reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Poraďte router (Gb, WiFi,..)

Aigor (201)|17.10.2008 14:13
v této oblasti se moc neorientuju, takže jdu s prosbou o radu...

Budu zavádět internet do rodinného domku, cca 2 patra, 2 bytové jednotky + zahrada kolem 800m2.
Internet půjde od poskytovatele po WiFi (anténa na budově). Vnitřní rozvody po metalice + výhledově něco na pokrytí zahrady kvůli NB (druhá anténa ?)
Potřebuju hlavně trochu použitelný firewall - možnost definice více pravidel.

Uvažoval jsem i o podpoře Web kamerky, pokud by šlo řešit např. sledování objektu s možností kontroly přes internet (bez zapnutého PC).

Ideální by byla i podpora nějakého toho stahování na pozadí třeba na připojený disk/flash po USB, ale to už není podmínkou.

Cenová představa je asi do 3k, nějaké tipy :notsure
Logout (4018)|17.10.2008 18:25
Hmmm, bejt tebou koupim wifi router a gigabitovej switch zvlášť. Nkovej standard neni schválenej, případnej upgrade tak vyjde levnějc, budeš mít víc portů (router by měl čtyři, switch nejmíň osm)...
Aigor (201)|18.10.2008 09:40
Hmm, Gbit switch mám jeden bezprizorní na stole, ale s portama problém nebude. V první fázi tam budou zapojeny jenom 3 PC. Jen ten router nejsem schopný vybrat...
Logout (4018)|19.10.2008 00:41
No, porty Ti dojdou v okamžiku, kdy se rozhodneš, že po bytě různě uděláš zásuvky....
No a router - nějakej linksys, sou osvědčený.
Pokud si chceš hrát víác firewallem atd., tak bych doporučil nějaký alternativní firmware - tam můžeš
konfigurovat přímo linuxovej firewall, shaper atd.... Dobrý zkušenosti mam s dd-wrtem, pro hardcore
uživatele linuxu je asi nejlepší openwrt.
Aigor (201)|19.10.2008 10:31
jj, doma to mám tak tak udělaný (zásuvky). Co se týká routeru, tak doma mám nějaký SMC a spokojenost, největší omezení je v tom, že umí jen 8 pravidel FW, což je zoufale málo. Vím že některý mají dynamickou tabulku podle volné paměti, ale zjistit tuto informaci od výrobce/prodejce je nemožné, proto hledám na fóru.
Základy jako omezení provozu podle hodin, filtrování MAC a podobné mají snad všechny, to neřeším.
Alternativní firmware přece taky nejde použít kdekoliv (?), a taky tohle nepatří zrovna do parametrů které e-shopy uvádí.
S wifi jsem analfabet, takže co jsem pochopil z info na e-shopech, dvě antény neznamenají 2 wifi připojení, ale jen lepší pokrytí. Existuje tedy router do kterého připojít anténu providera a zároveň druhou pro pokrytí domu ?
hippouss (246)|19.10.2008 12:36
tak net z anteny ze strechy svedes kabelem do routeru (nebo pres tu elektriku jestli to mas svedeny tak) a na kterej si pak pichnes PC pres kabel na pevno plus si pak nastavis wifi na routeru na dalsi sireni signalu po baraku
mstejska (2912)|19.10.2008 13:33
Pokud uz nemas ten domek postaveny, tak vsude dej hady. (husi krky) Mam me natazene ve skoro kazde mistnosti kolem dokola. Pak se tahaji dobre jakekoli kabely.
Aigor (201)|19.10.2008 15:13
[QUOTE=hippouss;171277]tak net z anteny ze strechy svedes kabelem do routeru (nebo pres tu elektriku jestli to mas svedeny tak) a na kterej si pak pichnes PC pres kabel na pevno plus si pak nastavis wifi na routeru na dalsi sireni signalu po baraku[/QUOTE]

Rozumim tomu spravne tak, ze antena providera bude jedine pripojene Wifi do routeru, takze bude slouzit na prijem WAN a zaroven vysilani LAN po baraku :notsure
hippouss (246)|19.10.2008 16:09
jj tak, WAN od providera do routeru a dal po LANu pccka a na routeru nastavis svoji vlastni WiFi sit pro pokryti baraku, takze az bdues s NB na zahrade na lehatku tak se budes pripojovat k netu pres router takze bude slouzit jako brana
Aigor (201)|19.10.2008 17:22
Aha, tak to je celkem dulezity detail, ktery jsem doted nevedel. Takze diky za objasneni.
Ted bych jeste uvital nejaky ten tip na konkretni router.
Tosuja (107)|22.10.2008 13:10
Aby to bylo korektni, potrebujes 2 radia - jedno na prijem od poskytovatele, druhe pro notas. A tady zacina tvoje smula, protoze takove routery normalne nejsou. Ale poskytovatele obvykle dodavaji i Wifi klienta, tzn. neco, co prijme WIFI signal a ty ho doma pripojis obycejnym ethernetovym kabelem a nic nekonfigurujes. Poskytovatel, ktery to dela jinak je potencialni sebevrah, protoze ho nejspis budou permanentne otravovat zakaznici, kteri si sami rozdrbali konfiguraci...

Pokud to je tvoje situace, tak ti staci obycejny bezdratovy router, protoze potrebujes vlastnimi silami pokryt pouze zahradu. Pokud budes opravdu resit i pripojeni od poskytovatele, doporucil bych Routerboard, pripadne Alix, coz znamena pristup "udelej si sam" - vyberes si desku, radiokarty, krabici, napajeni a software, slozis, nainstalujes, nakonfigurujes. Cena takoveho reseni by byla spis 4 nez 3 tisice.
Aigor (201)|22.10.2008 13:31
Tosuja: díky, už se v tom začínám orientovat. Špatná zpráva je pro mě to, že musím přijmout řešení od providera. Takto to mám řešeno doma a myslel jsem si, že se vyhnu použití další OEM krabičky bez značky a nálepky za 1.500,-
Alix znám (tedy vím o co jde), ale do toho se pouštět nebudu. Takže k anténě providera dám něco z tohoto, nebo tohoto výběru a na rozvedení po domě, WiFi po zahradě a vlastní nastavení firewallu si koupím de-facto druhý router?
hippouss (246)|23.10.2008 12:44
A jaky je reseni od providera teda? Co vsechno ti poskytnul pripadne prodal (antenu,wifi klienta)?

Z toho budes vychazet co vsehno jeste dokoupit...
Aigor (201)|23.10.2008 12:56
Provider si za 3000 namontuje antenu a da mi noname krabicku s jednim LAN portem. Tak zni nabidka, pricemz asi polovina ceny je udajne za tu krabicku. Neumim to popsat, neco podobneho mam doma a je to plastova krabicka velikosti asi CD, bez popisu a bez oznaceni vyrobce. Z jedne strany tam jde antena a napajeni, z druhe zasuvka na Eth.
Proto za ty penize chci koupit radeji neco konkretniho.

Druhy router (s WiFi) bude slouzit jako firewall a prokryti okoli domu. Kvuli absenci info to vidim zatim na pokusne nakupy + vraceni do 14 dnu i kdyz me to vytaci. Zatim zadny prodejce mi nebyl schopny sdelit parametry firewallu, ani predvest na prodejne.
Tosuja (107)|27.10.2008 16:42
skoro bych si tipl, ze to v noname krabicce bude Routerboard, pripadne wispStation, nanoStation. Dva roky zpet jsem delal pro jednoho mensiho svycarskeho poskytovatele internetu a tam jsme na stozary valili WRAPy (nebo desky z Linksysu WRT54GS) ve vodotesnych krabicich. Vypada to zvenci podobne - zadne popisky, jenom kabely. Neprekvapilo by mne, kdyby to bylo tady podobne. Necekam, ze by tam dali nejaky tezky noname, protoze zakaznik stejne zaplati plnou cenu zarizeni a navic se aspon trosku znackova a overena vec nebude tak kazit, tj. nebude potreba tak moc dusit techniky jezdenim po kraji.
Tosuja (107)|27.10.2008 16:44
[QUOTE=Aigor;172937]Druhy router (s WiFi) bude slouzit jako firewall a prokryti okoli domu. Kvuli absenci info to vidim zatim na pokusne nakupy + vraceni do 14 dnu i kdyz me to vytaci. Zatim zadny prodejce mi nebyl schopny sdelit parametry firewallu, ani predvest na prodejne.[/QUOTE]

No a co od toho firewallu potrebujes tak specialniho? Blokovat vsechen prichozi provoz + nejaky port-forward zvladne snad kdeco, i kdyz ja bych ze zvyku sel do Linksysu, pripadne Asusu.
Aigor (201)|27.10.2008 17:51
[QUOTE=Tosuja;174464]No a co od toho firewallu potrebujes tak specialniho? Blokovat vsechen prichozi provoz + nejaky port-forward zvladne snad kdeco, i kdyz ja bych ze zvyku sel do Linksysu, pripadne Asusu.[/QUOTE]

Specialniho vubec nic, jen moznost nastavit si dostatek pravidel. Doma mam SMC a s 8 radky FW jsem tak akorat. V tom RD bude nekolik siti, takze napr. chci jeden PC s neomezenym provozem, dalsi pouze na postu (PO3, SMTP) a WEB (80,443,53) a v teto chvili mam 6 radku obsazenych. Pokud pridam do pozadavku jeste FTP, tak mam plny firewall jen se dvema PC.

Abych predesel chytrym radam typu k cemu omezovat odchozi provoz, tak mam nekolik duvodu. Za prve snaha o omezeni ruznych stahovatek, kecalku a dalsi haveti a za druhe BFU uzivatel, kteremu bud nemuzu instalovat FW, nebo to nema smysl - protoze nevi co ho to "otravuje".
V dalsich bytovych jednotkach jsou najemnici kteri si reknou, ze chteji pustit na PC vsechno, nebo si budou chtit provoz omezit, napr. kvuli detem, aby u toho nesedeli celou noc, apod.
Aigor (201)|3.11.2008 08:09
Tak jen mensi aktualizace. Nakonec jsem sel do Zyxelu P334, ktery slibuje snad vsechny moznosti fitrovani a nastaveni, vcetne casovych intervalu. Navic za vybornou cenu.

Bohuzel az po zapnuti jsem zjistil, ze tohle vsechno plati pouze jako JEDINE nastaveni globalne pro celou sit :mistake :stupid
Tak vaham, jestli mam router poslat zpet prodejci, nebo to nema smysl a nic podobneho v tomto segmentu neexistuje :(