reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Seká se mi PC - help

BartS (4)|9.10.2008 12:07
Dobrý den,
mám problém s novým PC.

Konfigurace: procesor AMD Phenom X4 9550, deska GIGABYTE GA-MA790X-DS4, paměť 4 GB DDR2-800MHz, 2 disky Western Digital Caviar GP 750GB Serial ATA II, DVD-RW NEC AD-7203S, grafika ATI Radeon HD 4850 PCI-Express, OS Vista Home Premium CZ 64bit

PC se nepravidelně seká, tzn. všechny programy zamrznou na cca půl minuty, pak se zase normálně rozběhnou. Někdy jede pár hodin bez problémů, někdy se během půlhodiny sekne 5 x. Nejčastěji mám spuštěné Firefox, Total Commandera a nějaký program pro online poker. Krom toho rezidentně běží Avast. Při seknutí Firefox a poker napíšou "neodpovídá" a nereagují, v Total Commanderu se dá procházet adresáři, ale při pokusu o zobrazení textového souboru TC zatuhne taky. V době zatuhnutí zpravidla svítí kontrolka disku. Windowsovský správce programu v záložce výkon nevykazuje žádné zvýšené nároky na procesor nebo paměť. K sekání dochází i v případech, že je spuštěný jen poker nebo jen Firefox. Měl jsem podezření na výpadky sítě (internet přes kabelovku, žádnou domácí síť nemám), ale připojení starého pc (Win2000) funguje bez problémů. Provedl jsem testy disků programy Data LifeGuard Diagnostics od Western Digital a Ariolic Disk Scanner, oba nenašly žádnou chybu. Také jsem otestoval paměť programem Windows Memory Diagnostic od Microsoftu (basic i extended test) - i zde žádná chyba.

Má někdo nějaký nápad?
Dík
Bart
mstejska (2912)|9.10.2008 12:16
Co takhle virus, nebo nejaky spyware? Neni? To ze ti sviti kontrolka disku znamena ze neco cte. Stahni si sysinternals suite. (Ted uz patri microsoftu) a spust si na pozadi "filemon". No a az ti to zase vytuhne, tak se podivej kdo pouziva disk.
husky14 (4214)|9.10.2008 12:41
A čímpak tu sestavu napájíš?
BartS (4)|9.10.2008 12:49
[QUOTE=husky14;168155]A čímpak tu sestavu napájíš?[/QUOTE]
Zdroj: 500W ATX zdroj SeaSonic Low Noise
r34ktor (7477)|9.10.2008 14:29
Tento typ chyb bývá nejčastěji způsoben ovladačem, nebo konfliktem (či chybou) HW. Na odhalování příčiny je výborný nástroj DPC Latency Checker. Návod na jeho použití najdeš v tomto vlákně: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=17004
pcmaker (354)|9.10.2008 18:50
Tipoval bych to na problem v komunikaci s pevnymi disky. Nepolamal jsi nejak SATA kabely pri montazi? Zkus je vymenit.
BartS (4)|17.10.2008 12:08
[QUOTE=r34ktor;168182]Tento typ chyb bývá nejčastěji způsoben ovladačem, nebo konfliktem (či chybou) HW. Na odhalování příčiny je výborný nástroj DPC Latency Checker. Návod na jeho použití najdeš v tomto vlákně: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=17004[/QUOTE]
Zkusil jsem ten DPCLat. Graf vypadá tak, že normálně ukazuje malé zelené kostičky. V okamžiku, kdy se PC sekne, DPCLat běží dál a stále ukazuje malé zelené kostičky. Po cca půlminutě, kdy se ostatní programy rozběhnou, DPCLat ukáže vysoký žlutý nebo červený sloupec. Zkusím teda zakazovat po jednom zařízení. Akorát síťovku asi moc nevyzkouším, jelikož problémy mám pravidelně při používání pokerového programu a firefoxu, které bez sítě nepojedou.
BartS (4)|17.10.2008 12:09
[QUOTE=pcmaker;168234]Tipoval bych to na problem v komunikaci s pevnymi disky. Nepolamal jsi nejak SATA kabely pri montazi? Zkus je vymenit.[/QUOTE]
PC jsem nemontoval a SATA kabely na první pohled vypadají v pořádku.