reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Umíte (nebo se učíte) programovat?

Karel Polívka (1485)|4.11.2006 14:24
Pokud ano, tak v čem?
Frog (510)|4.11.2006 14:57
odklikol som "teprve se učím". Učim sa programovať už par rokov, ale stale mi to akosi nejde :) Na strednej to bol Pascal, teraz Delphi. No sranda to veru neni, ja som skor na hardware ako na software :D
BlackFrog (563)|4.11.2006 15:04
zatim neumim a neucim se, ale chci co nejdriv zacit, abych treba neco umel do budouciho povolani (jsem na stredni)
boboco (1987)|4.11.2006 15:53
Pouze HTML, okrajově a povrchně ještě PHP a XML. Chvilku jsem pokoušel i Basic, každopádně se programování nikdy nemíním profesionálně věnovat, jen když mám chuť tak trošku pokouším webovky, toť vše.
Kerry (69)|4.11.2006 16:37
Pokud se mezi programování bere i (X)HTML s CSS tak občas programuju (hlavně když je čas což teď není). Chvíli jsem se učil PHP ale potom jsem s tím nějak přestal.
Programovat se chci určitě učit. Hlavně až bude víc času.
mech13 (5526)|4.11.2006 16:45
na zakladce BASIC, na stredni PASCAL, VISUAL BASIC pro excel (z toho uz skoro nic neumim) a ted C (takovy sirsi zaklady), bash a od leta mi zacina java
EDIT: jo a jeste teda HTML a lehoucce CSS
wector (9)|4.11.2006 17:48
Nějakej ten základ v Packalu, ve škole teď C++ a z dřívějška samozřejmě HTML ( Notepad + "všema deseti" rules :) ).
Kerry (69)|4.11.2006 18:19
[QUOTE=mech13]na zakladce BASIC, na stredni PASCAL, VISUAL BASIC pro excel (z toho uz skoro nic neumim) a ted C (takovy sirsi zaklady), bash a od leta mi zacina java
EDIT: jo a jeste teda HTML a lehoucce CSS[/QUOTE]
Tak to závidim že už na základce jsi se učil programování (nemyslim (X)HTML apod.). My jsme ješte nebrali ani HTML natož aby jsme se učili v Basicu.
Ar@gon (2)|4.11.2006 18:39
Dělám v JAVA, tedy přesněji J2EE dynamický stránky.
BlackFrog (563)|4.11.2006 19:05
koukam co tady ostatni pisou- takze EDIT: HTML ovladam celkem slusne:)
mech13 (5526)|4.11.2006 20:16
[QUOTE=Kerry]Tak to závidim že už na základce jsi se učil programování (nemyslim (X)HTML apod.). My jsme ješte nebrali ani HTML natož aby jsme se učili v Basicu.[/QUOTE]
tak ono to bylo takovy nic moc: par prikazu v DOSu - ktery sem stejne umel (nevedel sem jak naformatovat disketu na 360KB:o ), a v tom Basicu to bylo jenom takovy precti vstup secti napis mozna dokonce nejake IF ale to uz nevim jiste...
paia (71)|5.11.2006 00:21
na prumce Assembler (XT), QBasic (XT/286), Turbo Pascal (386+), pak dlouho nic, vsechno zapomenuto, ted PHP, HTML a podobny kravinky.
mech13 (5526)|5.11.2006 00:27
[QUOTE=paia]na prumce Assembler (XT), QBasic (XT/286), Turbo Pascal (386+), pak dlouho nic, vsechno zapomenuto, ted PHP, HTML a podobny kravinky.[/QUOTE]
hups... tak na assembler sem jeste zapomel... snad toho uz vic nebude...
SmartMole (297)|5.11.2006 00:40
Klasika...na gymplu turbopascal, na výšce java...no...už jsem dost zapomněl. :-)
eraser (0)|5.11.2006 16:41
No, prešiel som si všeličím... najlepšie to podchytia moje ukázka, ktoré mám na webe, ktorý tiež patrí k prezentácii mojej práce.

Zhodnotím to tak, že som začal Pascal-om, následne som prešiel na Delphi, kde som začal neskoršie využívať čisté API, no a tým som pochopil, o čom tie Delphi vlastne sú a začali mi vadiť, keď som pracoval na TICQlib projekte, čo je vlastne komponenta pre Delphi, ktorá sprístupňuje komunikáciu cez ICQ protokol, pričom Delphi mi vadili najmä v implementácii ICQ klienta. :) Keďže išlo o diplomovú prácu, po skončení štúdia som sa na projekt vykašlal a vrhol som sa na čisté C a WinAPI, určitý čas som si radšej upravoval zdrojáky Mirandy, čo mi dosť pomohlo a zvýšilo prehľad v programovaní pod Windows.

Samozrejme, na škole som zabrdol do ASM, trošku som kutil v AutoLISPe- fuj, to nechutné zátvorkovanie mi naháňa husiu kožu. :) Robili sme i s C++, no tento jazyk proste nemusím, všetky rutiny som písal radšej v C.

Profesionálne som robil IS s využitím C#, ADO.NET, COM+ a MS SQL. Zopár systémových utilitiek pre zjednodušenie práce na tomto projekte - tu som vytvoril Simple DebugView (C+WinAPI, windows), freelib (C+WinAPI, console), Lazy coder - generátor kódu pre načítavanie dát medzi strednou a databázovou vrstvou (C# + WinForms).

Momentálne pracujem na veľmi starom projekte, ktorého korene siahajú hlboko do minulého storočia... :) a všetko je robené v ANSI C s využitím Oracle. Keďže dobre platia, tak to snáď ešte nejakú chvíľku vydržím, no poviem na rovinu, to čo by som napr. v Delphi, či C# WinForms spravil za 30 minút, to tu robím 3 dni a ešte to nie je ono. To je tak, keď sa nepoužívajú štandardné a trhom overené API a nástroje.
Ritchie83 (369)|5.11.2006 23:15
Jednodušší věci naprogramovat zvládnu a okolí to o mně bohužel ví. :-(

Mimochodem, programovat != umět programovací jazyk.
ribi (35)|5.11.2006 23:16
Ja sa už programovaním zaoberám niekoľko rokov, ale len posledných pár mesiacov to beriem trošku vážnejšie.
Pred rokmi som začal programovať pre mňa v tej dobe úžastnom Pascale, ku ktorému som po čase pridal aj symbolické inštrukcie. V Pascale som robil množstvo malých programčekov, nejaký primitívny "databázový" systém a zopár hier, čoho sa držím dodnes. Jediný rozdiel je, že teraz programujem v C++ a grafiku robím cez Direct3D a, kvôli newindowsovým OS, aj cez OpenGL.
Wlcheck (86)|6.11.2006 08:28
V minulosti Pascal (to byly casy :)) a ted Visual Basic (kvuli ASP strankam - upravoval jsem jedny tak jsem se to musel naucit) a Java ... ale ty uz jenom rekneme prumerne...
Acceptus Metalist (1)|6.11.2006 09:51
U mě vede C#.
Programuji hlavně ASP.NET aplikace a winforms aplikace pro obsluhu a monitorování telefonních ústředen.
pepanves (5)|6.11.2006 14:05
Částečně jsem si vytvářel menší programy v BASICu (výpočet trafa,zkoušení z Angličtiny,morseovka,různé výpočty aj.)
Frog (510)|6.11.2006 14:26
zapomenul som akosi na programovanie webu, HTML a CSS tak trochu ovladam tiež.
wizaard (913)|6.11.2006 14:35
No... já jsem na tom celkem slabě... HTML, CSS, trochu JavaScript, malinko JAVA, malinko PHP a potom skoro mizivě VisualBasic. Jinak bohužel nic.
Alamaster (24)|6.11.2006 20:24
Mno tak takový zkušenosti bohužel nemám - začal jsem klasicky, tzn na gymplu Pascal a Delphi.... sám sem se učil C# a aji si tim vydelal naky penízky;) jinak teď na vš (ČVUT) jsem dělal Javu a C++ ....momentálně se učím ASP.NET, a musím říct že mi nejvíc sedí technologie .Netu, tzn ASP.NET v kombinaci s C# ... a samozdřejmě nějaký ten JavaScript, XML, HTML do toho...
Lamak (96)|6.11.2006 21:23
Taky se pridam svoji troskou do mlyna
zacal jsem sam qBasic, potom na gymplu Pascal+assembler a castecne HTML
Na vysce (FiMUNI) postupne C, C++, JAVA a ted se chystam na Perl, ale clovek to postupne hodne zapomina
ale jak uz tu nekdo rekl

umet programovaci jakyk != umet programovat

tudis si staci pres vikend sednout a podivat se an syntax
XKrik (26)|6.11.2006 22:20
hmm asi sem tu jedinej, kterej je pořád na základce...
no (x)html mi nečiní problémy css použít umim a teďka se trápim s PHP, njn ale ta lenost....už bych se jenom hrabal v kompu a pařil Counter-strike...
boboco (1987)|6.11.2006 22:27
troufnu si říct, že tu určitě nejsi jediný, ale spíš jeden z mála, co se to nebojí říct a za což jsi v mých očích stoupnul:thumb
stepanl (1)|6.11.2006 22:29
no tak c++,java,assembler :),html,css,od kazdyho trosku,zakladni veci zvladnu,ted se uz spis obcasne venuju css a html
XKrik (26)|6.11.2006 22:29
hmm, že by někdo měl něco proti základce? každej tam byl ne?
boboco (1987)|6.11.2006 22:47
Ne, proti základce nic nemám a věřím že nikdo tady na fóru, radši to nebudem rozpitvávat:D. -myslel jsem to tak, že na internetu hned nepoznáš, jestli se bavíš s 11letým nebo 21letým když se ten 11letej vydává za 21letýho..... Chápeš?:D -jsou ale metody jak to téměř bezpečně poznat:thumb
BlackFrog (563)|7.11.2006 17:50
a nakolik teda tipuješ mě boboco? zkus nákou metodu:D
boboco (1987)|7.11.2006 18:07
a jéje, to jsem si ale naběhl.... 14?:confused: :D
Kerry (69)|7.11.2006 20:24
[QUOTE=XKrik]hmm asi sem tu jedinej, kterej je pořád na základce...
no (x)html mi nečiní problémy css použít umim a teďka se trápim s PHP, njn ale ta lenost....už bych se jenom hrabal v kompu a pařil Counter-strike...[/QUOTE]
Já jsem taky ješět na základce ;). S PHP jsem se nějakou dobu učil a potom jsem nějak přestal. Ale plánuju zase začít.
rs (104)|11.11.2006 18:26
Za celý život jsem napsal asi tak osm programů a všechny ve Fortranu, za cílem zisku zápočtu v nějakém předmětu. Ten nejlepší a nejkomplikovanější program co jsem kdy stvořil, byl program na řešení diferenciální rovnice: používala se Adamsova metoda, několik prvních funkčních hodnot bylo určeno metodou Runge-Kutta. Srandičky, žádné pořádné programování, ale co chtít po fyzicích, že.

Jinak nesouhlasím s názorem, že umět programovat znamená umět programovací jazyk. To vážně ne. Jediná možnost jak se naučit dobře programovat je psát programy a podle oblasti programování i znát případné metody (Tím mám na mysli hlavně matematické metody.).
BlackFrog (563)|11.11.2006 18:29
[QUOTE=boboco]a jéje, to jsem si ale naběhl.... 14?:confused: :D[/QUOTE]
no seš blízko 15:)
boboco (1987)|11.11.2006 18:38
Tak vidíš, jakej mám odhad:D
Martin Šejnoha (255)|17.11.2006 05:10
Na škole nás učili C++, jinak když se pokouším něco vytvořit, tak to je pro jednočipové mikrokontroléry, na ně je vhodnější ASM, ale já používám C a prostředí Keil uVision
Smith (10)|25.11.2006 23:14
pro všechny... v (X)HTML a CSS se neprogramuje ;)

dělám v PHP a SQL
začínám s C#, ale na to nemám skoro vůbec čas

ve škole děláme v Assembleru (to není programování, ale otročina :D), C a Pascalu
a8nr (176)|2.12.2006 12:17
Ze střední Pascal, Delphi, PHP, teď se učíme Haskell, ale ještě jsem nepřišel na to, jak v něm nějaký rozumný program napsat (nicméně vnitrosemestrálku jsem napsal na plný počet bodů). V jarním semestru se vrhnu na C. Můj největší problém je se k tomu dokopat, potom už to většinou není tak těžké.
Petr S. (1220)|7.12.2006 19:50
Já jsem začínal u Turbo Pascalu, pak jsem pokračoval u objektivního Delphi, ale to mě tenkrát moc nebralo (sice mi to celkem šlo, ale až zas tolik mě to nebavilo) :-) - svou budoucnost zkrátka nevidím u programování ale u Hardware :-D .

Teď co jsem začal tak trošku fušovat do C# mě to začlo i celkem bavit a momentálně vyvíjím takovou multifunkční kalkulačku... Teď do ní budu dávat počítání s maticemi :-D :-D
eraser (0)|7.12.2006 23:41
[quote=Petr S.]Teď co jsem začal tak trošku fušovat do C# mě to začlo i celkem bavit a momentálně vyvíjím takovou multifunkční kalkulačku... [/quote]
Takže používaš C# s WinForms... no, tento jazyk má i iné vymoženosti, ale páči sa mi, že kto sa venoval dlhšiu dobu Delphi, neprišiel o vedomosti a dokáže ich využiť u WinForms. Hold, to bude tým, kto vedie tento projekt, a na čom pracoval v minulých rokoch... :p
Petr S. (1220)|8.12.2006 16:53
[QUOTE=eraser]Takže používaš C# s WinForms... [/QUOTE]

Nene ;-) zatím nepoužívám :o

Zatím totiž programuju jen v konzoli... Ale brzo na WinForms přejdu taky :-)
eraser (0)|17.12.2006 17:24
Potom by som ti určite doporučoval knihu, resp. knihy o WinForms, ktoré má na svedomí Win-GURU Charles Petzold.
Petr S. (1220)|21.12.2006 09:35
Díky za doporučení ;-) Kouknu na ně :-)
ICEBOSS (3435)|29.12.2006 12:50
Neumim a neucim :) a obcas cumim... zvladnu tak upravit jednoduchy HTMLko :D:turtle
vasekcz (2)|16.1.2007 03:46
VB(A), Pascal, Java - učím se.
Nemo_CZ (16)|5.7.2007 11:47
Qbasic,Pascal,C++,C# a v každým tak maximálně naprogramuju kalkulačku do Příkazovýho řádku. :-)
Jezevec (607)|5.7.2007 14:43
Základy PHP, SQL, Delphi (OP)... a co se týče (X)HTML, myslím,že by se to taky dalo považovat za programovací jazyk:)... ale věnuji se raději HW:)... HW je prostě HW :)
matilda (83)|24.8.2007 23:12
umim celkem obstojne c/dobry veci pouzivam z c++ a v budoucnu se tim chci zabyvat na prof urovni, jinak nepiste ze umite html pac to podle me nema s programovanim nic spolecnyho proboha
diverman (5)|25.8.2007 15:26
Programuji v shell/Bash, C/C++, Java J2SE, Python, automake/autoconf, flex/bison, awk/sed, regularni vyrazy, SQL, trochu Scheme. hehehe
tv (16)|30.8.2007 11:36
VB.NET, teď C# (oboje 2005), předtím VB5,6.
HTML nepočítám, PHP/Perl umím mizerně