reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Monitory: Nekompatibilita PC a monitorů?

Neregistrovaný (0)|17.9.2008 21:33
Jméno tazatele: geckon

Znění dotazu:
Zdravím, mám podle mě docela neobvyklý problém. Mám doma asi 5 PC a 4 monitory. Dva počítače normálně fungují i monitory, zbytekje uskladněný v rožku pokoje. Ty dva počítače, které jsou používány, fungují s kterýmkoliv monitorem. Další aspoň dva počítače nefungují s žádným monitorem, ačkoliv dříve fungovaly (Jeden s jedním z mých monitorů, jeden s monitorem, který už nemám). Říkal jsem si, že asi odešly grafické karty, ale teď mi kamarád přivezl jeho PC, které s jeho monitorem normálně funguje, ale ani s jedním z mých ne. Když píšu, že monitor nefunguje, mám na mysli následující - dioda svítí oranžově, obrazovka je černá. Co poradíte? V podstatě všechno, co mě napadlo můžu vyloučit. Monitory vadné nejsou, protože někde fungují. PC asi taky vadné nejsou protože miniálně jeden funguje, ostatní dva fungovaly a bylo by divné, kdyby najednou odešly dvě grafické karty. Zkoušel jsem i různé zásuvky a tam, kde jeden počítač s monitorem funguje, druhý ne. Takže mě napadá jediné - je možné, že by se některé počítače s některými monitory prostě neměly rády? Nebo čím to může být? Díky moc za rady, už mě to začíná docela štvát...

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
mstejska (2912)|17.9.2008 21:36
No napadaji me jeste kontakty tech videokaret a monitoru. Nektery monitor z nekterou videokartou by mohl by vyviklany.
Neregistrovaný (0)|17.9.2008 21:43
Možné to asi je, ale v tom případě mi připadá divné, že před odjezdem na dovolenou mi jeden z teď nefunkčních PC fungoval a po návratu už ne? Mezitím se s tím pokud vím nehýbalo. Je fakt, že to už dříve občas blblo - občas se stalo to, co se teď děje pořád (oranž. dioda a černá obrazovka - jakoby pc byl vypnutý a monitor zapnutý) a stačilo obé vypnout a třeba chvíli počkat (někdy ani to ne), znovu zapnout a už to jelo...
mstejska (2912)|17.9.2008 21:44
Jak je to ze starim tech monitoru a grafickych karet? A jak casto je prepojujes?
geckon (0)|17.9.2008 21:45
Ještě mě napadlo zmínit tohle: Všiml jsem si, že na konektorech kabelů monitorů chybí některé piny (pokaždé je to trochu jinak - někde jich chybí víc, někde míň), to by ale neměl být problém, když to u některých pc funguje, ne?
mstejska (2912)|17.9.2008 21:47
Mluvis o DSub, ze jo? http://en.wikipedia.org/wiki/VGA_connector
Ktere piny ti chybi?
geckon (0)|17.9.2008 21:48
Jsou to všechno starší kousky. Přesně nevím, protože je to všechno od známých - nic z toho jsem nepořizoval přímo já a nové. Až na jeden PC (z těch funkčních) a jeden monitor - ty jsou tak 3 roky staré. V podstatě vůbec to nepřepojuju. Resp. teď docela dost, když to nefunguje, ale dokud to fungovalo tak se s tím snad vůbec nehýbalo.
mstejska (2912)|17.9.2008 21:51
Podivej se na ty piny. Nektere mohou chybet schvalne. Napr 4,11,12. Ale dost bych veril tomu vyviklani kontaktu.
geckon (0)|17.9.2008 21:52
Jo, tenhle konektor. Na jednom chybí 5,9,12,15, na druhém 12, na dalším 4,9,11. K poslednímu se mi teď nechce, má ho ségra v pokoji a spí. KAždopádně je to všude jinak a všechny monitory fungují když se připojí ke správným PC...
geckon (0)|17.9.2008 21:57
Můžu se zeptat, proč některé můžou chybět schválně? A není to vyviklání divné, když monitory všechny fungují jen musí být u správného PC a minimálně jeden z PC funguje s jiným monitorem a dva fungovaly (jeden dokonce se stejným monitorem)?
trodas (1753)|17.9.2008 22:07
Nektere grafiky nepusti signal, kdyz jim monitor nevraci co ma... a nektere nove monitory nemaji rady starsi grafiky.

Narazil jsem na ten problem kdyz kamaradovi odchazel doma Asus LCD - PM17TA. Po delší pauze vydržel zapnutý cirka 30sec na post obrazovce, ale v biosu (aktivní celá plocha modrou a ne jen pár nápisů na čern jako u postu...) jen cirka 5sec. Opět ukázkový případ ošizených kondenzátorů v napájení LCD panelu...

No a tohle LCDcko se na stare Diamond 2000 Rive ani nezapinalo, pritom s klasickym CRT Eizo F35 jela karta v pohode ale Ausus ji proste ignoroval. Holt ta kompatibilita... Bude se to asi dat snadno spravit zapojenim tech koncovek kompletne... ale to nebude jednoduche. Mozna ze u nekterych grafik i nemozne...

Ono VGA kablik nema 15 pinu jen pro srandu kralikum. 1, 2 a 3 jsou RGB, 13 a 14 jsou V a H sync, 13 muze byt i common sync. Jenze jsou tu i 4 monitor ID bity - piny 11, 12, 4 a 15 jako bity 0 az 3. Pin 5 je zeme, 6, 7 a 8 jsou RGB zeme specialni (pro lepsi stineni stineni primo pro jednotlive RGB kanaly kvuli odecitani sumu od signalu...) 10 je sychronizacni zem a jen 9 je nepouzita.



Opakuji, ze to neni zadna legrace a piny by se nemely bezhlave vynechavat. Pokud se tak cini, no, pak to logicky vse vzdy nefunguje.


PS. jediny pin co lze beztrestne a primo doporucene odstranit je pin 15. Tento monitor ID bit je pouzivam Win k detekci monitoru a tim padem kdyz zapinas PC bez monitoru rano, jdes do prace a nechas PC foldovat, a pak prijdes domu a zapnes monitor, tak se monitor neinstaluje... zatimco s tim pinem by se mi kazdy den nainstaloval jakozto novy :)
(protoze pri startu Win nebyl zaply, tak by se nacital vzdy jako novy, cize male klesticky, a pocem ty potvoro...! :) )
Neregistrovaný (0)|17.9.2008 22:14
Takže s tím asi nic nenadělám co? A není divné, že ty monitory někde fungují a jinde ne? Mezi monitory jsou jak novější tak staré kousky a s některými pc nefungují žádné...
mstejska (2912)|18.9.2008 07:28
[QUOTE=trodas;162129]N

PS. jediny pin co lze beztrestne a primo doporucene odstranit je pin 15. Tento monitor ID bit je pouzivam Win k detekci monitoru a tim padem kdyz zapinas PC bez monitoru rano, jdes do prace a nechas PC foldovat, a pak prijdes domu a zapnes monitor, tak se monitor neinstaluje... zatimco s tim pinem by se mi kazdy den nainstaloval jakozto novy :)
(protoze pri startu Win nebyl zaply, tak by se nacital vzdy jako novy, cize male klesticky, a pocem ty potvoro...! :) )[/QUOTE]
nebo 12 pin - viz odkaz na wikipedii. Ono je to ale jedno jestli 12 nebo 15, oba jsou informacni a zabrani autodetekci. (Je to tam dokonce psane)
Zoidik (1405)|18.9.2008 09:52
Bud jak již bylo zmíněno špatné piny, nebo mužeš mít někde studeňák popřípadě vadný kabel.
geckon (0)|18.9.2008 23:03
Ale jak to může být způsobeno kabelem resp. konektorem když ty monitory u některých pc fungují?
mstejska (2912)|19.9.2008 08:26
No jak uz jsem tady psal, protoze nekterym grafikam, nektere chybejici konektory vadi, nektery ne. Pres ty chybejici konektory, ma komunikoval grafika z monitorem a ten ji ma poskytnout svou identifikaci aby grafika posilala spravny signal (frekvence, rozliseni atd). No a nebo jsou na nektery grafikach vyvyklanejsi konektory nez na druhych. Tohle uz ale jenom hadam.
geckon (0)|20.9.2008 09:34
OK, dá se s tím něco dělat? Nějak třeba opravit ty konektory? Nebo můžu monitory vyhodit?
mstejska (2912)|20.9.2008 11:54
Ty kabely jsou asi v monitorech natvrdo, ze? Pokud ne tak se treba nekde daji sehnat kabely od monitory. nebo pozadat nekoho (asi nejakeho elektrokutila) at ti je promeri.