reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vyber komponentov pre server

EditorPO (2819)|28.10.2008 13:39
Zdravím všetkých nadšencov. Mám na vás dosť špecifickú prosbu o radu.
Potreboval by som poradiť s výberom komponentov pre herný server. Počítačom sa venujem už dlhú dobu, ale len čo sa týka pracovných staníc. "Pravý" server som ešte neskladal. Pozeral som na stránky HP, IBM a DELL, lenže tam človek zaplatí veľa za značku a snáď aj za servis.

Moja približná predstava o serveri:
- matičná doska s podporou Xeon (prípadne Core2Quad), max 16MB RAM
- integrovaná grafická karta
- RAID v zapojení pre rýchly prístup k dátam a pre bezpečnosť
- disky SATA

Ak to niekomu napovie, malo by sa jednať o server pre hru World of Warcraft, s perspektívnym prístupom minimálne 1000 hráčov online. Hra spúšťa dve aplikácie (daemony v screenoch) a neustále pristupuje do Mysql databázy. Mám tiež predstavu, že by sa malo jednať o základnú dosku s podporou pre dva procesory (dve patice), kde by sa zatiaľ zakúpil len jeden procesor, druhý by sa doplnil v priebehu budúceho roku. Ale vzhľadom na počet hlavných bežiacich procesov by možno stačila aj doska s jednou paticou.
V súčasnosti na tento účel používame staršiu dosku Biostar s procesorom Core2Duo E6400 2.13GHz a so 4GB RAM. Operačný systém FreeBSD. V tejto konfigurácii máme strop približne 400 hráčov online.
Nájde sa teda niekto, kto by vedel poradiť na základe vlastnej skúsenosti? Cena by nemala byť vyššia ako 40 000,- Sk.
Vopred ďakujem za všetky konštruktívne rady.
Aigor (201)|28.10.2008 15:57
Pokud vycházím z předpokladu, že server si určitě budeš chtít skládat, pak bych to viděl nějak takto
MB ASUS P5Q-VM - G45/ICH10
RAM 16GB (KIT 4x4GB) DDR2 800MHz OCZ
RAID 3WARE AMCC 9650SE-8LPML
Disky asi WD 6400AAKS kvůli aktuálně nejlepšímu poměru cena/GB v zapojené do RAID5 (nebo 10)
CPU podle výkonu a financí...

Jelikož ale ten server bude stát na souběžném přístupu k DB, snažil bych se tam dát SAS disky a v tom případě připlatit za lepší RAID AMCC 9690SA-8I, ovšem to už bude asi přes plánovaný rozpočet.
EditorPO (2819)|28.10.2008 19:33
Díky, zaujímavá zostava. Nemá ale tá základná doska zbytočne výkonnú integrovanú grafickú kartu? Pri serveri je to asi zbytočné.
mstejska (2912)|28.10.2008 20:03
[QUOTE=EditorPO;174985]Díky, zaujímavá zostava. Nemá ale tá základná doska zbytočne výkonnú integrovanú grafickú kartu? Pri serveri je to asi zbytočné.[/QUOTE]

Intel nedela vykonne grafiky. Tohle je podprumerna integrovana graficka karta, ale do serveru staci.
EditorPO (2819)|28.10.2008 20:07
Potom OK, pomylilo ma aj to, ze ma okrem VGA konektoru aj DVI.
Pozriem na ceny na Slovensku, aby som si urobil kalkulaciu.
Salamander (6177)|28.10.2008 20:11
Jenom si dovolim dotaz - jedina vec, na kterou bych snad pouzil AMD K10 je server, uvazoval jsi o tom ?
Samo ze Intel je Intel ... ale jenom se ptam
Aigor (201)|28.10.2008 20:39
[QUOTE=EditorPO;175004]..pomylilo ma aj to, ze ma okrem VGA konektoru aj DVI...[/QUOTE]

To se prave muze docela hodit, protoze analog pomalu mizi a je predpoklad, ze server by mel nekolik roku vydrzet. Pokud u nej nebude trvale pripojen monitor, ocenis kdyz tam v pripade potreby pujde pripichnout i nejaky lepsi, ktery mas treba stanice ;)
EditorPO (2819)|28.10.2008 20:48
[QUOTE=Salamander;175008]Jenom si dovolim dotaz - jedina vec, na kterou bych snad pouzil AMD K10 je server, uvazoval jsi o tom ?
Samo ze Intel je Intel ... ale jenom se ptam[/QUOTE]
Niekedy som pouzival procesory AMD, ale nezdalo sa mi to moc vykonne a u niektorych hier (dedicated server) som mal problemy. Myslim, ze pre Linux ako taky je skor vhodnejsi Intel. Pre 100% podporu AMD je treba prekompilovat jadro. Alebo sa mylim?
EditorPO (2819)|28.10.2008 20:50
[QUOTE=Aigor;175038]To se prave muze docela hodit, protoze analog pomalu mizi a je predpoklad, ze server by mel nekolik roku vydrzet. Pokud u nej nebude trvale pripojen monitor, ocenis kdyz tam v pripade potreby pujde pripichnout i nejaky lepsi, ktery mas treba stanice ;)[/QUOTE]

Server je v serverovni, zatial je tam monitor s VGA konektorom. Ale mas pravdu, casom sa to moze zmenit.
Salamander (6177)|28.10.2008 20:51
Jj, jak rikam, jenom mala otazka ... jinak jsem pro ten Intel :)
mstejska (2912)|28.10.2008 20:51
[QUOTE=EditorPO;175045]Niekedy som pouzival procesory AMD, ale nezdalo sa mi to moc vykonne a u niektorych hier (dedicated server) som mal problemy. Myslim, ze pre Linux ako taky je skor vhodnejsi Intel. Pre 100% podporu AMD je treba prekompilovat jadro. Alebo sa mylim?[/QUOTE]

myslim ze se mylis. Prvni 64 bitove linuxove jadro pro pc bylo pro amd ne pro intel.
EditorPO (2819)|28.10.2008 20:53
Keby som sa chcel radsej spolahnut na odladenu zostavu nejakej znacky, tak co by ste mi doporucili? Vosiel by som sa potom do tej ceny? Ak nie, tak aku cenu mozem ocakavat?
Napriklad na stranke Dell je konfigurator, ale niektore komponenty prakticky nepoznam a tak neviem vybrat vhodnu kombinaciu.
EditorPO (2819)|28.10.2008 20:56
[QUOTE=mstejska;175049]myslim ze se mylis. Prvni 64 bitove linuxove jadro pro pc bylo pro amd ne pro intel.[/QUOTE]

Hm, tak to som netusil. Ale vo vseobecnosti ktore procesory sa najviac pouzivaju pre Linux? Zalezi na tom, ci ide o datovy alebo aplikacny server?
mstejska (2912)|28.10.2008 20:56
Co takhle HP? dela dobre servery. Nebo Lenovo, taky dobre.

Co jsem zahledl testy serveru, tak vykonove jsou na tom AMD a intel 50 na 50. V necem je rychlejsi amd v necem intel.
KEOSAN (958)|28.10.2008 21:09
K vyberu dosiek. Pozrel by som sa napr. po:

Základní deska ASUS DSBV-DX, i5000V MCH, DDR2 667 FB ECC, int. VGA, PCIe x8, PCI-X, SATA II RAID, USB2.0, 2xGLAN, 2x sc771
http://www.alza.cz/serverova-zakladni-deska-asus-dsbv-dx-d92781.htm
http://www.asus.cz/products.aspx?l1=9&l2=39&l3=716&l4=0&model=1746&modelmenu=1

pripadne
Základní deska ASUS DSBV-D, i5000V MCH, DDR2 667 FB ECC, int. VGA + PCIe x16, PCIe x8, PCI-X, SATA II RAID, USB2.0, 2xGLAN, 2x sc771
http://www.alza.cz/serverova-zakladni-deska-asus-dsbv-d-d92783.htm

Dosky maju 2 sockety osaditelne dual a quad core Xenonmi. Dalej podporuju RAID a tiez maju po 2ks vybornych Intel gigabit sietoviek /predtym spominane dosky mali Realtek gigabit sietovku, co pre server neni prave najvhodnejsie/. Dosky podporuju ECC RAM do 24GB. Plus integrovana grafika.

Do serverov, keby aj nemali integrovanu grafiku, ak maju PCI slot, neni problem tam hodit nejaku staru S3 Trio PCI grafiku, ved do serveru je to jedno.
Salamander (6177)|28.10.2008 21:12
problemy by ale mohl byt v tech ECC pametech - ty jsou totiz drahe jak svin
EditorPO (2819)|28.10.2008 21:18
[QUOTE=KEOSAN;175067]Do serverov, keby aj nemali integrovanu grafiku, ak maju PCI slot, neni problem tam hodit nejaku staru S3 Trio PCI grafiku, ved do serveru je to jedno.[/QUOTE]

S tou grafikou to presne tak robim, len ma niekedy napada, ci stara PCI grafika nebrzdi system. Ale ked sa nepouziva, tak asi nie.
Aigor (201)|28.10.2008 21:19
V otazce vykonu bych AMD/Intel neresil, obzvlast u serveru. Za sebe muzu prohlasit, ze bych volil Intel kvuli Intel chipsetum.

Znackove sestavy jsou cenove nadsazene PREDEVSIM kvuli servisu, coz je ovsem u mnoha aplikaci klicove. Zastanci skladacek tvrdi ze za jeden znackovy maji 2x stejny HW ve skladu pro pripad poruchy.. (a maji pravdu). Poloz si otazku jak moc bude fatalni napr. 2-3 denni vypadek serveru a jak moc jsi ochotny priplatit za to, ze oprava bude vyrizena napr. do 24h.

Vyber u znacky je relativne ztizen tim, ze mnoho komponent je OEM preznackovanych, takze nejde zjistit co to je za komponenty (porovnat ceny), nebo si taky hodne veci na serveru nemuzes jednoduse dobastlit (vymena ventilatoru, doplneni disku, upgrade zdroje,..), protoze mnoho veci muze/nemusi byt dost nestandardnich.
Tim te ovsem neodrazuji od znackoveho reseni, jen se v tomto pripade predpoklada ze cokoliv se resi pres (po)zarucni servis.
EditorPO (2819)|28.10.2008 21:20
[QUOTE=Salamander;175070]problemy by ale mohl byt v tech ECC pametech - ty jsou totiz drahe jak svin[/QUOTE]

Snad by som mohol do takej dosky pouzit aj normalne pamate a casom (az budu dalsie peniaze) dokupit ECC. Vymenene pamate viem pouzit inde, urcite by nezostali v supliku.
KEOSAN (958)|28.10.2008 21:21
Uz to neni tak drahe ako volakedy.

Napr. 4GB ECC moduly
http://www.alza.cz/4gb-ddr2-667mhz-ecc-d84657.htm

Kazda svanda nieco stoji... Ked si zase clovek zoberie vykon, ze to bude napr. 16-24GB RAM + napr. 2x quadcore Xenon a ked to ma obhospodarovat mnozstvo spojeni...

Plus treba zvazit aj stabilitu, ktoru poskytuju ECC RAM. Kedze to bude bezat pravdepodobne nonstop a pod vysokou zatazou, obcas nejaka chybicky pri non-ECC RAMkach nemusi byt vynimkou.

[QUOTE]S tou grafikou to presne tak robim, len ma niekedy napada, ci stara PCI grafika nebrzdi system. Ale ked sa nepouziva, tak asi nie.[/QUOTE]

Mam tak terminalovy server s ASUS P5W doskou s ECC RAM a grafika PCI S3Trio. Nic ho nebrzdi.

Vzhladom k zabezpeceniu servisu, mozno by som pouvazoval napr. kupit 2 take rovnake dosky. V buducnosti, ak by sa serverik rusil, tak 1 CPU a cast ramiek sa moze pouzit v druhej doske a zaroven druha doska moze pri poruche posluzit ako rychla nahrada/oprava.

Inac dnes uz aj dost desktopovych dosiek /casto pre AMD, niektore aj pre Intel/ podporuju ECC a aj non-ECC RAMky.

AIGOR:
ad servis. Mas samozrejme pravdu. Ale vacsinou plati, ze za tie iste peniaze mas znacky server o polovicke vykonu. Cize ak si kupim 2 slusne maticne dosky, par HDD i RAMiek naviac, tiez ventilatory i zdroj, tak ziadny servis nebude lepsi, ani rychlejsi. Tak za rovnaku cenu bude lepsie a rychlejsie zabezpecenie dielov, plus vyssi vykon. Otazne je u vacsiny znaciek, ze maju response time a neni garantovany repair time. Schvalne sa opytaj znaciek, ako garantuju, ze to opravia dovtedy a dovtedy od nahlasenia poruchy. Nie len prazdne slova, ze to opravia, ale ze preberu aj financnu zodpovednost, postih v pripade ak to nestihnu. Hned uvidis ako zrazu sa zacnu vsetci vykrucat... Sam som to takto chcel riesit a ked doslo na pisomne garancie s postihom, zrazu od toho davali ruky prec. Ale na prezentaciach budu kludne oblbovat zakaznikov...

Tiez pozor aj na NBD - next bussines day servis. Niekto to ma iba ako response time, ze sa cloveku bude venovat. Niekto to da ako repair time, ze to bude opravene. Ale napr. ak budu napr. nejake sviatky povedzme 2-3 dni, do toho sobota, nedela a porucha nahlasena po 17tej hodine, tak kludne sa z toho moze stat oprava /ci len odozva/ do 5-6 dni. Znamemu sa napr. pokazil notebook v sobotu, cize nahlasene to bolo akoze v pondelok a v utorok to mal opravene. Tiez pozor, ci sa na chybu vztahuje zaruka.... Notebook bol napr. opraveny v utorok, ale ako - chlapik nainstaloval holy OS a NENAINSTALOVAL ANI OVLADACE. Takze grafika bola vo VGA rezime, nefunkcna sietovka, nefunkcny zvuk atd. Servis je VELMI zavisly od lokality a servisnych partnerov, ktori robia v oblasti zmluvneho servisneho partnera a moze byt dost premenlivy lokalitu od lokality.
Aigor (201)|28.10.2008 21:26
[QUOTE=KEOSAN;175067]K vyberu dosiek. Pozrel by som sa napr. po:

Základní deska ASUS DSBV-DX, i5000V MCH, DDR2 667 FB ECC, int. VGA, PCIe x8, PCI-X, SATA II RAID, USB2.0, 2xGLAN, 2x sc771

pripadne
Základní deska ASUS DSBV-D, i5000V MCH, DDR2 667 FB ECC, int. VGA + PCIe x16, PCIe x8, PCI-X, SATA II RAID, USB2.0, 2xGLAN, 2x sc771[/QUOTE]

No ja bych se tomuto vyhnul velkym obloukem.. O SW RAIDu na serveru (zvlast s temito pozadavky) nema smysl uvazovat, PCI-X je mrtvola, novy radic do PCI-E do toho neda a sck.771 je uz taky pase.

Souhlas s kvalitni Intel sitovkou, ovsem ty neni problem dokoupit do jakekoliv desky do PCI-E/PCI
KEOSAN (958)|28.10.2008 21:51
[QUOTE=Aigor;175083]No ja bych se tomuto vyhnul velkym obloukem.. O SW RAIDu na serveru (zvlast s temito pozadavky) nema smysl uvazovat, PCI-X je mrtvola, novy radic do PCI-E do toho neda a sck.771 je uz taky pase.

Souhlas s kvalitni Intel sitovkou, ovsem ty neni problem dokoupit do jakekoliv desky do PCI-E/PCI[/QUOTE]

Naopak. Je to platforma pre 2 sockety. Tie radice nie su cisto SW, maju nejake cipy na doske. Volakedy bol medzi SW a HW RAIDOM dost velky rozdiel napr. pri zatazi a sam som tiez za plne HW RAID, ak sa nehladi vobec na peniaze. Ale ako mam takyto radic na quadcore CPU, tak nevidim prakticky ziadne rozdiely, ani pri benchmarku. Minimalne. Ovsem nic nebrani osadit tu dosku nejakym PCIe HW radicom.... Tie dosky su len odrazovy mostik. Dostat kupit aj drahsie s integrovanymi HW radicmi.

Ked si to clovek zoberie, tak za tu cenu ma 2 sockety, moznost PCI-X slotu pre nejaky exotickejsi HW /co na tom, ze je tam PCI-X - ved sa vyuzivat nemusi/, moznost do 24GB RAM ECC a 2 kvalitne sietovky /PCI sietovku by som tam rozhodne nedaval, ked tak PCIe/, plus RAID ktory prakticky nema problem /i tak, nejedna sa o file server, ale o herny server. Skor bude zalezat na priepustnosti zbernice, RAM a odozve siete. Velke data sa tam nebudu prenasat./. Problemy SW RAIDU patria dnes uz skor do oblasti "urban legends".
Aigor (201)|28.10.2008 22:10
[QUOTE=KEOSAN;175097]Naopak. Je to platforma pre 2 sockety. Tie radice nie su cisto SW, maju nejake cipy na doske. Volakedy bol medzi SW a HW RAIDOM dost velky rozdiel napr. pri zatazi a sam som tiez za plne HW RAID, ak sa nehladi vobec na peniaze. Ale ako mam takyto radic na quadcore CPU, tak nevidim prakticky ziadne rozdiely, ani pri benchmarku. Minimalne. Ovsem nic nebrani osadit tu dosku nejakym PCIe HW radicom.... Tie dosky su len odrazovy mostik. Dostat kupit aj drahsie s integrovanymi HW radicmi.

Ked si to clovek zoberie, tak za tu cenu ma 2 sockety, moznost PCI-X slotu pre nejaky exotickejsi HW /co na tom, ze je tam PCI-X - ved sa vyuzivat nemusi/, moznost do 24GB RAM ECC a 2 kvalitne sietovky /PCI sietovku by som tam rozhodne nedaval, ked tak PCIe/, plus RAID ktory prakticky nema problem /i tak, nejedna sa o file server, ale o herny server. Skor bude zalezat na priepustnosti zbernice, RAM a odozve siete. Velke data sa tam nebudu prenasat./. Problemy SW RAIDU patria dnes uz skor do oblasti "urban legends".[/QUOTE]

Ooops, beru zpet ty PCIe, az ted jsem se presvedcil, ze tam jsou taky :shut
Nicmene ty desky jsou pro dany ucel IMHO zbytecne. Jako "RAID" je uveden Intel Matrix + pridavny LSI, ovsem ten umi pouze stripe + mirror, Matrix RAID je totez co na vetsine desek soucasti chipsetu, tedy SW. Pri pozadavku na server s maximalnim vytizenim pro databaze bych dal vetsi duraz na celkovou rychlost pristupu k datum, nez vypocetni silu. Tedy priplatit za diskovy system a "uskrovnit" se jednim QuadCore na 775. Netvrdim, ze SW RAID je vylozene spatny, ale rozebirani tohoto problemu by bylo na samostatny thread... Je to velice omezene a nepruzne reseni s mnozstvim kompromisu, dle meho nazoru do profi-segmentu nepatri (servery)
KEOSAN (958)|28.10.2008 22:27
[QUOTE=Aigor;175110]Ooops, beru zpet ty PCIe, az ted jsem se presvedcil, ze tam jsou taky :shut
Nicmene ty desky jsou pro dany ucel IMHO zbytecne. Jako "RAID" je uveden Intel Matrix + pridavny LSI, ovsem ten umi pouze stripe + mirror, Matrix RAID je totez co na vetsine desek soucasti chipsetu, tedy SW. Pri pozadavku na server s maximalnim vytizenim pro databaze bych dal vetsi duraz na celkovou rychlost pristupu k datum, nez vypocetni silu. Tedy priplatit za diskovy system a "uskrovnit" se jednim QuadCore na 775. Netvrdim, ze SW RAID je vylozene spatny, ale rozebirani tohoto problemu by bylo na samostatny thread... Je to velice omezene a nepruzne reseni s mnozstvim kompromisu, dle meho nazoru do profi-segmentu nepatri (servery)[/QUOTE]

Podla
http://www.asus.cz/products.aspx?l1=9&l2=39&l3=716&l4=0&model=1746&modelmenu=1

u toho LSI RAIDU je [QUOTE]přiložený LSI® MegaRAID nabízí vylepšený S/W RAID 1, 10 pro hlavní prvky Linux[/QUOTE] Cize RAID 10 /1+0/ moze mat rychly stripe+mirror RAID... Ako som pisal, nic nebrani tomu dat tam iny radic.

Moznost 2 socketov je moznost ist vykonovo vyssie, ked uz 1 socket nestaci. Taktiez je tam mnozstvo RAMky.

Treba brat v uvahu, ze serverovske cipsety su navrhnute na pracu mnozstva klientov pracujucich naraz, zatial co desktopovske su viac navrhnute na vykon jednotlivej aplikacie. Cize do par desiatok ci stovky klientov stacia desktopy, ale od vacsieho mnozstva je na tom lepsie serverovsky cipset. Co tu uz bude tento pripad.

Taktiez ta databaza neni nic, co by sa naplnalo nejak extremne rychlo.
Cize 2 sockety /vykon/, server cipset - priepustnost pri paralelnej zatazi, dostatok RAM, plus moznost doplnit HW RAID /a cena tej dosky/, davaju tomu velmi vela muziky za malo penazi v prepocte cena/vykon. Ved uz terajsia masina, co ma -mu nestiha a to neni ziadne orezavatko. Davat tam inu, podobnu masinu a zistit napr. ze limit bol v zbernici, spracovani uloh orientovanych na desktop - by boli mozno vyhodene peniaze.

Takto sa sa vybrat dobry zaklad a ak nieco nebude stacit, da sa to pekne este rozsirovat. Ale u toho desktopu by clovek skoncil. Schvalne, skuste si niekto dat od nejakej slusnej znacky vypracovat cenovu ponuku na 24GB, 8 jadrovy server s RAID polom, 2x PCIe gigabitovymi Intel sietovkami, plus 4x4 servisom a garanciou servisu s penale, kolko by to stalo napr. v porovnani s danym riesenim...:)
EditorPO (2819)|28.10.2008 22:28
Prijemne som prekvapeny reakciami a zaujmom. Utvrdzuje ma to v tom, ze nie je jednoduche vytvorit vyvazenu zostavu servera pre danu potrebu.
Pre ilustraciu poziadaviek na server prikladam vypis TOP z konzoly. Ako vidno, tak najvacsiu zataz robi mysql a az potom oba daemony. Momentalne je na serveri 250 hracov online.
top.png
KEOSAN (958)|28.10.2008 22:35
Mozno to citam zle, ale neni tam ta zataz mysql iba 0,29 percenta a velkost databaze cca 56MB ? :)
Co by znamenalo, ze sa to flaka :) a limit je niekde inde. Napr. v priepustnosti cipsetu, ci sietovky, alebo problem s providerom.... ?
EditorPO (2819)|28.10.2008 23:41
[QUOTE=KEOSAN;175129]Mozno to citam zle, ale neni tam ta zataz mysql iba 0,29 percenta a velkost databaze cca 56MB ? :)
Co by znamenalo, ze sa to flaka :) a limit je niekde inde. Napr. v priepustnosti cipsetu, ci sietovky, alebo problem s providerom.... ?[/QUOTE]

Aj nad tym som uvazoval, ale momentalne je tam "len" 250 hracov, latencie ziadne. Hodim sem screen zajtra cez den, ked bude naplneny limit 400 hracov, pri ktorom to este ide OK. Ak zvysime limit, tak zacnu stupat latencie v hre.
Inak este upresnim, ze server pristupuje na lokalnu DB a zaroven na externu DB mimo nasu siet.
Na sietovke je dost rusno, za mesiac urobime traffic cca 110GB. Prietok pri najvacsom zatazeni som nemeral.
KEOSAN (958)|29.10.2008 10:39
[QUOTE=EditorPO;175176]Aj nad tym som uvazoval, ale momentalne je tam "len" 250 hracov, latencie ziadne. Hodim sem screen zajtra cez den, ked bude naplneny limit 400 hracov, pri ktorom to este ide OK. Ak zvysime limit, tak zacnu stupat latencie v hre.
Inak este upresnim, ze server pristupuje na lokalnu DB a zaroven na externu DB mimo nasu siet.
Na sietovke je dost rusno, za mesiac urobime traffic cca 110GB. Prietok pri najvacsom zatazeni som nemeral.[/QUOTE]

Tak prietok cez najrusnejsiu prevadzku by bolo teda vhodne zmerat, aby si vedel z coho vychadzat.

Problem napojenia na externu DB mimo siet - to by mohol byt problem. Napr. vo vnutri siete pre gigabit mozete pouzivat jumbo pakety, ktore su vhodne pre gigabit. Ale uz nie tak zdaleka vhodne napr. pre internet, ci WAN siete. Pristup na pomalsiu DB by mohol kludne brzdit...

DOPLNENIE:

Inac 110GB sietovej prevadzky neni tak vela pre server - napr. ak pocitam:
110 GB za 30 dni, t.j. 3,666 GB za 1 den. Za jednu hodinu je to cca 153 MB. Za minutu je to 2,55MB. Co je za sekundu cca nejakych 43 kB/s - priemerne. To znamena, ze na zapis do databazy postaci hocijake stare zelezo.... Tomu by potom odpovedalo aj tych 0,29 percenta vykonu CPU.... :) Takze vlastne mozno nepotrebujes ani novy server, ale najst problem, preco ked sa server /CPU/ flaka, tak je problem...

Tym problemom by prave mohla byt zbernica, pretoze desktopove PC nie su robene na velky pocet I/O operacii za sekundu. Na to su optimalizovane servre.

Inac priklad z praxe, ktory som nedavno cital. Lokalni provideri v SKFREE napr. pouzivali desktop PC ako servre. I ked mali vykonne CPU, tak pri velkom pocte uzivatelov boli odozvy i zatazenie jednoducho vysoke. Pri nasadeni serverovskeho HW, pri rovnakom pocte uzivatelov kleslo zatazenie i latencie na minimum.

Mimochodom, aku dosku momentalne mas na tom serveriku a aka je tam sietovka ?
[SIZE="4"]Dufam, ze tam nemas PCI sietovku, ci integrovanu PCI sietovku, alebo Realtek gigabitovu sietovku ?[/SIZE]

BIOSTAR a okrem ineho aj velmi vela dalsich pouzivaju casto Realtek gigabitove sietovky, ktore sa ako tak daju pouzivat na desktopoch, ale su nevhodne pre server. Ak je to tak ako pisem, skus vymenit sietovku za inu - za PCIe sietovku s Intel cipsetom, pripadne Broadcom alebo Marwell.
Napr.
http://www.homepc.cz/intel-pro-1000pt-gigabit-rohs-pcie-nic-card-196221.html
alebo velmi lacnu a slusnu alternativu:
http://asm.inshop.cz/inshop/scripts/detail.asp?ItemID=57126

To by mohlo dost pomoct. Inac sa robia aj SERVEROVE sietovky. Pri takej zatazi /velkom pocte konektov/ by mohli byt este vhodnejsie....

Asi by som siel do tejto
http://www.nakupni-dum.cz/intel-pro-1000-pt-server-adapter-pcie1x-rj45-glyndon/928549-6820/

pripadne
http://www.stromecek.cz/servery/originalni-sitove-karty-pro-servery/index.php?op=detail&zid=37490
http://www.atcomp.cz/zbozi/hp-nc110t-pcie-gigabit-server-adapter/detail.aspx?p=z:94930

Tie serverovske sietovky sa nerobia a nebyvaju drahsie len tak pre paradu. Su navrhnute pre velky pocet spojeni - I/O operacii - vyuzivaju napr. priamejsi pristup do pamati, co znizuje zataz, latencie atd. Ich prinos je vsad viditelny od stoviek, ci tisicok sietovych spojeni...

Pre este vacsie potreby kludne napr. taketo 2 portove /robia sa aj 4 portove/
http://www.homepc.cz/hp-nc360t-pci-e-dual-port-gigabit-server-adapter-187042.html
EditorPO (2819)|29.10.2008 17:28
[QUOTE=KEOSAN;175274]Tak prietok cez najrusnejsiu prevadzku by bolo teda vhodne zmerat, aby si vedel z coho vychadzat.[/QUOTE]

Tak teda na zaklade tvojich rad som zmeral prietok. Povolil som viac hracov online a pri 450 hracoch nebol prietok vyssi ako 7Mbit/s, co je asi v pohode. Mas pravdu, sietovka je integrovana. Aj ked s nou neboli problemy, asi ju vymenim za externu.

Uvedomil som si este jednu vec ohladom zatazenia servera. Neviem ake mas skusenosti s hernymi serverami a konkretne s WoW serverami, tak ti to trochu priblizim.
Hra ma po systemovej stranke dve casti. Jedna je "realm", ktora sluzi na pripojenie hraca a druha je "world", ktora sluzi na samotnu hru. Obidve casti maju svoje databazy. Realm ma "realmd" databazu a world ma "world" a "characters" databazu. V "realmd" su informacie o hernych uctoch (loginy, hesla, posledna IP adresa, typ hry,....) vo "world" databaze su informacie o samotnej hre (konfiguracia hry, suradnice map,....) v "characters" databaze su informacie o hernych postavach k jednotlivym uctom. Nase specifikum je aj to, ze mame spolocnu "realmd" databazu este s jednym serverom To kvoli tomu, ze oba nase servery su rozdielne co sa tyka typu hry, obtiaznosti..... a hrac sa priamo v hre moze rozhodnut, ze co chce v danu chvilu hrat.
Hrac sa teda najprv pripoji na pocitac, kde bezi realm, prihlasi sa, zvoli si hru a potom ho to presmeruje na konkretny server. Susedny server ma silnu masinu. Je to nejaky blade server s dvomi Xeonmi a 16GB RAM. u nich zatial ziadne problemy s lagmi neboli. Dnes sme spolu s dalsim adminom analyzovali minule problemy a zistili sme, ze lagy zacinaju pri pocte cca 500 hracov a to hlavne vtedy, ked server bezi dlhsiu dobu bez restartu (1-2 dni). Mozno to ma nejaky suvis s databazou, alebo so zaplnenim pamate.
Nastavili sme limit na 1000 hracov a pockame, kym zacnu lagy. Urobim screeny top a ntop.
Sucasne screeny su pri 450 hracoch.
450.jpg
KEOSAN (958)|29.10.2008 20:32
EditorPO
vidis server komponenty a maju pokoj :)

Tu sietovku skus vymenit pre istotu. Co to je za sietovka - bol to ten Realtek ?

Inac napr. s informacnym systemom som mal pod Red Hat Linux serverom problemy a tiez sa musel restartovat, pretoze po par dnoch, akoby mal problemy s cache. Nakoniec cim viac cache sa rezervovalo pre system, tym to bolo horsie. Tak nakoniecom som parametre nastavil, rezervoval opacne na minamalne hodnoty a bol klud s aplikaciou.

Skus sa este opytat tych co prevadzkuju druhy server, ci by neporadili - ci nerobili nejake zasahy v konfiguracii a podobne.

Taktiez lagy mozu nastat napr. kvoli providerovi. Niektori provideri nasadia routre skor urcene pre domace pouzitie a tie pri velkom pocte paketov zacnu zvysovat latencie a je problem. To sa stava dost casto. Cize dobre je informovat sa u providera... Idealne ak by bola moznost vyskusat to na inej linke u ineho providera /ak sa vobec da/.
odb (505)|29.10.2008 22:19
[QUOTE=KEOSAN;175080]Uz to neni tak drahe ako volakedy.

Napr. 4GB ECC moduly
http://www.alza.cz/4gb-ddr2-667mhz-ecc-d84657.htm

Kazda svanda nieco stoji... Ked si zase clovek zoberie vykon, ze to bude napr. 16-24GB RAM + napr. 2x quadcore Xenon a ked to ma obhospodarovat mnozstvo spojeni...

Plus treba zvazit aj stabilitu, ktoru poskytuju ECC RAM. Kedze to bude bezat pravdepodobne nonstop a pod vysokou zatazou, obcas nejaka chybicky pri non-ECC RAMkach nemusi byt vynimkou.

K vyberu dosiek. Pozrel by som sa napr. po:

Základní deska ASUS DSBV-DX, i5000V MCH, DDR2 667 FB ECC, int. VGA, PCIe x8, PCI-X, SATA II RAID, USB2.0, 2xGLAN, 2x sc771
http://www.alza.cz/serverova-zakladn...-dx-d92781.htm
http://www.asus.cz/products.aspx?l1=...&mo delmenu=1

pripadne
Základní deska ASUS DSBV-D, i5000V MCH, DDR2 667 FB ECC, int. VGA + PCIe x16, PCIe x8, PCI-X, SATA II RAID, USB2.0, 2xGLAN, 2x sc771
http://www.alza.cz/serverova-zakladn...v-d-d92783.htm

Dosky maju 2 sockety osaditelne dual a quad core Xenonmi. Dalej podporuju RAID a tiez maju po 2ks vybornych Intel gigabit sietoviek /predtym spominane dosky mali Realtek gigabit sietovku, co pre server neni prave najvhodnejsie/. Dosky podporuju ECC RAM do 24GB. Plus integrovana grafika.

[/QUOTE]
To Keosan :
Su ECC RAM a ECC RAM . Tie zakladné dosky, ktoré si uviedol v odkazoch, podporujú FB DIMM ECC RAM (Fully Buffered) a to niesu obyčajné ECC RAM. Odporúčam naštudovať rozdiel medzi obyčajnými ECC a ECC FB DIMM RAM.

[QUOTE]Inac dnes uz aj dost desktopovych dosiek /casto pre AMD, niektore aj pre Intel/ podporuju ECC a aj non-ECC RAMky.

[/QUOTE]

Popdporujú obyčajné ECC RAM ale nie ECC FB DIMM RAM. Tú RAM Kingston z odkazu by do žiadnej desktopovej dosky s podporou ECC nenatlačil.

Odporúčal by som si vždy overiť svoje slová. Nepresnými informáciami zavádzaš neznalých ľudí, oni to môžu zobrať za pravdu a pritom skutočnosť je trochu iná.
KEOSAN (958)|30.10.2008 08:23
Pred kazdou kupou odporucam potvrdit si kompatibilitu dielu u predajcu /na objednavke/.
Nie som specialista predaja :)

Naviac nikde som nehovoril, ze ECC RAM pojde v doske s non-ECC RAM alebo opacne.
Ani som nehovofil ze fully buffered ECC RAM pojdu zamenit za unbuffered ECC RAM.
Asi narazas na to, ze serverove byvaju fully buffered ECC RAM a vacina desktopovych cipsetov s podporou ECC, co mava Intel, ci AMD, byva unbuffered ECC /az taketo desktopove dosky byvaju casto kompatibilne s klasickymi non-ECC DDR2 RAMkami/.

Otazka bola, ze ECC RAMky su drahe, nato som linkol nahodne jednu RAMku.
Kompatibilitu si treba vzdy dopredu overit.

U vacsiny vyrobcov su datasheety kompatibility RAM. Pripadne niektori vyrobcovia RAM
/ako napr. Kingston/ maju svoje konfiguratory k jednotlivym zostavam.
Taktiez v solidnom obchode je moznost dohodnut sa dopredu, ze ak to nebude pasovat /RAM/,
tak ju vymenia za inu.

Rozhodne neodporucam kupovat diely po kusoch a kazdy od ineho predajcu.

DOPLNENIE:
tak neviem, mozno sa pletiem, ale co som linkoval tu

4GB DDR2 667MHz ECC Fully Buffered /to je to oznacenie FB...../ CL5 Dual Rank x4 Intel Validated KINGSTON BOX
http://www.alza.cz/4gb-ddr2-667mhz-ecc-d84657.htm

a pozeram tu dosku
http://www.asus.cz/products.aspx?modelmenu=2&model=1746&l1=9&l2=39&l3=716&l4=0

Tak citam
[QUOTE]Celkový počet slotů: 6 (2 kanálové)
Kapacita: maximální až 24GB
Typ paměti: plně bufferovaná DIMM DDR2 533/667 Reg. ECC - plně bufferovaná alias fully buffered, alias FB...
Velikost paměti: 512 MB, 1 GB, 2GB, 4GB[/QUOTE]

Mne to pripada, ze to sedi....

Ale pre istotu lepsie si to potvrdit predajcom.
--------------------------------------------
Mimochodom, ramky o ktorych som hovoril ako unbuffered ECC /napr. ASUS P5W doska s i975 cipsetom, pripadne casto u AMD dosiek/ su napr.:
http://www.atcomp.cz/zbozi/1gb-ddr2-533-ecc-kingston-cl4/detail.aspx?p=z:35760
odb (505)|1.11.2008 15:37
tie dosky z odkazov podporujú FB DIMM, k tomu nemám výhrady. Výhrady mám k tomu, že v príspevku si písal o ECC RAM ale dosky z odkazov a tiež RAM z odkazu bola typu FB DIMM ale o tom, si sa už nezmienil . Bolo by dobré podávať úplné infirmácie, upozorniť na to v príspevku.
KEOSAN (958)|1.11.2008 19:18
[QUOTE=odb;177161]tie dosky z odkazov podporujú FB DIMM, k tomu nemám výhrady. Výhrady mám k tomu, že v príspevku si písal o ECC RAM ale dosky z odkazov a tiež RAM z odkazu bola typu FB DIMM ale o tom, si sa už nezmienil . Bolo by dobré podávať úplné infirmácie, upozorniť na to v príspevku.[/QUOTE]

:notsure Jaksi mi pripada logicke, ze som uviedol FB ECC RAM k doske do ktorej to pasovalo. Kedze sme predtym hovorili o RAMke pre urcitu dosku. To by som sa tiez mohol zmienit, ze ECC RAMky su aj pre SDRAMky, ale aj DDR1, DDR2, DDR3 a tak isto rychlosti RAMky i casovania. Plus samozrejme niektore RAMky mavaju aj roznu voltaz.

Nezachadzajme prosim do detailov o RAMkach, to je na celu kapitolu. Dal som tip na dosku + RAMku. A odporucam vzdy si overit kompatibilitu komponentov u predajcu a nechat si to od neho potvrdit, garantovat. Pripadne miminamlne pozriet si produktovy letak vyrobcu v ktorom potvrdzuje odskusane RAMky s danou doskou. Prosim nerozoberajme dalej temu okolo ECC RAMiek, co ma kto kde uviest. Kto sa tomu nerozumie, nech nestavia server, alebo nech to zveri predajcovi napr. na zaklade urcitych vseobecnych odporucani, pripadne da si to niekym odobrit.

Nie som lektor a rozoberat do kazduckeho detailu sa daju rozne malickosti. :) Napr. take chladenie a prietok vzduchu, plus elektricke napajanie su zivotne dolezite, plus vyber vhodnej skrinky s ohladom na chladenie, vyber a uprava prostredia pre server a rozne ine vplyvy. ;)