reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sítě: 1GB lan se hlásí jako 100Mbit

Neregistrovaný (0)|13.10.2008 13:07
Jméno tazatele: Michal Holub

Znění dotazu:
Ahoj všichni,

chtěl jsem postavit gigabit síť doma a něco je špatně, přestože všechny komponenty jsou Gbit "enabled"
Vista Ultimate,
GIGABYTE EP45-DS3R,
Router Dlink 655,
NAS Dlink 323
kabeláž 5e (je to napsané na kabelu, ale jestli je to pravda nevím)
připojení mezi routerem a desktopem se mi stále hlásí jako 100Mbit. Zkoušel jsem změnit nastavení síťovky v driveru - vynutil jsem 1Gbit, ale to nepomohlo. Router sice žádné specifické nastavení na 1Gbit nemá, ale předpokládám, že to pojede to nejvyšší možnou rychlostí. Samozřejmě mi jde o využití plného potenciálu NAS.
Nevím, čeho se mám chytit, díky za rady.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Vista Ultimate,
GIGABYTE EP45-DS3R,
Router Dlink 655,
kabeláž 5e (je to napsané na kabelu, ale jestli je to pravda nevím)
Dlink 323
Dojigiri (1629)|13.10.2008 13:47
A čim to máš spojený? Přímo kabelem nebo to vede skrz nějaký zásuvky na zdech apod.?

Spadnutí rychlosti je možný když by byl třeba vadnej kabel, tj. nějakej z drátků by neměl kontakt (z těch, který se používají navíc pro GBit - 100Mbps používá jenom 4 z celkových 8mi). Desky Gigabyte mají v Biosu měření, úspěšně jsem tak odhalil špatně nacvaknutý drátky v UTP zásuvkách. Ukáže to jak daleko je kterej pár přerušenej, takže z toho pak lze odhalit co je špatně (nechat zapojený v routeru při měření, jinak ukáže přerušený všechny na konci kabelu ;)).

EDIT: dle manuálu v Bios Integrated Peripherals/Smart LAN1/2 (záleží do který síťovky je zapojenej pokud to má 2), manuál strana 53. Pokud bude nějakej přerušenej, je to jasný, pokud ne, bude chyba nejspíš jinde.
Michal Holub (0)|13.10.2008 14:13
Díky, zkusím se na to po práci mrknout a dám vědět.
KEOSAN (958)|13.10.2008 16:06
Kabel je aky ? Nema osadene, zapojene iba 2 pary /cca 4 droty/ ? To je iba pra 100 mbps. Gigabit ich potrebuje 8. Taktiez ak je to pripojene NAHODOU krizenym kablom /kde je zapojenych vsetkych 8 drotov, tam je krizeny pre 100mbps iny ako pre 1000mbps/.
Michal Holub (0)|14.10.2008 07:56
Díky všem za reakce, problém byl skutečně v kabelu. Už to fachá jak má.