reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

UTP rozdvojka

lukeX (5)|1.10.2008 18:34
Potřeboval bych poradit... chtěl bych (pomocí síťovek) propojit můj desktop a notebook... v tom by nebyl problém, tak už delší dobu funguju... ale chtěl bych vyvést síťový kabel na 2 místa (notebook by byl připojený vždycky jen na jedno, druhý kabel by byl volný). Říkal jsem si žádný problém... dokoupil kabely a UTP rozdvojku s tím, že vyvedu kabel z desktopu ze síťovky, napojím ho na rozdvojku, odtud budou kabely vést kde potřebuju (myslel jsem, že to bude fungovat jako jeden obyčejný kabel s jednou slepou větví). Když ale připojím notebook na delší kabel, všechno jede.. když ale odpojím "slepou větev" z rozdvojky, tak se mi na chvilku "odpojí" připojení... Když se zkouším připojit na kratší větev, nejde to vůbec... až když z rozvodky odpojím delší kabel... čím to je??:notsure Co s tím udělat, aby fungovaly oba "přístupové body" (teda aktivní byl jen jeden, druhý kabel bude vždycky volný)? Jasně že by to šlo udělat přes switch, nebo přes wifi, ale tolik utrácet nehodlám...
Dík za rady:thumb
ICEBOSS (3435)|1.10.2008 18:47
UTP rozdvojka... lol...

tech 250 kc swicth te nezabije a bude to bez problemu
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051400870UM0009OK

ty levnejsi bych radsi nekupoval.
eraser (0)|7.10.2008 00:09
[QUOTE]Upozornění redukce pouze zdvojuje vstupní konektor RJ45 (nekříží páry)[/QUOTE]Tak, toto bude problém, heh. :notsure

UTP rozdvojky využívajú trik, ktorým sa využijú všetky štyri páry krútenej dvojlinky. Pri 100 Mbit/s ethernete sú využité páry 1,2 a 3,6. Takže pokiaľ sa nad tým zamyslím, potrebujem dve rozdvojky, dva krátke káble vedúce do rozdvojky od switcha, jeden dlhý kábel a potom ďalšiu rozdvojku, z ktorej si natiahnem dva káble do zariadení.

Táto ASCII ilustrácia je len názorný príklad a netýka sa tvojho problému.

[code]
|-------[notebook]
[switch] =====>-------<
|-------[PC]
[/code]
Čiže fór je v tom, že mi stačí jeden dlhý kábel, cez ktorý vediem signál z dvoch RJ45 portov.

Lenže sa vrátim k tomu upozorneniu, ktorý je k tomu výrobku priložený... tzn. mám istotu, že napr. ľavý port využíva 1,2,3,6 a pravý 4,5,7,8 a tieto ústia do samostatného portu s 8 pinmi?

Ak chceš istotu, tak si kúp rozdvojku UTP RJ45 8/8, ale to by som si za tie peniaze kúpil radšej ten switch a môžem využiť naplno jeho výhody, pretože potrebuješ dva kusy. :o A pokiaľ sa pozrieš na koncovky, tak daný výrobok je určený pre existujúcu zásuvku, prípadne by si musel kúpiť tzv. UTP spojku, resp. dva kusy, ak by si chcel napojiť drát s RJ45 koncovkami.

[INDENT][/INDENT]

Lenže ty chceš prepojiť PC a notebook, nemáš switch a PC má jeden RJ45 port a notebook tiež, pričom pre notebook chceš dva výstupy. To by si musel prepájať správny kábel pre notebook a PC, takže pokiaľ by si prišiel k zásuvke 1, kam zapojíš notebook, tak by si PC zapojil tiež do jednotky, no a pokiaľ 2, tak musíš zapojiť PC do dvojky. Takže, kúp si radšej ten switch, vychádza lacnejšie a máš tam ešte tri ďalšie porty do rezervy. Jediná nevýhoda je, že ho musíš napájať, pretože je to aktívne sieťové zariadenie, lenže to snáď problém nie je. Natiahneš si káble kam chceš, no a prepojíš všetky svoje počítače na ľubovoľnom mieste bez starostí a môžeš využiť full duplex režim.

Zabudni na tvoje riešenie, je to nesprávne a daným komplikáciam sa nedivím, veď kam asi smeruje elektrický impulz a ako je ovplyvnený, ak narazí na tvoju pofidernú rozdvojku?
lukeX (5)|7.10.2008 00:26
ta UTP rozdvojka, kterou jsem koupil je přímá... teda čistě jen rozdvojuje, nic nekříží... (už jsem se do ní díval ;-) ) ...problém nejspíš bude v tom, když se připojím na jednu větev, ta druhá funguje jako anténa a chytá všelijaké rušení (když v ní neprochází žádný proud)... ono totiž když slepou větev odpojím, funguje všechno tak jak má... možná by to vyřešil stíněný kabel, ale asi si už vystačím s přepojováním kabelů... (to by mi ostatně stačila jen utp spojka) switch je pro mě zbytečný... víc něž 2 místa pro noťas v jednom pokoji (postel a stůl) mít nebudu :-)