reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s PC (HW/SW): Seknutí počítače

Neregistrovaný (0)|20.9.2008 17:37
Jméno tazatele: Martin Zdražil

Znění dotazu:
Dobrý den, mám problém se svým počítačem. Po určité době, která je nepravidelná se mi PC sekne a já musím restartovat počítač. Ten však už poté do Visty nedojede, po zobrazení informace o tom, že počítač byl špatně vypnut mám na výběr z nabídky (Nouzový režim atd. atd., Spustit počítač obvyklým způsobem). Pokud dám Spustit obvyklým způsobem, Visty nenaběhnout. Obrazovka zůstané černá a pokud ji chvíli tak nechám, PC se samo restartuje. Nouzový režim mi funguje normálně. Z něj nyní píšu.

Při tom seknutí se mi zároven trošku rozladí obraz, vytvoří se tam takové křivky kopírující například pozadí co mám na ploše. Takové zrnění.

Barvy v BIOSu, např. nápis American Megatrends je normálně ale po tomto seknutí je nápis pixelově rozházený. Tento problém se u mě opakuje už více než týden. Zapnu PC ráno, vydrží hodinku a pak se sekne. Poté už vydrží jen minutu a poté ho nemůžu dlouho spustit obvyklým způsobem. Pouze přes nouzový režim. Nechal jsem si vyměnit vetráček ale to problém nevyřešilo.

Díky moc za každou pomoc, jsem už vážně zoufalý. Ještě jednou díky a přeji hezký den.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Nevím jaké údaje zde mám o počítači přesně uvézt. Mám nainstalovaný program Everest takže si o ty ostatní kdyžtak řekněte.

Typ počítače Platforma x86 standardu ACPI
Operační systém Microsoft Windows Vista Home Premium

Základní deska
Typ CPU DualCore Intel Pentium, 1600 MHz
Název základní desky Asus P5GC-MX (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, LAN)

Čipová sada základní desky Intel Lakeport-G i945GC
Pracovní paměť 2048 MB

Zobrazení
Grafický adaptér nVIDIA GeForce 8500 GT (Asus EN8500GT)
3D-akcelerátor nVIDIA GeForce 8500 GT
Challenger_ii (192)|20.9.2008 18:30
Vyzkoušej svou sestavu s jiným, ale kvalitním zdrojem, asi tak kolem 450W. Jestli jsi to ještě nezkoušel, pak podle toho, jak to popisuješ, spadne to zřejmě na některém s HW a to už bez dobrého zdroje jinak neověříš. Jaký model zdroje a výkon to máš? Jak je starý?
mech13 (5526)|20.9.2008 18:32
mozna to bude problem s prehrivanim, jake everest pise teploty? kolik je ve skrini vetraku a jak jsou rozmisteny?

EDIT: ten zdroj by to taky mohl byt, nebo taky neco spatne doliha a chce to pritlacit...
Neregistrovaný (0)|20.9.2008 18:55
Challenger_ii: nevím, kde se dá v PC zjistit typ a výkon zdroje, zní to dost začátečnicky ale já fakt nevím jaký mám. Sestavu jsem kupoval cca před rokem a půl.

mech13:
Tady jsou údaje o teplotách z Everestu, cca 3-5 minut po startu. Spustil jsem akorát Operu.

Teploty
CPU 32 °C (90 °F)
1. CPU / 1. jádro 40 °C (104 °F)
1. CPU / 2. jádro 38 °C (100 °F)
Grafický procesor (GPU) 60 °C (140 °F)
WDC WD2500KS-00MJB0 34 °C (93 °F)

Ventilátory
CPU 959 RPM

Napájecí napětí
Jádro CPU 1.26 V
+3.3 V 3.26 V
+5 V 5.17 V
+12 V 12.30 V
+5 V Standby 4.97 V

Tady jsou teploty cca po 10 minutách. Stále spuštěna pouze Opera.

Teploty
CPU 32 °C (90 °F)
1. CPU / 1. jádro 39 °C (102 °F)
1. CPU / 2. jádro 38 °C (100 °F)
Grafický procesor (GPU) 68 °C (154 °F)
WDC WD2500KS-00MJB0 42 °C (108 °F)

Ventilátory
CPU 959 RPM

Napájecí napětí
Jádro CPU 1.27 V
+3.3 V 3.26 V
+5 V 5.17 V
+12 V 12.30 V
+5 V Standby 4.97 V
Neregistrovaný (0)|20.9.2008 18:58
a ještě abych to doplnil. Mám tam jeden větráček nasměrovaný na CPU. Je spojený pomocí nějaké masti. Když jsem dával PC technikům tak byla ta mast zaschlá a větrák se k ní lepil. Nevím jestli ji vyměnili nebo ne. Až mi to spadne tak se na to mrknu.
Logout (4018)|20.9.2008 19:21
Taky by to mohly bejt paměti, zkus si stáhnout goldmemory a projet je.
Challenger_ii (192)|20.9.2008 19:35
Na zdroj se mrkni do skříně. Je na něm štítek s údaji, ale ten podstatný je označení jako "EC 450W" nebo podobně. Paměti to nebudou. Obvykle to háže stopky, ale netuhne to celé bez modrých obrazovek. A pokud chceš ušetřit spousty času, začni od zdroje a ne od nějakých testovacích utilitek. Ty stejně nic neřeší, ztratíš řádově dny času a na nic nepřijdeš, bude-li to zdrojem. Bez toho ti jsou všechny testy k ničemu, pokud máš nestabilní zdroj, utestuješ se do aleluja a nic neodstraníš. Pak, až budeš mít jistotu, že máš zroj OK, můžeš si to ověřit , jestli máš dobré paměti nebo cokoli jiného.
mech13 (5526)|20.9.2008 19:53
me se porad vubec nelibi to chlazeni, v bedne musi byt poradna sahara kdyz ma disk 10 minut po startu 42 a grafika jde porad slusne nahoru...

ta grafika je pasivne chlazena nebo ma vetracek?

muzes sem dat teploty tak po pul az trictvrtehodine provozu?

pokud budou vysoke, jednoduchy test bude sundat bocnici a do skrine nasmerovat stolni ventilator
trodas (1753)|21.9.2008 11:10
[QUOTE]Zapnu PC ráno, vydrží hodinku a pak se sekne. Poté už vydrží jen minutu a poté ho nemůžu dlouho spustit obvyklým způsobem.[/QUOTE]

Takhle se typicky projevuji spatne kodniky na desce/zdroji, nebo prehrivani grafiky/chipsetu.

Zkus po zapnuti pustit Prime95 torture test, viz: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=17363 a pokud se to sekne driv nez za hodinku, tak max. 45 min, pak je to jasne kondiky na desce ci ve zdroji. Krome jejich vymeny s tim nelze ale delat nic.

Modli se, aby to byl jen spatne nasazeny chladic na grafice (zkontrolovat!) a kontoluj jeji teplotu behem prace treba pomoci GPU-Z...

A zauvazuj na zmene k XPckam, nemas-li rad problemy, protoze Vista = problem.
Encore1106 (424)|21.9.2008 13:06
[QUOTE=trodas;162948]A zauvazuj na zmene k XPckam, nemas-li rad problemy, protoze Vista = problem.[/QUOTE]To Neregistrovaný: Tohle ber samozřejmě hodně nadsazeně, třeba já jedu na Vistách přes rok a problémy nemam, stejně jako spousta dalších uživatelů... Stačí si uvědomit, že "většina problému vzniká mezi klávesnicí a židlí" a "když to funguje, nevrtej se v tom". ;):D

Abych nebyl moc OT, když nepomůže ani jedna z výše uvedených rad kolegů, zkus ještě odpojit tu svoji grafickou kartu (nVidii) a jet chvíli na té integrované, nebude to nic moc, ale jestli je chyba v grafické kartě, tohle by to mohlo pomoct objasnit.
mech13 (5526)|21.9.2008 17:07
to Trodas: toto je je docela novy komp s 8500GT a pentiem dualcore, tady bych problemy s kondikama necekal, zvlast na intel desce

sice ma asi shitku zdroj, ale P-DC a 85GT toho tolik nesezerou aby tak brzo odrovnali desku (mozne je samozdrejme vsechno a netroufnu si tvrdit ze to ani omylem neni mozny, ale imho to v tomto pripade je dost nepravdepodobny)
Neregistrovaný (0)|22.9.2008 19:39
takže sem tady ... včera mi PC špapal krásně, už jsem se pomalu radoval, že to je OK. No ale dneska už je zase v háji. 5 minut po startu měla grafika teplotu 77 °C a po startu jedné hry 102 °C, takže tak.

Otevřel jsem PC a udělal vám pár fotek hardwaru. Odvodil jsem si z toho, že moje grafika vlastně není nijak chlazená, což je asi průser ...

Jinak k tomu začátku, zdroj mám 390W.

Ta grafika samostatný větráček nemá. Oddělal jsem case a otevřel okno, odkud proudí studený proud vzduchu. Bohužel stolní větráček doma nemám.

trodas: s Vistou jsem nadměrně spokojen, to bych tady nechtěl rozebírat. A prosím co jsou to ty kondiky? A kolik by případně stála jejich výměna?
Neregistrovaný (0)|22.9.2008 19:48
a ještě jsem zapomněl, tenhle PC už mám více než rok a nikdy dřív se na něm takový problém neobjevil. Žádnou komponentu jsem v něm neměnil. Ani grafárnu, ani zdroj, ani šroubeček.

a ty fotky jsou tady:

http://media.share.ovi.com/m1/extralarge/0387/696c164e6881415ab243ed35cb2cc20f.jpg

http://media.share.ovi.com/m1/extralarge/0387/e3b63e507fd443dba34af1cdcb514e89.jpg

http://media.share.ovi.com/m1/extralarge/0387/c3f6b8894d634738a2c18533d46e3f5d.jpg

http://media.share.ovi.com/m1/extralarge/0387/576aac6e992f4dca89772bb5c7aa2ecd.jpg
speedsnail (4876)|22.9.2008 20:58
Bedna nemá žádne ventilátory a grafika se nestíhá ve hrách uchladit.

Nejjednodušší a nejlevnější řešení je koupit za pár korun 80mm ventilátor a připevnit ho zespodu na grafiku (provázkem, stahovací páskou atd.)
Další varianty:
Ucpat všechny díry ve skříni (to pujde asi těžko) a vylomit záslepku těsně pod grafikou. Zdroj bude vytvářet lehký podtlak a na grafiku tak bude foukat studený vzduch zvenčí. Případně spojit s posledním bodem.
Reklamovat grafiku (pokud se prokáže že je to přehříváním).
Vyřezat díru do skříně a dát do ní větrák - pod zdroj, na místo kde je teď derovanej plech.
Neregistrovaný (0)|24.9.2008 19:51
Takže jsem si koupil onen větráček. Jenže to nijak nezabralo. Musím odebrat to pasivní chlazení nebo to stačí upevnit pod něj, jak jsem to udělal. Jinak už opravdu nevím, co by to mohlo být. PC vůbec nenajede do systému, po načítání Microsoft Corporation zůstane černá obrazovka. Barvy v BIOSu nejsou ostré. Nouzový režim funguje správně.

Ach jo
Salamander (6177)|24.9.2008 23:35
Jeste by to teoreticky mohlo byt zdrojem (nemas nejaky jiny na vyzkouseni ?)