reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Grafické karty: Freezy ve hrach

Neregistrovaný (0)|23.9.2008 18:14
Jméno tazatele: Pejdzy

Znění dotazu:
Dobry den,

Mam veliky problem, se kterym se potykam uz skoro pul roku. Pred pul rokem jsem si koupil novou zakladni desku (NF4U AM2G), novou grafickou kartu (Geforce 7600 GT) a nove 2 ramky 512 ram. Od te doby se mi v 3D aplikacich vzdy nahodne seka pocitac..obrazovka se sekne a po chvili nce i zvuk a nepomuze nic jineho nez tvrdy reset. V zadnych jinych aplikacich se to nestava, filmy, internet - vsechno krome her jde v poradku.

Uz jsem zkousel nasledujici veci: Nove ovladace grafiky, ovladace zakladni desky, novy bios. Reklamace grafiky-neporslo, pry v pohode. Ruzne cistici programy typu CC cleaner, defragmentace disku, reinstalace systemu XP home, ktery mam. Zkousel jsem i vyndani jedne ze 2 ramek, nebo druheho harddisku, ale i tak se to seklo vzdy. Bednu mam vzdycky otevrenou-s chlazenim by-alespon podle me nemel snad byt problem. Zdroj mam 400W, na grafiku je doporuceny minimalne 300W. Zkousel jsem dokonce pretaktovavat grafiku, ale to spatne dopadlo a jsem rad, ze jsem si ji uplne neznicil (i kdyz jsem ji z jeji frekvence 560 nastavil jen o jeden jediny megaherz nahoru na 561 - to mi zacal zrnet monitor).

Nemohli byste mi prosim poradit? Dekuju mnohokrat

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Windows XP home, Geforce 7600GT, AMD dual core 512 ram(kazda z nich), zakladni deska: NF4U AM2G.
mech13 (5526)|23.9.2008 19:57
[faq]aaaaa[/faq]
husky14 (4214)|25.9.2008 22:14
Jestli máš celej komp na defaultních frekvencích (nic netaktuješ), tak úplně od boku bych tipnul moc vysokej takt pamětí na VGA.... zkus je podtaktovat třeba o 50 MHz.

Případně můžeš zkusit v BIOSu přidat frekvenci PCIe ze 100 MHz třeba na 105 MHz....

Co teploty tý karty? Nemáš nějakou verzi s pasivním chlazením, která se ti peče v nevětraným kompu?
Neregistrovaný (0)|27.9.2008 12:24
[QUOTE=husky14;164402]Jestli máš celej komp na defaultních frekvencích (nic netaktuješ), tak úplně od boku bych tipnul moc vysokej takt pamětí na VGA.... zkus je podtaktovat třeba o 50 MHz.

Případně můžeš zkusit v BIOSu přidat frekvenci PCIe ze 100 MHz třeba na 105 MHz....

Co teploty tý karty? Nemáš nějakou verzi s pasivním chlazením, která se ti peče v nevětraným kompu?[/QUOTE]

JJ nic jsem netaktoval, je to na zakladnich hodnotach.

Takt pamětí VGA? To se taktuje jak? A k cemu tim mam dojit? Muze se tim neco porouchat? A u te frekvence PCIe?

Dik
r34ktor (7477)|27.9.2008 12:36
Pro začátek bych spíše doporučoval projít zásadnější věci:

  • Zdroj - píšeš, že máš 400w, ale to je nicneříkající. Značka? Parametry? Stáří?
  • Typický problém NF4U je přehřívání severního můstku. Jaká je jeho teplota na omak? Točí se ventilátor? Není zanesený? Sedí dobře?
  • BIOS - máš aktualizovaný na nejnovější verzi?
  • Teploty obecně - jaké jsou (zjistíš např. pomocí Everestu)
  • Chyba HW - projdou testy Prime95, GoldMemory, 3DMark, ATITool, OCCT?
mech13 (5526)|27.9.2008 12:38
dival jsi se na ten FAQ?

pameti na grafice se taktuji skoro stejne jak graficky jadro. stahi si napriklad ATItool (nenech se zmast nazvem a tim ze mas nvidii, funguje to), navodu najdes vsude spoustu. jen proste nebudes takt zvysovat jako pri taktovani ale takt snizis

frekvenci PCI-E zmenis v BIOSu, kde presne zalezi kde to dal vyrobce desky... takze manual nebo chvilku hledat
r34ktor (7477)|27.9.2008 12:42
[QUOTE=Neregistrovaný - Pejdzy;163748]Reklamace grafiky-neporslo, pry v pohode.[/QUOTE]
Co se týče GK, nejlepší by bylo otestovat její chování na jiném PC. Třeba je opravdu vadná, a při reklamaci tě prostě odbyli. :notsure
Neregistrovaný (0)|27.9.2008 12:58
[QUOTE=r34ktor;164766]Pro začátek bych spíše doporučoval projít zásadnější věci:

  • Zdroj - píšeš, že máš 400w, ale to je nicneříkající. Značka? Parametry? Stáří?
  • Typický problém NF4U je přehřívání severního můstku. Jaká je jeho teplota na omak? Točí se ventilátor? Není zanesený? Sedí dobře?
  • BIOS - máš aktualizovaný na nejnovější verzi?
  • Teploty obecně - jaké jsou (zjistíš např. pomocí Everestu)
  • Chyba HW - projdou testy Prime95, GoldMemory, 3DMark, ATITool, OCCT?
[/QUOTE]

Zdroj mam: 400W znacka..teda doufam ze je to znacka: Xilence, model no: XP 400, passive pfc -ATX2.0 compatible. Stáří min. 3 roky.

Severní můstek? To je co? Teplota na omak GK je dost horka, ruka se na tom drzi tezko, vsechny ventilatory se toci v pohode a nejsou zanesene. Toci se tak rychle, ze nevidim ty listy v nich - jenom ten ve zdroji je nejaky pomalejsi - netoci se tak rychle jako ten na zakladni desce. Sedi dobre.

Teploty obecne...jsem zjistoval ve Speedfanu a namerili mi vsechno v pohode, jenom jeden disk mel 50° a druhy 48° a ten 50° mel plaminek, ale to je myslim v pohode... Prvni 3 teploty...asi nejaky senzory na zakladni desce ukazovaly vzdy 127° kdykoliv, pri zatezi i bez ni...nevim...

Zkousel jsem 3D mark a neprosel...selkl se a nepomohlo nic jineho nez reset zase...
r34ktor (7477)|27.9.2008 13:12
[QUOTE=Neregistrovaný;164773]Zdroj mam: 400W znacka..teda doufam ze je to znacka: Xilence, model no: XP 400, passive pfc -ATX2.0 compatible. Stáří min. 3 roky.[/QUOTE]
Nic moc zdroj. Pokud máš možnost, zkus jiný.

[QUOTE=Neregistrovaný;164773]Severní můstek? To je co?[/QUOTE]
To je ten čip na základní desce s ventilátorem (mezi PCIe a PCI slotem).

[QUOTE=Neregistrovaný;164773]Teplota na omak GK je dost horka, ruka se na tom drzi tezko, vsechny ventilatory se toci v pohode a nejsou zanesene.[/QUOTE]
Mno, pokud jsi zručnější, tak by bylo dobré sundat chladič a nanést novou pastu. Stará může být ztvrdlá.

[QUOTE=Neregistrovaný;164773]Toci se tak rychle, ze nevidim ty listy v nich - jenom ten ve zdroji je nejaky pomalejsi - netoci se tak rychle jako ten na zakladni desce.[/QUOTE]
To je normální.

[QUOTE=Neregistrovaný;164773]Teploty obecne...jsem zjistoval ve Speedfanu a namerili mi vsechno v pohode, jenom jeden disk mel 50° a druhy 48° a ten 50° mel plaminek, ale to je myslim v pohode...[/QUOTE]
48°C a 50°C na HDD rozhodně v pohodě není. Začni je aktivně chladit (ofukovat), nebo je přesuň na jiné místo ve skříni.
husky14 (4214)|27.9.2008 13:37
[QUOTE=Neregistrovaný;164773]Teplota na omak GK je dost horka, ruka se na tom drzi tezko...[/QUOTE]Tohle je na nic, teplotu VGA ti taky řekne třeba ten Atitool, co ti radil mech13....

A znovu se ptám: nemáš náhodou kartu s pasivním chlazením, která by se ti přehřívala? Evidentně komp moc větranej nemáš, když má HDD 50 °C :rolleyes:
Neregistrovaný (0)|27.9.2008 13:42
[QUOTE=husky14;164787]Tohle je na nic, teplotu VGA ti taky řekne třeba ten Atitool, co ti radil mech13....

A znovu se ptám: nemáš náhodou kartu s pasivním chlazením, která by se ti přehřívala? Evidentně komp moc větranej nemáš, když má HDD 50 °C :rolleyes:[/QUOTE]

Pasivni chlazeni? Tj ze tam neni vetrak? Ano neni tam, je tam proste nejaky velky zelezo co funguje jako chladic. Ja mam prave komp porad otevrenej, neline se mi z toho nejaky vedro, ale ty teploty jsou zarazeniji, to jo.
husky14 (4214)|27.9.2008 13:46
No tak zjisti tu teplotu VGA, nejlépe při puštěným 3Dmarku nebo hře nebo aspoň těsně po tom.... tipuju že se ti ta karta přehřívá.

Nebo vezmi na zkoušku nějakej stolní ventilátor a ofukuj s ním tu kartu a spusť třeba ten 3Dmark, jestli to pomůže, aspoň budem vědět.

Musíš prostě zkoušet a psát, cos zjistil. Že jsou teploty zarážející nám teď moc nepomůže....
Neregistrovaný (0)|27.9.2008 14:05
[QUOTE=husky14;164792]No tak zjisti tu teplotu VGA, nejlépe při puštěným 3Dmarku nebo hře nebo aspoň těsně po tom.... tipuju že se ti ta karta přehřívá.

Nebo vezmi na zkoušku nějakej stolní ventilátor a ofukuj s ním tu kartu a spusť třeba ten 3Dmark, jestli to pomůže, aspoň budem vědět.

Musíš prostě zkoušet a psát, cos zjistil. Že jsou teploty zarážející nám teď moc nepomůže....[/QUOTE]


Uz si stahuju 3d mark, stahl jsem si taky Atitool - je tam moznost testovani 3d, kdyz to spustim, teplota roste tak na 75,76°, ve hre to mam tak na 72°, 62°kdyz necham pocitac bezet jen volnobeh.
Neregistrovaný (0)|27.9.2008 14:24
Zjistil jsem zajimavou vec, kdyz pustim tu hru na pozadi i testovani ATI, tak mi teplota vyleze az na 95, dal skala nezobrazuje.
mech13 (5526)|27.9.2008 14:51
je rozhodne potreba zacit aktivne chadit grafiku

napred to skus jen s tim stolnim vetrakem namirenym do bedny co to udela.

tak se uz konecne podivej na ten FAQ a zjisti jestli nemas jeste nejake dalsi problemy. vubec bych se treba nedivil kdyby ten zdroj po takove dobe zruinoval zakladni desku
Neregistrovaný (0)|27.9.2008 14:54
[QUOTE=mech13;164804]je rozhodne potreba zacit aktivne chadit grafiku

napred to skus jen s tim stolnim vetrakem namirenym do bedny co to udela.

tak se uz konecne podivej na ten FAQ a zjisti jestli nemas jeste nejake dalsi problemy. vubec bych se treba nedivil kdyby ten zdroj po takove dobe zruinoval zakladni desku[/QUOTE]

Cely Faq jsem si prosel a zkousel. Zdroj jsem si vyloucil, protoze jsem tam videl 400W...Jen me zarazeli teploty. Jsou teploty chladice na grafice pri 95°normalni? Urcite zkusim to chlazeni, zdroj si muzu vzit z druheho pocitace, ten ma myslim 500W a je od znacky ferari a je stary pul roku.
husky14 (4214)|27.9.2008 15:21
Zdroj vyzkoušej, ale těch 400 W by mělo s přehledem stačit, i když Xilence.... mě kdysi podobnou sestavu (nForce4 a 76GT pasivní) napájel i 400 W EC a taky to jelo ;)

Každopádně ale do budoucna bych tam ten Xilence nenechával...!

Osobně to vidím na přehřívání VGA, i podle toho, jak se ti to projevuje. Ofukuj ten pasiv čímkoliv na zkoušku a uvidíš, jestli ten 3Dmark projde celej.
Neregistrovaný (0)|27.9.2008 15:33
[QUOTE=husky14;164808]Zdroj vyzkoušej, ale těch 400 W by mělo s přehledem stačit, i když Xilence.... mě kdysi podobnou sestavu (nForce4 a 76GT pasivní) napájel i 400 W EC a taky to jelo ;)

Každopádně ale do budoucna bych tam ten Xilence nenechával...!

Osobně to vidím na přehřívání VGA, i podle toho, jak se ti to projevuje. Ofukuj ten pasiv čímkoliv na zkoušku a uvidíš, jestli ten 3Dmark projde celej.[/QUOTE]

Tak jsem zkusil samotny 3D mark a projel i bez ofukovani, jen ty teploty byly vysoky.(85°)
husky14 (4214)|27.9.2008 17:35
Vyřeš si chlazení kompu, nejlíp vpředu nasát a vzadu a přes zdroj vysát.... sundaná bočnice toho moc nevyřeší a ty teploty nejsou moc dobrý, včetně třeba těch 50 °C na HDD.