Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Téma: stabilizace obrazu

26.9.2008 02:54
UrbiCZKoupil jsem si foťák Olympus FE-310. Když chci fotit bez blesku, tak pokaždé ta fotka je rozmazaná, ale když zapnu blesk a fotím ze stejné vzdálenosti, tak je naprosto dokonalá. Tak se ptám, jak fotit bez blesku s pěkným výsledkem.
26.9.2008 03:20
Deee-aNV tomhle případě jedině stativ. Aktivovaný blesk ti zkracuje expoziční čas a snižuje tím rozmazání.
Koukal jsem, že tenhle typ má digitální stabilizaci. Podívej se, jestli jí máš zaplou. Tímhle způsobem se ale k o moc lepším fotkám nedostaneš. Digitální stabilizace pracuje hlavně s citlivostí. Zvýší ISO a tím pádem může zkrátit expoziční čas a dostaneš ostřejší fotku. U těchhle kompaktů s malým čipem to ale taky znamená, že dostaneš i víc šumu.
Lepší řešení je si pořídit foťák s fyzickou stabilizací (např MEGA O.I.S. u Panasonicu).
26.9.2008 04:00
UrbiCZJJ s tou stabilizací je to o něco lepší, ale je to asi o cviku. Jinak daj se na netu prodat i nějaké amatérské fotky? Nemyslím, že bych prodával já s mojim foťákem, ale celkem mě to zajímá.
26.9.2008 04:09
Deee-aNZa špatných světelných podmínek budeš mít problém vždycky. Tam je ostrá fotka z ruky spíš o klice než o cviku.
Prodávat se dá cokoli...
Jeden z prvních odkazů po zadání "Prodej fotek" do vyhledávače :http://photoemotion.eu/prodej-fotek/
27.9.2008 10:10
Milan ŠurkalaAno, prodávat se dá, ale nečekej žádné šílené výdělky. Pokud se tomu nebudeš věnovat naplno, tak ti to za rok hodí tak možná na nějakou velkou paměťovku, v lepším případě třeba na nějaký levnější objektiv. Jsou ale lidé, kteří na tom dokáží silně zbohatnout.
Ke stabilizaci. Málo světla je problém, potřebuješ snímat delší čas, abys nasbíral rozumné množství světla a fotka nebyla úplně tmavá. Jenže dlouhý čas z ruky neudržíš, fotka bude mázlá a tím spíš, když budeš fotit pohybující se objekty. Ono stačí už i při 1/30s aby někdo pootočil hlavou a hned vypadá jako ufon. S bleskem přidáš do scény mnoho světla a foťáky pak větinou snímají s časem 1/60s, což je z ruky bez problémů udržitelné. Chceš-li tedy fotit bez blesku, máš dvě možnosti. Používat stativ, čímž vyrušíš jakoukoli neostrost, která by ti vznikla třesem ruky, ale nevyloučíš pohybovou neostrost (když se ti na scéně něco pohne). U tvého foťáku máš digitální stabilizaci, která zvýší ISO, tedy citlivost čipu. Jak je citlivější, stačí mu méně času na to, aby nasbíral dostatek světla. To má sice výhodu v tom, že ti zmizne jak neostrost daná třesem ruky, tak neostrost daná pohybem objektu na scéně. Bohužel vyšší ISO znamená silné zašumění obrazu a dovolím si tvrdit, že u těchto kompaktů jsou fotky s ISO 400 spíš už na vyhození. A ISO 400 není nijak přehnaně vysoká citlivost.
Pokud budeš mít foťák se skutečnou stabilizací (digitální stabilizace je pouze sprostá parodie), pak můžeš fotit z ruky o mnoho delší časy než obvykle. Z ruky se pak dá vcelku bez problémů udržet 1/15 s při velmi dobré ostrosti a kolem 1/8s při ostrosti stále přijatelné. Hovořím zde o nejširším ohnisku. A ano, lze to trochu trénovat, ale spíše je to o štěstí. Při testování zkouším časy 1/2,5s z ruky na tři metry a ohnisko cca 130mm (při 130mm bys měl mít čas 1/130s a kratší). Z ruky to rozhodně hezky nevyfotíš (i když na LCD displeji to vypadá pěkně), se stabilizací už ale některé fotky mají vcelku solidní ostrost.
Bohužel tě tedy zklamu, se svým foťákem pěknou fotografii bez blesku za zhoršených světelných podmínek nevyfotíš, leda se stativem. Jinak to nepůjde. Můžeš trochu cvičit pevnost ruky, ale o moc lepší to nebude.
27.9.2008 03:57
UrbiCZOk, takže stabilizace s menší citlivostí bo stativ by to měl vyřešit.