reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI 915G SATA se hlásí jako IDE

grafnev (69)|30.9.2008 13:24
Dobrý den,

Mám doma MB MSI 915G - Combo (WIN XP SP1).
Mám zapojené 3 disky:
1x IDE - který se mi záhadným způsobem podařilo nainstalovat tak, že se ve window hlásí jako SCSI a je připojen do RAID (žádný mód RAIDU nemám zprovozněn).
2x SATA

Prenosova rychlost mezi SATA se pohybuje kolem 10MB/S (oba jsou cca z 70% plné), i tak se mi to zdá málo.

Řeším následující problémy:
Zdá se mi, že se SATA disky hlási jako ide, bez ohledu na nastavení biosu (pokud se SATA disk neobjevuje v IDE řadiči jako UDMA 5).
Jednu dobu fungovaly oba disky jako SATA a přenosová rychlost byla kolem 50MB/s.
HD tune analyzuje rychlosti 80-30MB/S a aktivni pripojeni disku jako UDMA 6 (jeden z disku mel v te dobe MultiWord DMA 2).
S detekci disku se nedeje nic i kdyz v biosu prehazuju ruzne nastaveni (SATA as IDE, SATA only, SATA pri, PATA sec ...).
Navic mi disky jako ATA detekuje i bios.

Nesetkal jste se s takovym chovanim nekdo? Jak by slo donutit pocitac aby SATA nastavene jako SATA nedetekoval jako IDE.

Dekuji za odpoved.

VG.
kevin00 (10238)|30.9.2008 15:55
SATA disky se budou hlásit jako IDE pokud jsi při instalaci Widlí nenastavil AHCI a nenahrál pomocí F6 ovladače. Při startu systému se zobrazí jako IDE zařízení a jsou zobrazeny i v BIOSu jako IDE zařízení. Nechal bych disky v IDE režimu. Také jsem to řešil, ale SATA II disky jsou prý rychlejší v IDE režimu.
grafnev (69)|30.9.2008 16:20
Dekuji za odpoved, tim se resi moje podezreni na nejakou spatnou detekci, uz zustava bohuzel pouze ta mala rychlost. Pri kopirovani mezi disky to jede dokonce o fous pomaleji nez v ramci jednoho disku (oboji do 12MB/s). Na zacatku (prazdny disk) to jezdilo 50MB/s ... i pres zaplneni disku se mi zda takovy pokles moc. Nejake napady?

Dekuji.
speedsnail (4876)|30.9.2008 19:36
Defragmentace proběhla?
kevin00 (10238)|30.9.2008 21:02
Nejsou disky nastaveny v PIO modu, je u disků povolen režim DMA ?
grafnev (69)|1.10.2008 00:17
Defragmentovat neni treba, slouzi to jako uloziste a zaloha, zatim se na ten disk pouze kopirovalo, takze je ve windowsim defragu cely mody.

V PIO modu nebezi (i kdyz do nej obcas spadne), mam ho v supliku a nebezi porad asi windowsum vadi odpojovani pres spravce zarizeni, nicmene kdyz zjistim, ze bezi v PIO tak to napravim ... prenosy se tykaji UDMA 5.

Aha tak duvod bude asi nasledujici, fragmentovany bude zdrojovy a ne cilovy disk, jeste to proverim. Testovne z jineho disku jedu 20 mb/s. Napisu jak to dopadlo az provedu defragmentaci. (tohle me teda fakt nenapadlo a pritom je to celkem jednoduche).