reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LCD a zrak...?

Godon (55)|29.10.2008 22:58
Zajímá mě, jestli vám přechod z CRT monitorů na LCD pomohl od "bolesti" očí...? Všude se říká jak je to lepší než CRT a jak vás z LCD už oči bolet nebudou a že je LCD pro oči lepší, bla bla... Mě ale zajímá realita, uvažuju nad koupí LCD (Samsung do 5500kč) a jediným důvodem pro koupi a vlastně jejím cílem, je snížit zátěž očím (mám CRT 17" Hyundai ImageQuest V773, jedu 100hz teď, 3 starý(?)). Takže jak jste na tom vy, oči a LCD vs. CRT Smile...? Vyplatí se to vůbec?
Pavel Boček (4169)|29.10.2008 23:03
Koukám ze třiceti centimetrů na 21'' CRT na 85 Hz (bohužel víc nezvládá VGA) a vedle mám ještě 17'' a oči mne nebolí, stačí si dobře nastavit jas. U LCD dole také nemám problém.

Se 100 Hz jako máš ty bych byl spokojený, akorát je 17'' už celkem málo.

No ale některé šmejdské LCD jako Acer nebo BenQ mohou namáhat oči, hlavně když zvýšíš frekvenci. Nedá se to prostě generalizovat na CRT×LCD...

[SIZE="1"]Nechceš ta vlákna už omezit ;)[/SIZE]
Godon (55)|29.10.2008 23:12
Vlákna omezit nechci, každý se týká něčeho jiného, spam to není, byť pravda je toho dost najednou, ale já jsem prostě zvědavý :-)...

No ale jinak to teda neslyším moc rád... Můj jediný argument pro koupi LCD jsou oči... (všechno ostatní je mi víceméně fuk :-)...).

Nenajde se tu někdo, kdo mi řekne že mu to hodně na oči pomohlo :-)...?
drobec (7)|29.10.2008 23:24
to je indivdualne. Niektorych bolia pri CRT a niektorych aj pri LCD zalezi aj od vyrobcu a technologie.
Logout (4018)|29.10.2008 23:26
Obecně z CRT bolí oči, pokud mají malou obnovovací frekvenci anebo už jsou starý a maj vypálenou masku a jsou neostrý. U LCD bolej oči buď pokud se používaj v nenativnim rozlišení (rozmazání), nebo když se jim nedá dobře seřídit jas (jsou moc jasný).
drobec (7)|29.10.2008 23:29
moj kamard vyskusal vela LCD ale pri technologii TN ho boleli oci az ked vyskusal Lenovo L220x s technologiou S-PVA. Prestali ho boliet oci.
A pritom aj ja som pozeral na monitory TN aj ich mam a oci ma nebolia.
mildante (183)|29.10.2008 23:52
Cau, no nevim jestli je to LCD, ale pred mesicem jsem si po letech pouzivani CRT poridil LCD s technologii S-IPS a jsem z toho pokud jde o oci hodne rozpacity. Mozna je to tou velikosti (je to 24, predtim sem mel jen 19), nebo si oci zvykaji, nebo je to proste nejakou souhrou nahod, ale subjektivni pocit je, ze me ted oci vice slzi a pali po delsi praci a to mam jas stazeny na minimum. Cert vi v cem je problem. Mozna je to jen timhle konkretnim modelem co mam. Je to HP LP2475w.
Godon (55)|30.10.2008 00:10
Hm... no tak to jste mě moc nepotěšily... :-(. A to se já už těšil na LCD :-/...

No ale pořád je tu možnos to koupit přes net, pořádně to otestovat a když nebudu spokojenej (oči budou bolet, nebo mi to prostě nepřinese (kromě velikosti) nic oproti mé 17"), tak to můžu do 14-ti dnů vrátit bez udání důvodu ne?

Platil bych potom něco? (jako třeba nějaký "storno" poplatek, nebo by mi vrátily celou sumu a já bych tratil jen za dopravu ke mě (protože zpátky bych ji to už zavezl, ta prodejna je celkem blízko, ale kupte to tam, když to můžete koupit přes net a máte 14-dní :-)...

Pletu v téhle oblasti v něčem?
Pavel Boček (4169)|30.10.2008 00:12
[QUOTE=Godon;175846]...[/QUOTE]

Sice je to vůči prodejci hnus, ale udělat to můžeš no...
Godon (55)|30.10.2008 00:18
Tak hnus, nehnus, nemyslí zákon v tomhle právě na podobné případy :-)? Kupovat to v obchodě, můžu si to nechat předvést a nějakou dobu na to taky čumět, přes net možnost nemám.

BTW, i když to koupím přes net, můžu to pak vrátit osobně v prodejně (není tam nějaký rozpor v podmínkách)?
cool.user (2822)|30.10.2008 00:21
[QUOTE=Godon;175849]Tak hnus, nehnus, nemyslí zákon v tomhle právě na podobné případy :-)?[/QUOTE]

Ten zakon byl vytvaren s uplne jinym ucelem nez pro vychcanky ;)
Pavel Boček (4169)|30.10.2008 00:23
Osobní vrácení by snad mělo jít, nevidím důvod proč ne.

Nefér mi to přijde proto, že se na to můžeš hodinu koukat v obchodě, když ho máš kousek, nemusíš to objednávat. Po hodině by tě oči bolely kdyby byl problém. Jinak ale poplatek po tobě chtít prodejce nemůže, jedině kdybys na tom udělal závažné stopy užívání. Něco si můžeš počíst na SHW, nedávno o reklamacích vyšel článek.
Godon (55)|30.10.2008 23:34
No jistě... hodinu na to budu souvisle koukat v prodejně... :-I Si děláš srandu ne? Už vidím nadšení prodejců, o exotství takové kousku už nemluvím vůbec :-)...
cool.user (2822)|30.10.2008 23:46
[QUOTE=Godon;176264]No jistě... hodinu na to budu souvisle koukat v prodejně... :-I Si děláš srandu ne? Už vidím nadšení prodejců, o exotství takové kousku už nemluvím vůbec :-)...[/QUOTE]

Jasne, takze podle tebe je lepsi si tyden hrat s monitorem a pak ho vratit prodejci? :mistake

Ten zakon na kterej se odvolavas byl vytvoren na ochranu spotrebitele, ze v pripade kdyby dostal jinou vec nez kterou si pomoci eshopu objednal aby mel zcela jasne pravo tu vec vratit. Nema slouzit k tomu aby si vychcanci na x dnu pujcovali a pouzivali zbozi a pak ho vraceli...
pavel_p (993)|31.10.2008 00:06
No zkušenost je asi taková:
- z CRT oči nebolí pokud je obnovovací frekvence >=85Hz, obraz se nechvěje a je ostrý
- z LCD oči bolí prvních pár dní (nevím proč, pak to přejde), ale chce to dobře nastavit jas. Z příliš malého oči bolí (je to zkušenost, nečekal bych to), z příliš velkého také (někdy tak vysoký nastavit nejde). Také není dobré na LCD koukat za tmy (s vyjímkou filmů) a mít nějaké zářící bílé okno na černém pozadí. Pokud je jasná větší plocha, tak se oči světlu z monitoru přizpůsobí. Kontrast je poměrně vysoký a není to až taková přednost jak se může zdát.

Dlouhodobé zkušenosti mám se Samsungem 710N (710T) a HP LP2465 u obou se dá pracovat prakticky celodenně, ale s jasem 100% mě u HPčka slzí oči za 20min.
Logout (4018)|31.10.2008 00:43
cool.user: tady bych si dovolil nesouhlasit. Ten zákon je proto, že pomocí internetu si člověk tu věc nemůže "zkusit", podívat se, zeptat prodavače atd... Takže si může koupit něco, co vlastně nechtěl, vypadá jinak atd... a proto to má možnost vrátit. Tzn. např. koupim si tendle monitor, zjistim že na jedný straně ujíždí do růžova. V tu chvíli mam zcela plný právo dle zákonů ho vrátit. Na hranici už je - koupim 24" monitor, hmmm, ten je moc velkej, radši chci 22". Ale v podstatě i todle dle zákona je možný asi i košér. Naopak košér neni, když si objednam projektor, pozvu kamarády na filmovou párty a pak ho vrátim. Nebo když najdu v jinym obchodě levnější/lepší model.
Prostě člověk má právo věc vrátit, když zjistí, že objednal něco, co mu nevyhovuje a zároveň tu věc nijak nepoškodil. Nikoli proto, že kdyby eshop zaslal špatnou věc. Koneckonců žádnej eshop by Ti nikdy nemohl dokázat, že sis objednal zrovna todle - takže na to by speciální zákon ani bejt nemusel, kdybys reklamoval objednávku, tak bys 100%musel uspět.

Ono taky když to vracíš, tak to musíš vrátit nepoškozený v originálním obalu a platíš poštovný - svym způsobem s tim prodávající nemá víc práce, než kdyby Ti to na prodejně rozbalil a předved.
Kozouš (500)|31.10.2008 01:21
[QUOTE=Logout;176282]
Ono taky když to vracíš, tak to musíš vrátit nepoškozený v originálním obalu a platíš poštovný - svym způsobem s tim prodávající nemá víc práce, než kdyby Ti to na prodejně rozbalil a předved.[/QUOTE]

Zboží se musí vrátit nepoškozené bez známek používání (do čehož se nepočítá vyzkoušení) v odpovídajícím obalu. Tj není nutný původní obal ale z principu je lepší pokud jej člověk má.
Intri (3490)|31.10.2008 01:44
Ať je to hnusné, nemorální a kdesi cosi jak chce, pořád na to má každý zákazník zákonné právo, ne?
Deee-aN (3834)|31.10.2008 07:42
[quote=Pavel Boček;175854]...že se na to můžeš hodinu koukat v obchodě...[/quote]
:stupid
[quote=cool.user;175852]Ten zakon byl vytvaren s uplne jinym ucelem nez pro vychcanky ;)[/quote]

[quote=Logout;176282]
Prostě člověk má právo věc vrátit, když zjistí, že objednal něco, co mu nevyhovuje a zároveň tu věc nijak nepoškodil. Nikoli proto, že kdyby eshop zaslal špatnou věc. [/quote]

[quote=Intri;176292]Ať je to hnusné, nemorální a kdesi cosi jak chce, pořád na to má každý zákazník zákonné právo, ne?[/quote]
A navíc je to tady na fóru běžně doporučovaná praxe... ("...tak ho vem z e-shopu a když ti nebude vyhovovat, můžeš to do 14 dnů vrátit bez udání důvodu...")
cool.user (2822)|31.10.2008 08:08
[QUOTE=Logout;176282]cool.user: tady bych si dovolil nesouhlasit. Ten zákon je proto, že pomocí internetu si člověk tu věc nemůže "zkusit", podívat se, zeptat prodavače atd... Takže si může koupit něco, co vlastně nechtěl, vypadá jinak atd... a proto to má možnost vrátit. [/QUOTE]
Jasne, vsak o tom mluvim. Pokud ma jine parametry nez prodejce sliboval tak mas zakone i moralni pravo ho vratit, ale rozhodne si nemyslim ze by se mel podporovat lehkovanez pristup typu "tak ja si ho objednam a uvidim jestli se mi bude libit", coz me prijde ze je zrovna godonuv pripad. Nezlobte se na me, ale mam z godonovych postu proste ten pocit ze proste ani nejak nevi co vlastne chce, pripadne ocekava od lowendovych LCD zazraky.
Deee-aN (3834)|31.10.2008 08:24
[quote=cool.user;176317]Jasne, vsak o tom mluvim. Pokud ma jine parametry nez prodejce sliboval tak mas zakone i moralni pravo ho vratit, ale rozhodne si nemyslim ze by se mel podporovat lehkovanez pristup typu "tak ja si ho objednam a uvidim jestli se mi bude libit", coz me prijde ze je zrovna godonuv pripad. Nezlobte se na me, ale mam z godonovych postu proste ten pocit ze proste ani nejak nevi co vlastne chce, pripadne ocekava od lowendovych LCD zazraky.[/quote]
Pokud má jakýkoli výrobek jiné parametry, než prodejce sliboval, tak už se na to vztahují jiné normy než ustanovení o vracení do 14 dnů. To je o klamání spotřebitele a pokud zákazník výrobek jen vrátí bez udání důvodu, tak ještě obchodník dopadl dobře.
Samozřejmě, přístup typu "tak já si ho objednám a uvidím jestli se mi bude libit" není morálně úplně v pořádku, ale co tak čtu a slyším, obchodníci se s námi taky nemazlí. Takové to znovupouštění LCD s vadnými pixely do oběhu etc.
Nemluvě o tom, že zákon je takový, jaký je a IMHO každý, kdo si otevře e-shop, o tomhle vybíracím zkoušení ví předem a vzhledem k tomu, že jsme v Čechách s ním snad i počítá.

EDIT: sry za OT...
A abych tak úplně nebyl... Přechod z CRT na LCD v pohodě s výjimkou prvního dne, kdy jsem si nevšiml, že jas je továrně nastavený na 100%. To jsem si pobrečel. Ale pak, po stažení, už dobrý.
mstejska (2912)|31.10.2008 08:30
Nevim jak vam, ale me prechod na lcd rozhodne nevadil. Mel jsem najakou 17" crt z roku 2000 (Snad samtron), a v roce 2005 jsem si koupil notebook (Acer TM4402) display nic moc ale proti tomu crt nadhera, myslim na praci. jinak barvy nic moc, rychlost slaba, uhly minimalni, ale dulezite ze byl STABILNI obraz a ZADNE odlesky.
Godon (55)|31.10.2008 17:48
[QUOTE=cool.user;176268]Jasne, takze podle tebe je lepsi si tyden hrat s monitorem a pak ho vratit prodejci? :mistake

Ten zakon na kterej se odvolavas byl vytvoren na ochranu spotrebitele, ze v pripade kdyby dostal jinou vec nez kterou si pomoci eshopu objednal aby mel zcela jasne pravo tu vec vratit. Nema slouzit k tomu aby si vychcanci na x dnu pujcovali a pouzivali zbozi a pak ho vraceli...[/QUOTE]

Tohle já ani nebudu ani komentovat :thumb. (o půjčování tu fakt nikdo nemluvil), mám to teda jinak chápat tak, že ty bys tam tu hodinu do toho LCD čuměl jo :-D...?


Ale tak mě napadá (tenhle topic nebyl o eshopech a vracení) že v CRT je "nějaká" katodová trubice, která vám "cosi střílí" do očí, podle mě tedy už jen z tohohle důvodu musí být přece LCD zdravější a pro oči lepší... Přece to všechno (kdy se všude psalo- LCD šetří vaše oči, CRT je vyloženě naopak ničí) nemohla být jen další reklamní masáž :-(...?
Pavel Boček (4169)|31.10.2008 18:09
[QUOTE=Godon;176657]...že v CRT je "nějaká" katodová trubice, která vám "cosi střílí" do očí, podle mě tedy už jen z tohohle důvodu musí být přece LCD zdravější a pro oči lepší... Přece to všechno (kdy se všude psalo- LCD šetří vaše oči, CRT je vyloženě naopak ničí) nemohla být jen další reklamní masáž :-(...?[/QUOTE]

Elektrony, ty na drátech po dopadu produkují fotony, čili světlo. V LCD máš podsvícení o veliké intenzitě a z toho je pak v jednotlivých buňkách vybrána potřebná barva. Jednoduše řečeno. CRT sice může být škodlivější, ale opravdu je to velice individuální. Zase má CRT takřka neomezený viditelný úhel a nedegradují ti barvy při pohledu z boku; u LCD totiž světlo míří hlavně kolmo z povrchu pryč, jen něco málo do strany. K tomu u LCD odezva a dojem kostičkovosti u pixelů. Takže pokud ti velikost CRT stačí a obraz se ti zdá OK, zvaž jestli má LCD cenu. Osobně se mi zamlouvá víc můj 21'' CRT než dole 22'' LCD :thumb
Razi3L (612)|31.10.2008 18:56
Já osobně mám tu zkušenost (pár let zpátky), že když jsem seděl celý den u PC s LCD, tak oči byly OK. Pak jsem 3 nebo 4 hodiny používal nějakému CRT Hyundai (neznám parametry, ale evidentně žádná sláva) a oči mě pálili a slzely, že jsem od toho na chvíli musel odejít. Je to ale zkušenost s pravděpodobně low-end CRT, takže brát s odstupem a pravděpodobně nebylo i optimálně nastaveno, ale z tehdejšího low-end LCD mé oči byly opravdu v pohodě...
Doporučil bych ti jít do obchodu a vyzkloušet - ne hodinu, ale jen tak zběžně si to osahat (resp. okoukat :) ) a podle toho se rozhodnout. Pak ho ale radši objednat přes net a v případě toho, že by nevyhovoval (ne se rozhodnout, že to vlastně nepotřebuju - na to je potřeba myslet předem) poslat zpátky.

/edit: Teď mě vlastně napadlo, že oči pálí hlavně proto, že třeba při čtení na PC monitoru méně mrkáme a oči se hodně vysušují. Poslední dobou si toho hodně všímám.
adolfik (236)|31.10.2008 19:04
u CRT (i když ne u těch "lepších") jde o to, že díky elektronovému dělu se pak prachové částice mezi obrazovkou a monitorem řítí přímo do obličeje, takže to přispívá k vysušování očí. Já jsem sice něco takového nezaznamenal, ale lidi co mají třeba brýle by si po hodině toho mohli všimnout.
Mě to přijde tak, že je to o zvyku...když přijdu po třech dnech od CRT k LCD, tak mě bolí oči a to samé naopak
JInak obecně beru CRT, protože se kvalitní značky dají sehnat velmi levně a pokud máš prostorný stůl tak není co řešit
Pavel Boček (4169)|31.10.2008 19:36
[QUOTE=adolfik;176713]u CRT (i když ne u těch "lepších") jde o to, že díky elektronovému dělu se pak prachové částice mezi obrazovkou a monitorem řítí přímo do obličeje, takže to přispívá k vysušování očí. Já jsem sice něco takového nezaznamenal, ale lidi co mají třeba brýle by si po hodině toho mohli všimnout.[/QUOTE]

Hm, brýle tomu řekl bych spíš do jisté míry zabrání, ne ? Každopádně tohle posoudit moc nemůžu, LCD je na stole dost daleko, kdežto CRT mám kousek před sebou :D A navíc CRT je to „lepší“.

Razi3L: to bude možná i frekvencí...řada lidí to není schopná poznat, ale já 60 Hz vidím okamžitě. Mohlo to tam být a nikdo o tom nevěděl...

Pokud máš monitor na 100 Hz jako tuhle Godon, je to super...já jedu jen na 1600×1200×85×24, protože víc nezvládá RAMDAC :(
Godon (55)|31.10.2008 22:59
Ale já to LCD chci sakryš a vy mě odrazujete :-D... Ach jo a to jsem se už tak těšil :-(...
BTW, ted jedu už jen 85 hz (1024*768), předtím jsem jel 800*600 100hz (800*600 kvůli slabýmu PC a "novějším" hrám). Těch 85hz už není zas tak dobrý že...?
Pavel Boček (4169)|31.10.2008 23:03
[QUOTE=Godon;176858]Těch 85hz už není zas tak dobrý že...?[/QUOTE]

85 Hz je OK. Nižší už nee.
Godon (55)|31.10.2008 23:07
Ještě se chci zeptat, když už je to tu o tom zraku. Mám nosit brýle normálně (na dálku nevidím optimálně), ale nenosím je (nikdy jsem si nezvyk a nelíbí se mi to; nenosím ani kontaktní čočky) ale tak si říkám, jestli není lepší si je před PC vzít... Nebo respektive- Je lepší na monitor koukat s brýlema nebo bez (za předpokladu že je mám nosit na dálku)?
Razi3L (612)|31.10.2008 23:09
[QUOTE=Godon;176858]Ale já to LCD chci sakryš a vy mě odrazujete :-D... Ach jo a to jsem se už tak těšil :-(...
BTW, ted jedu už jen 85 hz (1024*768), předtím jsem jel 800*600 100hz (800*600 kvůli slabýmu PC a "novějším" hrám). Těch 85hz už není zas tak dobrý že...?[/QUOTE]

záleží co na PC děláš, jestli si rád zahraješ nějakou hru a koukáš na seriály a filmy, tak si určitě LCD pořiď. Přece jenom má větší rozlišení a s tím souvisí i velikost pracovní plochy. S tím doporučením/nedoporučením to ber tak, že se zde probíralo hlavně to, jestli LCD škodí více či méně očím. Já osobně bych ti to LCD doporučil.

/edit: s těma brýlema bych to bral asi takhle - Pokud můžeš číst noviny bez brýlý, tak bych je nenosil ani k PC. Záleží to na tobě - stačí to vyzkoušet, v tomhle si myslim, že ti nikdo pořádně neporadí...
Pavel Boček (4169)|31.10.2008 23:10
Já mám na dálku pořád, v mládí to má člověk kombinované, že nevidí i na blízko. Ale ze zkušenosti bych řekl, že vždycky se silnějšími čočkami oko zleniví a rychle se to zhorší. Proto už mám sice silnější doma, ale stále používám slabší. Pokud bez brylek vidíš dobře, neber si je.
Godon (55)|31.10.2008 23:18
[QUOTE=Razi3L;176868]záleží co na PC děláš, jestli si rád zahraješ nějakou hru a koukáš na seriály a filmy, tak si určitě LCD pořiď. Přece jenom má větší rozlišení a s tím souvisí i velikost pracovní plochy. S tím doporučením/nedoporučením to ber tak, že se zde probíralo hlavně to, jestli LCD škodí více či méně očím. Já osobně bych ti to LCD doporučil.

/edit: s těma brýlema bych to bral asi takhle - Pokud můžeš číst noviny bez brýlý, tak bych je nenosil ani k PC. Záleží to na tobě - stačí to vyzkoušet, v tomhle si myslim, že ti nikdo pořádně neporadí...[/QUOTE]


Nj, jenže já o LCD uvažoval prakticky a v podstatě jedině kvůli těm očím, jinak mi moje stávající CRT celkem vyhovuje... :-(...

Co se týče ještě těch brýlí, tak mě to stejně zajímá, jestli když sedím před PC v nich, tak jestli mi to neškodí více než bez nich (protože to "vyzařování" z CRT brýle jenom "zostří" a do oka pošlou silnější...? (nevím, ptám se)
Pavel Boček (4169)|31.10.2008 23:24
Z CRT jde v podstatě jen světlo, další typy záření jsou maximálně potlačeny. S tím zaostřením bych si nebyl jistý, vlnění v neviditelné oblasti může mít na skle jiný index lomu.
havtom (47)|1.11.2008 01:07
brejle na dalku k monitoru urcite ne!
me je kdysi na ocnim doporucili nosit ne vsechno (porad) a hned to slo do kopru a sel jsem pro silnejsi. Kdyz jsem si je zacal sundavat na cteni/PC (proste doma), tak to bylo v pohode.

Jinak o skodlivosti CRT smerem k uzivateli nejsem nijak presvedcen (pokud to nebude historickej kousek). Jestli ma ostrej obraz a aspon 85Hz (75 pro me trochu blika) a nejedes 1600x1200 na 17" crt, tak to je v pohode.
Horsi to je s vyzarovanim kolem a dozadu, coz trochu kazi vzduch v mistnosti ionizaci, ale staci vyvetrat.

Ja ted prechazel z 17"crt Nokia na 24" LCD HP2475w a hlavni prinos teda vidim ve vetsi pracovni plose.
Na CRT jsem mel vyrazne nizsi rozliseni a to je fakt poznat prakticky pri jakykoliv cinosti. I kdyz musim rict, ze 1600x1200 75Hz na editaci fotek bylo i na 17"crt OK :-)
(po pripojeni LCD jsem zjistil, ze i to CRT umi 1920x1200, to jsem cumel! ale koukatelny to moc nebylo)
cool.user (2822)|1.11.2008 07:56
[QUOTE=Godon;176657] mám to teda jinak chápat tak, že ty bys tam tu hodinu do toho LCD čuměl jo :-D...?[/QUOTE]
Kdepak, ale nebudu prece objednavat vec o ktere vlastne ani nevim jestli ji chci ;)

Bud mam jasnou predstavu o tom co chci a nebo nemam, ale pak si z prodejce nedelam pujcovnu.
Godon (55)|1.11.2008 09:14
Vy jste mě ale celkem odradily pánové :)... No ještě budu muset najít nějaké jiné forum, kde mi teorii že LCD je na oči lepší potvrdí :-D...

Nemáte ještě někdo další nějaký postřeh k tomu brýle na dálku k PC ano či ne?
Jiziii (796)|1.11.2008 09:20
No muj vlastní postřeh s brejlema je že mám slabý na dálku a večer když svítí LCD tak mě z toho bolej oči a musím si brat brejle, nevim proč ale pak mě tolik nebolej oči.
Ale přes den si je k počítači neberu :)
Deee-aN (3834)|1.11.2008 09:38
[quote=Godon;176997]Vy jste mě ale celkem odradily pánové :)... No ještě budu muset najít nějaké jiné forum, kde mi teorii že LCD je na oči lepší potvrdí :-D...
[/quote]
Myslíš, kde ti řeknou to, co chceš slyšet...:slug
LCD nevyzařuje žádné elektromagnetické záření. V tom je lepší. Nemá žádnou obnovovací frekvenci, tzn. nebliká. V tom je lepší. Nebo přesněji, blikat při určitém nastavení může, ale na frekvencích, které nepostřehneš. Jediné, k čemu může dojít, je to, že si budeš svítit zářivkou (která může taky blikat) a tahle kombinace může být únavná na oči. Vše ale závisí na konkrétním typu a modelu LCD a jeho nastavení. Čímž se dostáváme zpátky na začátek k potřebě konkrétní LCD zkouknout a vyzkoušet.
Pak se pochlub, jak ti poradili jinde.
Pavel Boček (4169)|1.11.2008 10:17
[QUOTE=deeean;177006]LCD nevyzařuje žádné elektromagnetické záření. V tom je lepší. Nemá žádnou obnovovací frekvenci, tzn. nebliká.[/QUOTE]

No, to je často probírané téma a možná to není úplně pravda. LCD obnovovací frekvenci má, víceméně se tak obecně bere, že tahleta je odpovědná za překreslování obrazu. Tzn. na nízké frekvenci obraz při posunu může blikat (nebo je trhanější). A že by to byl nedůležitý parametr bych neřekl, dneska vstupují na trh 120Hz LCD monitory, což je minimum pro správnou funkci 3D brýlí :)

Nejsem si přesně jist funkcí těch brýlí, tak mne prosím nechytejte za slovo, ale myslím, že jsou přímo s PC propojeny, takže tam jde i o zpětnou vazbu. Z toho pohledu tedy ta frekvence ani neznamená, kolikrát se obraz dokáže překreslit (protože to víc ovlivňuje pomalost buněk, tzn. odezva), ale jak rychle monitor reaguje na změny. To znamená při vertikální synchronizaci při větší frekvenci monitor vykresluje novější snímky a čas mezi akcí a změnou na monitoru je kratší. A pak také při rychlých pohybech není tak trhaný a nebliká. Při statickém obrazu nebliká samozřejmě nikdy (pokud to není zářovkou), jako tomu může být u CRT s nízkou frekvencí.

apropo k vyzařování - ani do stran a dozadu bych se tak nebál, všechny CRT monitory z doby po stařičkých 14'' (asi nějaká nová norma) mají hliníkové stínění a samotná katoda je natřena olověnou barvou.
droopy (8)|1.11.2008 12:35
Ja som si LCD kupil prave a hlavne kvoli mojim ociam a z istej casti aj kvoli setreniu miesta a je to sto a jedno. Ak ma clovek citlive oci, rozhodne odporucam LCD. Ja som zan vtedy v roku 2003 dal 16 tisic a nelutujem to. Rozdiel bol okamzite jasny. LCD neblika ani nerozmazava a to su jeho hlavne vyhody.

Ked som si zvykol na LCD a mali sme nejake cvika na CRT-ckach, boli to dve hodiny utrpenia. Dnes by som s CRT uz odmietol pracovat.

To o sekanom pohybe a min. 120Hz su vymysly. TV vysielanie ma frekvenciu 50Hz a nic tam neseka ak to nebol umysel.

V LCDckach moze blikat podsvietenie. To je ale vzdy aspon 100 Hz, casto aj 200 Hz, zalezi od vyrobcu a je postrehnutelne vacsinou pri nizsie nastavenom jase na video zazname (ked monitor natocis na kameru). Nevylucujem, ze ak je podsvietenie nekvalitne, aj toto moze niekomu vadit, ale to by z CRT zosalel po piatich minutach.
Logout (4018)|1.11.2008 15:09
No LCD nebliká - protože nikdy nezhasíná. Obnovovací frekvence je čístě kvůli "hladšímu" pohybu. Někdo uvádí, že 60Hz může bejt málo, protože video je běžně na 50Hz a že je prej vidět trhání (protože vždy každej tušim pátej snímek se zobrazí dvojnásoubnou dobu). Takže teoreticky je lepší mít možnost monitor přepnout na 50Hz. Stejnej problém bude i ve 120Hz, kdy jeden snímek bude zobrazenej 3 doby, zatímco zbylý čtyři(?) 2 doby. Osobně jsem si toho (ani na 60Hz) ale nikdy nevšim.

Co se týče "blikání", tak to může bejt způsobený jedině jedině blikáním podsvětlovacích trubic
interferujícími se zářivkou. Ty sice blikaj pouze při sníženym jasu - ale nidko snad nepoužívá LCD na max jas. Blikaj řádově ve stovkách herzů, takže samy o sobě nejsou problém. Pokud k tomu ale bliká zářivka, tak se to může interferovat s výslednou frekvencí několika herzů a to může bejt nepřijemný.
droopy (8)|1.11.2008 19:14
Suhlasim s Logoutom. Len dodam, ze co sa tyka zobrazovacej frekvencie predpokladam, ze LCD TV predavane v europe pracuju bezne v nativnom 50Hz rezime a jeho nasobkoch (100Hz). Co sa tyka monitorov, tam sa obycajne 50Hz video nepusta. Zvycajne ide o 25Hz PAL DVD, ci original 24Hz film/rip. Ani pri jednom pripade trhanie nie je bezne pozorovatelne pri 60Hz. Chudaci americania s ich NTSC uz desatrocia pozeraju na nedokonaly system TeleCine ktorym pustaju filmy do TV s viditelnymi trhanymi pohybmi a prezili to az doteraz.
Intri (3490)|1.11.2008 19:21
[QUOTE=Logout;177146]No LCD nebliká - protože nikdy nezhasíná. Obnovovací frekvence je čístě kvůli "hladšímu" pohybu. Někdo uvádí, že 60Hz může bejt málo, protože video je běžně na 50Hz a že je prej vidět trhání (protože vždy každej tušim pátej snímek se zobrazí dvojnásoubnou dobu). Takže teoreticky je lepší mít možnost monitor přepnout na 50Hz. Stejnej problém bude i ve 120Hz, kdy jeden snímek bude zobrazenej 3 doby, zatímco zbylý čtyři(?) 2 doby. Osobně jsem si toho (ani na 60Hz) ale nikdy nevšim.[/QUOTE]

Tohle je sice pravda ( alespoň dle mého skromného úsudku ), ale řekl bych, že ti, co vykřikují, jak to hrozně bliká, jen melou kraviny. U 50 Hz videa by to znamenalo právě každý pátý snímek, a vzhledem k tomu, že se za sekundu vystřídá snímků 50 ( v případě 50 Hz ), pochybuju, že někdo dokáže pozorovat zastavení obrazu na desetinu sekundy.

Frekvenci bych u LCD opravdu neřešil, nemá to smysl.
Logout (4018)|1.11.2008 19:39
No taky jsem uved, že to nepozoruju. Nicméně na některejch zahraničních fórech se to řeší a existuje na to dokonce i termín (už si ho nepamatuju). Takže nevylučuju, že to někdo vidí. Spíš si ale myslím, že to bude něco jako zlacený konektory k repráku - jeden z tisíce rozliší rozdíl, ale všichni je musej mít...
KEOSAN (958)|1.11.2008 19:51
Mozem potvrdit, ze ked som prechadzal z CRT s ktorymi som nemal problem na LCD, tak ma zacali boliet oci. Kvoli jasnosti-kontrastu hlavnej bielej farby to taha, namaha oci a po cca 4-5 hodinach ma z toho boleli oci i hlava. Potom som si nastavil mensi jas/kontras, zvykol som si.

V praci mam napr. CRT Hyundai Q770 a mohol by som ho vymenit za 17" LCD, ale akosi nemam k tomu potrebu. Je to vsetko otazka zvyku. Napr. mal som jednu kolegynu, ktora si dala pocitac aj s monitorom, tesne ku stene, skoro nalepene na elekricky rozvadzac. Samozrejme okolo toho bolo tak silne magneticke pole, ze bolo vidiet jasne blikanie. Ked som tam bol po cca 10 minutach ma bolela hlava aj oci. Jej to nevadilo vobec... :)

[QUOTE=Logout;177146]No LCD nebliká - protože nikdy nezhasíná. Obnovovací frekvence je čístě kvůli "hladšímu" pohybu. Někdo uvádí, že 60Hz může bejt málo, protože video je běžně na 50Hz a že je prej vidět trhání (protože vždy každej tušim pátej snímek se zobrazí dvojnásoubnou dobu). Takže teoreticky je lepší mít možnost monitor přepnout na 50Hz. Stejnej problém bude i ve 120Hz, kdy jeden snímek bude zobrazenej 3 doby, zatímco zbylý čtyři(?) 2 doby. Osobně jsem si toho (ani na 60Hz) ale nikdy nevšim.

Co se týče "blikání", tak to může bejt způsobený jedině jedině blikáním podsvětlovacích trubic
interferujícími se zářivkou. Ty sice blikaj pouze při sníženym jasu - ale nidko snad nepoužívá LCD na max jas. Blikaj řádově ve stovkách herzů, takže samy o sobě nejsou problém. Pokud k tomu ale bliká zářivka, tak se to může interferovat s výslednou frekvencí několika herzů a to může bejt nepřijemný.[/QUOTE]

Trochu by som si dovolil oponovat. Aj LCD moze blikat. A to este viac nez CRT. Blikanie moze nastavat v pripadoch ked su problemy s elektrickou kabelazou napr. s uzemnenim. A je to len vtedy, ak je to prepojene cez VGA. Cez DVI je to OK. Videl som uz niekolko pripadov, ked LCD hadzalo duchov, alebo strasne blikalo, kvoli tomu, ze PC a monitor boli v jednom elektrickom okruhu a tlaciaren prepojena cez LTP ci USB bola v druhom napajacom okruhu, ktory mal horsie uzemnenie. Takto cez datovy kabel islo uzemnenie, ktore rusilo LCD monitor prisernym blikanim, ak bol prepojeny cez VGA konektor.
Logout (4018)|1.11.2008 20:31
Jasně, analogovej signál je blbej. Ono to nemusí bejt ani blbý uzemnění, ale vyšší rozlišení už většinou analog nezvládá a LCD se svojí "digitální precizností" šum a duchy atd... (oproti analogovýmu CRT) ještě zvýrazní. Pokud má někdo ještě DSUB, tak se myslím investice do nějaký lowend grafiky s DVI vyplatí.
Kozouš (500)|2.11.2008 04:44
2 Logout Za předpokladu že ti DVI na lcdčku nepřestane fungovat jako mě :-(
pavel_p (993)|2.11.2008 21:00
[QUOTE=deeean;177006]Myslíš, kde ti řeknou to, co chceš slyšet...:slug
LCD nevyzařuje žádné elektromagnetické záření.[/quote]
A světlo je co???
[quote=deeean;177006]Nemá žádnou obnovovací frekvenci, tzn. nebliká.[/QUOTE]
Bliká obecně na cca 2-3x vyšší frekvenci než CRT (kolem 200Hz), jas je modulován právě přerušovaným blikáním zářivky. (Které je ovšem narozdíl od porouchané zářivky neznatelné)

[QUOTE=Pavel Boček;177012]Nejsem si přesně jist funkcí těch brýlí, tak mne prosím nechytejte za slovo, ale myslím, že jsou přímo s PC propojeny, takže tam jde i o zpětnou vazbu.[/QUOTE]
Funguje tak, že se na každý druhý snímek zastíní jedno oko (předpokládám polarizačním filtrem z tekutých krystalů, protože je to dostatečně rychlé, jednoduché a levné), takže každé oko vidí jen těch 60 snímků za sekundu.
droopy (8)|4.11.2008 00:24
[QUOTE=KEOSAN;177289]Trochu by som si dovolil oponovat. Aj LCD moze blikat. A to este viac nez CRT. Blikanie moze nastavat v pripadoch ked su problemy s elektrickou kabelazou napr. s uzemnenim.[/QUOTE]

Toto mozem potvrdit. Robilo to aj moje LCD ked som mal pripojenu kablovku k TV USB klucu - bolo to v slucke s TV, Videom a dalsou TV. Jedno LCD-cko fungovalo aj s tymto zapojenim bez problemov a tomu druhemu to prekazalo a podsvietenie viditelne blikalo. Pripojenie LCD bolo cez VGA. Cez DVI to nerobi.