reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nastavení sítě Win98SE

boby (131)|24.9.2008 18:00
Nemůžu najít konfiguraci sítě. Jde mi o to, aby PC nebyl stále online.
Našel jsem jen: Přihlášení do Win
Klient sítě MS
Rodinné přihlašování
Ať nastavím jak chci, jsem stále připojený. Zatím tom řeším odpojením kabelu...
Dojigiri (1629)|25.9.2008 10:53
Neni to někde po Ovládací panely? (Síť) ale už si to moc nepamatuju. Jediný co mě tak napadá je zakazovat síťovku (Win+Break, správce zařízení je na některý ze záložek, měla by jít zakázat anebo zase povolit ale možný že povolení bude vyžadovat restart PC)
boby (131)|26.9.2008 00:55
Ne, podrobnější nastavení, než jsem uvedl v ovládacích panelech není. Zakázat síťovou kartu ve správci zařízení Win98 taky neumožňují.
Zatím lezu pod stolem a hrabu se ve změti kabelů, a mám strach abych vytáhl ten pravý. :cry
astec (1823)|26.9.2008 01:02
Co takhle změnit IP adresu, nebo bránu. Nebo prostě a jednoduše dát odhlásit a na výzvu k zadání hesla dát esc - tudíž nenaskočí síťové funkce.....
boby (131)|26.9.2008 01:43
Mám nastaveno připojení kabelem, tedy bez hesla. IP adresu přiděluje DNS. Tohle by se týkalo XP, v 98 to nemůžu nikde najít, myslím tu konfiguraci.
Dojigiri (1629)|26.9.2008 08:36
Tak pak už snad jedině před HW profily, to by fungovat mělo (ale vždycky nutnej restart počítače pro změnu a vybrat odpovídající profil - se sítí nebo bez sítě)
http://support.microsoft.com/kb/236963

jestli to bude stačit.
mikeb (74)|26.9.2008 11:35
A co třeba nainstalovat nějaký firewall a odpojovat síť pomocí něj.
KEOSAN (958)|26.9.2008 14:22
Win98SE nema tak ako Win2K,XP,Vista moznost jednoducho odpojit siet. Da sa napr. zakazat sietovka v ovladacoch, ale vyzaduje to vzdy restart.

To odpajanie siete pomocou firewallu by mohlo byt asi najsikovnejsie riesenie. Ak nepocitam vytiahnutie kabla :)
astec (1823)|26.9.2008 18:57
Když nainstaluje fireval, zpomalí mašinu. Dneska jsem vyzkoušel ten postup, co jsem psal. V jednoduchosti je síla.¨

Start, odhlásit naskočí přihlašovací obrazovka, na ní dáš ESC !!!NE ENTER!!! tudíž se nenačtou síťové ovladače a nepujde síť. pokud chceš znovu síť dáš znovu odhlásit pak na dialogu kde se zadává heslo potvrdíš OK a naskočí Síťové funkce. Pokud to bude chtít heslo najdi a smaž soubory s koncovkou PWL. Heslo bude prázdné. Věř mi a udělej to takto. Když tak Ti pošlu registry na zamezení ukládání hesla
boby (131)|26.9.2008 19:09
To nastavení by mělo fungovat pro naprostého laika (-čku). Tohle by na ní už bylo moc. Je ráda, že se umí připojit k síti ve Win XP. Myslel jsem, že by to šlo něde nastavit a vytahnout jí zástupce na plochu. Řešení pomocí Firewalu by šlo, kdyby tan nějaký byl. Vzhledem k tomu, že se jedná o PC starý 10 let, tak ho tam nemůžu dát, kvůli omezeným systémovýn prostředkům. Jsem rád, že se dá dělat v MS Office a pomalu brouzdat na netu.
Tak jsem označil kabel provázkem a vždycky se bude vytahovat.

Edit: Astec byl rychlejší.
r34ktor (7477)|26.9.2008 19:35
Pokud by jsi přece jen chtěl zkusit variantu s firewallem, tak doporučuji Kerio 2.1.5. Na Win98 běží, a je nenáročný.
boby (131)|26.9.2008 19:43
Radši bych tam Firewal nedával.
Tak řešení navržené uživatelem astec funguje. Jenom není moc pro běžného uživatele přijatelné. Na každý pád je to řešení a přijatelnější než se hrabat pod stolem mezi kabely. Tak jí dám vybrat. :D
Logout (4018)|26.9.2008 19:44
Ještě mě napadlo, jestli se nedělaj nějaký síťový zásuvky s vypínačem (nebo by stačil přepínač síťovýho kabelu do dvou zásuvek). Ale nic takovýho sem nenašel. Ale kdysi jsem to snad viděl...
boby (131)|26.9.2008 19:50
[QUOTE=Logout;164606]Ještě mě napadlo, jestli se nedělaj nějaký síťový zásuvky s vypínačem (nebo by stačil přepínač síťovýho kabelu do dvou zásuvek). Ale nic takovýho sem nenašel. Ale kdysi jsem to snad viděl...[/QUOTE]
To ne, takhle by nešlo připojení nikomu. Technicky by to řešilelné bylo, ale vypínačem pouze na jejím kabelu. Ale nesetkal jsem se s tím, vždycky to bylo řešeno SW.
Logout (4018)|26.9.2008 19:57
Proč by to nešlo? Prostě vypínač na síťovym kabelu, popř. přepínač, kterej by přívod netu přepojoval mezi jejim drátem a jinou (prázdnou) zásuvkou. Samozřejmě, že bys to dal až na její kabel. Ve formě vypínače na kabelu to asi neseženeš, když to bude, tak ve formě zásuvky, ale tu přeci není problém ji přidělat za stůl...

Ono by i stačilo, kdybys ji přidělal nad stůl síťovou zásuvku. Vytáhnout z/zastrčit do ní kabel už je jednoduchý. Zapojit zásuvku neni složitý, zvládnu to i já :-)
mstejska (2912)|26.9.2008 20:04
No a nebyl by ten vypinac dalsi zhorseni kvality signalu? Proc jsou asi draty v sitovem kabelu zakrouceny vzdy po dvou kolem sebe. To bych nedoporucoval.
boby (131)|26.9.2008 20:13
Jo takhle by to šlo. Ale to už moc kombinujem. To už je přece jedno jestli se ohne pod stůl a vytahne kabel ze zásuvky. Označil jsem jí ho pěkným žlutým provázkem. :D
boby (131)|26.9.2008 20:17
[QUOTE=mstejska;164614]No a nebyl by ten vypinac dalsi zhorseni kvality signalu? Proc jsou asi draty v sitovem kabelu zakrouceny vzdy po dvou kolem sebe. To bych nedoporucoval.[/QUOTE]

Nemusel by být, ale zkušenosti s tím nemám a ani jsem se s tím nikde nesetkal. Ale vzhledem k tomu, že mi tvrdili, že zhoršení signálu znamená už propojka a mám na kabelu dvě a nic nepozoruju, tak třeba ne. Pokud by se tedy jednalo o odborné technické řešení a ne systém Pat a Mat.
astec (1823)|26.9.2008 20:29
no a co udelat batak s pouztim přikazu netsh na přenastavení brány sítě? je ve W98? ale to asi bude chtit restart
KEOSAN (958)|26.9.2008 20:53
[QUOTE=astec;164429]Co takhle změnit IP adresu, nebo bránu. Nebo prostě a jednoduše dát odhlásit a na výzvu k zadání hesla dát esc - tudíž nenaskočí síťové funkce.....[/QUOTE]

To iba nenaskoci browsovanie po sieti. TCP funguje normalne aj s pristupom na internet. Dokonca sa mi takto podarilo pripojit na masinu/adresar , ked sa na nej stornovalo prihlasenie.
Logout (4018)|26.9.2008 21:14
keosan: taky jsem měl to podezření :-). Chtěl jsem taky navrhnout příkazy net stop ... Ale ty taky shoděj/nahoděj jen netbeui, net jede...Budťo firewall, nebo mechanické odpojení :-) Ono možná, kdybys koupil patchkabel a tu spojku ethernet kabelů (dohromady za 30,-) a vyved jí to pod hranu stolu (třeba přilepil oboustranou lepičkou), aby se nemusela shejbat pod stůl, tak je to nakonec nejjednodušší a nejrychlejší....
KEOSAN (958)|26.9.2008 21:25
S tou spojkou by to bolo lahke. Hadam by to nevadilo, ak by sa to zase zapajanim neposkodil napr. konektor.

Pripadne by sa dalo urobit - kupit zasuvku s vypinacom, do nej napojit lacny switch a napajat sa cez neho. Takto vypnutie predlzovacky/switchu, by znepristupnilo siet. Stuknut vypinacom dokaze kazdy a nehrozilo by tak poskodenie konektoru, nedotlacene kontakty.
boby (131)|26.9.2008 21:28
[QUOTE=KEOSAN;164620]To iba nenaskoci browsovanie po sieti. TCP funguje normalne aj s pristupom na internet. Dokonca sa mi takto podarilo pripojit na masinu/adresar , ked sa na nej stornovalo prihlasenie.[/QUOTE]

To je v pořádku, mě šlo jen hlavně o zabezpečení ostatní sítě, na netu si může brouzdat jak chce. Ostatní PC nevidí a to pro běžného usera stačí.
boby (131)|26.9.2008 21:39
Prostě abysme to nějak uzavřeli. V 98 se to zajistit jinak nedá. Takže bude vytahovat kabel ať už s ohnutím, nebo neohnutím pod stůl. Maximálně se může stát, že zničí konektor.
KEOSAN (958)|26.9.2008 21:40
[QUOTE=boby;164633]To je v pořádku, mě šlo jen hlavně o zabezpečení ostatní sítě, na netu si může brouzdat jak chce. Ostatní PC nevidí a to pro běžného usera stačí.[/QUOTE]

Ano, ale s namapovanym HDD by sa tam dalo pristupit. Ak ani to nevadi, OK.
Logout (4018)|26.9.2008 22:04
No, pokud jde jen o windowsí sdílení, tak stačí
příkaz "net start" a "net stop" v commandline.
boby (131)|26.9.2008 22:04
[QUOTE=KEOSAN;164643]Ano, ale s namapovanym HDD by sa tam dalo pristupit. Ak ani to nevadi, OK.[/QUOTE]

To by se dalo, ale myslím, že v tomto případě je to malé nebezpečí. Stejně je to vytažení kabelu jen takové řešení aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Bezpečností riziko je tady stále velmi vysoké, i když jsem zakázal přístup na všech ostatních jednotkách. Zabezpečení v 98 je naprosto nevyhovující, defakto žádné. Co bude potřebovat tak bude mít pouze ve sdílených dokumentech. Jinam se lézt na této mašině pro jistotu zatím nebude. Ostatní PC jsou zabezpečeny slušně, tam riziko nehrozí a pokud si udělá bordel sama u sebe ....