reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

jaký zvolit druh HDD na systém

padi (1)|6.11.2008 21:31
Chtěl bych poprosit o typ HDD pro instalaci OS XP.Nyní mám op.systém nainstalovaný na disku se SATA rozhraním,který mám v biosu nastavený jako IDE.Tím jsem si ale znemožnil instalaci dalšího disku ze stejným rozhraním.Druhý volný slot SATA se totiž jeví také jako IDE a nemůže rozpoznat který disk je slave a master.Rozhodl jsem že nainstaluji nový OS XP na nový disk s rozhraním IDE a nevím jaký je rozdíl a zda mohu použít disk s UltraATA.Jaký je v rozhraní ATA a Ultra ATA.
Předem děkuji za rady.
MiBa (195)|6.11.2008 22:25
Nastavenie SATA ako IDE je nastavenie emulácie ako sa má chovať SATA disk.
V zásade by som inštaloval systém iba na SATA disk (ak tento disk mám) a emuláciu by som nechal IDE ak nepožadujem RAID alebo AHCI.
IDE - nepodporuje hotplug SATA diskov počas "jazdy" systému, nepodporuje rozšírené funkcie diskov napr. NCQ.
RAID na jednom disku je o ničom a v realite si je treba zvážiť z akého dôvodu by som ho potreboval (nepolemizujem týmto o účelnosti RAIDu).
AHCI - podporuje Hotplug SATA diskov, NCQ . Či tieto funkcie ozaj využijem, alebo či je NCQ fakt prínosom to je už vec osobného názoru každého (môj pohľad na NCQ).

Zmena z IDE na AHCI by mala ísť aj v nainštalovanom Windowse. Bude treba doinštalovať AHCI driver a v BIOSe zmeniť voľbu emulácie z IDE na AHCI.

Z ktorého konkrétneho disku má systém bootovať je dané nastavením poradia v BIOSe.
Pre SATA disky nie je niečo ako Master a Slave ako je u IDE diskov a DVD mechaník. Maximálne môže základná doska so napr. 6-timi SATA konektormi podporovať boot na 1-4 a na 5-6 iba data disk.
Ak je tam IDE port (jeden býva spravidla) tak aj na tento disk sa má dať nainštalovať systém a tam už ide o nastavenie Master a Slave.
Dojigiri (1629)|7.11.2008 11:44
[QUOTE=padi;179528]Druhý volný slot SATA se totiž jeví také jako IDE a nemůže rozpoznat který disk je slave a master[/QUOTE]

Skutečně to nemůže rozpoznat (nějaká chybová hláška?) nebo jsi to nikdy nezkoušel a jenom nevíš, jestli to rozpozná? Standardně by to při nastavení do IDE emulace rozpoznat měl, já konkrétně provozuju 3 SATA disky v IDE emulaci bez problému (běží dokonce v IDE emulaci rychlejc než v AHCI). SATA sloty bejvají očíslovaný, např. 0-1-2-3, a pak standardně platí, že disk zapojenej do SATA-0 se v IDE emulaci chová jako IDE Primary Master, SATA-1 IDE Primary Slave, SATA-2 IDE Secondary Master a SATA-3 IDE Secondary Slave, takže za standardních okolností by s použitím SATA disků v IDE emulaci neměly být žádný problémy. Pokud na druhej SATA disk v IDE emulaci nelze nainstalovat další XP, bude problém IMHO jinde.
pcmaker (354)|7.11.2008 22:08
Jaky mas MB?