reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pomoc, rozdeleni disku ve Vistach

Miche (4)|17.9.2008 09:59
Mam instalovany Visty na 320GB disku ..... chtel bych to rozdelit na 50GB system a zbytek jeste na 2 dily. Podarilo se mi pres spravce disku tento disk rozdelit, ale jen priblizne na pul. Ted uz jde jen delit nova partition ale systemovy disk uz ne ..... je tam naka blokace nekde??? netusite??? (pocitac neni muj, uz tam ta instalace takto byla)
Millisx (131)|17.9.2008 10:04
Pokud já vím, tak když je nainstalován systém Vista, tak jeho systémovou partition nezmenšíš na více jak polovinu, což už jsi udělal.

Jak by se chovala Vista, kdybys ji partition zmenšíl třeba v PQmagicu, to vážně netuším, myslím ale, že by se jí to nemuselo líbit.
mstejska (2912)|17.9.2008 10:21
No nejlepe je asi rozdelovat diky pred instalaci systemu.
Sikil79 (429)|17.9.2008 10:34
[QUOTE=mstejska;161834]No nejlepe je asi rozdelovat diky pred instalaci systemu.[/QUOTE]

Jj, svatá pravda. Známý si kdysi nechal od někoho nainstalovat OS na nerozdělený disk, pak tam nahrál kdejaká data (video, hudbu, hry) a nakonec si usmysleli, že by to rozdělili. Dopadlo to tak, že jsem musel odstranit všechny partition, vytvořit znova a provést novou instalaci OS.

Imho já bych to rozdělil na 100/220.
Dojigiri (1629)|17.9.2008 10:44
Zrovna nedávno jsem to zkoušel zhruba se stejným výsledkem (160GB disk a po defragmentaci šla zmenšit jen na cca 60GB). Myslím si, že to záleží na tom, kde jsou konkrétně fyzicky na disku rozložený konkrétní soubory, a to zejména ty, který nejdou defragmentovat (pagefile.sys a hiberfil.sys, případně soubory registrů). Pagefile.sys se mi podařilo vypnout, ale jelikož jsem Vistu předtím nikdy v ruce neměl, nedařilo se mi vypnout hibernaci, protože to tam prostě nikde neni tak jako v XP, takže jsem se hiberfil.sys nedokázal zbavit. Bohužel tam nebyl internet, takže jsem si to nemoh najít, teď už vím, že hibernace se ve Vistě dá vypnout pouze z příkazový řádky, a to příkazem "powercfg -h off". Pak by mělo jít zdefragmentovat systém "líp", tj. aby měl soubory na začátku disku a pak moh zmenšit partition víc. Problém ještě může být MFT, která může být fragmentovaná a pokud je část dál na disku, tak to přes ní patrně nelze zmenšit.


Proto nejlepší je použít buď program typu partition magic (ale spíš pro vytvoření počátečních partition, než zmenšování, to by u Vista partition mohlo být možná problematický, nevím, nezkoušel jsem - na tom PC mi bohužel PqMagic 7 pro DOS nebyl schopnej načíst správně partition table; navíc obecně zmenšování NTFS jednotky je dost riziková operace, na rozdíl od zvětšování, už jsem takhle asi 2x přišel komplet o celou partition a to i bez výpadku proudu), nebo nejlíp při instalaci Visty rovnou rozdělit disk tak jak potřebuju (což jsem ale bohužel osobně taky nemoh použít, protože na tom nb byla jenom recovery partition a z ní automatická reinstalace, která neumožní jakýkoliv uživatelský změny v průběhu instalace).
Miche (4)|17.9.2008 12:11
No ja k tomu dostal jen DVD Recovery Vista ... a to mi asi nepomuze co, po vlozeni a restartu to nenabizi moznost instalace a v BIOSU sem nic jako nastaveni bootovani z CD-DVD nenasel ..... je tam vse auto a vse povoleno ..... chjo
mstejska (2912)|17.9.2008 12:25
I kdyz mas recovery, tak by to melo jit. Napred si z nejakeho live linuxu rozdel disk a pak pust to recovery DVD. Melo by vzit automaticky prvni partition. A v biosu musi byt nastavena boot sequence. a prvni musi byt to dvd. kdyz tak ten bios vyfot.
Miche (4)|17.9.2008 13:05
jak dojdu domu, mrknu na to a zkusim pripadne
Magnatt (145)|17.9.2008 23:04
Nemám to vyzkoušené zatím, ale zvládnout by to měl i Acronis, co se Vist týče, případně i linuxový gparted (ten je i free).
Miche (4)|18.9.2008 09:50
Takze moc diky vsem za nazory a pomoc!!! Nakonec sem nasel v Biosu to prepinani bootovani ... Nemel sem pred tim svuj den asi nebo co :-)))) A radei sem to predelal pri nove instalaci (musim rict ze je to pekne udelane pro tu Vistu).