reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Raid pole

zajdax3 (138)|19.9.2008 17:14
Mám v plánu na desce ASUS Maximus II formula vytvořit RAID 0, z dvou 250GB disků, ale nikde jsem nenašel zda musí být disky úplně identické. Tím myslím jestli musí mít oba i stejnou vyrovnávací pamět. Předem díky za odpověď.
cool.user (2822)|19.9.2008 17:16
Dle meho nazoru ano.
Salamander (6177)|19.9.2008 17:18
no, jeste docela nedavno jsem provozoval RAID 0 s jednim diskem WD a druhym Seagate, zadny problem, ale pokud tam mas nejaka citlivejsi data, asi bych do toho nesel.
Zrovna s tou cache by mohl byt problem :notsure
zajdax3 (138)|19.9.2008 17:20
jj, dík za rady, málem sem už objednával s jinou cache.
Logout (4018)|19.9.2008 18:05
No, IMHO např. na striping se přímo doporučujou jiný disky, by aby se neprojevila u obou stejná vada. U stripingu je lepší spíš stejný, ale to jen z toho důvodu, že pokud bude jeen pomalejší, tak bude druhej zdržovat. U disků různejch výrobců se pak projevjej pouze slabiny jednotlivejch disků. Pokud by byl ale novej disk prostě jen rychlejší, tak chybu neuděláš a v některejch případech to i pojede rychle.
Dokonce může bejt raid i na nestejně velkejch discích, pak záleží na řadiči/SW (u SW raidů), většinou, obzvláště HW raidy, větší disk "oříznou" na velikost menšího.

Nicméně si neodpustím: na co ten raid potřebuješ? Děláš s videem? Na běžnej provoz je to totiž víc práce než užitku a navíc náchylnější na chyby HW, nemluvě o daleko větší obtížnosti obnovy dat po případnym problému.
Ritchie83 (369)|19.9.2008 18:10
[QUOTE=zajdax3;162561]Mám v plánu na desce ASUS Maximus II formula vytvořit RAID 0, z dvou 250GB disků, ale nikde jsem nenašel zda musí být disky úplně identické. Tím myslím jestli musí mít oba i stejnou vyrovnávací pamět. Předem díky za odpověď.[/QUOTE]
Nemusejí být identické. Zrovna u (větší) cache si neumím představit, jak by fake-raid negativně ovlivňovala.

[QUOTE=Salamander;162564]no, jeste docela nedavno jsem provozoval RAID 0 s jednim diskem WD a druhym Seagate, zadny problem, ale pokud tam mas nejaka citlivejsi data, asi bych do toho nesel.
Zrovna s tou cache by mohl byt problem[/QUOTE]
Pro „citlivější“ data je problém samotný RAID 0.
zajdax3 (138)|19.9.2008 18:57
o citlivý data me zrovna nejde, budu na tom provozovat systém s programy a vlastní data a instalačky budu mit na externím disku.
Logout (4018)|19.9.2008 22:48
No, pokud to má být na systém, tak se na to IMHO vykašli. Tam je větším přínosem (veloci)raptor, popř. nějakej rychlej SSD. Tam Tě omezuje hlavně rychlost seeku, kterou raidem nevylepšíš.
zajdax3 (138)|20.9.2008 08:10
Aha, já si to ještě teda rozmyslím