reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Internet na 2 PC - router?

zeleny_mungo (57)|8.10.2008 08:58
Zdravím..

Lamerská otázka: Mám 2 PC, jedno je pripojené cez USB modem k ADSL internetu. Je nejaká možnosť, ako pripojiť obidve PC bez toho, aby som kupoval drahý router?
disruptor (110)|8.10.2008 09:24
Hmmmmmmm.....

Ne
mstejska (2912)|8.10.2008 09:34
No pokud ti bezi to kde mas strceny USB modem, tak na nem staci nastavit sdileni pripojeni k internetu. a oba PC propojit sitovym kabelem.
johny__g (6387)|8.10.2008 10:02
[QUOTE=mstejska;167801]No pokud ti bezi to kde mas strceny USB modem, tak na nem staci nastavit sdileni pripojeni k internetu. a oba PC propojit sitovym kabelem.[/QUOTE]

Ovšem musíš mít v tom PC kam je připojený router 2 síťovky a tohle PC musí být zapnuté, pokud chceš na internet z druhého PC.

Edit: ty dvě síťovky být nemusí, jak mě opravil kolega dole. Přehlédl jsem to USB.
mstejska (2912)|8.10.2008 10:04
[QUOTE=johny__g;167820]Ovšem musíš mít v tom PC kam je připojený router 2 síťovky a tohle PC musí být zapnuté, pokud chceš na internet z druhého PC.[/QUOTE]

No pokud ma usb adsl router tak ho ma asi strceny v USB. A kdyz chce setrit, tak tohle funguje. Musis si rozmyslet co je pro tebe lepsi. Mit pustene ob PC nebo koupit router.
zeleny_mungo (57)|8.10.2008 10:59
Fajn, fajn, presne to som chcel vedieť. Ďakujem. To druhé PC je starý krám, ktorý sa zapína pár krát do týždňa a len sa na ňom občas niečo píše, preto sa mi do toho nechce moc investovať. Prvé PC je zapnuté skoro stále, takže to vadiť nebude.

//Ešte sa chcem opýtať, čisto pre zaujímavosť, keby som takto strčil sieťový kábel to tej sieťovky, a na druhý koniec by som dal switch, mohlo by sa takto pripojiť k netu naraz viacero PC?
mstejska (2912)|8.10.2008 11:08
Mohlo ale musis mit nastaveno to sdileni pripojeni k internetu.
Logout (4018)|8.10.2008 11:09
Jo, tak by šlo i víc PC.
disruptor (110)|8.10.2008 11:27
U vetsiny USB ADSL modemu neni mozne pouzit sdileni internetu. Resenim by bylo pouzit nejakej proxy server ale u vetsiny jsme to proste nerozchodily.
zeleny_mungo (57)|8.10.2008 11:37
Hmm, prihlasujem sa na net cez softvér usb modemu, a tam v tom dialógu je možnosť "uložiť meno a heslo pre ľubovolného uživateľa" a tiež možnosť zapnutia zdieľania, to je už ale identické s windowsáckym nastavením...

No ale keby to nešlo, tak môžem kúpiť akciový ethernet modem od providera + ešte jednu sieťovú kartu, stále je to o dosť lacnejšie.
Logout (4018)|8.10.2008 13:20
disruptor: IMHO Nemáš pravdu. XP standardně uměj sdílení internetu a pak prakticky fungujou jako NAT mezi libovolnejma dvěma síťěma. Takže stačí ty dva PC sesíťovat, na tom PC s USB modemem u připojení k internetu zvolit sdílet toto připojení k ijnternetu a je to...
Druhej PC by měl mít nastaveno získat ip a atd... pomocí dhcp.
mstejska (2912)|8.10.2008 13:24
Pokud si pamatuju, tak jeste kdyz jsem byl pripojen pres modem, nastavil na hlavnim pc statickou ip adresu pro sitovku napr. 192.168.0.1 a povolil sdileni pripojeni k internetu. Na druhem pc 192.168.0.2. Jako branu jsem na tom druhem nastavil adresu sitovky prvniho pc tj. 192.168.0.1 a bylo to.
Andrasin (92)|8.10.2008 14:23
Kdysi jsem to tak měl. USB modem, 2 PC, jeden s win xp a druhý s 98SE, propojené kříženým síťovým kabelem. Nastavit statické IP jako psal mstejska, povolit sdílení ...... Akorát na 98 jsem měl trošku problém to nastavit, ale nakonec to fungovalo.
disruptor (110)|8.10.2008 15:31
Ja si jen pamatuju ze spousta modemu takhle proste nasdilet nesla a neprisli jsme na to proc. Mam doma jeden starej telekomackej Sagem a s nastavenym sdilenim pripojeni to proste nejelo a to se mi tu s tim trapil celej servis. Stejne tak sdileni USB GPRS modemu od T-mobile. To byl taky porod a resilo to tusim az pripojeni na USB na ASUSu WL-500 s pozmenenym firmwarem.
Jak sou na tom USB ADSL modemy ted opravdu nevim, davame jen routery :)
mstejska (2912)|8.10.2008 15:41
Principialne nechapu proc by sdileni pripojeni nefungovalo. Pripojuje se prece jenom hlavni pc, to druhe se pripojuje pres nej. Tj hlavni pc se chova jako gate. Netvrdim ale na 100% ze to pojede.
disruptor (110)|8.10.2008 16:10
To sice ano, a nevim jak to mel ten modem osetreny ale proste nejde. :)
zeleny_mungo (57)|22.11.2008 10:39
Zdravím..

Takže mám to riešené tak ako som hovoril. 2 PC, jedno napojené na net pomocou usb modemu, druhé sa pripája po lan zdieľaním internetu.

Ale sú s tým trochu problémy. Vypadáva mi internet. zatiaľ som vypozoroval dve situácie: Keď hrám na jednom PC multiplayer hru napr. Day of Defeat a na druhom sa normálne surfuje, tak po pár minútach prestane fungovať net na oboch PC. Pri normálnom používaní netu to zdá sa nevypadáva, ale keď druhé PC vypnem, a po chvíli znovu zapnem, tak už na ňom net nejde.

V oboch prípadoch pomôže len reštartovanie prvého PC. Skúšal som nanovo vytvoriť pripojenie, dal som opraviť pripojenie a nič nepomáha, len reštart. Skúšal som vytvoriť na prvom PC pevnú IP a na druhom aj napevno aj automaticky DHCP, chová sa to stále rovnako.

Pritom sieť samotná normálne funguje, aj keď je net vypadnutý, funguje zdieľanie súborov, príkaz ping na obe PC je bez problémov.

Skúšal som na oboch pc naraz sťahovať veľký súbor, ale to bolo vporiadku, žiadny problém:notsure

Teraz neviem, kde mám hľadať chybu. Môžem mať niečo zle nastavené, alebo robí problémy ten usb modem?

Menil som teraz základnú dosku na prvom PC, takže je tam nová sieťovka, na tej starej som problém nepozoroval, ale tá sieť bola vtedy využívaná minimálne, takže ten problém tam mohol byť aj vtedy.

Môžem kúpiť ethernetový modem, alebo možno zainvestujem do toho routera, len ma zaujíma, či môže byť chyba inde, aby potom nenastal ten istý problém...
zeleny_mungo (57)|22.11.2008 18:55
//Keby som kupoval router, stačilo by niečo takéto? http://www.powercomp.sk/zbozi/well-pti-8411-adsl-router-4x-eth-vc-splitteru-an-b/detail.aspx?p=z:135173

Dôležité je pre mňa len, aby na oboch PC išiel net, nepotrebujem nejaké extra funkcie... Ale zase nechcem každú chvíľu reklamovať, alebo riešiť nejaké problémy.
EditorPO (2819)|22.11.2008 19:53
[quote=zeleny_mungo;185940]//Keby som kupoval router, stačilo by niečo takéto? http://www.powercomp.sk/zbozi/well-pti-8411-adsl-router-4x-eth-vc-splitteru-an-b/detail.aspx?p=z:135173[/quote]
moze byt tento router, aj ked poznam lepsie znacky, ale tie su zas drahsie :-)

vsimol som si ale, ze na stranke u tohoto routeru pisu o moznosti oddelenych sieti ... neviem, ci je to defalt a nevypnutelne, inak by bol trochu problem pristupovat na subory medzi obidvomi PC ... ak oddelene siete nie su default a zapinaju sa az dodatocne, tak je to OK

P.S.: mozno by sa ti oplatilo investovat do routera, ktory ma aj wifi rozhranie, pre pripad, ze by si sa chcel pripajat aj bezdratovo napr. s NTB
zeleny_mungo (57)|22.11.2008 20:54
Hmm fajn, dík. Ešte jedna vec. S takouto vecičkou môžem ten usb modem konečne rozkopať? Teda má to modem predpokladám integrované.
EditorPO (2819)|22.11.2008 23:34
nechaj si ho ako zalohu, clovek nikdy nevie
zeleny_mungo (57)|23.11.2008 09:57
hh, sorry, že stále otravujem.

Mám ešte v ponuke tento, bol by lepší? http://www.dlink.cz/?go=gNTyP9CgrdFOIC4AStFCF834mptYKO9ZTdvhLPG3yV3oWI57galtbNlwaaFp6DQoHDrpzyBE/I8OB9/i
EditorPO (2819)|23.11.2008 10:37
moze byt
koudy1 (5)|23.11.2008 13:28
Čau, mam uplně stejný problém. Mám ADSL modem USB a 2 PC propojené síťovou kartou, pokud ale chci aby na obouch PC šel internet musim je mít zaplé oba dva. Tam kde je připojen modem musim vytočit připojení (PC nechat zaplé) a poté mi funguje internet na druhém PC a já bych potřeboval, aby to PC nemuselo být zaplé a internet šel na obou PC. Jestli jsem se tu správně dočetl tak je uplně jedno jaký router koupím, nebo ne? Já mam vybrán tento http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=54794
Prosím, kdyžtak mi nějaký poraďte děkuji.
zeleny_mungo (57)|23.11.2008 15:14
[QUOTE=koudy1;186167]Čau, mam uplně stejný problém. Mám ADSL modem USB a 2 PC propojené síťovou kartou, pokud ale chci aby na obouch PC šel internet musim je mít zaplé oba dva. Tam kde je připojen modem musim vytočit připojení (PC nechat zaplé) a poté mi funguje internet na druhém PC a já bych potřeboval, aby to PC nemuselo být zaplé a internet šel na obou PC. Jestli jsem se tu správně dočetl tak je uplně jedno jaký router koupím, nebo ne? Já mam vybrán tento http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=54794
Prosím, kdyžtak mi nějaký poraďte děkuji.[/QUOTE]

Ja nie som žiadny expert, ale ak sa nemýlim, k tomuto ešte budeš potrebovať nejaký ethernetový modem, pretože tento router ho v sebe asi neobsahuje.

Adsl máš do toho USB modemu zapojený predpokladám cez konektor RJ-11, ale do tohoto routra pasuje len RJ-45, ktorý ti povedie práve z toho ethernetového modemu.

Takže máš asi výhodnejšie kúpiť nejaký kombinovaný modem/router, do ktorého pichneš priamo ten RJ-11 a z neho už potom môžeš ťahať káble s koncovkami RJ-45 do jednotlivých PC. Len treba dať pozor, aby to nebol jeden z tých, čo majú len 1 x RJ-45, tie sú len pre jeden PC a to sú vlastne práve tie ethernetové modemy.

Dúfam, že som to moc nepoplietol:p
koudy1 (5)|23.11.2008 20:55
Takže stačí koupit nejlépe kombinovaný router s ethernetovím modemem na více RJ45. Poté už nebudu muset stále zapínat a připojovat se na internet přes PC aby internet fungoval všude? Můj ADSL modem je připojen do PC přez USB čili schéma mého způsobu zapojení. PC>USB kabel do ADSL modemu>konektorem RJ11 zapojeno do nejaké bílé krabičky(Splitter-díry to má na zapojení PHONE,LINE,MODEM) a dále přez tuto krabičku do telefoní linky. Opravdu stím to nemám žádné zkušenosti a tak bych nerad něco koupil aby to pak nešlo. Kdyby jste mi někdo doporučil ten router kombinovaný, byl bych velice rád děkuji.
EditorPO (2819)|23.11.2008 21:47
[quote=koudy1;186329]Takže stačí koupit nejlépe kombinovaný router s ethernetovím modemem na více RJ45. Poté už nebudu muset stále zapínat a připojovat se na internet přes PC aby internet fungoval všude? Můj ADSL modem je připojen do PC přez USB čili schéma mého způsobu zapojení. PC>USB kabel do ADSL modemu>konektorem RJ11 zapojeno do nejaké bílé krabičky(Splitter-díry to má na zapojení PHONE,LINE,MODEM) a dále přez tuto krabičku do telefoní linky. Opravdu stím to nemám žádné zkušenosti a tak bych nerad něco koupil aby to pak nešlo. Kdyby jste mi někdo doporučil ten router kombinovaný, byl bych velice rád děkuji.[/quote]
ADSL router s kablovym modemom, aky bol spominany o par prispevkov vyssie
MiBa (195)|23.11.2008 22:47
koudy1:
Tu je pre predstavu návod ako zapojiť router na telefónnu linku (str. 6-8 manuálu - nie Acrobata)
http://www.t-com.sk/ImgCont/zakaznicka_podpora/internet/KTZ/Manual_Vigor2600VGST_3-2006.pdf

Akonáhle zapneš router, jeho firmware "vytočí" Tvojho Internet poskytovateľa (IP). Tvoje prihlasovacie meno a heslo je Tebou zadané v samotnom routeri a na voľné LAN porty RJ-45 môžeš pripojiť svoje PC. Dokiaľ router nevypneš, je stále prihlásený na Tvojho IP, s vypnutím PC sa od IP neodhlásiš. Router "nezaujíma"či je na ňom pripojené nejaké PC, on proste "posiela" konektivitu na svoje LAN porty stále.
koudy1 (5)|24.11.2008 14:34
[QUOTE=MiBa;186360]koudy1:
Tu je pre predstavu návod ako zapojiť router na telefónnu linku (str. 6-8 manuálu - nie Acrobata)
http://www.t-com.sk/ImgCont/zakaznicka_podpora/internet/KTZ/Manual_Vigor2600VGST_3-2006.pdf

Akonáhle zapneš router, jeho firmware "vytočí" Tvojho Internet poskytovateľa (IP). Tvoje prihlasovacie meno a heslo je Tebou zadané v samotnom routeri a na voľné LAN porty RJ-45 môžeš pripojiť svoje PC. Dokiaľ router nevypneš, je stále prihlásený na Tvojho IP, s vypnutím PC sa od IP neodhlásiš. Router "nezaujíma"či je na ňom pripojené nejaké PC, on proste "posiela" konektivitu na svoje LAN porty stále.[/QUOTE]

děkuju teďka už to naprosto chápu ;)
koudy1 (5)|24.11.2008 14:40
[QUOTE=EditorPO;186341]ADSL router s kablovym modemom, aky bol spominany o par prispevkov vyssie[/QUOTE]

Tedy tento by měl být vyhovující, pokud se nepletu?
http://www.lan-shop.cz/modemy/edimax/63799
EditorPO (2819)|25.11.2008 00:13
[quote=koudy1;186552]Tedy tento by měl být vyhovující, pokud se nepletu?
http://www.lan-shop.cz/modemy/edimax/63799[/quote]
ano tiez