reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: Problém s diskem PATA

Neregistrovaný (0)|18.10.2008 19:42
Jméno tazatele: patapon

Znění dotazu:
Zdravím, mám celkem problém s mým pevným diskem PATA. Používal jsem ho neustále, ale nyní ho potřebuji dostat do jiného pc. Používal jsem ho jako druhý disk na dokumenty a nyní chci, aby splňoval stejný účel, ale jemu se moc nechce. Vypadá to nejspíš tak, že moje motherboard nebere tento typ disku. Mám pc se základní deskou od Intelu a v něm disk SATA s OS. Beží v pohodě. Když ale přidám už zmiňovaný druhý disk, tak se pc nechce nabootovat. Přidávám specifikace a doufám, že se najde nějaká dobrá duše která mi poradí, jak to vyřešit.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Základní deska PC: Intel Sorento D945GNT
Pevný disk s OS: Western Digital WD3200 SATA HDD
Pevný disk který chci do PC dostat: Western Digital WD1200 EIDE (PATA) HDD
Můžu přidat podrobnější specifikace pokud budou třeba...
r34ktor (7477)|18.10.2008 19:55
Vidí BIOS korektně přidaný PATA disk?
Nastavil jsi správně pořadí zařízení, ze kterých se zavádí systém?
odb (505)|18.10.2008 20:59
S tymto som sa uz niekolko krat stretol u MB Intel a ich BIOSov.

Teoria : Vojdeš do BIOSu (klavesa F2 pri štarte) ->Boot -> Hard Disk Drives ->šípkami sa nastavíš na disk, z ktorého chceš bootvať, stlačíš ENTER a je to (takto to tvrdí príručka od Intelu).

Prax : V praxi sa mi to nikdy nepodarilo (potreboval som to nastaviť asi 2x na doske D945GCNL, tuším, že aj na G31PR), pripojil som PATA HDD k systemovemu SATA HDD a v BIOSe sa ten PATA objavil v poradí ako prvý a zmeniť prioritu bolo nemožné, hoci som sa snažil ako sa len dalo. Ostalo mi len pripojiť ten HDD cez redukciu IDE <-> USB. Taký to problém som mal len s doskami Intel, na ostatných som sa postavil na zoznam diskov, bezproblémovo ich popresúval v poradí bootovania a bolo to.


Hlbšie som sa tým nezaoberal (nebolo času, bol som u zákazníka a potreboval som dostať dáta zo stareho HDD na nový PC). Som zvedavý či sa ti to podarí rozchodiť.
patapon (0)|18.10.2008 23:02
2 r34ctor: Bios mi v Drive configuration napise ten PATA disk jako Primary slave, jak by to melo byt, spravny poradi mam taky nastaveny, ale kdyz bootuji tak mi to napise NTLDR nenalezen.
2 odb: V Boot->Hard drive order sem nastavil prvni ten disk s OS ale stejne to nepomohlo. Jeste sem videl v Advanced->Drive configuration polozku ATA/IDE Mode s moznostmi Enhanced a Legacy. Nema to s tim neco spolecnyho?
patapon (0)|18.10.2008 23:25
EDIT: Tak jsem ho nakonec rozchodil. V BIOSu sem nastavil vse jak ste mi poradili + sem nastavil ATA/IDE mode na Legacy no a pak uz to vrcelo. Dekuji vsem za spolupraci a za cas ;)