reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

U zvukové karty upřednostňujete kvalitu zvuku, nebo funkce (technologie) čipu?

Karel Polívka (1485)|4.11.2006 15:15
U zvukové karty upřednostňujete kvalitu zvuku, nebo funkce (technologie) čipu?
Frog (510)|4.11.2006 15:23
kvalita reprodukovaného zvuku je prvoradá. Vzorkovacia frekvencia, datovy tok, skreslenie, odstup signal/šum a pod. su podstatou kvalitnej karty. A ak na ich vylepšenie použije vyrobca nejaku technologiu tak mi je to v podstate jedno, a uprednostnim aj kartu bez nejakych komercne nazvaných technológií pokial kvalitou reprodukcie zaostava za inou, poprípade je chudobnejšia na porty ale to je vecou použitia.
boboco (1987)|4.11.2006 15:55
Nejlépe obojí. Byl jsem spokojen s SB Audigy 2 platinum, ale spíš jsem si vyhrál s funkcemi této karty než abych ocenil 96kHz/24bit... teď jsem spokojen i s integrovanou kartou:thumb
tgfh (2985)|4.11.2006 16:02
Zvolil jsem možnost Kvalita zvuku je pro mě hlavní. A tak to i je.
odb (505)|4.11.2006 17:09
Niesom žiadny audiofil, ktory postrehne kazdy nedostatok v kvalite, pre mna su skôr podstatnejsie I/O konektory zvukovky. To mi splnila SB Audigy 2 Platinum eX.
Konnor (278)|4.11.2006 22:39
hlavně ať to nešumí a nezatěžuje cpu ;)
Renus (85)|5.11.2006 18:02
[QUOTE=Karel Polívka]U zvukové karty upřednostňujete kvalitu zvuku, nebo funkce (technologie) čipu?[/QUOTE]


to je trochu nešťastně položená otázka:)
u zvukovky jde přece o výslednou kvalitu zvuku,jakým spůsobem se k tomu dobere mě nezajímá,nebo jen okrajově.
BlackFrog (563)|5.11.2006 18:21
samozrejme kvalita zvuku. ale nemam nejakej super sluch abych potreboval neco extra, takze mi staci integrovana karta.
eraser (0)|5.11.2006 18:22
Zrejme to bolo myslené napr. takto... zoberme si príklad staručký SB Live, ktorý priniesol EAX... takže, otázka stojí následovne: Dal by som prednosť karte s chipom, ktorý podporuje technológiu EAX, aby som si vychutnal zvukové efekty v hrách alebo inej zvukovke za tú istú cenu, no s ďaleko čistejším zvukom?

Samozrejmosťou však je, že v oboch prípadoch musím vlastniť pomerne kvalitné repráky, inak by som zvukovú kartu degradoval. ;)
Karel Polívka (1485)|5.11.2006 18:24
[QUOTE=eraser]Zrejme to bolo myslené napr. takto... zoberme si príklad staručký SB Live, ktorý priniesol EAX... takže, otázka stojí následovne: Dal by som prednosť karte s chipom, ktorý podporuje technológiu EAX, aby som si vychutnal zvukové efekty v hrách alebo inej zvukovke za tú istú cenu, no s ďaleko čistejším zvukom?[/QUOTE]
Ano... přesně tak.
tequilla (1015)|6.11.2006 10:02
[QUOTE=eraser]Zrejme to bolo myslené napr. takto... zoberme si príklad staručký SB Live, ktorý priniesol EAX... takže, otázka stojí následovne: Dal by som prednosť karte s chipom, ktorý podporuje technológiu EAX, aby som si vychutnal zvukové efekty v hrách alebo inej zvukovke za tú istú cenu, no s ďaleko čistejším zvukom?

Samozrejmosťou však je, že v oboch prípadoch musím vlastniť pomerne kvalitné repráky, inak by som zvukovú kartu degradoval. ;)[/QUOTE]

Ja jsem hluchej jako poleno a hraji na PC daleko vice hry nez posloucham hudbu, proto jsem zvolil SB Live 24-bit (integrovanej na desce).
eraser (0)|11.11.2006 20:20
Čo máš presne za dosku, keď je na nej SB Live 24-bit?
tequilla (1015)|12.11.2006 20:28
[QUOTE=eraser]Čo máš presne za dosku, keď je na nej SB Live 24-bit?[/QUOTE]

MSI K8N Platinum SLI, viz.:http://www.msi.com.tw/program/products/mainboard/mbd/pro_mbd_detail.php?UID=641.
Co jsem puvodne neusetril na vyssi cene desky, to jsem nakonec usetril na zvukovce :D a nemam v kompu dalsi prebytecnou kartu :idea.
eraser (0)|13.11.2006 14:16
Inak integrované zvukačky sú známe pre svoje zaťaženie CPU, aký máš pocit z integrovanej SB Live, osobne by som predpokladal, že i keď je integrovaná jej procesor dokáže odbremeniť CPU.
tequilla (1015)|13.11.2006 15:21
[QUOTE=eraser]Inak integrované zvukačky sú známe pre svoje zaťaženie CPU, aký máš pocit z integrovanej SB Live, osobne by som predpokladal, že i keď je integrovaná jej procesor dokáže odbremeniť CPU.[/QUOTE]

Vzdy, kdyz jsem mel nejakou desku s integrovanou zvukovkou, tak jsem jako prvni dal v BIOSu hodnotu "On-board sound" na "disable". Az ted jsem udelal vyjimku (ale jen kvuli te SB Live) a ciste podle meho subjektivniho pocitu neni CPU vytezovany vice, nez by bylo v pripade normalni SB Live karty do PCI slotu. Rekl bych, ze se u MSI integrace povedla (pokud nepocitam jediny minus, a to vystupy na predni panel - piny jsou na MB vlevo dole a clovek musi tahnout snuru pres celej case :( ).
wolf007 (653)|15.11.2006 12:19
od zacatku sveho pusobeni se drzim zvukovem od creative a jsem spokojen,zacinal jsem na sb pro 2.0 prosel si pres sb 16-awe32 -awe64-pci 128-sb live az po nynejsi audigy se a jsem spojen s kvalitou nemenil bych za jine,skousel jsem zvukovky od cmi nebo crystal od pine ale kvalita neodpovidala ...jinak slusne kvalitni ac97 mam na mb qdi advance 10b s370 dokonce ma reprodukci basu v lepsi kvalite nez cmi 8738
Magnatt (145)|8.7.2008 13:34
Prvořadě kvalitu, ale je též dobré když k tomu podporuje i nějakou technologii, takže preferuji kombinaci obojího s důrazem na kvalitu.
dEvilPS3 (50)|26.7.2009 19:37
je to tezka otazka, nejradsi oboji :) vybral jsem si Xfi Fatal1ty, protoze ma jak dobry technologie (EAX na hry) tak dobrej zvuk :) Primarne jsem si bral zvukovku na hry, takze pro mel bylo dulezity spis EAX atp, ale kvalitni zvuk musi mit taky :)
dEvilPS3 (50)|26.7.2009 19:41
[quote=tequilla;15364]Vzdy, kdyz jsem mel nejakou desku s integrovanou zvukovkou, tak jsem jako prvni dal v BIOSu hodnotu "On-board sound" na "disable". Az ted jsem udelal vyjimku (ale jen kvuli te SB Live) a ciste podle meho subjektivniho pocitu neni CPU vytezovany vice, nez by bylo v pripade normalni SB Live karty do PCI slotu. Rekl bych, ze se u MSI integrace povedla (pokud nepocitam jediny minus, a to vystupy na predni panel - piny jsou na MB vlevo dole a clovek musi tahnout snuru pres celej case :( ).[/quote]

ono zalezi na tom jaka je ta karta, vetsina levnych dedikovanejch karet procesoru PC moc praci neulehci, nedokazi treba hardwareove dekodovat dolby digital, ale nepotrebuji k nemu program, umi to ovladacema, ale pouzivaji poprad vykon CPU. Az ty drazsi karty maji takovy procesor, co uz nevyuziva CPU, ale jede na svem DSP a vse potrebne (EAX, DD atd) dekoduje a enkoduje na tom svem procesorua tim procesor PC ulehcuje.
Cibi15 (10)|31.8.2009 21:01
Ja som si vybral Asus XI-FI Sonar 7.1 a myslim ze to bola dobra volba,ktora splna obe funkcie.hlavne cistu kvalitu zvuku a v dalsom rade funkcie.
Fox_25 (613)|17.7.2012 02:00
Samozřejmě kvalitu a proto jsem si idiot koupil plnohodnotnou XFi. Má SB460 verze má zvuk snad horší než audigy co jsem měl dříve. Ještě že digi výstup je OK, ten nemá co mrvit a s externím dacanem je to samozřejmě OK.
synesthesia (1)|19.11.2012 21:25
Sice už je to poměrně starší anketa, ale otázka nestárne. U zvukovky samozřejmě dávám přednost kvalitě zvuku, protože pokud nejsou dobré základy, ani dostavba je nezlepší.
Za celý svůj digitální život jsem vyzkoušel spoustu zvukovek. Přes kutilskou mono "zvukovku" připojenou ještě ke stařičké 286 přes LPT port, Creative Sound Blaster 16, levnou a hroznou Pine, první integrovaný zvukovky (které hrály hůř, než audio-kazety), Creative Sound Blaster Live!, integrované hrůzy od Realteku až po dnešní Asus Xonar DX, jejího čistého a detailního zvuku se nemohu, ani po více jak 2 rocích nabažit. U notebooku používám též Asus avšak Xonar U3, která sice víc šumí než její větší bratříček, nicméně oproti integrovanému Realteku je to jako smetana oproti odstředěnému mléku. Měl jsem též možnost vyzkoušet rozdíl mezi novými zvukovkami od Creative a právě zvukovkami od Asusu a jednoznačně musím říct, že Creative zvuk ničí, sice reklama se snaží všechny přesvědčit, že jejich nejnovější technologie zvuk vylepšují, ale při poslechu na kvalitní aparatuře, se vám basy a hlavně středy přestanou líbit, protože s originální nahrávkou mají pramálo společného. (Chápu sice, že lidí s opravdu vytříbeným, hudebním sluchem je jako máku a že většině jde na PC spíše o uspokojení vizuální než sluchové - proto se stále vyrábí integrované zvukovky v kvalitě podobné rádiu do vany. Každopádně není nad větší extázi, jako je oblíbená hudba reprodukovaná v brilantní kvalitě za přiměřenou cenu. :-) )
Takže jednoznačně kvalita před funkcemi! ;-)
Noedar (258)|24.8.2013 12:30
Creative XFi je zvukovy omyl! hra to dost horzne, hlavne pi zapnuti ich specialnych funkcii na vylepsenie zvuku, nehovorim o technickych problemoch, ktore som s touto kartou mal. Creative uz nikdy viac nekupujem, jedine, coho by mi bolo pri novej zvukovke luto je,ze pravdepodobne nebude mat pohodlny predny panel, kedze uz nemienim vyhodit za zvukovu kartu 200e, takze moje sluchadla http://www.alza.sk/sennheiser-hd-598-d238188.htm#popis su tymto paskvilom degradovane!
Architect (232)|10.4.2014 19:23
U zvukovky upřednostňuji zvuk. každopádně nezačíná to, ani nekončí samotným hardwarem, že ;). Ale, abych to zkrátil, po dlouhé době jsem si pořídil externí zvukovku Focusrite Scarlett 2i2 a investice nelituji. Na moje hudební vyžití je to až, až. Sluchátka k tomu mám pořízeny Beyery DT 990 PRO a docela jsem si na ně zvykl, i když po delší době poslechu mě začínají tlačit a jsem rád, že je mohu sundat.

Jinak, nerad bych se pouštěl do vyostřené diskuze, ale Creative X-Fi Platinum jsem dlouuuhou dobu měl a musím přiznat, že jsem byl docela spokojen se základním nastavením (bez různých udělátek) se zvukem. Tyto karty jsou podle mě docela legendou a dají se vyumělkovat všemožným i nemožným způsobem, viz. například hotrodding-the-x-fi-a-laymans-guide-no-56k...
bastlir (328)|12.4.2014 00:50
Nechci brát fandům PC nadšení, ale pokud nejsi zrovna hudební skladatel, tak v podstatě stačí na MB integrovaná zvukovka. Ať totiž máš jakákoliv sluchátka, jsou to pořád jen sluchátka a s pořádným poslechem muziky to nemá nic společného. Pokud snad někdo pochybuje, měl by si sednout do předváděcího studia, kde mají víc jak 4 reprobedny.
Fox_25 (613)|12.4.2014 11:35
Zrovna sluchátka bych nezatracoval, ač mám na ně také svůj názor. Slyšel jsem nějaká lepší sluchátka za cca 9000 na hodně dobrém sluchátkovém zesilovači a musím říci že zvuk mého sterea se tomu teprve kvalitou začíná přibližovat. Ale je jasné že ten akustický tlak který dovedou vytvořit basové měniče sluchátka už nenasimulují.
Jen nesouhlasím s tím že stačí integrovaná zvukovka, už na sluchátkách za 2000-4000 se dá poměrně dost dobře rozeznat nekvalitní a slušně hrající zvukovka.
bastlir (328)|12.4.2014 11:45
[QUOTE=Fox_25;555407]Zrovna sluchátka bych nezatracoval, ač mám na ně také svůj názor. Slyšel jsem nějaká lepší sluchátka za cca 9000 na hodně dobrém sluchátkovém zesilovači a musím říci že zvuk mého sterea se tomu teprve kvalitou začíná přibližovat. Ale je jasné že ten akustický tlak který dovedou vytvořit basové měniče sluchátka už nenasimulují.
Jen nesouhlasím s tím že stačí integrovaná zvukovka, už na sluchátkách za 2000-4000 se dá poměrně dost dobře rozeznat nekvalitní a slušně hrající zvukovka.[/QUOTE]
Sluchátka samozřejmě nezatracuji, protože mají svůj technický význam. Nicméně uhodil jsi hřebíček na hlavičku - STEREO. Chápu nadšence, kteří na svém fáru musí mít chromovanou koncovku na výfuku, a tedy na PC zvukovku se zlatými konektory se sluchátky za x-litrů, ale já se na to dívám trochu (neříkám, že pro někoho lépe) praktičtěji. Snad proto, že muziku z PC neposlouchám, pokud to zrovna není HTPC s AVR.
Fox_25 (613)|12.4.2014 17:31
Tak ono jde o to že pokud se pachtím za co nejvěrnějším zvukem, nic jiného než stereo pro mě nemá smysl.

Já muziku poslouchám výhradně z PC, přes SPDIF(XFi) jde signál do HS DAC který je osazen oz LM 49990, dále předzesilovač, pak dual mono koncák a nakonec velké uzavřené regálové třípásmovky. Vše až na repro je DIY a zatím jsem neslyšel žádnou dostupnější komerci která by se tomu vyrovnala. Akorát si člověk potom připadá jako magor, nikdo nechce věřit že jde slyšet rozdíl mezi flac/MP3 320kbps.

Tak to je to zase pro mě nejpraktičtější, všechna hudba je na disku snadno přístupná. Nedovedu si představit mít ani polovinu mé klasiky na CD nebo jiném nosiči. Ale přemýšlím nad gramofonem, pár vybraných věcí bych si rád takto poslechl.
Matherdet (955)|12.4.2014 17:39
[QUOTE=Fox_25;555419]Ale přemýšlím nad gramofonem, pár vybraných věcí bych si rád takto poslechl.[/QUOTE]

Nejlepší věc... Občas si zajdu poslechnout ke kamarádovi nějaký jazz a starý pop co nasbírali jeho rodiče :D
kevin00 (10238)|12.4.2014 18:13
Zkus si někde sehnat staré ska, soul, reggea ... :)
Georginek (2957)|12.4.2014 19:39
Kvalita zvuku, me naprosto nezajima. Na ty hruzy, co ty umelci skladaji to staci. IMHO staci, ze clovek vyhodi kazdy 3 roky za CPU 5ku, za desku 4ku, za grafarnu 10ku, za RAMky 2ku, pripadne jeste chladic....... natoz este kupovat predrazenou zvukovku, kdyz ma doma Geniusy v analogu - muj pripad - takze to mas dalsich 20 litru aspon za "prumerne bedynky k PC"
:D

By me zajimalo, kolik z tech lidi, co kliklo na kvalitu zvuku "nahore" ma dedikovanou zvukovku ( ale ne zadny svinstvo za 3litry jako Xonar,ci Creative ), ale poradnou zvukovku a poradne bedny a tudiz ekvivalentne drahe........

Realtek a Genius mi staci, sluchatka mam Roccat - na obcasne nocni hrani, a kdyz si holt chci uzit zvuk, pustim si film na Onkyo HT-S4505 a i tech 15 litru me trhalo kapsu ( a pro me jako naprostyho audio neznalce je zvuk paradni,treba DTS )- jenze tam zas ocekavam, ze nejakej ten rok poslapou....

Jo, na gramofonu bych si pustil akorat tak Dalibora Jandu, Pilarku, pripadne Cimrmana, Maxipsa Fika ci Smouly. :D
Matherdet (955)|13.4.2014 00:55
Mě dostal v istylu Beoplay A9 :inlove (a taky se mi líbil Magnat Quantum 1009) jinak Ska a Reggae... kde to žiješ ? :D toto není Jamaica