reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s grafikou :(

kharkow (8)|28.10.2008 00:31
Zdravím,

včera jsem si po dlouhé době donesl domů lahůdkový Dead Space s tím, že využiji potenciál svých GF6600 ve SLI. Slavnostně jsem hru nainstaloval, nastavil si WS rozlišení, střední detaily a začal se kochat grafikou když tu po minutě během intra se oběvily na monitoru artefakty a počítač "vytuhnul".

Po menším bádání jsem zjistil, že jedna z mých GF (Leadtek Winfast PX6600GT TDH) neposílá obraz na výstup, tepelná hodnota jejího jádra bývá při vytížení max do 36°C což mě osobně šokovalo, neboť druhá karta (PX6600GT TDH Extreme) si stabilně chrochtá při 56°C již více než tři roky takřka nepřetržitého provozu a jediný rozdíl kterého jsem si všiml (samozřejmě až při nefunkčnosti) jsou použité paměti Samsung a cedulka REV A1 narozdíl od porouchaného kousku s Infineon a REV B1.
Když jsem sundal chladič a jal se zkoumat zda-li není jádro připečené (což vzhledem k provozním teplotám druhé karty a jejich ověšení větráčky považuji za nesmysl) jsem si všiml kousků rezavé barvy smíchané s teplocitlivou pastou na hranicích jádra, nicméně po vyleštění povrchu a chladiče jsem si nevšiml žádných anomálií a vše je lesklé tak jak má být, čímž mě napadlo že ta "rezavě" zbarvená anomálie může být prach.

Takže se chci zeptat, zda-li někdo nemá tušení co by se mohlo pokazit a zda-li se mám dívat po její náhradě tentokrát 100% shodné se svým původním kouskem, anebo by šla zachránit(restart biosu karty?) a "zpeněžit"? A vzhledem k tomu, že karta byla z druhé ruky, jestli se nedá nějak ověřit zda-li s takty karty bylo nějak manipulováno, anebo jestli byla nějak přetěžována?
Intri (3490)|28.10.2008 00:39
To, jak s ní původní majitel zacházel, nezjistíš. To, že se druhá karta během hry ani nezapotí, znamená, že k tomu prostě nedostane impuls. Chyba tak nemusí být ani v HW, možná je problém v softwaru. Zkusil bych tedy nejdříve přeinstalovat, případně aktualizovat ovladače.

Co se týká SLI/Crossfire, nemám žádné praktické zkušenosti, ale myslím si, že je i možné, že rozdíl v HW karet by mohl znemožňovat použití v SLI. Co se týče funkčnosti karet, ověříš snadno - samostatným zapojením. Pokud obě karty budou fungovat správně, bude pochopitelně problém v SLI. Zkus pohledat ( nejlépe v manuálu a na Googlu ), jestli jsou ty revize ( tak alespoň chápu zkratku REV ) vzájemně "SLIovatelné".