reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

První sestava

mantisa (22)|6.11.2008 22:37
Dobrý večer,

objednal jsem si díly a rozhodl se, že si složím svépomocí svoji první sestavu. Problém však mám s chladičem CPU. Objednal jsem si tento procesor: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=57801

Ale instalace chladiče mě docela trápí. Jsou tam čtyři nožičky, které se mají zacvaknout, je to ale takové nedomyšlené, jelikož když cvakám jednu, občas vyskočí jiná. Máte s tím někdo zkušenost? Navíc, když počítač zapnu, tak ten chladič hučí jako vysavač, prostě víc, než bych si myslel. Zapínám zatím bez hdd. Může to být tím?

A ještě jedna věc. Můžu něco vypálit, když omylem přehodím konektory (nějaké)? :-/

Děkuji.
Salamander (6177)|6.11.2008 22:40
mno, pokud jsi instaloval vse, vcetne chladice podle manualu, tak by to melo byt OK. /nema "pootoceny" ty "zamecky"
A Intel BOX vazne trosku huci ...
mantisa (22)|6.11.2008 22:42
Dával jsem pozor a řekl bych, že nemám, ale trochu to vyskakuje.
Salamander (6177)|6.11.2008 22:46
pokud jsi neotacel s temi cernymi zamky, tak by mel byt OK, ale BOX za moc nestoji, byt tebou, zainvestoval bych aspon do freezeru 7 Pro
SamecP (1751)|6.11.2008 22:54
Toto uchycení je opravdu na nic.Sám ho taky nemam rád.Nožičky musíš zcvaknou dvě křízem současně a pak druhé dvě pak to nevyskakuje...Taky bych doporučoval lepší chladič.Buď Freezera jak doporučoval Salamander nebo je te´d poslední dobou hodně oblíbený Cooler Master Hyper 212,ale ten už stojí dvojnásobek..
MiBa (195)|6.11.2008 23:01
V návode na inštaláciu Intel CPU je, že sa majú súčasne zatlačiť dva protiľahlé zámky. Ak to zatláčas po jednom tak rovina plochy chladiča nie je rovnobežná s plochou CPU a môže to vyskakovať.

Hučanie FANu je preto, že zrejme v BIOSe máš CPU FAN nastavený na FULL otáčky, stačí zvoliť Optimal a bude tichý (názvy FULL a Optimal závisia od konkrétneho BIOSu).

Iný chladič by som riešil, až keď optimálne otáčky Boxu pôjdu na nervy resp. začneš mať chuť na taktovanie. Potom treba vyberať ten správny chladič.
pas!k (3765)|7.11.2008 06:56
[QUOTE=mantisa;179571]Dobrý večer,

objednal jsem si díly a rozhodl se, že si složím svépomocí svoji první sestavu. Problém však mám s chladičem CPU. Objednal jsem si tento procesor: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=57801

Ale instalace chladiče mě docela trápí. Jsou tam čtyři nožičky, které se mají zacvaknout, je to ale takové nedomyšlené, jelikož když cvakám jednu, občas vyskočí jiná. Máte s tím někdo zkušenost? Navíc, když počítač zapnu, tak ten chladič hučí jako vysavač, prostě víc, než bych si myslel. Zapínám zatím bez hdd. Může to být tím?

A ještě jedna věc. Můžu něco vypálit, když omylem přehodím konektory (nějaké)? :-/

Děkuji.[/QUOTE]


Myslim si ze problem je v tom ze to nemas poradne zacvaknute .. ja osobne to nasazuji jeste kdyz je deska mimo case na molitanove podlozce .. kdyz si ten chladic vytahnes a pozorne prozkoumas ty nozicky uvidis na tech bilejch sloupcich takove zarazky .. ta cerna cast musi byt natocena tak aby dirka na zarazku byla prave v pozici nad zarazkou .. potom je potreba jen poradne zatlacit dokud neuslysis lupnuti .. pokud to nejde je potreba pouzit pravidlo co nejde silou jde jeste vetsi silou .. :) A nemusis se bat to zacvakavat i po jedne ..
didaktik (132)|7.11.2008 07:15
Presne jak taky jiz bylo nekolikrat receno, na zacvaknuti je potreba sila, ono dockvaknuti musi jit slyset a citit a docvaknuta nozicka pak v zadnem pripade nejde bez pootoceni hlavicky vytahnout. Ale staci se inspirovat manualem. A kdyz se to provadi na desce mimo case, da se korektnost zacvaknuti lepe zkontrolovat.
Apropo, co takhle sem hodit fotku ktera bude zabirat ty zacvakle nozicky ze spodni strany motherboardu, tak pod uhlem 45° (aby bylo videt jak daleko je dotlaceny ten cerny stred)?
A ohledne huceni. Intelovske boxy pravda nepatri k nejtissim chladicum, ale v tomto pripade je podle me ta hlucnost zpusobena spise nedocvaknutim chladice. CPU se pak ohreje na prilis vysokou teplotu a regulace pak ten chladic zene do otacek co to da . . .
Alf (305)|7.11.2008 07:27
1. Černé kolíky musí být natočeny proti směru šipky
2. Bílý díl, resp. jeho rozšířenou část, která dosedá na desku je vhodné přitlačit nějakým nástrojem. Samozřejmě není vhodný nějaký ostrý nástroj (např. šroubovák), protože při sklouznutí by mohlo dojít k poškození desky.
3. Zacvaknout černý kolík a musí to držet

Pokud jde o ty konektory, prakticky bys neměl nic přehodit, pokud umíš číst a nejsi barvoslepý. Trochu pozornosti si zaslouží polarita LED (Power, HDD...), přední audiokonektory a případný panel na case (ten se nedá zevšeobecnit, je to individuální podle case).
mantisa (22)|7.11.2008 09:21
Děkuji velmi za rady. Zas nechci použít moc velkou sílu, potom se deska prohíbá, což zrovna není úplně košér. Vyzkouším tedy ještě připevnit na desku, která už je v bedně, nebo potom desku vyndám a přidělám mimo bednu.
mstejska (2912)|7.11.2008 09:25
[QUOTE=mantisa;179661]Děkuji velmi za rady. Zas nechci použít moc velkou sílu, potom se deska prohíbá, což zrovna není úplně košér. Vyzkouším tedy ještě připevnit na desku, která už je v bedně, nebo potom desku vyndám a přidělám mimo bednu.[/QUOTE]

To je proste intelove pripevneni chladice.:stupid
superdrooper (208)|7.11.2008 11:25
[QUOTE=Alf;179629]Trochu pozornosti si zaslouží polarita LED (Power, HDD...), přední audiokonektory a případný panel na case (ten se nedá zevšeobecnit, je to individuální podle case).[/QUOTE]

Pokud přehodíš polaritu, tak se nestane prakticky nic, jen počítač nepůjde třeba zapnout, nebude svítit či nebude indikovat práci pevného disku. Většina konektorů je označena, kam patří, na některých ovšem nemusí být naznačeno, který je plus a který mínus. Pak většinou platí jednoduché pravidlo, že ten s křiklavější barvou (červená, modrá, oranžová, zelená, pruhovaný kablík, atd.) je plusový, šedivé a smutné barvy jsou mínusové (bílá, černá, nepruhovaný kablík, atd.)

Po instalaci chladiče je deska prohnutá, dle manuálů je deska velice pružná a po odinstalaci chladiče by se měla zase srovnat :D. A když se náhodou zlomí v půli, pak doporučuji koupit jinou, zakoupit jiný kvalitní chladič, který má vlastní ocelový backplate, usadit a pořádně zafixovat nejlépe nýtovacími kleštěmi :D .
mech13 (5526)|7.11.2008 12:01
nekde jsem v manualu vylozene cetl varovani, ze je potreba nejdriv upevnit desku v case a pak teprve instalovat chladic, hlavne u boxu bych to doporucoval. chladice s mensim pritlakem neni problem nacvaknout mimo case a pak davat do bedny desku i s chlaidcem (treba freezer ma maly pritlak)
superdrooper (208)|7.11.2008 12:40
[QUOTE=mech13;179705]nekde jsem v manualu vylozene cetl varovani, ze je potreba nejdriv upevnit desku v case a pak teprve instalovat chladic, hlavne u boxu bych to doporucoval. chladice s mensim pritlakem neni problem nacvaknout mimo case a pak davat do bedny desku i s chlaidcem (treba freezer ma maly pritlak)[/QUOTE]

Socket AM2 s backplate je vhodný umístit na stůl a následně docvaknout sponu, neboť pevný stůl umožní, aby se přes backplate či desku tlak rovnoměrně rozložil, v opačném případě celý tlak drží jen těch šest či sedm vymezovacích kolíčků ve skříni (a čím jsou dále od procesoru, tím je to horší). Někdy se člověk až diví, jak velký tlak dokázala základní deska umístěná ve skříni při nasazování chladiče se sponou vydržet, aniž by praskla a přitom jí i některé vymezovací kolíčky chyběly. A někdy se člověk vůbec divil, že se nerozlomilo jádro procesoru (socket A, Duron, Athlon) :D.
mantisa (22)|7.11.2008 13:13
Toho se právě také bojím, abych kvůli chladiči něco neprolomil.
mantisa (22)|7.11.2008 21:12
Tak jsem zapojil nakonec poměrně v poho. Momentálně instaluju Windows, ale ten hluk nebyl ale od chladiče CPU, ale GPU, a pořd hučí jak vysavač? Dá se to pak regulovat? Protože teď asi jede na plný pecky a hluk teda pořádnej.
Deee-aN (3834)|7.11.2008 21:25
[quote=mantisa;179873]Tak jsem zapojil nakonec poměrně v poho. Momentálně instaluju Windows, ale ten hluk nebyl ale od chladiče CPU, ale GPU, a pořd hučí jak vysavač? Dá se to pak regulovat? Protože teď asi jede na plný pecky a hluk teda pořádnej.[/quote]
Nějak jsem tu nenašel, co je to za grafárnu.
mantisa (22)|7.11.2008 21:30
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=59420

Její větrák jede na full defaultně, což se mi nezdá zrovna dobrý.
mantisa (22)|7.11.2008 21:40
Omlouvám se, po instalaci ovladače přestala řvát, i když teď mám trochu strach, aby neblafla...
fanynek (2048)|7.11.2008 21:41
Takovej malej škrček nebude nikdy tichý, i když ho softwarově zpomalíš.
Radši bych uvažoval o Acceleru S1 rev.2 pasivně, popř. se zpomaleným 120mm fanem.

EDIT: Jsem pomalej. Jj, drivery. Pohlídej si teploty a uvidíš.
Deee-aN (3834)|7.11.2008 21:48
Koukni do nVidia Control Panel, jak je nastavený fan. Pokud se tedy dá nereferenční fan regulovat z nVCP.:notsure. Sleduj teploty přes třeba HW Monitor, Everest, přinejhorším SpeedFan. Kdyby to lezlo přes sto, je nejvyšší čas zasáhnout. I když GPU by měla přežít i 120°C... Nemluvě o tom, že takovýhle chladič ti ohřívá vnitřek case. A určitě by stálo za úvahu to Accelero.
mantisa (22)|7.11.2008 22:40
Děkuju všem. Jak jsem říkal, po instalaci ovladače ke grafické kartě se vetráček uklidnil. Její teplota je 37 °C, to je myslím OK. :-)
fanynek (2048)|7.11.2008 23:03
[QUOTE=mantisa;179913]Děkuju všem. Jak jsem říkal, po instalaci ovladače ke grafické kartě se vetráček uklidnil. Její teplota je 37 °C, to je myslím OK. :-)[/QUOTE]
Nejlepší bude to vyzkoušet přímo v nějaký náročný gamese. Tam se ukáže, jak dobře a "tiše" to chladí. (Měj monitoring v RivaTuneru spuštěný při hře). Podle toho bych se pak zařídil. Já osobně bych nad 80°C nešel, i když ty karty zvládají přes 100°C.
Ale ať tady zbytečně neplkám. Zahraj si a uvidíš. No.
mantisa (22)|8.11.2008 11:04
Ještě k té grafické kartě. Ten větráček se po nainstalovaní ovladače utlumil, ale když vypnu a zapnu počítač, tak než naběhnou Windows (cca 10 s), talk jede naplno a nějako nevím, kde to nastavit (pokud to jde). Díky ještě za tuto radu. :-)
SamecP (1751)|8.11.2008 11:11
Mě to tohle dělala 8800GT 512MB.S tim už nic neuděláš..Právě po 10s začne fungovat regulace větráku a je ticho..
Deee-aN (3834)|8.11.2008 11:11
To nezreguluješ. Tenhle plný běh je tam kvůli tomu, že když máš nastavené nízké otáčky, mohlo by se stát, že se fan při startu neroztočí a usmažíš GPU. Proto mu komp dá zkraje pár sekund plný plyn, aby se s jistotou roztočil. IMHO to bude dělat jakýkoli fan připojený do PCB GPU.
husky14 (4214)|8.11.2008 11:22
[QUOTE=deeean;180002]Tenhle plný běh je tam kvůli tomu, že když máš nastavené nízké otáčky, mohlo by se stát, že se fan při startu neroztočí a usmažíš GPU. Proto mu komp dá zkraje pár sekund plný plyn, aby se s jistotou roztočil.[/QUOTE]To není úplně ten důvod....

Třeba moje 8800 GT se po startu roztočila opravdu jen na sekundu, ale jemu ty otáčky zregulujou až teprve nV ovladače během startu winů. Teď sem stavěl komp s 9600 GT, větrák měla připojený jen před dva drátky, a dokud nebyly v kompu drivery, točila pořád 100% rpm...

@mantisa: nic s tím neuděláš, dokud nenaběhnou drivery, bude ti točit 100% ;)
mantisa (22)|8.11.2008 11:35
Díky moc, těch 10 sekund to přežiju. :-)
fanynek (2048)|8.11.2008 12:32
Nemusíš ale takhle trpět..... :p Zeptej se našeho Accelerofila Huskyho :D, on ti poví. A já i ostatní tady taky. Vraž na to Acceleru S1 rev.2 a máš absolutní klid.
Deee-aN (3834)|8.11.2008 13:53
[quote=husky14;180011]To není úplně ten důvod....
[/quote]
Mě tímhle způsobem fungují všechny fany zapojený přes KamaMeter.;)