reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Prosim poradte s RAM a chladenim

punkrac77 (3)|31.10.2006 15:34
Zdravim...

potreboval by som poradit s vyberom pamati k doske - Intel® Desktop Board D975XBX

Povodne som tam chcel dat pamate - CORSAIR -- DDR2 2x1024MB 1066MHz TWIN2X Dominator

ale pri parametroch dosky som si vsimol nasledovne:
Memory: DDR2 - 667 & 533 MHz

znamena to, ze tam pamate s frekvenciou 1066MHz nemozem dat ?

Je mi to nejake divne, nakolko je to jedna z najnovsich dosiek pre Intel,
neviem potom, kde by sa dala takato RAMka vyuzit.

Procesor budem osadzat Intel Core 2 Duo E6600 2.4GHz, ktory ma 1066 MHz FSB, koli comu
som chcel dat 1066 MHz RAM, aby bolo pripadne mozne procak aj pretaktovat.

Prosim poradte mi ako s tou RAMkou, potrebujem aby to bola fakt vykonna masina, nakolko
bude sluzit vo firme hlavne na rendering interierov v Cinema 4D a nemame cas cakat
mesiac kym tu nejaky Celeron nieco "nakresli".

A este jedna drobnost, ktora sa tyka chladenia CPU.
Pozeral som ze v testoch celkom dobre dopadol chladic - ZALMAN CNPS9500 LED a uvazujem ze ho tam dam, ale ako tak pozeram na tu dosku,
tak mam pocit ze koli tomu pasivnemu chladicu na chipsete tam ten chladic nedostanem.
Pokial mi viete niekto s tym poradit, budem Vam vdacny.

Za odpoved vopred dakujem.
eraser (0)|31.10.2006 16:25
Tie pamäte tam dať môžeš, no pokiaľ nebudeš taktovať, tak je to zbytočné.

Čo sa týka chladičov, tak vždy platilo, že buď sa to vyskúša, prípadne sa nájde niekto, kto to už skúšal, resp. má to overené, či to ide alebo nie.

Napr. ja som sa takto mierne popálil s pasívnym chladičom od Thermaltake, pretože sa mi ho síce podarilo na CPU umiestniť, no je zle otočený, takže odber tepla nie je na dostatočne vysokej úrovni.
punkrac77 (3)|31.10.2006 17:05
OK, ale co potom znamena ten udaj u dosky ?
Four 240-pin DDR2 SDRAM Dual Inline Memory Module (DIMM) sockets
Support for 667 and 533 MHz DDR2 DIMMs
Support for up to 8 GB of system memory
Support for ECC and non-ECC memory

Co sa tyka toho chladica, nebudem mat moznost ho niekde skusat, nakolko pocitace kupujeme s velkoskladu a skladame si ich tu sami.
Pisal som este na technicku podporu Zalmanu, uvidim ci sa dozviem nieco nove.
tgfh (2985)|31.10.2006 18:16
DDR2 - 667 & 533 MHz v údajích desky se mi zdá nějaký divné. Proč to napsali takto. Na takové desce by měli fungovat normálně RAMky DDR2 800MHz a výš. A ještě ktomu desky k intelu obsahují vždy integrovaný řadič pamětí který bývá poměrně hodně výkonný, takže ty ramky by fungovat měli. Co na to ostatní?
eraser (0)|31.10.2006 19:09
Píšu to tak všade, napr. i tu http://www.pswcomputer.cz/intel-d975xbxbad-s775-p-2024.html a zrejme tým chce Intel povedať, že primárne doporučuje osadiť túto dosku DDR2 667 MHz pamäťami.

Samozrejmosťou je, ako som už uviedol, že vyššie taktované RAM pobežia, no budú podtaktované v prípade defaultných hodnôt, resp. bez overclock-u.

tgfh: Čo sa týka integrovaného pamäťového radiča, tak tento pojem mi utkvel v pamäti v prípade procesorov AMD.
tgfh (2985)|31.10.2006 19:14
INTEL má paměťový řadič na desce.
AMD K8 má paměťový řadič na procesoru.
eraser (0)|31.10.2006 19:25
To mi je jasné, no nepochopil som tú tvoju vetu, čo tým vlastne myslíš. Výkonnejší je skorej integrovaný pamäťový radič priamo v CPU. A prečo by tie RAMky mali fungovať, lebo Intel má rýchly integrovaný pamäťový radič. Toto akosi nechápem.
tgfh (2985)|31.10.2006 19:39
Přece AMD K8 (především první revize) byla na osazení pamětí náchylnější (při osazení více pamětí nebo pamětí s vyšší frekvencí častěji vznikali "chyby"), třeba bratranci mají AMD Athlon 64 2800+, socket 754, NewCastle a tam osadit 2 moduly na DDR 400MHz byla šílenost... (samozřejmě, že záleží taky na použité desce).
A u řadiče integrovaného na desce se takovéto problémy vyskytovali v menší míře.
Aspoň tak teda mluví moje zkušenosti...
punkrac77 (3)|1.11.2006 13:45
OK, cize tak supnem tie 1066 RAMky a procak taktnem, koli tomu som tam aj tie ramky powodne chcel dat.
Uz som len weelmi zwedawy, co s tym chladicom. Nefim ci to mam risknut a objednat ho... ked mi to tam nebude pasowat bude nam to tu zbytocne trcat a ten cooler nie je zrowna najlacnejsi.