reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

nový externí HDD - eSATA/FireWire

Mr.Bulldog (8)|31.10.2008 19:29
Zdravím,
potřeboval bych poradit s výběrem nového externího HDD. Váhal jsem mezi Maxtorem OneTouch 4 Plus a Seagate FreeAgent Pro (640GB).
Nepoužíval bych ho pouze na zálohy atd., ale nainstaloval bych na něj i různé (hlavně hudební) programy (Cubase, Ableton Live, + banky zvuků). Disk bude používán v podstatě jako pracovní a potřebuju, aby ho rozhraní zbytečně nezpomalovalo. Z toho vyplívá problém s připojením. Nevím jestli jít do FireWire nebo se vyplatí eSATA. Je mě jasné, že eSATA je rychlejší, ale je natom hůř s rozšířením (v noteboocích) + není mě jasný režim AHCI (jenu eSATA nebo i jinde?)
+ jak je to s odpojením/připojením HDD za běhu PC?
Skoro bych bral Seagate, ale po reakcích na tomto foru jsem trochu zaskočen.:notsure

Díky
HiLow (1000)|31.10.2008 19:38
[QUOTE=Mr.Bulldog;176734]Zdravím,
potřeboval bych poradit s výběrem nového externího HDD. Váhal jsem mezi Maxtorem OneTouch 4 Plus a Seagate FreeAgent Pro (640GB).
Nepoužíval bych ho pouze na zálohy atd., ale nainstaloval bych na něj i různé (hlavně hudební) programy (Cubase, Ableton Live, + banky zvuků). Disk bude používán v podstatě jako pracovní a potřebuju, aby ho rozhraní zbytečně nezpomalovalo. Z toho vyplívá problém s připojením. Nevím jestli jít do FireWire nebo se vyplatí eSATA. Je mě jasné, že eSATA je rychlejší, ale je natom hůř s rozšířením (v noteboocích) + není mě jasný režim AHCI (jenu eSATA nebo i jinde?)
+ jak je to s odpojením/připojením HDD za běhu PC?
Skoro bych bral Seagate, ale po reakcích na tomto foru jsem trochu zaskočen.:notsure

Díky[/QUOTE]

Jenom ti odpovim na AHCI - u externich disku vubec nemusis resit.
Hlavne se zamer na to co za rozhrani ma tvuj ntb. ;)
Mr.Bulldog (8)|31.10.2008 20:13
Zatím ntb nemám (ale bude:)), firewire je skoro všude a eSATA se dá dokoupit do pc nebo express card.
HiLow (1000)|31.10.2008 20:15
[QUOTE=Mr.Bulldog;176766]Zatím ntb nemám (ale bude:)), firewire je skoro všude a eSATA se dá dokoupit do pc nebo express card.[/QUOTE]
V tom pripade kup FW, i kdyz se da dokoupit radic do EC54, tak ti bude jenom zavazet.;)
Mr.Bulldog (8)|31.10.2008 20:27
Firewire budu potřebovat, aby byl od Texas instruments takže stejně budu asi dokupovat (ideální by bylo řešení 1x FW a 1x eSATA, to jsem teda ještě nevidel)
HiLow (1000)|31.10.2008 20:41
EC54 je Express Card 54 a zavazet bude, protoze ti bude vycnivat z ntb. ;)
Mr.Bulldog (8)|31.10.2008 21:05
jj pochopil jsem, zajímaly by mě teda + a - eSATA
Pochopil jsem, že AHCI je dobrý, právě abych mohl odpojit HDD ze zaplýho PC.
HiLow (1000)|31.10.2008 21:21
Ja mluvil o disku v externim ramecku, ktery ma svou elektroniku. IMHO pokud ma pripojeni pres eSata, tak muze a taky nemusi vyzadovat AHCI. Nicmene, pokud disk NENI systemovy, coz u externiho neni predpoklad, tak se daji ovladace na AHCI kdykoliv doinstalovat. Nicmene predpokladam, ze v dnesni dobe je ma uz kazdy.
pavel_p (993)|1.11.2008 00:13
[QUOTE=HiLow;176743]Jenom ti odpovim na AHCI - u externich disku vubec nemusis resit.
Hlavne se zamer na to co za rozhrani ma tvuj ntb. ;)[/QUOTE]
Je nutné pro připojení a rozpoznání disku za chodu. Z tohoto hlediska je u eSATA velmi preferované. Odpojení funguje za nespecifikovatelných okolností (záleží na driveru, asi BIOSu, možná chce Vista SP1, každopádně mne jednou mile překvapilo, že funguje).


[QUOTE=HiLow;176808]Ja mluvil o disku v externim ramecku, ktery ma svou elektroniku. IMHO pokud ma pripojeni pres eSata, tak muze a taky nemusi vyzadovat AHCI. Nicmene, pokud disk NENI systemovy, coz u externiho neni predpoklad, tak se daji ovladace na AHCI kdykoliv doinstalovat. Nicmene predpokladam, ze v dnesni dobe je ma uz kazdy.[/QUOTE]
AHCI nevyžaduje pro provoz, ale viz. výše. S tím že má ovladače každý bych byl třeba u XP opatrnej, ne každý má OEM CD a u notebooků se mi zdá, že IDE přežilo déle.
Mr.Bulldog (8)|3.11.2008 15:39
Půjdu tedy do toho Maxtoru. Půjde tedy bez problému odpojit nebo připojit HDD připojeným přez FireWire za chodu PC?
A s tou jeho rychlostí - zvládl by klidně aji OS, nebo ho bude připojení brzdit?
Díky