reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ako na opravy CAT5E fast ethernet kabelaze

KEOSAN (958)|23.10.2008 15:18
Mozno sa vam stalo niekedy, ze fast ethernetova kabelaz, napr. CAT5E sa niekde poskodila a bol problem znovu tahat tu istu trasu.

Asi zalezi, kde sa to poskodi. Ak je to pri koncovke a je rezerva kabla, samozrejme najjednoduchsie odcviknut a nakrimpovan novy.

Ak vsak chyba nejaky ten meter, tak celkom lahke moze byt odcviknut kabel, nakrimpovat koncovku a nadpojit to RJ45 spojkou.
Napr. nieco taketo:
http://www.alza.sk/spojka-utp-mezi-dva-d40044.htm

Ak to ide vonkajskom, je mozne to obalit napr. samolepiacou vulkanizacnou paskou.

Alebo je vhodnejsie pouzit spojovaci box, nez RJ45 spojku ?
link nefunguje

Niekto to vraj riesi tak, ze kable spoji spajkovackou, vraj je to lepsie. Avsak vzhladom na pouzitie cinu/pajky s roznym obsahom kovov - dost pochybujem o ich prenosovych vlastnostiach. Skusali ste niekto take nieco premerat certifikacnym merakom ? Je to ozaj lepsie spojit ?

Na druhu stranu vsak, ked sa drotiky zakrutia do seba a potom spoja cinom, rozmyslam, ze v takej zasuvke sa jedna len o dotykove vedenie, cize mozno by bolo nieco na tom pravdy.

Rozmyslal som, ze take spajanie kabla by mohlo nastat niekde v nepristupnej oblasti, kde neni elektrika. Pouzivate potom nejake plynove spajkovacky, alebo nieco na baterky ?

Rozmyslal som o plynovej spajkovacke, ale nemam k plynu velku doveru, kde vsade sa to bude skladovat.

Zatial som nasiel nejaku takuto bateriovu spajkovacku
link nefunguje
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=61347

Pisu, ze je to na 3xAA baterie a cca 120 spojov. Co by na nejake behanie a pajkovanie niekde na streche, ci v oblasti bez elektriky hadam stacilo na spojenie RJ45 kablikov.

Ake mate skusenosti so spajanim kabelaze a naslednou prevadzkou, stabilitou ? Viem, ze to neni "to prave orechove" pre siet, ale niekedy to moze byt to mensie zlo... :D
eraser (0)|28.10.2008 22:36
[QUOTE=KEOSAN;172989]Mozno sa vam stalo niekedy, ze fast ethernetova kabelaz, napr. CAT5E sa niekde poskodila a bol problem znovu tahat tu istu trasu.[/QUOTE]Preto sa používa drátové vedenie, ktorého jeden koniec je uchytený do patch panela a druhý do zásuvky. No a z týchto miest vedú lanká, ktoré sú ohybné a tým pádom i odolné a nie je ich problém kedy koľvek vymeniť, či nahradiť za dlhšie, ak je potreba.

[QUOTE=KEOSAN;172989]Niekto to vraj riesi tak, ze kable spoji spajkovackou, vraj je to lepsie. Avsak vzhladom na pouzitie cinu/pajky s roznym obsahom kovov - dost pochybujem o ich prenosovych vlastnostiach. Skusali ste niekto take nieco premerat certifikacnym merakom ? Je to ozaj lepsie spojit ?[/QUOTE]Skúšal som to len na TV koaxiál a rušenie bolo markantné a spoj biedny, takže som radsej kúpil normovanú spojku, prípadne koncovky, ak mi to dovolila dĺžka kábla.