reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Lze procesor uchadit na menší teplotu než je v pokoji?

...No...Name... (586)|22.9.2008 16:24
Co myslíte?Kámík mi totiž tvrdí že svéto Athlona X2 5000+ chladí vzduchem na 17°.No a v pokoji je teplota kolem23°.Zde ještě podrobněji o sestavě.

procesor http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=51066

chladič CPU http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=52144

skříň http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=52109
chalezí - jedna 12 nasává,dvě další jsou pak na výfuk+větrák zdroje
a tady zmiňovaný zdroj http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=48157

Tak co myslíte?Je to reálné?Setkal se s tím někdo?Já to totiž nedokážu pochopit...že by 23 stupňový vzduch procesor chladil na 17°...
tequilla (1015)|22.9.2008 16:28
Ten kamarád je zralej na výhru Nobelovky...Je to blbost, špatně teplotu měří (ať už dioda na cpu nebo soft).
mstejska (2912)|22.9.2008 16:30
Nesmysl, toho se vzduchovym (klasickym) chlazenim nedosahnes. musis mi peltier, nebo kompresor. Pokud me nekdo opravi tak se budu moc divit. Blba cidla
Klingacikx (1545)|22.9.2008 16:31
23° vzduchom schladiť CPU na 17° sa proste nedá... fyzika je tu stále
jedine, ak by mal peltier:notsure
...No...Name... (586)|22.9.2008 16:35
[QUOTE=Klingacikx;163377]jedine, ak by mal peltier:notsure[/QUOTE]

Co je to ten peltier?

Jinak díky za odpovědi.Ty špatný čidla mě napadli hned potom co sem se zeptatl,jestli si nedělá srandu...Takže jste mě zachánili...:thumb
Klingacikx (1545)|22.9.2008 16:43
Peltierov článok... na wiki je to dobre vysvetlené http://sk.wikipedia.org/wiki/Peltierov_%C4%8Dl%C3%A1nok
ale aj ten peltier treba niečim chladiť ak má výkon 50W tak chladič musí uchladiť peltier + CPU, čiže je o 50W tepla viac
mech13 (5526)|22.9.2008 16:51
strucne a jednoduse to je neco, cim kdyz prochazi proud tak se jedna strana chladi a druha zase topi (takze chladicem chladis peltiera ktere chladi procesor)

problem je, ze na uchlazeni rekneme 100W tepla je potreba peltier ktere sam sezere dalsich cca+-100W...
...No...Name... (586)|22.9.2008 17:00
Jojo...díky.Tohle tam ale určitě nemá a AMD mu to k procíku taky určitě nedalo...;)...Takže se mu zítra upřímně vysměju...
speedsnail (4876)|22.9.2008 17:57
Pokud měl on nebo ty na střední škole fyziku, tak běžte žádat zpátky školný..

//možná se to probírá už na základce, to si nepamatuju.
trodas (1753)|22.9.2008 18:00
Moment, moment pratele.

Ani s peltierem NELZE uchladit CPU pod teplotu, jaka je v mistnosti.

Peltier blok jen zlepsuje (a to dost vyznamne) odber tepla z procesoru. Nicmene za urcitou cenu a ted nemuvim o porizovaci cene, ale o cene pridane wataze tepla do TDP prociku. A tohle vse se pak musi chladicem a ventilatory zase uchladit...

Chlazeni vzduchem (a do toho spada i vodni chlazeni, voda je medium a nakonec radiator chladi zase ten vzduch) je proces, kdy okolni vzduch odebira teplo z chlazeneho komponentu. Vzduch muze odebirat teplo JEN kdyz je chladic TEPLEJSI nez vzduch. Cize uz principielne je nemozne dosahnout teploty ani shodne s teplotou okolniho vzduchu, tim mene nizsi.
Nic na tom nemeni ani nucena cirkulace vzduchu ventilatorem/ventilatory. Ta pouze snizuje potrebnou velikost plochy chladice, nic vic.

Vyzarovani tepla (chlazeni) je samo o sobe ponekud narocne. Jde vlastne o predavani tepla do okolniho prosredi. Lajka by vam k tomu neco rada rekla, jak problematicke to je ve vakuu, a jak rychle se uskvarila... V praxi se udava tzv. narust teploty jenz predstavuje teplotni rozdil mezi okolnim vzduchem a chlazenym objektem. Nejlepsi vodni chlazeni dosahuji cirka 7°C rozdilu (za cenu poradnych hucivych vetraku na radiatorech a masivnich prumyslovych tlakovych pump) a nejlepsi vzduchova reseni kolem 9 - 12°C.
Speda (154)|22.9.2008 18:06
Blbost mám chladič v popisu a jedu na 23 Celsium z Athlonem 64x2 5600 :thumb níž už mi to nejde
speedsnail (4876)|22.9.2008 18:11
[QUOTE=trodas;163423]Moment, moment pratele.

Ani s peltierem NELZE uchladit CPU pod teplotu, jaka je v mistnosti.[/QUOTE]

Samozřejmě že jde, např: zde se to šamanovi povedlo

A tu fyzikální přednášku sis mohl odpustit. Řekl jsi sice par zakladnich a zřejmých věcí, ale pak napíšeš takovej blábol.. :stupid

[QUOTE=Speda;163428]Blbost mám chladič v popisu a jedu na 23 Celsium z Athlonem 64x2 5600 :thumb níž už mi to nejde[/QUOTE]
A ty máš buď v pokoji 12°C nebo ti taky blbě měřej čidla.
pavel_p (993)|22.9.2008 19:17
Úplně největší blbosti jsou vždy psány tučným, podtrženým, velkým a červeným písmem
romanecko (37)|22.9.2008 19:23
Pri tradicnom vzdusnom chladeni je to nemozne. Vseobecne chladenim mozes dosiahnut teplotu CPU maximalne zhodnu s teplotou chladiaceho media (ci uz je to vzduch, voda, resp. nieco ine. - v praxi viac menej nedosiahnutelne, resp. dlhodobo neudrzatelne). Videl som vsak system, kde bol radiator vodneho chladenia umiestneny v malej chladnicke (original su tie chladnicky na chladenie napojov). V takom pripade je mozne dosiahnut teploty nizsej lebo kvapalina vo vodnom chladeni je ochladena na teplotu nizsiu ako je v izbe :) . Takze pravdepodobne blbe cidlo v tvojom pripade
Speda (154)|22.9.2008 19:29
[QUOTE=speedsnail;163431]Samozřejmě že jde, např: zde se to šamanovi povedlo

A tu fyzikální přednášku sis mohl odpustit. Řekl jsi sice par zakladnich a zřejmých věcí, ale pak napíšeš takovej blábol.. :stupid


A ty máš buď v pokoji 12°C nebo ti taky blbě měřej čidla.[/QUOTE]

V pokoji 24 :o ale dobře větranou skříň plus obra chladič :cool: 23 je měřeno everestem,speedfanem a PC probe chladič je trošičku vlažnej z boxem sem měl 45 až 50 :thumbdown 120 mm větrák v předu 120 mm 2x v zadu v Case a teplovodivou pastu za 800 kč žádnej šmejt za 50 kč samozřejmě že 23 je v klidu jinak mám 33 celsia
Asus Silent Square EVO.jpg
Klingacikx (1545)|22.9.2008 19:34
[QUOTE=Speda;163454]V pokoji 24 :o ale dobře větranou skříň plus obra chladič :cool: 23 je měřeno everestem,speedfanem a PC probe chladič je trošičku vlažnej z boxem sem měl 45 až 50 :thumbdown 120 mm větrák v předu 120 mm 2x v zadu v Case[/QUOTE]
proste toto nieje možné!!! presviedčaj ma koľko chceš aj tak ti neuverím:o nieje to možné aby si CPU uchladil na izbovú teplotu:o zo vzduchom:runaway
nejaký tepelný odpor tam vždy je a tých 24° určite nemajú ani rebrá chladiča, hh a zaujímalo by ma akú teplotu by si nameral ak by si na CPU nemal IHS
//radšej si na dosku flashni nový BIOS a potom to zmeraj...
mstejska (2912)|22.9.2008 19:36
No jak se tady uz probiralo. Je to jeden ze zakladnich zakonu. Entropie se pouze zvysuje.
http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/127330-druhy-termodynamicky-zakon

To ze ofukujes chladic vzduchem o teplote 24, znamena ze neochladis pod 24.
Tohle se ale probira v fyzice v zakladni skole. (Pokud si dobre pamatuji)
Vic k tomu neci co rici.
mstejska (2912)|22.9.2008 19:44
[QUOTE=trodas;163423]Moment, moment pratele.

Ani s peltierem NELZE uchladit CPU pod teplotu, jaka je v mistnosti.

Peltier blok jen zlepsuje (a to dost vyznamne) odber tepla z procesoru. Nicmene za urcitou cenu a ted nemuvim o porizovaci cene, ale o cene pridane wataze tepla do TDP prociku. A tohle vse se pak musi chladicem a ventilatory zase uchladit...

Chlazeni vzduchem (a do toho spada i vodni chlazeni, voda je medium a nakonec radiator chladi zase ten vzduch) je proces, kdy okolni vzduch odebira teplo z chlazeneho komponentu. Vzduch muze odebirat teplo JEN kdyz je chladic TEPLEJSI nez vzduch. Cize uz principielne je nemozne dosahnout teploty ani shodne s teplotou okolniho vzduchu, tim mene nizsi.
Nic na tom nemeni ani nucena cirkulace vzduchu ventilatorem/ventilatory. Ta pouze snizuje potrebnou velikost plochy chladice, nic vic.

Vyzarovani tepla (chlazeni) je samo o sobe ponekud narocne. Jde vlastne o predavani tepla do okolniho prosredi. Lajka by vam k tomu neco rada rekla, jak problematicke to je ve vakuu, a jak rychle se uskvarila... V praxi se udava tzv. narust teploty jenz predstavuje teplotni rozdil mezi okolnim vzduchem a chlazenym objektem. Nejlepsi vodni chlazeni dosahuji cirka 7°C rozdilu (za cenu poradnych hucivych vetraku na radiatorech a masivnich prumyslovych tlakovych pump) a nejlepsi vzduchova reseni kolem 9 - 12°C.[/QUOTE]

Nejsem si jist jestli mas s tim peltierem pravdu viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Peltierův_článek
...No...Name... (586)|22.9.2008 19:47
[QUOTE=mstejska;163459]To ze ofukujes chladic vzduchem o teplote 24, znamena ze neochladis pod 24.
Tohle se ale probira v fyzice v zakladni skole. (Pokud si dobre pamatuji)
Vic k tomu neci co rici.[/QUOTE]

Jojo...učili sme se to na základce s kostkou ledu a vodou:D....ale jak to tak vypadá,můj nynější spolužák asi chyběl...a já tady tou otázkou asi rozpoutal válku názorů:rolleyes:
Speda (154)|22.9.2008 19:49
novej bios mám vždicky flashnu ten nejnovější se omlouvám ale podle čeho se mám řídit CPU,CORE1 nebo CORE 2 teploty těch 24 je CPU
mstejska (2912)|22.9.2008 19:50
[QUOTE=...No...Name...;163466]Jojo...učili sme se to na základce s kostkou ledu a vodou:D....ale jak to tak vypadá,můj nynější spolužák asi chyběl...a já tady tou otázkou asi rozpoutal válku názorů:rolleyes:[/QUOTE]

To jsou tady asi spis lidi v soku co vsechno jde.
Speda (154)|22.9.2008 20:15
Tak abych tady neuváděl hlouposti za které se omlouvám jestli sem něco špatně napsal ale z čeho by ste vzali teplotu procesoru když byl v klidu koukněte na minimum před testem
stabilitytest.png
speedsnail (4876)|22.9.2008 20:18
[QUOTE=Speda;163469]novej bios mám vždicky flashnu ten nejnovější se omlouvám ale podle čeho se mám řídit CPU,CORE1 nebo CORE 2 teploty těch 24 je CPU[/QUOTE]

No hlavně se řiď podle vlastního rozumu. (a pokud jste to ve fyzice ještě neměli, tak si počkej). Když ti PC hlásí evidentní nesmysl odporující zákonům fyziky tak tomu přeci nebudeš věřit. CPU nemůže být chladnější než teplota okolního vzdhuchu. Jde o špatně zkalibrovaná čidla nebo zkus jiný software. (Everest, Core_Temp.. najdeš je v sekci download)

Shrnuto:

Vzduchovým chlazením (včetně vodního meziokruhu, heatpipe apod): NELZE
Peltierovým článkem, kompersorem, tekutým dusíkem a héliem atd.. : LZE

...chladit pod teplotu okolního vzduchu.

LOCK
mech13 (5526)|23.9.2008 06:40
[QUOTE=Speda;163469]novej bios mám vždicky flashnu ten nejnovější se omlouvám ale podle čeho se mám řídit CPU,CORE1 nebo CORE 2 teploty těch 24 je CPU[/QUOTE]

tech 24 je teplota od cidla zakladni desky a ta ve vetsine pripadu keca +-20 stupnu. vsechny softy co ti ukazi CPU, ctou tuto teplotu takze je jedno jakym softem meris, vsechny ti ukazi blbost

deska meri silenym nezkalibrovanym cidlem teplotu nekde pod procesorem, velmi vyjmecne se cidlo procesoru dotyka, takze i kdyby nahodou cidlo nekecalo, tak to porad neni teplota procesoru ale jen nekde pod nim. o hodne presnejsi (ale obcas taky s problemama) jsou teploty primo merene digitalnim sensorem v jadrech procesoru ktere napr coretemp nebo everest oznacuji Core0 core1 apod...

takze pro zacatek z kolik mas teplotu na CORE0 a CORE1? pod 30 tezko...