, že procesor prostě jen nezvládá tyhle frekvence a namísto vykazování tradičních chyb mi lezou BSODy při kopírování? :) Já doufám že ne, protože celý tenhle upgrade se konal z jednoho jediného důvodu - překonat hranici 4 GHz.. a že tedy nová deska problém vyřeší.
r34ktor (7477)|18.9.2008 12:00
Pokud to na defaultu jede OK, tak bych novou desku nekupoval. Prostě budeš mít nižší OC. Za těch pár MHz to IMHO nestojí.
husky14 (4214)|18.9.2008 12:10
[QUOTE=jagged;162228]... ovšem na mých 4,05 GHz CPU / 1066 MHz RAM už se BSOD objevuje - jako obykle při kopírování dat mezi disky, jinak ne... [/QUOTE]A nezkoušels třeba zvýšit napětí na čipsetu?
jagged (193)|18.9.2008 12:11
Nejde o to, jestli to za to stojí, ale jestli je opravdu pravděpodobné, že ten problém zmizí s novou deskou. Jak říkám, celý tenhle upgrade byl kvůli 4 GHz a ty jsou krásně stabilní krom téhle jedné věci. Procesor můžu vytěžovat na 100% bez potíží, ale kopírování mezi disky znamená smrt. 3,2 GHz jsem měl i s E6420kou, 3,2 mi nestačí, při práci jsem jedno jádro na 95% vytížil běžně. Ty 4 GHz jsou přesně vyhovující a ten 850 MHz rozdíl je rozdílem mezi pohodlnou prací a nutností kompromisů.
jagged (193)|18.9.2008 12:12
o kolik můžu? na FSB mam přidáno +0,1V
husky14 (4214)|18.9.2008 12:30
Víc než +0,2 V bych nedával.... zatím zkus třeba 0,1 V, jestli se to nepolepší....
Dojigiri (1629)|19.9.2008 10:12
A nepřehřívá se ti SB nebo NB? zkus na něj sáhnout, jestli neni moc horkej - jak koukám na desku GA-965P-DS4 tak je to všechno spojený heatpipe takže se to může přehřívat navzájem, i od regulátorů napájení procesoru ...

Zkus případně dát nějakej větrák a nasměrovat ho proti SB aby ho chladil, jestli se to nezlepší...
alkaba (47)|19.9.2008 11:19
Je to diskem...;) Jednoduše máš blbý kabel anebo napájení. V nejhorším případě ti odchází HDD.
Zkusil bych vyměnit disk, popřípadě kabel anebo zkusit jiný zdroj.
jagged (193)|19.9.2008 12:11
[QUOTE=alkaba;162478]Je to diskem...;) Jednoduše máš blbý kabel anebo napájení. V nejhorším případě ti odchází HDD.
Zkusil bych vyměnit disk, popřípadě kabel anebo zkusit jiný zdroj.[/QUOTE]

Disky mám čtyři a pokud se nepletu, stává se to při přenosu mezi libovolnými dvěma (a dokonce i při přesunu v rámci jednoho - rozděleného - disku) .. takže buď odchází opravdu všechno, nebo to na tohle východisko nevypadá.. a zdroj snad taky poboha vydrží déle než 1,5 roku, ten seasonic tehdy zrovna levnej nebyl :)

[QUOTE=Dojigiri;162466]A nepřehřívá se ti SB nebo NB? zkus na něj sáhnout, jestli neni moc horkej - jak koukám na desku GA-965P-DS4 tak je to všechno spojený heatpipe takže se to může přehřívat navzájem, i od regulátorů napájení procesoru ...

Zkus případně dát nějakej větrák a nasměrovat ho proti SB aby ho chladil, jestli se to nezlepší...[/QUOTE]

Tak heatpipe teplej je,ale ruku na něm udržím bez problémů. V everestu ukazuje deska teplotu tak 37 v klidu

[QUOTE=husky14;162231]A nezkoušels třeba zvýšit napětí na čipsetu?[/QUOTE]

Nevím, jak to děláš, ale zvýšil jsem napětí všeho, co jsem našel, na +0,1V (krom ram, ta je +0,15V a procesoru, ten má, tuším, 1,28V)... no.. a už druhý den se zdá, že to jede... nekopíroval jsem toho moc,ale instaloval jsem například několik her (což to předtím hroutilo) a bez chybičky! ... :thumb .. tak snad to vydrží... ušetřil bys mi nákup nové desky :)
husky14 (4214)|19.9.2008 12:38
[QUOTE=jagged;162489]Nevím, jak to děláš, ale zvýšil jsem napětí všeho, co jsem našel, na +0,1V (krom ram, ta je +0,15V a procesoru, ten má, tuším, 1,28V)... no.. a už druhý den se zdá, že to jede... nekopíroval jsem toho moc,ale instaloval jsem například několik her (což to předtím hroutilo) a bez chybičky! ... :thumb .. tak snad to vydrží... ušetřil bys mi nákup nové desky :)[/QUOTE]No hlavně to pořádně otestuj, zkopíruj párkrát nějaký 4GB iso a dej vědět....
jagged (193)|23.9.2008 23:47
Zkopíroval jsem už tak 250 GB bez jediné chybičky... takže snad VYŘEŠENO :)