reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Malý mod casu

OblakavLese (47)|16.10.2008 08:52
Přemýšlel jsem, jak si ještě ještě ztišit počítač, nejlépe nějak zajímavě, a tak mě napadlo překopat celou koncepci proudění vzduchu v case. Návrh mám, ale nevím jestli a jak dobře by to fungovalo a rád bych znal vaše názory.

Obrazek je ilustrační, takže větráku na CPU si nevšímejte. V podstatě chci překlopit celou case a překlopit zdroj. Chci aby vzduch byl nasáván spodním 120mm a vyfukován dvouma dalšíma větrákama(s nízkýma otáčkama). To černé bude taková přepážka, která tam bude jako lepší izolace hluku, mám totiž perforovanou case. Plánuji taky přidat nějaký odhlučňovací materiál a rád bych věděl, jestli např. tento http://www.gumex.cz/zbozi/0576250.jpg nemůže vadit proudění vzduchu.

Vypadá to hodně hardcore ja vím, ale stejně plánuji v budoucnu novou case, takže aspoň něco vyzkouším :)
navrh.jpg
johny__g (6387)|16.10.2008 09:24
Fungovat by to mohlo, ale trošku bych to upravil. Na CPU by bylo nejlepší dát nějaký heatpipe chladič a k němu windtunel přímo na ten 120 mm větrák v zadní stěně. Přímo na CPU bu pak větrák možná být nemusel.
Ten materiál nevím nevím, je to asi jen molitan, takže trošku utlumí vyšší frekvence ale nebude to nic moc. Je lehký, na tlumení zvuku (všech frekvencí) potřebuješ něco těžkého.
xstreetfighter (453)|16.10.2008 09:27
zdarec, tak se ti na to divam a moc se mi to teda nezda, hlavne moc nechapu, proc chces pretocit tu desku...to ti snad v nicem nepomuze, jestli chces dat zdroj dolu, tak to klidne muzes udelat i bez toho, akorat teda ta tvoje case je na to docela mala, ale kdyz se chce, vsechno jde. Uvazoval jsi u toho rozumne, Jiste si se snazil napodobit komin, ale uvazuj, ze spodni intake fany budou byt mit spatne dodavan vzduch, urcite tam budes mit nejaky nozicky, ale to nestaci, protoze, a ted budu perfekcionista, vzduch neni homogenni smes a pascaluv zakon plati jen do urcite miry, proto tlak na vrchnich outtake ventilatorech bude vetsi nez na tech intake. jednoduse receno, budou mit proste docela malo vzduchu. navic ti budou nasavat prach, pokud case nebude nekde "vysoko". budes to muset vyresit nejakym proti prachovym mechanismem pred vetrackama a to ti jeste vic snizi jejich vykon. Idealne by to melo byt tak, ze intake ventilatory by mely do case tlacit vice vzduchu nez outtake je schopen odevzdat do prostredi, tzn, přetlak. navic tam ten tvuj vetrak pod tim zdrojem je uplne k nicemu. vic skody jak uzitku. Zaver? Desku pretacet je zbytecne, jestli je to kvuli tomu acceleru tak to se da vyresit jinak a mnohem sofistikovaneji, zdroj dole OK. podivej se na foru na toto, to by ti mohlo pomoct [HTML]https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=4215[/HTML] nebo pokud mas rad fyziku a fyzikalu tak [HTML]http://www.umbel.xf.cz/cooling/cooling.htm[/HTML]
OblakavLese (47)|16.10.2008 09:42
xstreetfighter: dík za vyčerpávající názor :) Ten model komínu bych chtěl mít proto, páč ty větráky chci mít prakticky na nejnižších otáčkách, takže vzduch bude muset cestovat víceméně sám, takže ani nevidím problém v nedostatku vzduchu pod skříní. Je mi jasné, že budou hodně obětované teploty, ale ty jsou u mého počítače dobré, takže to přežiji. Ještě taková drobnost, HDD mám v boxu a při této koncepci nevím kam s ním a jediné místo je vedle spodního větráku, uchladit ho nebude problem, páč teď je pod grafikou.
Jak jsem psal, on to bude vlastně test, nic co by bylo trvale, mě totiž hodně baví se v PC hrabat, takže asi tak.
xstreetfighter (453)|16.10.2008 09:48
a proc to teda vubec delas kdyz ti nejde o teploty? Ale jestli jde o test...no me to vlastne muze byt jedno
mstejska (2912)|16.10.2008 09:57
Neni mi jasne to sani zespodu casu (ta sipecka). Pokud to bude sat pres dno skrine, tak to bude nasavat bo**el a prach a pokud tam das prachovy filtr tak se asi brzo ucpe. Popremyslej nad tim.
OblakavLese (47)|16.10.2008 10:04
Prach nebude až tak moc velký problém, protože mám case na dřevě, takže není na koberci a prach se tam neusazuje, ale přesto bych tam dal filtr. Cílem této úpravy je zkusit jak moc se to ztiší a hlavně je to z nudy, takže to ani víceméně smysl nemá :D
xstreetfighter (453)|16.10.2008 10:10
tak hodne stesti
Deee-aN (3834)|16.10.2008 10:35
Mám trošku něco na ten způsob. Ke grafice nasávám zespodu. Koukni na tohle post 305-317. Už to není úplně aktuální, ale třeba tam najdeš nějakou inspiraci. Filtr vybouchávám po 1-2 týdnech.
Marty363 (115)|16.10.2008 16:37
no dle mého názoru je nejlepší mít v levé bočnici jeden obrovský FAN(250×250mm) a nechat vzduch aď uniká zdrojem(který by teoreticky v tomto případě nepotřeboval vlastní větrák) a pod VGA(vzláště když máte acceleroS1/2 mohlo by to být velice funkční) a nebo 2×120/140FAN dole v bočnici kterou bych ještě zpevnil (třeba alu profilama) kvůli vybracím
ta komínová koncepce je prostě NEJ!
http://www.alza.cz/ventilator-primecooler-pc-l25030l12s-d88580.htm
teď mě ještě napadlo že kdyby to tomu zdroji nestačilo(protože při nižších otáčkach nebude tak účiny) dát do zdroje Noctua NF-S12-800 (těch 8db jde přežít)
OblakavLese (47)|16.10.2008 17:03
Marty363: zajímavý nápad, ale ta bočnice s tím 250mm ventilátorem by se blbě vyztužovala, ale hlavně ikdyž by to byl jediný ventilátor v celém PC, tak disk v boxu bude dělat největší hluk, ale i tak nad tím popřemýšlím, dík.
Marty363 (115)|16.10.2008 17:43
no jak se to vezme jasně že HDD a mechanika sou hlučné ale v noci když stahuješ mechanika nic nedělá a HDD jen sem tam "zažbleptá" takže mě ruší jen zdroj (mám oddělanou bočnici, Freezer jede pasivně a VGA je totálně neslyšná) ale už bych rád konečně te komp "zavřel" tak taky přemýšlím jak chladit co nejvíc potichu

jen k uchycení toho VĚTRÁKU mrkni na toto
http://www.alza.cz/Galery/ShowImage.asp?iditem=96144&fd=f3&cd=CC009q
tam ta vyndávaci "konstrukce" se mi líbý
to by nebylo složité na výrob, jen udělat díru do bočnice dát tam takovou tu mříku k kulatýmy otvory, která aj zadržuje prach ;)
OblakavLese (47)|18.10.2008 21:09
Tak už mám spůli hotovo, díry vyřezané, case obrácena. Ztišovací materiál bude až ve čtvrtek, páč v Gumexu neměli vůbec nic, co by se mě hodilo, tak sem musel u nich objednat a nakonec budu mít 20mm desky, nevím jak to tam dám, ale aspoň bude sranda :D Narazil jsem však na problém, zdroj nemám jak uchytit, po obrácení žádná z děr nesedí tak, aby se to dalo uchytit. No asi budu muset vzít vrták udělat díry a dát tam samořezné šroubky. Ta noctua je tam provizorně, budu ji dávat do zdroje. Jak je vidět na druhém obrázku, tak disk je tam hodně natěsno a nevím co s ním udělám až tam dám ten ztišovací materiál, no vidím to na hardcore suspension uchycení :runaway

Celkově tedy 6h práce s přímou bruskou, ale PC je o krapet tišší, hluk zdroje trochu ustoupil do pozadí, takže supr :thumb
P1010012.JPG P1010015.JPG
ICEBOSS (3435)|21.10.2008 17:48
v podstate z toho delas antec :-D. doufam, ze to PC nebude lezet v prachu na zemi, ale na stole :-)
OblakavLese (47)|22.10.2008 09:29
[QUOTE=ICEBOSS;172295]v podstate z toho delas antec :-D. doufam, ze to PC nebude lezet v prachu na zemi, ale na stole :-)[/QUOTE]

Leží na stole (druhý obrázek), už tam mám prachové filtry a noctuu ve zdroji a HD 4850 a accelerem. Krom toho, že se mi zbláznil celý CCC a visty se nechtěly nabootovat, to proběhlo v pořádku. Teploty jsem neměl čas moc měřit, ale zatím to vypadá špatně, teplo se neodvadí od grafiky dost rychle, za vinu bude to, že to ještě není celé uzavřené, takže horní outtake bere vzduch z okolí a ne od grafiky.
Teploty můžu srovna ze spolubydlícím, který má to samé, ale v Nexus Clodius, zcela pasivně grafiku a procák a má 2 ventilátory, zdroj a outtake a mu to chladí v pohodě. Až to otestuju, tak dodám čísla.

P.S. nevíte někdo kde bych sehnal kusy gumy, tak 3cm tlusté, potřeboval bych udělat nožičky, knížky jsou jen provizorní řešení :)
Deee-aN (3834)|22.10.2008 09:48
[quote=OblakavLese;172580]
P.S. nevíte někdo kde bych sehnal kusy gumy, tak 3cm tlusté, potřeboval bych udělat nožičky, knížky jsou jen provizorní řešení :)[/quote]
V OBI, v nábytkářském oddělení. Dřív se to dávalo na DIY reprobedny. Rychle jsem to vyfotil (jsou pěkně zaprasený...). Moje jsou cca 2,5 cm vysoké, takže jsem musel přidat podložky, ale mají i vyšší.
gumy.JPG
OblakavLese (47)|22.10.2008 10:03
[QUOTE=deeean;172585]V OBI, v nábytkářském oddělení. Dřív se to dávalo na DIY reprobedny. Rychle jsem to vyfotil (jsou pěkně zaprasený...). Moje jsou cca 2,5 cm vysoké, takže jsem musel přidat podložky, ale mají i vyšší.[/QUOTE]

Díky moc, hned tam skočím, až budu mít čas, škoda že ti nemůžu dát reputační bod, pořád mi to hlásí, že mám ohodnotit jiné uživatele, ty už jsem ohodnotil tak 3.
pas!k (3765)|22.10.2008 10:16
Az jich ohodnotis 10 tak zase muzes dat bod tomu ktery byl ohodnocen pred temi 10 ostatnimi :)
Deee-aN (3834)|23.10.2008 13:43
Pánové, koukněte na Silverstone Raven. Zdá se, že to výrobcům skříní začíná docházet. Jedinou vadu, kterou bych našel, je to, že si na to člověk nic nepoloží. Jo, a ještě cena...
skawagon (104)|23.10.2008 14:07
Ten Sliverstone na to jde ještě jinak... Ale tohle mi přijde takové jistější;)
OblakavLese (47)|31.10.2008 23:27
Tak už mám většinu úprav hotovou. Byla to děsná piplačka, jsem levý, a proto to vypadá děsně. Fotky postnu až budu mít více času. Co se týče zkušeností, tak disk je stále nejhlasitější, ale počítač je tak tichý, že je slyšet pulzní nabíječka od nokie :D Teploty jsou však problém, když mám v systému jen 140mm na CPU, tak jsou teploty v klidu CPU 31 GPU 66, takže teplý vzduch není moc odbře odváděn s 140mm odvodem to je CPU 24 GPU 46.

P.S. potřeboval bych malou pomoc, hledám konektor na obrázku první z leva. Je v Zalman ZM-MFC2 a nikde ho nemůžu najít. Normální PC konektory mají rozteč 2.54mm, tento má 2mm.
P1010013.JPG
Deee-aN (3834)|1.11.2008 00:12
Abychom se ujistili, že se bavíme o tom samém. Vidíš ho někde na obrázku? (převzato z https://www.svethardware.cz/recenze-test-deviti-multifunkcnich-panelu/22178-9)
15.3026.jpg
OblakavLese (47)|1.11.2008 07:41
jj propojuje ty dvě hlavní PCB. Uvažuji totiž ten displej vyvest někde, kde na něj uvidím, takže potřebuji si udělat vlastní kabel s konektorama.
Salamander (6177)|1.11.2008 07:43
a nestacilo by Ti ten stavajici prodlouzit ?
Jestli mas kleste, drat a pajku, tak by to nemel byt problem, ne ?
Deee-aN (3834)|1.11.2008 07:57
Nebo se zeptej někde, kde opravují elektroniku. Třeba jim nějakej zbyl a za drobný obnos ti ho prodaj.
OblakavLese (47)|1.11.2008 17:45
problém je v tom, že do toho stávajícího se mi nechce moc drbat kvůli záruce a v GM nic podobného nevedou, tak potřebuji vědět, jestli je takový konektor použit ješte v jiných zařízeních, protože pokud je to specialitka Zalmanu, tak nemá moc cenu chodit po těch opravnách.
OblakavLese (47)|2.11.2008 20:29
Takže mám to pořádně otestováno a došel jsem k finálnímu závěru. Tento komínový systém je pro chlazení grafické karty nevhodný, takže veškeré skříně s otočeným designem jsou špatné. Důvod je ten, že tok vzduchu ze spodku skříně nemá jak procházet přes žebra GK, ani když jsem přiložil 140mm větrák na Accelero, tak to teplotám v burnu nepomohlo. když jsem otočil case a dal 140mm aby foukal přes žebra, tak rozdíl oproti převrácenému je kolem 10C, což je opravdu hodně, jediný problém při tom byl odvod vzduchu od CPU. Takže GK není v komínovém systému dobře chlazená, procesoru to nevadí a otočený zdroj si taky nestěžuje, celkově tedy sklamání.

Abych to shrnul, tak ideální case by byl case s co nejmíň dírama, prostě dobře utěsněný a pevný. Zdroj na spodku s nasáváním z pod casu a deska s CPU a GK v normálním rozpoložení a outtake fan.
P1010016.JPG