reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LCD přímo do elektřiny...?

Godon (55)|29.10.2008 22:28
Chci se zeptat: Plánuji si koupit nové LCD a mám jeden problém. Bydlím v docela starém domě (50 let má?) a mám celkem strach zapojovat "citlivý" a hlavně nový a drahý LCD monitor přímo do zásuvky- Jde mi hlavně o různé vychýlení v síti, kdy dojde mi MIRNEMU přepětí (ale ne tak že se to spálí, říkám mírnému) a já se chci zeptat, jaký to má vliv na LCD, může to ho nějak poškozovat? A ovlivnovat obraz (budu to mír připojené přes DVI)?
Předem děkuju
Pavel Boček (4169)|29.10.2008 22:30
S přepětím samozřejmě musí monitor počítat (norma ATX12V pro počítačové zdroje počítá s napětím v síti v rozmezí 180-265 V, tady to bude podobné). Pokud by ale bylo nějaké horší, může to snížit životnost. Pokud vám ale v domácnosti v nezvykle vyšší míře neodchází spotřebiče, neřešil bych to. Obraz by to ovlivnit nemělo.
mstejska (2912)|29.10.2008 22:32
Nebo pouzit prepetovou ochranu. Vypada to jako zasuvka a ma to v sobe i akumulatory aby utahla pc par minut.
Jiziii (796)|29.10.2008 22:33
Pokud chceš mít sychr tak si kup přepětovou ochranu, nabo supersychr náký UPS
a záleží jak velký přepětí to sou- muže ti to zničit trafo timpádem zdroj
A v starým baráku bych se bál hliníkovejch drátů v zásuvce, minimámně bych je alespon dotáhnul bře "vytejkaj" a moh by ti vznikat velkej přechodovej odpor a vyhazovalo by to pojistky
Pavel Boček (4169)|29.10.2008 22:36
[QUOTE=mstejska;175769]Nebo pouzit prepetovou ochranu. Vypada to jako zasuvka a ma to v sobe i akumulatory aby utahla pc par minut.[/QUOTE]

Asi myslíš záložní zdroj. Ona je ale ochrana a ochrana, leckterá řeší jen veliká přepětí a vůbec nevyrovnává menší výkovy, to dělají jen záložní zdroje. Zase ale to záleží od konkrétního zdroje, u těch levnějších to je nebývá, ty lepší třeba dokonce (to co teď řeknu nevím 100 %) snad vezmou to co je v síti a udělají vlastní výstup s dokonalou sinusovkou.
Godon (55)|29.10.2008 22:55
No právě, přesně jak jste napsat... Mě jde o ty menší (ale tím pádem asi taky docela častý) výkyvy... Nám sice nic neodchází v domácnosti ale i tak mám strach...

Kolik tak stojí ta nejlevnější přepětovka, která by mi odstranily (urovnala) i ty malé výkyvy...? (jinak nic jiného umět nemusí)
Pavel Boček (4169)|29.10.2008 23:08
Šel bych do nějaké APC nebo Belkin, vybírej podle počtu zásuvek a dalších chráněných vedení (koaxiál, telefonní kabel apod.).

Samotné výkyvy jsou hlavně záležitostí sítě, ne ani tak vedení. Akorát máte-li opravdu hlínu, je třeba pravidelně dotahovat dráty v zásuvkách a rozvaděčích, jinak může dojít dokonce až k požáru.

Zase tak bych to neřešil, spínaný zdroj v monitoru má na tohle kondenzátor(y) a na celý monitor je případně záruka...
Godon (55)|29.10.2008 23:18
Pavel Boček (4169)|30.10.2008 00:25
Jo, vezmi tu druhou, stojí stejně jako jednozásuvka APC :D Tak určitě do toho dáš vedle monitoru i počítač, případně bedničky a to už jsi na třech zástrčkách :notsure
Aigor (201)|30.10.2008 15:21
Nejsem tedy zrovna odborník na elektro, ale mám dojem, že se tady plete několik pojmů...

přepěťovka = jednoduchá zásuvka s kontrolkou, má zafungovat při krátkodobém VÝRAZNÉM přepětí v síti a aby ochránila připojené zařízení VYPNE je. Pro znovuzapojení se obvykle musí stisknout nějaký mechanický kolík

bleskojistka = obdoba přepěťovky pro proudový naraz vyvolaný blízkým úderem blesku, na rozdíl od přepěťovky jsou zpravidla jednorázové. Ochrana proti přímému zásahu blesku do budovy (a průniku do elektrické sítě) neexistuje! V tomto případě střílí dráty ze zdi a většina elekktroniky shoří.

UPS = bateriový zdroj napájení, nejčastěji kombinovaný s jednoduchou přepěťovou ochranou. Na rozdíl od přepěťovky reaguje i na podpětí. Místo odpojení spotřebiče se přepne na napájení z baterií, takže umí překlenout i krátké výpadky napájení. Pro základní/jednoduché UPS opět platí, že neumí filtrovat, stabilizovat, ani jinak ovlivňovat napájení pokud je v stanovených mezích (např. 195~240V)

Více o rozlišení UPS viz Wikipedie

Stabilizátor = zařízení pro vyrovnávání a fitrování napájení ze sítě. Zajišťuje vyrovnávání výstupního napětí a fitrování optimální sinusovky. Neobsahuje baterie a nechrání před úplným výpadkem napájení.
Godon (55)|30.10.2008 23:33
No tak mě zajímá v podstatě ten stabilizátor... Je to něco z těch dvou věcí na který jsem hodil link...? NEbo hodte nekdo link na NEJLEVNEJSI stabilizator... (díky případně :-) )
Logout (4018)|31.10.2008 00:09
No, jestli máš blbý napětí v síti, tak myslim, že to co bys potřeboval je UPS, ale přinejmenším line-interactive. Offline by se furt přepínala z baterky na síť a zpátky, takže by nakonec odešla sama. Otázka je, jestli se Ti to vyplatí, tydle UPSky nejsou úplně nejlevnější, odhadem cca dva tisíce.

To na cos dal linky je přepěťovka. Ta Tě ochrání před bleskem nebo nárazově velkym proudem, kontinuálně zvýšený/snížený/kolísavý napětí neřeší. Dej do google line-interactive UPS a najdi nejlevnější....
Aigor (201)|31.10.2008 07:08
[QUOTE=Godon;176263]No tak mě zajímá v podstatě ten stabilizátor... Je to něco z těch dvou věcí na který jsem hodil link...? NEbo hodte nekdo link na NEJLEVNEJSI stabilizator... (díky případně :-) )[/QUOTE]

Juk do Google a vida - měl ho tam :p

Stabilizátory
http://katalog.nejnakup.cz/kategorie/pocitace/pc-prislusenstvi/zalozni-zdroje-ups/apc-line-r-600va

Výběr UPS s rozlišením podle typu
http://www.icq.cz/?Mode=StiList&StrId=6742&StrTypeActive=1&Page=5

Stabilizátor napájení APC 1200VA
http://www.lan-shop.cz/prepetove-ochrany/american-power-conversion/30824

V některých ohledech může být stabilizátor + jednoduchá UPS výhodnější než kvalitní UPS. Například můžeš stabilizovat napájení i pro zařízení, kde je UPS zbytečná (hifi, TV,..). Krom toho vyšší typ UPS může vyžadovat (a zpravidla vyžaduje) výměnu baterií ve značkovém servisu s rekalibrací elektroniky, takže se to může dost prodražit. Pokud se baterie používají on-line na výstup, taky rychleji odejdou než v jednoduché UPS. Naproti tomu na samotném stabilizátoru se není moc co porouchat, takže ho hodíš do kouta a můžeš zapomenout že existuje ;)
Logout (4018)|31.10.2008 12:43
Jo, omlouvám se, blbě jsem čet aigora a o stabilizátorech jsem nevěděl - když jsem naposled něco takovýho hledal, tak ještě nebyly. Takže určitě to - pokud bys např. pro pc nevyužil i UPS.
Marenek (239)|31.10.2008 12:54
[QUOTE=Godon;175789]Kolik tak stojí ta nejlevnější přepětovka, která by mi odstranily (urovnala) i ty malé výkyvy...? (jinak nic jiného umět nemusí)[/QUOTE]

ty si koupíš drahý lcd a chceš nejlevnější přepěťovku? sorry, ale nezdá se ti to nevyvážený? osobně jednoznačně doporučuju záložní zdroj. je to jako pojištění, ale to vyjde dráž ;-)
Marenek (239)|31.10.2008 12:57
[QUOTE=Aigor;176299]...kde je UPS zbytečná (hifi, TV,..).[/QUOTE]
to záleží na úhlu pohledu
Logout (4018)|31.10.2008 14:13
Marenek: Ideální je opravdu ten stabilizátor, je to v podstatě line-interactive UPS bez baterky (teda nějakej kondenzátor s větší kapacitou nebo slabá baterka na překonání poklesu napětí tam určitě je, ale ne baterka, která by byla schopná dodávat proud i při delším výpadku).
KEOSAN (958)|31.10.2008 14:15
Najlepsie je mat dobre rozvody. Ak su stare hlinikove rozvody tak:

- najjednoduchsie je dat si priamo z rozvadzaca napojit bezny kabel, aky pouzivaju napr. predlzovacky a po rohu miestnosti tahat si to tam, kde clovek potrebuje. Na konci si necha napr. 5-6 portovu zasuvku. Nebude to mat ako zasuvku na stene, ale bude to elektricky funkcne.

Tiez chcem upozornit, ze niektore prepatovky - ako tu boli linkovane od APC - su sice slusne, ale potrebuju uzemnenie, kde zvadzaju prepatie. Cize, ak to neni uzemnene /niektore stare rozvody byvali 2 vodicove/, je problem. Prepatove ochrana neriesi problemy elektroniky v tychto rozvodoch, pretoze je iba proti prepatiu. Horsie je tu na tom, ze vznika iskrenie-spicky, ale aj vypadky-podpatie. Pri dlhom posobeni v takomto prostredi zariadenia rychlo "zblbnu". Takze prepatovka tu v zasade nic neporiesi.

Ako pisal LOGOUT:
- istym riesenim je dat tu line interacitve UPSku. Ale iba line interactive, nedavat tam offline. / L.I - tie su casto oznacovane ako UPS s AVR obvodom/.

Odporucit mozem:
- APC Smart rada cela,
- alebo ACP Back ale v tejto iba RS rada, ostatne su offline.
- tiez MGE NOVA UPSky s AVR obvodom,
http://www.qcomp.sk/shopping/product_details.php?idp=bg331590

- Belkin s AVR obvodom,
http://www.hifishop.cz/DetailPage.asp?DPG=123445

- alebo Trust s AVR obvodom,
http://trust.mironet.cz/trust-ups-pw4055t--550va-+dp82190/

Keby som mal kupit, tak si vyberiem takuto 1000VA pre PC a aj monitor zaroven:
http://www.nakupni-dum.cz/trust-ups-pw-4100t-1000va/1398781-10861/

Bezne OFFLINE UPSky sa prepinaju na baterku pri vypadku nad 20ms. Do 20ms funguje prave line interactive /AVR/. Takze lepsie nez samotny regulator, radsej UPSku s takymto obvodom. Pokial si clovek kupi dostatocne silnu UPSku, staci si vyrobit potom pomocou kabla s eurozasuvku - jednoducho viacportovu predlzovacku, takze z toho bude moct napajat aj ine zariadenia. Napr. TV, alebo video-DVD-HDD-rekorder, HiFI, atd.... - teda, pokial to kapacitne bude zvladat UPSka /jej baterka, obvod/.
Pavel Boček (4169)|31.10.2008 16:21
[QUOTE=Logout;176275]To na cos dal linky je přepěťovka. Ta Tě ochrání před bleskem nebo nárazově velkym proudem, kontinuálně zvýšený/snížený/kolísavý napětí neřeší. Dej do google line-interactive UPS a najdi nejlevnější....[/QUOTE]

To by ale měl řešit samotný zdroj v monitoru. Pokud to nebude zvládat, vypovídá to o kvalitě a dodržování norem, no je tu stejně záruka.

O tom řešení s prodlužovačkou jak psal KEOSAN - to podle mne není vhodné. Přece jen vedení ve zdi a prodlužovačka je úplně něco jiného. Prodlužovačka podle mne zvyšuje reakční čas jističů mnohem více než vedení ve zdi. A vodičů ve zdi bych se nebál, pokud budou kontakty udržovány v dobrém stavu. Nicméně by se hodilo při té příležitosti zjistit, co tam vlastně je za vedení, ať se tu neplácá o něčem virtuálním.
Aigor (201)|31.10.2008 16:33
[QUOTE=Pavel Boček;176554]To by ale měl řešit samotný zdroj v monitoru. Pokud to enbude zvládat, vypovídá to o kvalitě a dodržování norem, no je tu stejně záruka[/QUOTE]

Tohle doufám nemyslíš vážně :eek:
Kdybych si koupil slušnou plazmu za 30 litrů, taky ji nebudu zapojovat přímo k nám do baráku do zásuvky už proto, že tam lítá napětí mezi 150-250V. Jo, ČEZ nám tam dával několikrát krabičku aby sme je přesvědčili a už 8 let slibují novou transformačku. Ale to neznamená, že si sednu do křesla a spokojeně budu čekat až mi shoří přetížením něco v TV, abych mohl běžet na reklamace.

O tom je ostatně tahle diskuse....
KEOSAN (958)|31.10.2008 16:34
[QUOTE=Pavel Boček;176554]To by ale měl řešit samotný zdroj v monitoru. Pokud to enbude zvládat, vypovídá to o kvalitě a dodržování norem, no je tu stejně záruka.

O tom řešení s prodlužovačkou jak psal KEOSAN - to podle mne není vhodné. Přece jen vedení ve zdi a prodlužovačka je úplně něco jiného. Prodlužovačka podle mne zvyšuje reakční čas jističů mnohem více než vedení ve zdi. A vodičů ve zdi bych se nebál, pokud budou kontakty udržovány v dobrém stavu. Nicméně by se hodilo při té příležitosti zjistit, co tam vlastně je za vedení, ať se tu neplácá o něčem virtuálním.[/QUOTE]

Asi doslo k mensiemu informacnemu sumu. Nejedna sa v pravom slova zmysle o predlozovacku. Natiahol sa NOVY OBVOD, len s tym, ze nebol osadeny do steny - a miesto zabudovanej 2 portovej zasuvky bola volna povedzme 4-5 portova zasuvka a odtial sa moholi napajat uz predlzovackou dalsie spotrebice.
Robil mi takto problem na zlej instalacii TV, tak som ho hodil na novy obvod, takto urobeny a bol pokoj.
Ta pseudo "predlzovacka " alias novy obvod nema ako predlzovat cas isticov, kedze je to elektricky defakto to iste...

Kto sa boji, ze tam bude ohybny CYLY kabel /lanka/, ako byva na predlzovackach, kludne tam moze dat CYKY kabel /pevny drot/. Ved s tym koncom som nepocital, ze by sa s nim nejak hybalo, len sa donho napoja uz dalsie predlzovacky. Neni to najidealnejsie, ale stacilo to, ze na takyto novy a jednoduchy obvod /s volnou 4zasuvkou/ je napojena jedna predlzovacka s prepatovou ochranou a do nej mala stolova lampa + tlaciaren + LCD + pocitac. Druha predlzovacka s prepatovkou v ktorej su zase TV a DVD-HDD rekorder, a tretia predlzovacka na ktorej sa daju napr. nabijacky na mobil, obcas tam pripojim domacu pekarnicu, alebo zehlicku. Ako som pisal, neni to uplne najidealnejsie, ale neni s tym problem. Je to podobne, ak uvazim, ako v domoch bola robievana elektrika, ked od jednej zasuvky sa natahovalo niekolko dalsich zasuviek v niekolych dalsich miestnostiach a clovek si daval do tych zasuviek predlzovacky. Kym to bolo v starych rozvodoch boli neustale problemy, zamrzy PC, poskodzovanie zdroja, vypinanie TV obrazu kazdu chvilku atd. Odvtedy co sa to natiahlo z rozvadzaca - neboli s PC, ci s TV problemy.... Je to funkcne a urcite rychle na instalaciu a lacnejsie nez tahat komplet novy rozvod v stene, vysekavat atd.

Mimochodom, co sa pouziva kabelaz, tak bezna zvlada prud cca 10A, istice sa davaju casto 16-20A. Cize moze si clovek kupit hrubsi kabel, ci viacportovu zasuvku, ktora to zvladne. Ked to tak zratam, tak cele, co na tom bolo zapojene nedosahovalo ani tych 10A. Takze je to v pohode. Ina vec by bola, keby som to pretazoval el. radiatormi, plus rychlovarnou kanvicou, ci dalsimi inymi energeticky narocnejsimi zariadeniami...

[QUOTE=Aigor;176564]Tohle doufám nemyslíš vážně :eek:
Kdybych si koupil slušnou plazmu za 30 litrů, taky ji nebudu zapojovat přímo k nám do baráku do zásuvky už proto, že tam lítá napětí mezi 150-250V. Jo, ČEZ nám tam dával několikrát krabičku aby sme je přesvědčili a už 8 let slibují novou transformačku. Ale to neznamená, že si sednu do křesla a spokojeně budu čekat až mi shoří přetížením něco v TV, abych mohl běžet na reklamace.

O tom je ostatně tahle diskuse....[/QUOTE]

Presne. Cakat, kym odpali niekomu spotrebice, pripadne ich nakrapne tak, ze odidu tesne po zaruke urcite vela ludi nepotesi :) Tiez neustale nieco reklamovat, ci dohadovat sa, neni ziadny med...
HiLow (1000)|31.10.2008 16:45
[QUOTE=KEOSAN;176566]AKto sa boji, ze tam bude ohybny CYLY kabel /lanka/, ako byva na predlzovackach, kludne tam moze dat CYKY kabel /pevny drot/.[/QUOTE]
CYKY by byl urcite lepsi nez CYLY. Pokud bude zajistena jeho stabilita - cimz myslim, aby se s nim nikde nepohybovalo.
A samozrejme zvlast jistic.
KEOSAN (958)|31.10.2008 16:50
[QUOTE=HiLow;176577]CYKY by byl urcite lepsi nez CYLY. Pokud bude zajistena jeho stabilita - cimz myslim, aby se s nim nikde nepohybovalo.
A samozrejme zvlast jistic.[/QUOTE]

CYKY by bol teoreticky lepsi. Neviem teraz, ci som tam dal CYKY, ci CYLY. Ale nech je to jak je, bolo to natiahnute popri stene pod kobercom, nehybe sa to a viacportova zasuvka konci v rohu pri skrini. Ak by sa s tym vsak trochu hybalo, tak zase by bol vhodnejsi CYLY - ako vravis. Ale s tou 4portovou zasuvkou /ake sa pouzivaju v predlzovackach/ sa nejak nehybe a zapojene su do nej uz iba dalsie predlzovacky. Iste je, ze to za par korun vyriesilo vsetky problemy s elektrikou.

Nie som si celkom isty, ale zda sa mi, ze ten kabel je ohybny, takze to bude asi CYLY. Este ho obzriem. Nech je ako je, ale je s nim klud :)
HiLow (1000)|31.10.2008 17:00
Na delsi vzdalenost je rozhodne lepsi CYKY, take pokud neni predpoklad, ze se s nim bude nejak manipulovat.
Ovsem pokud neni tento predpoklad, tak doporucuji CYLY, pro jeho vlastnosti.
CYKY po par ohybech muzes zlomit, ale zase ma lepsi elektricke vlastnosti.
CYLY je zase ohybny, ale je vhodny jen jako prodluzovacka apod.
Logout (4018)|31.10.2008 17:18
No, zas to nedramatizujte. Bavíme se o spotřebě plasmy plus možná repráky a nevímco, takže by se to mělo vejít do 200W, což je asi tak 1A (při zapnutí teda asi víc, to je pravda, ale pořád rozdíl oproti tomu, když např zapojim žehličku, lux a tak....). Takže IMHO stačí libovolná prodlužovačka, byť asi tu nejlevnější z tesca (či ještě hůř z china marketu) bych tam asi nedal. (Tim nezpochybňuju, že drát je v tomdle případě lepší než lanko, 100% je, akorát se např. zbytečně hůř schání atd...).
PS: A na zdroji monitoru bych to taky rozhodně nenechával, jestli je vedení špatný...
HiLow (1000)|31.10.2008 17:21
[QUOTE=Logout;176629]No, zas to nedramatizujte. Bavíme se o spotřebě plasmy plus možná repráky a nevímco, takže by se to mělo vejít do 200W, což je asi tak 1A (při zapnutí teda asi víc, to je pravda, ale pořád rozdíl oproti tomu, když např zapojim žehličku, lux a tak....). Takže IMHO stačí libovolná prodlužovačka, byť asi tu nejlevnější z tesca (či ještě hůř z china marketu) bych tam asi nedal. (Tim nezpochybňuju, že drát je v tomdle případě lepší než lanko, 100% je, akorát se např. zbytečně hůř schání...)[/QUOTE]

Jasne, ale jeste plus LCD+PC, cimz zatizeni stoupa, take proudove razy.
Pavel Boček (4169)|31.10.2008 17:24
[QUOTE=KEOSAN;176566]...Presne. Cakat, kym odpali niekomu spotrebice, pripadne ich nakrapne tak, ze odidu tesne po zaruke urcite vela ludi nepotesi :) Tiez neustale nieco reklamovat, ci dohadovat sa, neni ziadny med...[/QUOTE]

Tak samozřejmě, řešení to je, ale otázka je, jestli bude chtít Godon mít po bytě celkem volně natažený kabel, eventuelně se drbat s vedením v plastu podél zdí. Nevím přesně co to je za obydlí, ale pokud byt, tak natažení od jističů na patře stejně nemusí pomoci, je-li nevyhovující kabeláž v celém objektu.

Aigor: v tvém případě jsi pod normou, ale jinak musí počítačové zdroje dle normy ATX12V zvládat napětí 180-265 V, na něco takového budou zřejmě stavěny i zdroje v monitorech. My máme také v síti přepětí a také nám častěji odcházely motory v ledičkách a mrazničkách nebo EC zdroj, nicméně po pořízení lepších spotřebičů (a zdrojů) se už léta nic nestalo, dneska jsou na to spotřebiče prostě stavěny, od té doby byly přijaty některé rozšiřjící normy.

Nechci zase Godona zbytečně odrazovat, ale je na něm, jestli chce u monitoru za 5k dávat další tisíce do Line-interactive UPS nebo podobných spotřebičů, zvlášť, když vlastně ani neví, co ve zdi má (nakonec tam může být první třívodičové vedení v mědi nebo se to už měnilo). Takže bych si to prvně zjistil a alespoň si změřil napětí v síti než pomalu překopávat byt :) Prostě je rozdíl plasma za 30k a monitor za 5k, tady by cena aktivního korigujícího prvku byla asi taková jako polovina hodnoty monitoru.
Godon (55)|31.10.2008 17:45
A tak to se nechutně zvrhlo pánové :-D... Já bych jen rád podotknul, že na začátku jsem mluvil jen o ochraně LCD+ PC proti různým menším výkyvům v síti, které sice nemají bezprostřední vliv, ale když k tomz bude docházet roky, tak to myslím celkovou životnost LCD nebo PC snižuje a já minimálně s LCD počítám na ROKY ne 1 rok, ale ROKY :-)...

O UPS jsem se ani nezminoval, tu nepotřebuju (záložní zdroj) a Plasmu teda fakt nemám :-)...

Jo a to překopávání bytu mě taky dostalo , ale chápu zas že někdo je holt inženýr :-)...
Jiziii (796)|31.10.2008 18:38
NO s tim že ti vydrží LCD hodně dlouho nepočítej, maximum je kolem 5 let záleží na značcea kvalitě a jak často se používvá
většinou odejdou lampy a nebo trafo a to už se nevyplatí opravovat
KEOSAN (958)|31.10.2008 19:37
Pavel Boček
nikto nehovoril o lištovani. Jednoducho som to hodil popri stene pod koberec, takze nic neni vidno. Alebo cast kabelze sla poza skrine, takze tiez nebola vidiet.
----------
Mimochodom pozeral som, daval som tam CYLY kabel. To, ze je to CYLY- problem neni. I tak, napr. existuju 50m servisne, ci zahradne predlzovacky a su z CYLY kablov.

[QUOTE=Godon;176654]Já bych jen rád podotknul, že na začátku jsem mluvil jen o ochraně LCD+ PC proti různým menším výkyvům v síti, které sice nemají bezprostřední vliv, ale když k tomz bude docházet roky, tak to myslím celkovou životnost LCD nebo PC snižuje a já minimálně s LCD počítám na ROKY ne 1 rok, ale ROKY :-)...

O UPS jsem se ani nezminoval, tu nepotřebuju (záložní zdroj) a Plasmu teda fakt nemám :-)...[/QUOTE]

Chces ochranu, alebo chces sa hrat na ochranu ? :D
HiLow (1000)|31.10.2008 19:48
[QUOTE=KEOSAN;176739]Mimochodom pozeral som, daval som tam CYLY kabel. To, ze je to CYLY- problem neni. I tak, napr. existuju 50m servisne, ci zahradne predlzovacky a su z CYLY kablov.[/QUOTE]
Jenomze to neni na dlouhodobe zatizeni. Ovsem zalezi na odberu. Kolikrat jsem videl u lidi vselijak natazene prodluzky a kdyz jsem chytil na kabel, tak jsem se malem spalil.
No a u CYKY tento problem temer odpada, ma daleko lepsi vlastnosti v zatizeni.

[QUOTE=KEOSAN;176739]Chces ochranu, alebo chces sa hrat na ochranu ? :D[/QUOTE]
Presne tak, Keosan ma pravdu. Vim, ze chces za co nejmin penez, ale taky jsi nerekl, jake jsou elektrorozvody v tom tvem 50 let starem dome. To by urcite uspisilo a upresnilo odpovedi.;)
KEOSAN (958)|31.10.2008 20:20
[QUOTE=HiLow;176747]Jenomze to neni na dlouhodobe zatizeni. Ovsem zalezi na odberu. Kolikrat jsem videl u lidi vselijak natazene prodluzky a kdyz jsem chytil na kabel, tak jsem se malem spalil.
No a u CYKY tento problem temer odpada, ma daleko lepsi vlastnosti v zatizeni.
[/QUOTE]

Predlzovacky sa valaju barskde roky a aj pod dlhodobou zatazou. So zahrievanim kabla tam problem rozhodne nemam.

Co sa tyka GORDONa

[QUOTE]Bydlím v docela starém domě (50 let má?) a mám celkem strach zapojovat "citlivý" a hlavně nový a drahý LCD monitor přímo do zásuvky[/QUOTE]

Zvyraznil som slovo DRAHY LCD monitor. Ked som linkoval, ze by postacil napr. tento Trust 550VA s AVR obvodom, za 888,- Kc bez DPH. To je tiez drahe ?
http://trust.mironet.cz/trust-ups-pw4055t--550va-+dp82190/

Kolko stal ten "DRAHY" LCD - cca "drahych" 4000-5000 Kc ? Ved za tych 888,- Kc za UPS, zacinaju cenovo niekde slusnejsie predlzovacky s prepatovou ochranou...
Godon (55)|31.10.2008 23:01
[QUOTE=Jiziii;176701]NO s tim že ti vydrží LCD hodně dlouho nepočítej, maximum je kolem 5 let záleží na značcea kvalitě a jak často se používvá
většinou odejdou lampy a nebo trafo a to už se nevyplatí opravovat[/QUOTE]

Tak to si mě ted celkem vyděsil :-)... CRT jedou v pohodě i 10+let (měl jsem takový) a ted slyším že LCD jen 5 let... (plánuju samsung do 5500kč, to už nějaká značka je ne)? 5 let mi přijde málo... :-(...
mstejska (2912)|31.10.2008 23:05
No jo ale co chces dnes za 5 tisic? Nejlevnejsi soucastky, takze uvidis jaka bude zivotnost.
Jiziii (796)|31.10.2008 23:06
[QUOTE=Godon;176859]Tak to si mě ted celkem vyděsil :-)... CRT jedou v pohodě i 10+let (měl jsem takový) a ted slyším že LCD jen 5 let... (plánuju samsung do 5500kč, to už nějaká značka je ne)? 5 let mi přijde málo... :-(...[/QUOTE]

No co tahle vim ze skušenosti kamošů a známejch je to kolem těch 5 let samozřejmě záleží na hodně věcech, ale musíš se taky dívat z pohledu výrobce tomu se nevyplatí aby ti něco vydrželo dlouho ten chce aby sis po skončení záruky koupil novej výrobek:-D
Skušenost mám že Philips monitoru 3 rokem začli odcházet lampy, u jednoho noname necelý 2 roky pak exnul a neim jak se samsungama s těma skušenost nemám :-)
mstejska (2912)|31.10.2008 23:12
LCD displaye tady nejsou tak dlouho rozsireny. Ale CRTcko 17" mam jeste z roku 2000
Pavel Boček (4169)|31.10.2008 23:13
U profi věcí je vždycky výdrž větší, tam si to člověk zaplatí v pořizovací ceně. To je záležitost LCD i CRT, valná většina dochovaných CRT s velkou úhlopříčkou jsou kvalitní kusy, jejich ostrost a další parametry se takřka nezměnily.
mstejska (2912)|31.10.2008 23:17
Taky stalo 10000,- Ale s LCD se to neda srovnat. Kdyz se na to ted divam, vybulena obrazovka (a to byla nejaka flat) Barvy na NB jsou horsi ale na LCD krasne, a hlavne kdyz dlouho delas, zadna unava oci.
Godon (55)|31.10.2008 23:20
No já měl předtím taky CRT a snad 10 let a jelo v pohodě, proto mě 5 let u LCD překvapilo a to to CRT bylo AOC (nebo jak) a myslím že nic moc značka...
mstejska (2912)|31.10.2008 23:22
No jo, ale v te dobe vsechno nedelali v Cine.
droopy (8)|1.11.2008 13:20
Moje LCD Philips vydrzalo 5 rokov x hodin zapnute kazdy den a ziadne znizenie kvality alebo poruchy som nezaznamenal. Predal som ho teraz do bazaru ako 100% funkcne. Je ale pravda ze vtedy to lcd stalo 16 tisic, takze sa to velmi neda porovnavat z dnesnymi spotrebkami za 5 tisic. Imho Godon, myslim ze na zariadenie za 5 tisic davat nejake ochrany je zbytocne. Jednoznacne to uz nie je DRAHE LCD, ale velmi lacne LCD. Navyse spotreba takeho LCD je do 40W, transformator pravdepodobne vysokofrekvencny regulovany mikrocipom s rozsahom 100-240V 50-60Hz. S trochou nadsazky by to fungovalo aj s dynamom na kolobezke. Tam sa fakt nema co stat.
Godon (55)|1.11.2008 15:50
Velmi lacné, voy jako ty nesnáším, pro mě je 5000kč už CENA.
mstejska (2912)|1.11.2008 16:37
[QUOTE=Godon;177164]Velmi lacné, voy jako ty nesnáším, pro mě je 5000kč už CENA.[/QUOTE]

Chtel jsi poradit, tak se chovej slusne. Na nadavky tady nikdo neni zvedavy.
PS: kvalitni monitor i pred 5 lety stal vice nez 10 tisic, tj 5000,- ted je velmi levne.
Kdo se diva pouze na cenu splace nad vydelkem. Muzes zkusit koupit nejakeho "samasunaga" na trznici tam ti ho klidne prodaji a reknou "kvalitni pani"
KEOSAN (958)|1.11.2008 19:03
[QUOTE=Godon;177164]Velmi lacné, voy jako ty nesnáším, pro mě je 5000kč už CENA.[/QUOTE]

5000 Kc. Odrataj si od toho DPH. Odrataj si naklady na dopravu do tvojho mesta. Odrataj si marzu maloobchodu, odrataj si dopravu do velkoobchodu, odrataj si marzu velkoobchodu v republike, odrataj si marzu a dopravu nejakeho medzinarodneho velkoobchodu, odrataj si naklady vyrobcu na vyrobu, suroviny, ludi co musi zaplatit a nejaky ten zisk pre akcionarov. Zrazu sa dostanes na nejaku smiesnu hodnotu.

LCD za 5000 korun je jedna z najnizsich tried. Cca 10-15-20 tisic je stredna trieda. 20-30-50 tis je vyssia trieda. Takze sme mysleli, ze hovorime napr. o 30-50tisicovom LCD, ake sa robia napr. s 5 rocnou zarukou pre profi DTP pracoviska.

Nikto tu nehovori o niekoho socialnej situacii a ani ju nechce hodnotit, ale treba sa divat fakticky na hodnotu komponentov a nie podla toho, kolko na to clovek ma, ci hodla do toho utratit.

Ak chces kupit za tych 5000 Kc nejaky LCD, tak to si natiahni ten kabel z rozvadzaca a mas to asi najlacnejsie riesenie co mozes mat. Alebo nechaj si opravit koncovky na zasuvkach a nech si daju do poriadku v dome rozvadzac. Nic lepsie totiz nevymyslis, ak sa Ti zda draha UPSka za 888 Kc bez DPH. Plus pouzivaj zariadenie co najmenej, vypinaj ho na predlzovacke s vypinacom a vydzi ti co najdlhsie. Tiez som setrny clovek, ale treba vediet na com a ako setrit.
droopy (8)|1.11.2008 19:33
Godon, ako aj KEOSAN pisal, rovnako som to myslel aj ja. Nejde o to ze 5000 je pre niekoho vela alebo malo ale aktualne je to suma za LCD-cka z tej skoro najnizsej triedy. Tam treba pocitat z tym, ze je cost-cutting pouzity na maximum - teda suciastky od najlacnejsich dodavatelov a podobne. Nehovorim ze to nie je kvalitne, iba ze sa mi zda zbytocne riesit pri tomto nejaku extra ochranu za x-tisic. Osobne si myslim ze aj ten 5 tisicovy LCD ti vydrzi aspon 5 rokov a ak nie, je mnozstvo znaciek s 3 rocnou zarukou a stale to mozes reklamovat. (Ja by som tiez teraz nekupoval LCD za desiatky tisic ak by moje poziadavky splnal lacnejsi model.)