reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zajímá Vás vývoj umělé inteligence?

Karel Polívka (1485)|4.11.2006 15:02
Zajímá Vás vývoj umělé inteligence?
BlackFrog (563)|4.11.2006 15:05
zajímavej dotaz:) ani moc nezajímá, myslim že v běžnym životě se s ní eště dlouho nebudeme setkávat a proto nevidim důvod...
Zeli (397)|4.11.2006 15:15
Me zajima vsechno co se technickejch novinek tyce, takze i AI. Ze bych to ale vyhledaval se rict neda, spis kdyz mi to nekdo naserviruje v TV nebo kdyz na to natrefim pri serfovani na netu.
Frog (510)|4.11.2006 15:25
Ai je celkom zaujimava oblast. Najme pre fanušikov sci-fi. Ale je pekne sledovať ako ide vyvoj v tejto oblasti napríklad pri hrách. Nepriatelia v akčných hrách už nie su tým čím bývali pred pár rokmi :)
boboco (1987)|4.11.2006 16:20
Zajímavé téma, když narazím na nějaký pěkný článek, rád si ho přečtu, ale informace nevyhledávám. Dříve, když jsem měl čas, sledoval jsem Popularis, kde se párkrát tohle téma oběvilo (spíše tedy AI v robotice), ale bohužel dnes nemám čas na vše, o co bych měl zájem.
eraser (0)|5.11.2006 18:41
Trošku som do toho zabrdol, keď robil spolužiak na toto téma diplomovku. Keď mi však povedal, aký je napr. rozdieľ medzi detekciou tváre pre počítač a človeka, tak som si povedal, že to chlapci nemajú a nebudú mať ľahké. :)
Architect (232)|21.11.2006 18:13
Jsem zastáncem teorie, že člověk vytvoří stroje s umělou inteligencí jako zbraň k vyhubení lidstva.) Jediná účelná věc.

[INDENT]O vývoj jako takový se moc nezajímám, snad spíše člověk přemýšlí o tom, jaké to bude mít následky, až se něco podobného lidskému přemýšlení a logické dedukci přiblíží na takové úrovni, že bude schopno komunikace. Nevíme, jak pracuje lidský mozek, jak "přemýšlí". A co teprve takový supersystém bez emocí?

Představte si, že žijete v takovém společenském útvaru, nejvyspělejším ve vesmíru, řízeném supersystémem, které řídí vše. Jednoho dne supersystém vydá další sled příkazů, kde bude i Vaše odstranění z Vám nepochopitelného důvodu...
Pračka je od toho, aby prala, někteří lidé věří, že člověk žije, aby zemřel. A co si pak budou myslet některé stroje, když budou existenčně, pokud se to tak dá nazvat, závislé pouze na elektřině. Nesmrtelný stroj, bez předurčení. Pokud opravdu budou tyto systémy neomylné, tudíž dokonalé a přijdou na všechny zákonitosti ve vesmíru, minimálně unitární teorií pole, pak raději žádnou UI.
[/INDENT]
Jinak mám o vývojářích a výzkumnících, kteří studují tento obor velmi vysoké mínění, protože je to nepředstavitelně složitý vědní obor. Jednou snad mezi ně bude patřit i Architect.

Nechal jsem se trochu unést, tak alespoň pár odkazů s informacemi o UI.
0, 1, 2
Zeli (397)|21.11.2006 18:25
[QUOTE=Architect]Jsem zastáncem teorie, že člověk vytvoří stroje s umělou inteligencí jako zbraň k vyhubení lidstva.) Jediná účelná věc.

[INDENT]O vývoj jako takový se moc nezajímám, snad spíše člověk přemýšlí o tom, jaké to bude mít následky, až se něco podobného lidskému přemýšlení a logické dedukci přiblíží na takové úrovni, že bude schopno komunikace. Nevíme, jak pracuje lidský mozek, jak "přemýšlí". A co teprve takový supersystém bez emocí?

Představte si, že žijete v takovém společenském útvaru, nejvyspělejším ve vesmíru, řízeném supersystémem, které řídí vše. Jednoho dne supersystém vydá další sled příkazů, kde bude i Vaše odstranění z Vám nepochopitelného důvodu...
Pračka je od toho, aby prala, někteří lidé věří, že člověk žije, aby zemřel. A co si pak budou myslet některé stroje, když budou existenčně, pokud se to tak dá nazvat, závislé pouze na elektřině. Nesmrtelný stroj, bez předurčení. Pokud opravdu budou tyto systémy neomylné, tudíž dokonalé a přijdou na všechny zákonitosti ve vesmíru, minimálně unitární teorií pole, pak raději žádnou UI.
[/INDENT]
[/QUOTE]

Ty voe! :eek: Jeste ze se mne nesnazi muj kompik vyhubit, ale s rychlosti vyvoje bych se mel mozna bat o svoje potencionalni vnoucata/pravnoucata... :notsure
Weslo (234)|30.10.2007 10:43
já se o to zajímám docela dost...ale taky spíš v té filozofické rovině než technické.Jakožto velký fanoušek Duny předpokládám že se spíš rozvine psychický potenciál lidí (ačkoliv to tak zatím nevypadá)
Intri (3490)|30.10.2007 10:52
Slyšel někdy někdo o třech zákonech robotiky?:-) Jsou sice výplodem spisovatele sci-fi, nicméně jsou tak dobře obsáhlé, že jsou obecně platné. A až roboti začnou přemýšlet, určitě do nich budou tyhle zákony zabudované. Jestli budou mít roboti schopnost je neposlechnout nebo ne, to nikdo neví, to se uvidí časem. Je to sice nebezpečná oblast, ale to je každý vědní obor... Jen z toho sci-fi filmy a knihy udělaly postrach společnosti.
Weslo (234)|30.10.2007 11:03
tři zákony robotiky které vymyslel Isaac Asimov?
detail na wiki
[QUOTE] 0) Robot nesmí ublížit lidstvu nebo svou nečinností dopustit, aby mu bylo ublíženo.
1) Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby mu bylo ublíženo.
2) Robot musí poslechnout člověka, kromě případů, kdy je to v rozporu s prvním zákonem.
3) Robot se musí chránit před poškozením, kromě případů, kdy je to v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.
[/QUOTE]

nicméně logika věco je taková (jak bylo zmíněno ve filmu Já Robot) že je potřeba chránit lidi před sebou samými -> vyhubit je
Intri (3490)|30.10.2007 11:05
Jj, původně byly fakt 3 ( 1, 2 a 3 ), ale pak uznali, že doplnění o čtvrtý ( = nultý ) zákon by nebyl špatný nápad.
...No...Name... (586)|30.10.2007 11:20
Informace o umělé inteligenci nehledám,ale když čas od času najdu tak si to rád přečtu...to samé platí i o reportážích v TV...Jsem ale zastáncem toho,že až po planetě začnou chodit roboti tak já už tady nebudu a tím pádem se tím tak moc nezabívám...Každopádně si novinky a info rád přečtu...
Styryx (351)|30.10.2007 12:44
[QUOTE=Weslo;57829]tři zákony robotiky které vymyslel Isaac Asimov?
detail na wiki


nicméně logika věco je taková (jak bylo zmíněno ve filmu Já Robot) že je potřeba chránit lidi před sebou samými -> vyhubit je[/QUOTE]

Co se týče těchto zákonů, je zajímavé, že se zmiňují pouze o člověku, nikoli o všech živých tvorech, a řekl bych, že pokud nějaký dostatečně inteligentní stroj vznikne, najde v tomto rozpor, který stejně bude muset nějak řešit (= že člověk je sobecký tvor a myslí jenom na sebe). Nevidím to úplně na vyhubení člověka, ale pravděpodobně tato inteligence dokáže rozpoznat, že lidí je na planetě příliš a příliš jí "vysávají", takže bych očekával spíš nějaká řešení na regulaci reprodukce, nikoliv přímou likvidaci. (což ovšem neodporuje prvnímu zákonu, tj. zlepšit životní podmínky pro všechny lidi zajištěním jejich přirozeného úbytku)

Vždyť i s mírou civilizace člověka, roste důraz na to, neubližovat nejen ostatním lidem, ale ani jiným živým tvorům; tj. při předpokládané vyšší inteligenci strojů (která nebude ohraničena) bych očekával to stejné. Spíše vidím nebezpečí plynoucí od lidí samotných, kteří se v určitém momentu poznání, že umělá inteligence překonává člověka, mohou pokusit ji zničit, což se jim může nebo nemusí podařit. Anebo jinak - dostatečně inteligentní stroje by neměly mít důvod ničit cokoliv (např. lidstvo) pokud je to nebude přímo existenčně ohrožovat.
crasher.km (919)|30.10.2007 20:46
O umělé inteligenci byl i jeden stánek na VEXU od VUT...škoda jenom že ukázali že "robot" umí reágovat čidli na dotyk,ale mohli udělat taky snad nějakou prezentaci,představit produkt, trochu více informací .. bylo to opravdu jenom o tom ,že tam šahali na robota a ten se hýbal :D
Intri (3490)|30.10.2007 22:19
[quote=Styryx;57874]Vždyť i s mírou civilizace člověka, roste důraz na to, neubližovat nejen ostatním lidem, ale ani jiným živým tvorům; tj. při předpokládané vyšší inteligenci strojů (která nebude ohraničena) bych očekával to stejné.[/quote]

To nikdy nevíš... Všechno vnímající živé na této planetě se řídi emocemi. Ať je to moucha, pes nebo člověk. Moucha ulítne před rukou, protože má strach o svůj život ( strach je emoce ). Pes za tebou přiběhne, že chce drbat, protože je mu v lidské společnosti dobře ( což je taky emoce ). A lidi, netřeba mluvit... Jak by vnímala svět nějaká ryze inteligentní forma života, to si nikdo z nás nedovede představit. Stroj by neměl výchovu, která určuje naše životy, stroj by neměl důvod se slitovávat, protože žádnou lítost nezná... Nevím, jak pro ostatní, ale pro mě je představa dokonale neemocionální bytosti nad moje schopnosti.
Pavel Boček (4169)|30.10.2007 22:37
Zajímavá je ta soutěž, když se člověk ptá přes PC dvou osobností, jedna z nich je PC. Rok od roku se snaží různé instituce o to, aby vyptávající se nepoznal, která osoba je počítač. Velmi povedená je Alice, zkuste si popvídat :) http://www.alicebot.org/
Intri (3490)|30.10.2007 22:40
Jo, to zní dost zábavně, jak pro toho, kdo se snaží zjistit, s kým si vlastně píše, tak pro ty, kteří programují to PC.
Pavel Boček (4169)|30.10.2007 22:43
No, není to sranda ! Hraje se tam o velký prachy (asi 100k dolarů), už to běží leta a zatím nic. Mnohem víc peněz je když to bude mluvit, ale to je myslím ještě dost vzdálená budoucnost...
Intri (3490)|30.10.2007 22:45
100 000 dolarů pro koho? Pro toho, kdo navrhne AI, u které lidi nepoznají, s kým mluví?
Pavel Boček (4169)|30.10.2007 22:50
[QUOTE=Intri;58014]100 000 dolarů pro koho? Pro toho, kdo navrhne AI, u které lidi nepoznají, s kým mluví?[/QUOTE]

Přesně. Probíhá to tak, že zavřou do oddělených místností dva lidi a počítač. Jeden se ptá počítače a druhýho člověka na co ho napadne formou chatu, přičemž neví kdo je živej a kdo je program. Zatím se nepovedlo sestrojit program (a počítač), u kterýho by člověk nepoznal s kým se baví. Ale pokecej si s Alicí, fakt síla...
Intri (3490)|30.10.2007 22:54
Jj, zkusil jsem to, ale poznal jsem její chyby během prvních 10 vět. On je problém v tom, že dneska jsou programy vesměs o podmínkách, různých větveních, strukturách apod., ale PC jako takové je a v současné formě vždycky bude stroj, který potřebuje dokonale přesná vstupní data. To, že vznikly nějaké tolerance, jsou jenom další přidefinovaná přesná vstupní data. A v tom je ten problém, tento přístup se musí změnit, aby se dalo pokračovat. Ale jak ho změnit, kam ho změnit a především jak to provést? To jsou otázky pro ty nejlepší mozky na celé planetě, ke kterým nikdo tady na fóru ( až na Radka Hulána :-) ) nepatří.
Weslo (234)|1.11.2007 18:59
[QUOTE=Intri;57998]To nikdy nevíš... Všechno vnímající živé na této planetě se řídi emocemi. Moucha ulítne před rukou, protože má strach o svůj život ( strach je emoce )..[/QUOTE]
to je ovšem hloupost.O emocích lze mluvit až od určitého vývojového stupně živých organismů.Takže moucha opravdu emoce nemá.Jedná na základě pravděpodobně genetické paměti/instiktu.

Co se týče strojové inteligence->předkládám že linearita myšlení i ve zpracování je hlavním důvodem proč to podle mě je slepá větev vývoje.Jedna z cest je podle mě nanatechnologie v kombinaci s bionikou a kybernetikou.Tzn. napůl člověk napůl robot(kyborg).
Intri (3490)|1.11.2007 19:14
Však tvůj strach je taky jen biologická reakce. Když ti přiložím kudlu pod krk a řeknu ti, že máš 3 sekundy života, zatuhne v tobě a prolije tě tolik strachu, že pochopíš jeho význam. Ale to není výsledek instinktu, ale prostě toho, že takto těla fungují. Když tělo ( jakéhokoliv živého organismu ) zjistí, že je v ohrožení, vyšle se z řídícího centra ( mozku, nervových zauzlin apod. ) motivační signál - strach. Zvíře na strach vždycky zareaguje pudem sebezáchovy, protože nedokáže svým emocím vzdorovat. V tom má člověk výhodu, dokáže strachu odolat a jít vstříc nebezpečí ( odtud odvaha ).

Totéž třeba s láskou, taky, když uvidíš holku, se kterou je ti fajn ( nebo je třeba jenom hezká ), vyšle ti mozek motivační signál, že tahle by nemusela být špatnou partnerkou. A to, že je láska emoce, snad nikdo nepopře... U zvířat taky, pes ucítí pach feromonů fenky a už za ni letí, naprosto zbavený smyslů a ovládaný jen emocemi.

Co tím chci říct? Že opravdu i ta blbá moucha cítí strach ( zdrhne před rukou ) či "lásku" ( cítí motivci se rozmnožit, proto tak učiní ). Všechno, co je schopné aktivně vnímat okolní svět, jedná na základě emocí. I obyčejný mravenec, když se cítí v ohrožení, přidá do kroku a peláší do bezpečí. Právě proto člověk nemůže pochopit, jak by mohla fungovat inteligence neschopná jakýchkoliv emocí.
Weslo (234)|3.11.2007 13:00
On je problém hlavně v tom co to ta inteligence vůbec je.To totiž zatím nikdo neví...
Intri (3490)|3.11.2007 13:19
To bych poupravil - neví se, jak funguje. Co to je, to vesměs víme - umíme ji popsat a víme, že jsou to jakési šílené chemické reakce a elektrické impulsy. Ale co se přesně děje, to je ještě potřeba zjistit a azačít tvořit novou formu života.;-)
Weslo (234)|3.11.2007 13:21
Myslíš že šílené chemické reakce a elektrické impulzy vymyslí třeba letadlovou loď nebo namaluje nádherný obraz?
Intri (3490)|3.11.2007 13:22
Přesně tak.
Weslo (234)|5.11.2007 09:08
Intri:V tom případě ti tiše závidím takhle jednoduše bych to chtěl také vidět.
Ale dost OT.Co říkáte na možnost o které jsem se zmiňoval víše tzn. spojení člověka a stroje?
Myslím že je to o dost dosažitelnější než strojová umělá inteligence..
Intri (3490)|5.11.2007 09:28
No, nevím, jestli je to zrovna jednoduché... Ale určitě je to pravděpodobnější než si myslet, že život vdechuje nějaká nadpřirozená bytost, že je tělo samotné k ničemu.

Pokud jde o spojení člověk + stroj, nevidím důvod, proč ne...
Weslo (234)|5.11.2007 09:42
No neříkám že nějáká nadpřirozená bytost ale jenom fyzika a chemie to nebude..ale tělo samotné k ničemu je - to si lze ověřit třeba na lidech v kómatu(živí jsou ale žádný život nemají)

Ohledně toho spojování - jak myslíš že se to bude realizovat?Pěstování jednoduších a potom i složitějších tkání v biogeneteckých laboratořích?Dobrovolníci?Vězni odsouzení na smrt?
Intri (3490)|5.11.2007 09:53
Protože jim nefunguje mozek, to je snad zřejmé.

Co třeba pacienti? Postupné nahrazování vadných orgánů robotickými?
Weslo (234)|5.11.2007 10:10
pacientům v kómatu většinou mozek funguje - akorát nic nedělá viz tady
pokud umře mozek říká se tomu klinická smrt
[QUOTE]Co třeba pacienti? Postupné nahrazování vadných orgánů robotickými?[/QUOTE]
To už se děje v omezené míře teď - nicméně nějáký způsob jak vyměnit mozek zatím nevynalezli
Intri (3490)|5.11.2007 10:13
Psychická část mozku funguje, ale ta fyzická ne. Prostě není spojení mezi psychikou a fyzikou.

Jo, to chce čas, ale až to půjde, bude to sranda.;-)
Weslo (234)|5.11.2007 10:21
OT:Která část mozku je psychická?
Intri (3490)|5.11.2007 10:29
Asi tak celý mozek... Nejsem doktor, ale vím, že ubrat část mozku, ať už s jakoukoliv funkcí, přijdeš o kus psychiky. Těžko se to vysvětluje, nejsem učitel.