reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nejde změnit obnovovací frekvence monitoru.

bajticzek (6)|24.10.2008 22:21
Dobrý den, netušil jsem, že hned můj první post na fórum SH bude otázka ohledně mého vlastního problému, ale budiž. Můj problém tkví v nové grafické kartě, kterou jsem dnes obdržel poštou a po příchodu domů prohodil se svojí stávající Geforce 7600 GT. Má nová grafická karta je ATI Radeon HD3870 ve verzi Ultimate (pasivně chlazená) od spol. Sapphire.

A teď k problému. Vše jsem provedl, jak bych správně měl. Nejsem žádný nováček, ve světě PC se pohybuji od svých šesti, takže to bude již více jak třináct let. Ale s takovouhle "pakárnou" jsem se tedy ještě nesetkal. Po vložení karty do PCI-E slotu, puštění PC, odinstalování driverů od GF7600, restartu, nainstalování driverů k HD3870 a opětovném restartu nastal neřešitelný problém.

Windows (v mém případě XP se SP2) není schopný žádným způsobem změnit obnovovací frekvenci monitoru. Defaultní nastavení 60Hz by mi nejspíše vypálilo oči (mám stařičký, ale docela kvalitní 17" CRT monitor), tudíž si nastavení vždy měním na 85Hz (rozumný kompromis). Ale v tom je ten háček. Po změně nastavení obnovovací frekvence na 85Hz se sice Windows tváří, že je tato frekvence nastavena, ale do monitoru pouští pořád dál signál o 60Hz. Ihned po kliknutí na tlačítko "použít" obrazovka problikne, ale 60Hz na monitoru na mě zvesela bliká dále. Jedinou možností, jak dosáhnout požadované frekvence, bylo nastavení této obnovovací frekvence v programu PowerStrip (který používám výhradně pro změnu gammy) v podsekci "Profily obrazovky" (tuším). Po tomto zásahu se Windows může tvářit jak chce, ale těch 85Hz tam mám. Ale toto není defaultní nastavení pro všechny rozlišení, jen pro jedno aktuální. Takovýto postup se mi ale absolutně nelíbí a chci normální funkci grafiky, tedy tu, když si vyberu nějakou obnovovací frekvenci, tak ji prostě dostanu. GF7600GT šlapala bez problému, kdykoliv a kdekoliv jsem se s tímto jinde nesetkal. A to jsem seděl už u více jak 100 unikátních PC.

Takže. Víte někdo co s tím? Máte někdo podobné zkušenosti a řešili jste stejný problém? Pokud ano, podělte se prosím o Vaše zkušenosti, popř. mi napiště nějaké řešení. Protože člověk se učí celý život...

Na závěr shrnu svoji konfiguraci PC:
Motherboard MSI K9N Neo v1.0, BIOS nejnovější k dispozici, chipset NForce 550.
Procesor AMD Athlon64 3200+ @ 2,4GHz (na standardní frekvenci se problém nemění).
2GB Patriot DDR2 SDRAM, 800MHz, DualChannel.
GK Sapphire Radeon HD3870 Ultimate.
HDD Samsung 321KJ SATA II - 320 GB - 20GB systém, zbytek data.
Zdroj Fortron 400W.
OS MS Windows XP SP2 CZ Profi.

Za jakoukoliv konstruktivní odpověď do debaty děkuji.

PS: Problém se vyskytuje i po nové čisté instalaci Windows se všemi potřebnými drivery a pro grafiku použitými drivery z dodaného CD ke GK. V původní instalaci po vložení karty jsem vyzkoušel tři různé verze driverů ze stránek ATI - bezúspěšně.
Pavel Boček (4169)|24.10.2008 23:21
Jinak karta funguje normálně, jen ovladače ? Nějaké problémy s tím z kraje byly, teď je ale ta karta na trhu dlouho a očekával bych, že je to vyřešené.

No, jinak bych zkusil externí program, např. ATI Refresh Rate Fix nebo RefreshForce a další, je jich spousta.
bajticzek (6)|25.10.2008 00:06
Mockrát děkuji. Vždycky jsem tušil, že s kartami od ATi je nějaký problém. Ale že mi v takovou "nelidskou" hodinu někdo pomůže, to jsem nečekal. Reforce neřešil nic, ATI Refresh Rate Fix zafungoval výborně. Hned co Windows najely v 85Hz jsem zajásal.

Takže děkuji... A kladné hodnocení uděleno...
MIVAS (1)|25.10.2008 00:41
Pomoc velmi jednoduchá. Je třeba stáhnout a nainstalovat ATI Catalyst Control Center. Po zavolání zobrazení-vlastnosti je ostatní hračka. Jen si všimni co se nabízí navíc oproti standardu u nVidie a vyzkoušej. Ale pozor abys nezabloudil. :)