reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LCD na grafiku (XL20, LP2475w, NEC) < 20k ?

Aigor (201)|25.9.2008 14:11
Ahoj, potřebuji radu zkušenějších - nějak jsem zůstal na mrtvém bodě a potřebuji pomoct s rozhodováním.

Hledám monitor primárně pro grafiku (úprava fotografií), předpokládám, že využiju AdobeRGB i sRGB, ale z velké části pracuji i jako programátor, takže ocením větší plochu.

Aktuálně mám 3 favority, připadnou mi ale víceméně vyrovnané..

1. Samsung XL20
Pokud vím, v dané ceně kolem 17.000,- je to špička v barvách, vynikající LCD podsvícení, pokrytí gamutu 114%, v ceně i s kalibrační sondou a stínítkem.
Naopak má hlučný větráček a "pouze" 1600x1200 (toto rozlišení používám a je mi už docela těsné).

2. HP LP2475w
V posledních dnech neskutečnou vychvalovaný low-end zázrak, zatím jsem bohužel neměl možnost číst recenzi okem grafika, navíc logika napovídá, že za 12.000,- a s větší plochou musí být zákonitě horší než XL20, jen nedokážu posoudit v čem...

3. NEC 2690WUXi
Profi monitor běžně prodávaný za 25k a víc, mám teď docela lákavou nabídku nákupu nového za podstatně nižší cenu <20k. Ovšem bez 14-denní lhůty na vrácení a rizikem nedostatečného vyzkoušení při nákupu.
Přesto že jde HW o stejnou řadu jako špičkový SpectraView a recenzích ho všude vychvalují, v diskusích se příliš často objevují negativní zkušenosti s pískáním/bzučením zdroje a podsvícení a velkým štěstím na dobrý kus.

Moje využití bude cca z 20% úprava fotografií a zbytek práce s textem, samozřejmě občas nějaký ten HD film ale na video film rozhodně nehledám. Hry nehraju, input-lag mě celkem nezajímá, vstup stačí DVI.

Poraďte prosím který by jste vybrali, event. proč :notsure
Leroj (271)|25.9.2008 14:31
No já řešim podobný problém, akorát ty fotky dělám jen pro sebe tak ty nároky nejsou tak vysoký. "Bohužel" mi ještě od podzimu do jara začíná sezóna her, takže výběr je o to těžší.

1. Samsung XL20
uvažoval jsem o něm, ovšem má vyšší IL a na grafika.cz je popsáno hodně problémů s jeho kalibrací. Navíc by se mi víc líbil wide...

2. HP LP2475w
momentálně o něm uvažuji. Problém je opět s kalibrací - bez ní údajně nic moc věrnost barev, takže koupit nebo sehnat sondu... Taky mi pro moje potřeby přijde zbytečně velký

3. NEC 2690WUXi
k tomu nemám co napsat, pro mě obrovský - pravda ovšem je, že NECy řady **90 a výš jsou hodně chválený.

4. EIZO s2431w
skus do své volby zahrnout ještě tento kousek, celkově je to dost povedený monitor. Zkoušel jsem ho osobně /i jeho menšího kolegu 2231/ a byl jsem spokojen. Nevýhoda snad jen trochu vyšší cena...

No když to teď čtu, tak jsem ti asi moc nepomoh... :confused: :)
Aigor (201)|25.9.2008 15:00
[QUOTE=Leroj;164260]
1. Samsung XL20
uvažoval jsem o něm, ovšem má vyšší IL a na grafika.cz je popsáno hodně problémů s jeho kalibrací. Navíc by se mi víc líbil wide...[/QUOTE]

Někdy mám pocit, že o kalibraci se snaží nejvíc ti, co ji potřebují nejméně (a taky tomu tak rozumí), pravdou je, že od Samsungu chybí pořádný popis. Jinak v tomto problém určitě není. Non-Wide je asi největší slabinou tohoto monitoru v dnešní době nástupu HD videa :(

[QUOTE=Leroj;164260]4. EIZO s2431w
skus do své volby zahrnout ještě tento kousek, celkově je to dost povedený monitor. Zkoušel jsem ho osobně /i jeho menšího kolegu 2231/ a byl jsem spokojen. Nevýhoda snad jen trochu vyšší cena...[/QUOTE]

Pro mě už vysoká cena a nemožnost snížení podsvícení, pro práci s textem není zrovna optimální :cry
Biges (77)|3.10.2008 20:53
Já bych zkusil HP LP2475w, co to za tu cenu udělá.
Sám mám sice 2690, na druhou stranu jsem měl štěstí a je to povedený kus, slyšel jsem, že některé měly hafo vadných bodů i problémy s podsvícením.
Aigor (201)|3.10.2008 21:34
Hmm, čím víc čtu o HP LP2475w a čím víc stoupá jeho cena, tím víc mě nadšení pro něj opouští. Podsvícení bych ještě zkousnul (za tu cenu), ale jednak jsem zatím neslyšel o jediném úspěšně zkalibrovaném kusu (hlavně modrá a červená) a taky neschopnost zobrazit sRGB je hodně omezující (tvorba grafiky pro WEB/PC).
Biges (77)|10.10.2008 13:56
[QUOTE=Aigor;166607]Hmm, čím víc čtu o HP LP2475w a čím víc stoupá jeho cena, tím víc mě nadšení pro něj opouští. Podsvícení bych ještě zkousnul (za tu cenu), ale jednak jsem zatím neslyšel o jediném úspěšně zkalibrovaném kusu (hlavně modrá a červená) a taky neschopnost zobrazit sRGB je hodně omezující (tvorba grafiky pro WEB/PC).[/QUOTE]

sRGB grafiku zobrazit jde v aplikacích, které podporují správu barev pomocí barevných profilů (Photoshop, Illustrator, Firefox 3), takže naopak grafici jsou v pohodě. V těch se zobrazí díky širšímu barevnému spektru i aRGB grafika.
Problém je právě s těmi aplikacemi, které barevné profily nepodporují, což jsou hry, jiné webové prohlížeče, kancelářské aplikace atd.
Jenže podobný problém s aRGB versus sRGB má naprostá většina současných grafických monitorů s širším barevkým spektrem (aRGB, wide gamut). Možná ne HP LP2480zx s LED podsvícením, ale ten je dost drahý.
dreamboy (12)|25.10.2008 13:18
[QUOTE=Aigor;166607]Hmm, čím víc čtu o HP LP2475w a čím víc stoupá jeho cena, tím víc mě nadšení pro něj opouští. Podsvícení bych ještě zkousnul (za tu cenu), ale jednak jsem zatím neslyšel o jediném úspěšně zkalibrovaném kusu (hlavně modrá a červená) a taky neschopnost zobrazit sRGB je hodně omezující (tvorba grafiky pro WEB/PC).[/QUOTE]

chtel jsem ho taky na webdesign a druhy den sel do krabice. ta cervena = weby, ktery si do ted delaj ani nepoznas :D. ne fakt, ta cervena je masakr. to se neda. prava pulka do ruzova, navic v okraji uz vypada ze moc nesviti. homogenita taky spatny. nic pro weby. zadnej zazrak se nekona.