reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Boot.ini

Brake (84)|19.10.2008 00:46
Dobrý den, prosím o radu.
Dneska po přeinstalování windows XP pro se mi před načítací obrzovkou Win XP vždy počítač restartuje. Ještě před restartem to napíše Soubor BOOT.INI je neplatný
probíhá spuštění z c:\windows
zkoušel jsem tedy polde návodu od MS tento soubor opravit v recovery módu. Ovšem po opravení se pc stále restartuje a pořád se objevuje, že je neplatný. Četl jsem, že v tomhle případě mi BOOT.INI asi úplně chybí, a že se musí dát pomocí recovery módu do C:/
To ovšem nevím jak udělat. Mám si ho z nějakého funkčního pc zkopírovat a pak třeba vypálit na CD?
a může mi někdo napsat návoc, jak to v recovery můžu teba toho CD zkopírovat na ten HDD?
Nebo možná se musí nějak jinak oprvit.
Prosím poraďte,děkuji
Jiziii (796)|19.10.2008 09:38
a nebylo by jednodušší znova přeinstalovat windows?
když to máš čerstvou instalaci
fanynek (2048)|19.10.2008 09:48
Jasně....přeinstaluj to znovu, dej si pozor, jestli ti to při instalaci nevyhodí nějakou chybovou hlášku a taky bacha na mechnu, ze který to instaluješ.
V poslední době se mi už několikrát stalo, že jsem instaloval XPéčka ze starších DVD mechanik, co točily pekelně rychle a vždycky s tím byl problém. Buď už při instalaci, nebo po ní.
Tak jsem tam napích nějakou pohodovou starou CD mechnu a byl klid.
Brake (84)|19.10.2008 09:57
no právě, že jsem zkoušel přeinstalovat celé windows už několikrát a nejde to :( přitom to CD by mělo být OK, protože v pátek jsem to tím nainstaloval a počítač ještě běžel vpohodě, problém vznikl až když jsem včera musel windows přeinstalovat a tím se mi asi vymazal soubor BOOT.INI
V recovery je možnost copy, tím by to snad mohlo jít zkopírovat z CD na HDD, ale nevím jak se s tím pracuje co tam mám napsat, aby se to zkopírovalo.
mstejska (2912)|19.10.2008 10:53
Boot.ini obsahuje tohle.
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

Podivej se jestli tam ten soubor vubec mas. (Na disku c:) melo by tam byt neco podobneho. co pisu tady.
Jinak jak to zpravit je popsano zde: http://pcsupport.about.com/od/fixtheproblem/ht/repairbootini.htm
Brake (84)|19.10.2008 11:02
No podle toho návodu už jsem to zkoušel opravit a nejde to. Tkaže tam ten soubor asi ani vůbec nemám, nevíte kde stáhnout a jak vypálit linux live? pomocí toho bych tam ten boot.ini mohl možná dostat
mstejska (2912)|19.10.2008 11:05
mela by ti stacit recovery konzole ve windows xp (z instalacniho cd)
fanynek (2048)|19.10.2008 11:05
[QUOTE=Brake;171225]No podle toho návodu už jsem to zkoušel opravit a nejde to. Tkaže tam ten soubor asi ani vůbec nemám, nevíte kde stáhnout a jak vypálit linux live? pomocí toho bych tam ten boot.ini mohl možná dostat[/QUOTE]

Pomalu, pomalu. Hledáš ho správně?
mstejska (2912)|19.10.2008 11:06
Je skryty. Tj musel by jsi nechat zobrazit skryte soubory.
fanynek (2048)|19.10.2008 11:08
Nejen to..... odškrtnout zatržítko v Možnostech složky "Skrýt chráněné soubory operačního systému". Je hned na C:\ (Pokud tak je označen bootovací disk).

EDIT: Teď mi docvaklo, že on se do OS vůbec nedostane.
Brake (84)|19.10.2008 12:10
a jak můžu v recovery console odkrýt skruté soubory? a jo tamto jsem četl a právě proto si myslím, že mi ten soubor chybí a chci tm dát nový jenže nevím jak bych ho tam dal, možná přes ten linux live
fanynek (2048)|19.10.2008 12:16
[QUOTE=Brake;171262]a jak můžu v recovery console odkrýt skruté soubory?[/QUOTE]
To jde jen z OS.

[QUOTE=Brake;171262]...jo tamto jsem četl a právě proto si myslím, že mi ten soubor chybí a chci tm dát nový jenže nevím jak bych ho tam dal, možná přes ten linux live[/QUOTE]

To by mohlo jít. Nevím, jestli Linux "uvidí" ten texťák s novým boot.ini, ale měl by. Mně neviděl jen složky, které měly v názvu diakritický znaménka ˇ´.
mstejska (2912)|19.10.2008 13:29
Dir /?
prepni se na disk c:
v konzole napis dir *.* /AH nebo /AS
astec (1823)|19.10.2008 14:22
když tam bude tak příkazem type boot.ini ukažeš obsah
a když zam nebude tak z příkazové řádky edit boot.ini a dopiš potřebné

k oodstranění skrytého, systémového, archivního souboru příkaz attrib boot.ini -a s h, bližší nápověda attrib /?
Brake (84)|19.10.2008 15:14
když dám dir c:/ tak mi to napíše: Svazek v jednotce C nemá jmenovku. Sériové číslo svazku je d4a3-2152
Výpis adresáře C:/Windows/ a vypíše mi to soubory z c:/windows. a když dám type boot.ini, tak píče že soubor nebyl nalazenen
mstejska (2912)|19.10.2008 15:48
dir :\ ti vypise normalni soubory ne skryte, k tomu slouzi dir /AH a nebo systemove k tomu slouzi /AS
prepni se na disk c: (do konzole napis c:)
prepni se do korene (napis cd \ )
napis attrib
a uvidis obsah korenoveho adresare disku c s vypisem attributu. Pokud tam nebude radek boot.ini a pred nim nejaka pismena tak tam asi fakt neni.
A pkud rikas ze jsi postupoval podle tohoto navodu http://pcsupport.about.com/od/fixtheproblem/ht/repairbootini.htm tak nevim co vice.
Brake (84)|19.10.2008 16:48
no takhle, já spustím recovery a první co se objeví je Ke které instalaci systému windows se chcete přihlásit? a na výběr je jen 1: C:/WINDOWS no a kdž jsem tady zadal C:, tak napsalo výběr je neplatný, takže usím dát jedině 1. No a to C: abychse přepnul na disk C mám dát teda kde? teď tam mám C:/WINDOWS> a tady můžu psát. No a když tady napíču C:tak napíše příkaz je neznámý.
No když to přeskočím a napíšu rovnou CD / tak taky napíše, že je neznámý příkaz. to samé attrib
A když dám dir /AS tak napíše Svazek v jednotce C nemá jmenovku. Sériové číslo svazku je d4a3-2152.
Takže nevím no
mstejska (2912)|19.10.2008 17:26
Takze 1. jsi zadal spravne
jak ti naskoci c:\windows tak napis bez uvozovek "cd \" a zmackni enter. tim se dostanes do korenoveho adresare, tam kde ma byt boot.ini. Ted napises attrib a zmacknes enter. A uvidis seznam souboru v korenu disku c: i s jejich attributy.
PS: musis psat obracene lomitko tohle "\" ne tohle "/".
Brake (84)|19.10.2008 18:50
aha tak už se mi to povedlo a boot.ini tam opravdu je akdyž jsem dal type boot.ini tak mi to ukázalo jeho obsah a je trochu jiný než má být, konkrétně je v něm toto:
[boot loader]
timeout=1
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows XP Professional" /fastdetect
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

Jak ho tedy můžu změnit? a přepsat správně?
astec (1823)|19.10.2008 18:51
tak jak jsem psal hned po type

EDIT boot.ini
mstejska (2912)|19.10.2008 18:58
No ale me se zda ten tvuj boot.ini v poradku. ???
astec (1823)|19.10.2008 19:05
až na ty mezery mně taktéž
Brake (84)|19.10.2008 19:06
no když dám edit boot.ini, tak to napíše, že tento pžíkaz je neznámý. Není to v seznamu podporovaných příkazů. a přesný obsah boot. ini má být:
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn

EDIT: ty mezery to dělá asi font a tomhle fóru, odesílám to bez mezer
Brake (84)|20.10.2008 18:47
už mám i ubuntu cd live, tak jsem to spustil a vymazal jsem boot.ini a místo toho tam dal nový boot.ini, který už má správné hodnoty a po restartu se nic nezměnilo :( a když otevřu boot.ini v recovery, tak už tam nemá ten řádek naviíc a už to je vpořádku) Pořád to při startu píše soubor boot.ini je neplatný. Probíhá spuštění z C:\windows\
co s tím proboha může být?
mstejska (2912)|20.10.2008 19:33
A porad ti nejde tenhle prikaz?
bootcfg /rebuild
Brake (84)|20.10.2008 19:59
tenhle příkaz mi šel, ale když jsem to díky tomuhle příkazu opravoval to boot.ini, tak problém se neodstranil
Brake (84)|20.10.2008 21:52
Tak problém vyřešen :) Nakonec stačilo před formátováním smazat všechny oddíly a tím se zformátoval opravdu celý HDD a už to naběhlo :) Všem co mi pomáhali tedy moc děkuju a asi jdu slavit, že mi to konečně zase po třech dnech běhá :)
mstejska (2912)|20.10.2008 22:04
Slava. uz jsem ti chtel navrhnout at zkusis jeste fixmbr.