reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

defragmentace disku

BlackFrog (563)|30.10.2006 16:05
zajímalo by mě jaký používáte nástroj na defragmentování HDD, případně jak často to děláte, atd.

já používám O&O Defrag 8, a sem s nim spokojenej.. dělám to podle potřeby, cca jednou za 2-3 tejdny.
tequilla (1015)|30.10.2006 16:09
Raxco Perfectdisk 8.0, pri kazdem bootu probiha defragmentace vsech systemovych souboru a souboru v pracovnim adresari. Jinak jednou za tyden defragmentuju komplet disk.
BlackFrog (563)|30.10.2006 16:10
[QUOTE=tequilla]Raxco Perfectdisk 8.0, pri kazdem bootu probiha defragmentace vsech systemovych souboru a souboru v pracovnim adresari. Jinak jednou za tyden defragmentuju komplet disk.[/QUOTE]
jak dlouho to pri bootu trvá?
Matajon (125)|30.10.2006 16:13
Taky Perfect Disk 8.0 a spokojenost :)
tgfh (2985)|30.10.2006 18:05
Já používám standardní defragmentraci disku z windowsu a jsem spokojenej :) .
Používám ji jednou za 1-2 týdny.
Frog (510)|30.10.2006 18:47
tiež používam klasický windows defragmentovanie disku, s tým že nie tak často ako tu prítomný. Je to vôbec potrebné tak často defragmentovať ? Osobne defragmentujem len ked to analýza zhodnotí spravou "disk by sa mal defragmentovať". A to je tak raz za mesiac a viac.
BlackFrog (563)|30.10.2006 19:05
pokud ti to tak analyza zhodnoti tak to asi staci... jenze me to tak zhodnoti treba po 14 dnech, nekdy i castejc...
boboco (1987)|30.10.2006 19:33
Od doby co mám nový Windows (září 2006) jsem nedefragmentoval disk. Pouze se starám o registry a defragmentují se jen zaváděcí soubory Windows. Ale možná mrknu na prográmky který tu uvádíte, jestli zaznamenám nějakej pozitivní dopad. Systémovej disk (35GB) mám v NTFS a svoje data uchovávám ve FAT32. NTFS není na fragmenaci souborů tak náchylnej.
tequilla (1015)|30.10.2006 19:35
[QUOTE=BlackFrog]jak dlouho to pri bootu trvá?[/QUOTE]

Trva mi to kolem dvou minut, viz. https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=1922 :D Je to pro mne nutna dan za rychlost prace s diskem. Jsem totiz vypozoroval, ze v praci se mi cely system bez defragmentace po tydnu tahne jako slina...Je to hodne o tom, ze musim kazdej den pracovat s obrovskym mnozstvim malych souboru (databaze). A je lepsi pro me tech par minut obetovat nez potom x hodin (kde x > 8 hodin) notase proklinat :)
Doma ale defragmenuju sytemovej disk tak jednou za 14 dnu. Vymenne disky tak jednou za mesic. Zalezi na tom, kolik je novych dat a jaky byl jejich pohyb...
BlackFrog (563)|30.10.2006 19:35
ma FAT32 nejaky vyhody? ja mam oba disky NTFS...
boboco (1987)|30.10.2006 20:28
[quote=BlackFrog]ma FAT32 nejaky vyhody? ja mam oba disky NTFS...[/quote]

No, já bych uvedl tu výhodu, že pokud se na disku něco po****, tak se mi většinou vždy podařilo věci z FATky zachránit, ale z NTFS nikdy. Dokud to půjde, pojedu na ní, zatím mě nezklamala:) (samozřejmě, pokud se v disku rozlomí plotna, tak je jedno jestli data odešly do datového nebíčka ve FAT nebo v NTFS:D)
tequilla (1015)|30.10.2006 20:47
[QUOTE=boboco]No, já bych uvedl tu výhodu, že pokud se na disku něco po****, tak se mi většinou vždy podařilo věci z FATky zachránit, ale z NTFS nikdy. Dokud to půjde, pojedu na ní, zatím mě nezklamala:) (samozřejmě, pokud se v disku rozlomí plotna, tak je jedno jestli data odešly do datového nebíčka ve FAT nebo v NTFS:D)[/QUOTE]

FATka ma ale bohuzel jednu mensi nevyhodu, se kterou jsem se setkal a kvuli ktere jsem presel na NTFS. Je to problem se soubory vetsimi nez 4GB...budu se asi muset smirit s tim, ze pokud se neco stane, mam po datech :eek:
boboco (1987)|30.10.2006 21:01
[quote=tequilla]FATka ma ale bohuzel jednu mensi nevyhodu, se kterou jsem se setkal a kvuli ktere jsem presel na NTFS. Je to problem se soubory vetsimi nez 4GB...budu se asi muset smirit s tim, ze pokud se neco stane, mam po datech :eek:[/quote]

Proto mám alespoň systémovej oddíl v NTFS, čas od času potřebuju překročit 4GB limitaci FAT32. A nesmíš doufat v to, že se něco stane, dívej se na to pozitivně;). Jen mám z dřívějška pár nepěkných zkušeností (naštěstí ne přímo vlastních, ale zákazníků) s výpadkem proudu, kdy se doslova rozsypala struktura disku a chkdsk to zničil úplně... -no ona to ale byla i svým způsobem chyby těch lidí, probíhalo to takhle:
Výpadek proudu - nestandardní ukončení Windows
Opětovné nastartování - chkdsk - obnova ztracených souborů - znovu výpadek elektřiny!!!:eek:
opětovné najetí - znovu chkdsk - sbohem data....

Proto vždycky říkám nepouštějte ten počítač hned jak nahoděj proud, počkejte pár minut, ta trafačka může tím nárazem znova vylítnout...:stupid :rolleyes: S NTFS jsem tohle párkrát viděl (ale už je to docela dlouho), s FAT32 ale zatím nikdy
Ritchie83 (369)|30.10.2006 21:21
Své souborové systémy nedefragmentuji, není to třeba. Namátkou systémový oddíl po roce používání:

xfs_db -r -c frag /dev/md2
actual 217741, ideal 217191, fragmentation factor 0.25%

Pokud by snad defragmentace byla někdy třeba, použil bych standardní nástroj xfs_fsr.
okleger (83)|11.1.2007 22:34
Taky užívám standartní defragmentaci a to pouze jen tehdy, vyhodnotí-li ji analýza jako potřebnou... Někde jsem čet, že defragmentovat často taky není good
Frog (510)|12.1.2007 00:41
[QUOTE=okleger]Taky užívám standartní defragmentaci a to pouze jen tehdy, vyhodnotí-li ji analýza jako potřebnou... Někde jsem čet, že defragmentovat často taky není good[/QUOTE]

suhlasim, defragmentovat pokial to analyza disku neodporuča nema ani význam, fragmentovaných suborov je v tom pripade minimum, a za ten čas to vážne nestojí
ICEBOSS (3435)|13.1.2007 17:07
Pouzivam OO Defrag V8 a spokojenost :)

PS: defragmentace SCSI disků je jak strileni z kulometu, ale ta rychlost... :inlove
Jackal1 (218)|13.1.2007 23:21
Též používám - O&O DEFRAG PROFESSIONÁL EDITION 8.5.1788, už několik let a jsem moc, moc spokojenej.